Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sa-i vezi la masa ce haiosi sunt. Uneori ii prepara mama cainelui un fel de terci cu resturi de mancare, ciorba, paine si conserva d-aia de caini. Aparent, maglavaisul asta suscita si interesul pisicilor care se prezinta si ele la blid. Cainele, care e de talia unui vitel, desi extrem de pofticios si, probabil, cu foamea-n suflet (se observa clar comportamentul ala de caine care te urmareste strans si se uita extrem de interesat la ce si adus in mana si ce ai de hand sa faci cu oala aia), de cum apar pisicile, se indeparteaza demn,  incepe sa se uite pe sus (a observat el ca mai vin pasari si ciugulesc mancarea ramasa nesupravegheata), sta si le pazeste grijuliu pe pisici in timp ce astea mananca tacticos, fara graba, fara abateri de la eticheta pisiceasca. Dupa ce se satura sau isi dau seama ca nu le place, se ling pe bot, mai miros putin prin jur si se indeparteaza lenes. Abia apoi se baga si el sa hapaie. 

Mare dragoste intre ei, cainele goneste celelalte pisici care se abat prin curte (mai ales pe Motanul Rau, un motan care behaie prin toate ograzile de cand au intrat pisicile in calduri), latra la toti cainii vagabonzi care trec pe strada sa nu se apropie de gard...ce sa zic, le este foarte devotat. Curios, e o pisica gestanta care mai traverseaza curtea, o tolereaza fara probleme, chiar l-a gonit odata pe Motanul Rau cand isi facea numarul de stalker pe ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Avand in vedere ca aveam o poza cu Nero pe cand abia il gasisem in port la Tulcea m-am gandit sa refac poza la o distanta 6 luni .....

86081859_NERO1.thumb.jpg.7f36fa056ea9f60ff63500a22cbfd2ae.jpg 

453580704_NERO2.thumb.jpg.3b7ab2bbb2f1609fdfeed18fb349e35a.jpg

 

Intrucat devenise cam apatic de la o vreme si se vedea in mod evident ca nu mai sta pe unul dintre picioarele din spate, semn ca are o suferinta,  am fost si i-am facut o radiografie.

Din pacate bietul de el sufera de displazie bilaterala si va trebui sa fie operat ca sa poata si el trai fara dureri.

Pentru cei care inca nu au vazut, asa arata o displazie nasoala:

1901405006_NERORX.thumb.jpg.200dfde89697f565755c7093277c2c0f.jpg

 

In partea dreapta (stanga cum se priveste RX) capul femural a fost fracturat si s-a reatasat cumva lateral. Cel mai probabil dupa ce ca sufera de aceasta displazie congenItala a mai avut si un episod neplacut cand era mic (calcat sau lovit).

 

O sa mai revin cu rezutatul operatiei.

 

In rest este la fel de iubitor si dragalas. 

La 19.04.2020 la 11:52, WotRU2Me a spus:

Un colt de rai la mama in curte, toate jivinele traiesc in armonie deplina. 

 

IMG_20200413_181739.jpg

Bag seama ca si la tine din plasa de tantari a ramas doar rama 😂

Cainele, pisicile ?

 

Asa dorm motanul si Yoyo 🤗

542764955_YOYOSIOSCAR.thumb.jpg.0ffc2b4c73334cc1359b35444318e074.jpg

 

Motanul oricum are ca orice pisica niste pozitii de dormit bestiale:

519338631_OSCAR1.thumb.jpg.aaf2f6d1ca825be6603494784d550928.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand tuna sau bubuie copiii de sarbatori se sperie cainele si l-a obisnuit mama sa il bage intr-un holisor sau in magazie. Din ce am inteles, n-a fost pe faza la un inceput de furtuna si cainele a intrat ca mistretul in holisorul ala, direct prin plasa 😂 

O sa o schimb azi 😁

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am rezolvat problema cu o plasa facuta din 2 bucati care se inchide cu magneti. Nu este etansa 100% dar pot trece cu usurinta animalele prin plasa

Am luat-o de la Hornbach, 60 de lei.

https://www.hornbach.ro/shop/Plasa-de-tantari-pentru-usa-cu-magnet-antracit-95x215-cm/5898873/produs.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Păsărelu a rămas in ogradă,e prieten cu purecoșii,cu găinile,🤣🤣🤣.Părtile carbonizate dupa electrocutare au cazut.Acum are doar o gheară,iar din cealalta a cazut degetul din mijloc.Aripa dreapta lipseste 20%In rest maninca ca porcu,doar carne de pui,și soareci prinsi de cătei🤪

20200428_201852.jpg

20200428_192927.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, george05 a spus:

Stage 2... Zilele urmatoare finalizam acoperișul iar saptamana ce vine exteriorul finisat. Momentan "baietii" nu sunt deloc curiosi sa paseasca inauntru. 😂

IMG_20200430_183551.jpg

IMG_20200430_183558.jpg

Pune ceva papa bun inauntru cand va fi gata....

Simpatic “duplexul “ tip cabana...

A mea are vila cu bucatarie si dormitor

Sub pernuta din dormitor are un bec care incalzeste culcusul 😍

0EF0F1EF-3F50-41F6-A971-E4C6CCE860C3.jpeg

92875C1D-E037-4B23-8C98-E0B11F1C2B1F.jpeg

AB350647-DA6B-4455-9423-335A2C397DF5.jpeg

28BE84E0-39D5-4F53-AA3E-3BE76E45532E.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ALEX-CRUISER: Mersi. Inca nu e primitoare la interior, odata puse paturile lor sigur se vor baga. Mosneagul de Sky(Amstaff de 10 ani) e sceptic inca, Hart(tinerelul de 8 luni) e mai curajos, dar astazi au urcat pe terasa impreuna cand munceam eu la acoperiș. 😁

ce bec folosesti pt incalzit si cata caldura face? Ma gandeam sa bag si eu pt vremea mai rece dar nu am gasit informații concrete. 😊 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu încălzirea postasem aici o întrebare, nu am primit nici un răspuns. Ma gandeam și eu la covoras electric inițial dar nu am auzit/văzut la nimeni și nu știu cat e de eficient sau nu. Bec am vazut, dar naiba stie cata caldura facea(cotet de gaini cam un sfert din cat e încăperea cateilor mei).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un prieten care-l are pe tatal cainelui meu si i-a pus covoras electric,evident respecatand toate normele,in cusca.Cu siguranta  diferentiala  evident.Ascuns sub un alt covor ca sa nu-l care dupa el p-afara.Altii le pun becuri cu infrarosii dar firul trebuie musai bine ascuns ca sa nu-l roada animalu'..Ideea este ca aerul trebuie incalzit cu cateva grade si nu prea mult pt ca rostul este ,in general,de a se usca asternutul daca afara ploua iar cainele este ud.Si inclusiv pe ger temperatura nu trebuie sa fie f mare  in cusca.75w  la bec erau suficienti pt o cusca.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima oara am bus doua becuri auto de 12 V,21 W,dar era complicat cu alimentarea lor ca nu am avut o sursa compatibila .

Acum am pus un bec de frigider,de 15 W,bagat sub "dormitor"intr-o conserva,care merge non-stop cand este frig.

Peste bec,este pusa o tava metalica care distribuie uniform caldura pe toata suprafata culcusului.

Pe circuit am pus o siguranta automata de 6 A.

Am ales varianta de 220 V,pt ca babuta mea este cuminte,nu roade,nu trage de perna.

De becul de afara pentru lumina mai este legat inca un bec pus tot intr-o conserva,dar pus in interiorul "dormitorului"necesar pentru noptile foarte friguroase,amandoua fiind legate de un senzor crepuscular 😉

Covoras electric nu am incercat,dar cred ca ar fi prea cald pt o cusca mica..

 

Fac niste poze daca va ajuta cu ceva

 

Asteptand pe Mos Craciun.....

IMG_4308.jpeg

QOMY9327.JPG

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru caine adult nu ai nevoie de sursa de caldura. Cusca buna (de preferat cu 2 compartimente ) ,  usita batanta sau PVC flexibil la usa sa nu bata vantul direct si asternut uscat e tot ce are nevoie. Daca i bagi bec cu infrarosu si faci caldura ( daca ai catea care fata iarna iti trebuie) , cainele o sa isi regleze greu temperatura cand iese afara si risti sa  raceasca  urat. Acum, daca ai caine cu par scurt sau un caine batran  si locuiesti  undeva unde e regulat -15grade e clar ca are nevoie de caldura suplimentar , dar nu prea e cazul la noi. 

 

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc frumos de raspunsuri. 

Caldura e necesara pe timp de zi doar(noaptea dorm in casa) pt Amstafful meu de 11 ani anul asta in toamna. Nu prea suporta frigul in general(a fost crescut la apartament pana la vartsa de 7 ani). Aici la mine e cam frig comparativ cu orasul langa care locuiesc, e o depresiune, zero betoane, case putine, in permanenta e mai racoare cu 2-4`C. Cu sursa de curent nu e problema, exista. Cel mai convenabil pare varianta cu covorașul, ei oricum vor avea in camera o saltea. Spatiul interior e de L90/l70/h70,e doar o camera mare. Nu am facut separarea camerelor pt ca baietii mei adora sa doarma unul lipit de celalalt si ma gandeam ca si asa se încălzesc. Plus ca peretii sunt tip sandwich cu izolatie de 6. Gata si acoperisul, cam uratel dar merge. 😊

Distracția de aseara... 

IMG-20200502-WA0013.jpg

IMG-20200502-WA0014.jpg

Si, stadiul lucrării de astazi... 

IMG_20200502_144429.jpg

Editat de george05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...