Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Astazi a fost ziua operatiei nr.1

 

A fost aranjat piciorul stang.

OP2.thumb.jpg.910f84623b66ec84bd1c31777bbe7af4.jpg

OP1.thumb.jpg.b486d5492c1cbd14665297eff1a28842.jpg

 

Se pare ca a trecut cu bine peste operatie. Bea apa fara sa i se faca rau.

Urmeaza 10 zile de tratament medicamentos.

Probabil ca in circa 3 saptamani o sa isi revina si o sa inceapa sa foloseasca piciorul operat.

Planificarea este ca in 6-8 saptamani sa se faca si operatia la dreptul.

Deci daca totul merge bine probabil ca la toamna va fi bine.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema: azi dimineata am gasit castronul cu boabe al pisicii invadat de furnici. Nu stiu de unde vin, de afara probabil, s-a mai intamplat de vreo 2 ori in trecut, insa de cativa ani am pus o flansa din aia de distantat roata auto sub castron astfel incat sa creez un soi de surplomba in ideea ca nu s-ar mai putea catara, si e prima oara cand gasesc furnici dupa inventia asta. Doamna pisica nu se mai atinge de boabele pe care au pedalat insectele, asa ca le-am aruncat, am spalat troaca si i-am pus altele proaspete, schimband si locatia vasului spre nemultumirea dumneaei.

Intrebarea e cum as putea starpi furnicile sau scapa de ele din zona aia fara sa dau cu insecticide. Mi-e teama sa nu aiba efecte asupra pisicii chimicalele, a mai avut o data niste simptome destul de urate dupa ce daduse duamna cu ceva spray desi pe el scria ca e pet safe. Any ideas? :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La fel patesc atunci cand uit sa aplic tratamentul miraculos castronului cu goaze al lui Sasha!

Am folosit la inceput putina vaselina intinsa uniform in cerc, pe fundul castronului (fiind afara pe ciment, nu ma deranjeaza daca pateaza). Apoi, fiindca spalam des castronul si a trebuit sa il tot ung mereu (si-am mai uitat), am folosit un servetel absorbant de service (din ala de se sterg mecanicii pe maini sau sterg uleiul si mizeria de pe motor) imbibat in ulei de motor ars. Cred ca fiind in casa poti folosi un servetel normal imbibat cu ceva produs petrolier si dedesubt pusa o folie, un celofan, un linoleum...ca sa nu intre in pardoseala sau covor/mocheta. E singura modalitate prin care am scapat de furnici ca sa nu urce in castron, indiferent ce alte metode am folosit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Undeva  sus,pe o masa sau ceva de genul?  Sau sa le pui undeva in alta parte  momeli si sa renunte la croante. Eu am probleme cu melcii,la alea de afara,pt ca intra jegosii in sticla special  taiata pt croantele lor.Si sticla-i legata de gard si asezata pe  2 pavele.Dar furnici nu..

Acum 10 ore, Silver Arrow a spus:

Astazi a fost ziua operatiei nr.1

 

A fost aranjat piciorul stang.

OP2.thumb.jpg.910f84623b66ec84bd1c31777bbe7af4.jpg

OP1.thumb.jpg.b486d5492c1cbd14665297eff1a28842.jpg

 

Se pare ca a trecut cu bine peste operatie. Bea apa fara sa i se faca rau.

Urmeaza 10 zile de tratament medicamentos.

Probabil ca in circa 3 saptamani o sa isi revina si o sa inceapa sa foloseasca piciorul operat.

Planificarea este ca in 6-8 saptamani sa se faca si operatia la dreptul.

Deci daca totul merge bine probabil ca la toamna va fi bine.

 

 

 

sanatate maxima!

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, john17 a spus:

Problema: azi dimineata am gasit castronul cu boabe al pisicii invadat de furnici. Nu stiu de unde vin, de afara probabil, s-a mai intamplat de vreo 2 ori in trecut, insa de cativa ani am pus o flansa din aia de distantat roata auto sub castron astfel incat sa creez un soi de surplomba in ideea ca nu s-ar mai putea catara, si e prima oara cand gasesc furnici dupa inventia asta. Doamna pisica nu se mai atinge de boabele pe care au pedalat insectele, asa ca le-am aruncat, am spalat troaca si i-am pus altele proaspete, schimband si locatia vasului spre nemultumirea dumneaei.

Intrebarea e cum as putea starpi furnicile sau scapa de ele din zona aia fara sa dau cu insecticide. Mi-e teama sa nu aiba efecte asupra pisicii chimicalele, a mai avut o data niste simptome destul de urate dupa ce daduse duamna cu ceva spray desi pe el scria ca e pet safe. Any ideas? :huh:

Incearca da pui in jurul castronului o bariera de sare. Macar e bio.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, JUST4TNT a spus:

covoras mic de baie

Poți te rog să fii mai exact? Din ăla de cauciuc sau? Mulțam. 

Acum 3 ore, JUST4TNT a spus:

nu se mai atinge de boabe daca sant furnici in bol

A mea nu se mai atinge de ele nici dacă le separ de furnici... 

 

Acum 2 ore, Silver Arrow a spus:

bariera de sare

Mulțam, încerc. Sper să nu își bage tuta labele în ea și pe urmă să lingă ca o căprioară... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, MirceaB a spus:

Noul membru al familiei. Nu pot sa spun ca sunt incantat, dar daca parintii mei asa au vrut... 

IMG_20200508_153314.jpg

 

Care e problema de nu esti incantat? E simpatic foc!

 

 

 

Nero, isi revine foarte repede. Deja se pare ca nu mai are dureri la piciorul operat mai ales in ceea ce priveste durerile cauzate de displazie.

 

Asa ca experimenteaza noi pozitii de dormit care pina acuma erau inaccesibile:

1781324113_NEROADORMIT.thumb.jpg.bb98aad3e0b7cd623564f6a57548e250.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce sa ii fac. Curtea este a lui. Nu are ca sa ii faca rau miscarea. Oricum el e misca in limita durerii.

L-a operat dr. Bercaru.

Ar fi avut interdictii daca ar fi avut tija la o fractura, Asa ne asiguram ca sta cusatura cum trebuie si cam atata,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, September a spus:

Pentru o displazie la piciorul stâng al unui labrador, în Canada cer 5000 de dolari de-ai lor, fără nici o garanție...😬

Depinde ce ii face.

Daca ii pui proteza de sold, si in RO treci de 3000 euro. Deci tot cam pe acolo.

Nici varianta cu rezectie de cap femural sa stii ca nu este ieftina.

Si ca peste tot depinde cine este medicul care face operatia.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 8 ore, iulia_boris a spus:

De ce n-ai fi incantat?  Sa fie sanatos!

Pentru o perioada de aproape 10 ani am trait experienta de a tine intr-o curte 6 caini (4 maidanezi , un ciobanesc caucazian si un malamut) si stiu ce inseamna. In timp totul s-a transformat intr-un chin. Acum cand 5 dintre ei au dat in primire si lucrurile au inceput sa revina la normal (fara miros de caine in curte, fara par unde vrei si unde nu vrei), etc. a aparut personajul de mai sus, pe numele lui Nino. I-am rugat pe ai mei sa nu-si mai ia caine mare, sunt batrani, bolnavi si nu aveau nevoie de asa ceva. Asa ca au luat unul mic ce se face a dracu de mare. Probabil ca cel mai mare, facand comparatie cu ce am avut pana acum. Asa ca daca in trecut a fost peste tot prin curte pipi, caca si par, de acum inainte o sa fie pipi, caca, par si bale. Sa fie primit.

Pozele sunt puse doar sa-l fac de ras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, Silver Arrow a spus:

Care e problema de nu esti incantat? E simpatic foc!

 

 

 

Nero, isi revine foarte repede. Deja se pare ca nu mai are dureri la piciorul operat mai ales in ceea ce priveste durerile cauzate de displazie.

 

Asa ca experimenteaza noi pozitii de dormit care pina acuma erau inaccesibile:

1781324113_NEROADORMIT.thumb.jpg.bb98aad3e0b7cd623564f6a57548e250.jpg

@Silver Arrow

Se vede din poziția în care doarme ca duce o viata chinuita 😂

Multă sănătate sa aibă! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...