Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

Sa vina zapada la mineeee ! 

La 31.12.2018 la 13:05, Fratzyk a spus:

 

 

Asa are si sormea catel, dar e foarte friguros, doar scoate nasul afara si deja incepe sa tremure ca o varga :))

 

Si Rhea tremura dar numai daca sta pe loc si cum nu sta o secunda ( poza e miracol ) 5 minute trec repede . I-am luat o hainita dar nu vrea s-o poarte , nu-i place culoarea cred 🤣

image1.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Azi am avut o zi plina. 

Plus ca am iesit acum, la 23:30 afara la zapada... iar doarme doua zile neintors.

IMG-20190106-WA0069.jpg

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 ore, cobi a spus:

Sa vina zapada la mineeee ! 

 I-am luat o hainita dar nu vrea s-o poarte , nu-i place culoarea cred 🤣

Poate nu e de firma, ia si tu ceva Mango, Botezatu... cum zicea cantecul.

20181215_110704.thumb.jpg.f91d51d1c1d4b8985bd73a94f0e413a9.jpg

O tomberoneza, acum pe frig ii dau sa manance in fiecare zi, cand ii este foame apare imediat daca aude ca deschid usa de la garaj.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

Ia-o acasa, @petre81. 

The beast :)

Screenshot_20190107-080653_Gallery.jpg

Zicea un om destept ca animalele isi petrec viata asteptandu-si "stapanii", si avea dreptate. Se bucura foarte mult cand stau cu noi dar sufera si mai mult cand plecam la munca sau aiurea. Momentan nu mai vreau sa tin pisici sau caini, in doi ani mi-a murit si cainele si pisica, ambele si-au trait toata viata alaturi de mine si de sotie. Nu e zi sa nu ma gandesc la aceste dragi fiinte care mi-au imbogatit viata prin prezenta lor.

Cand o sa am mai mult timp liber o sa-mi iau iar astfel de companioni care au dovedit in mod constant ca au un suflet mai bun decat oamenii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar viata-i prea scurta ca s-o petreci fara animalute.Cu atat mai mult cu cat stii sentimentul.Eu ,cat voi putea  sa ma misc,nu voi mai trai fara animalute.Si-asa,la mine,cainele a sosit in casa cam tarzior.Ca mama nu voia caine sau pisica-n casa si-a zis ca atunci cand 'oi avea casa mea sa-mi iau caine si pisica..Ceea ce am facut.Si  in mai putin de 2 ani,cand m-oi muta la curte,inmultesc septelul..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 ore, petre81. a spus:

Zicea un om destept ca animalele isi petrec viata asteptandu-si "stapanii", si avea dreptate. Se bucura foarte mult cand stau cu noi dar sufera si mai mult cand plecam la munca sau aiurea. Momentan nu mai vreau sa tin pisici sau caini, in doi ani mi-a murit si cainele si pisica, ambele si-au trait toata viata alaturi de mine si de sotie. Nu e zi sa nu ma gandesc la aceste dragi fiinte care mi-au imbogatit viata prin prezenta lor.

Cand o sa am mai mult timp liber o sa-mi iau iar astfel de companioni care au dovedit in mod constant ca au un suflet mai bun decat oamenii.

Hai mai petrica , move on si treci la urmatorii patrupezi...sau poate a venit vremea sa te apuci de facut copii, ce zici..sa va apucati, zic...sper ca nu e vreo problema de natura medicala si calc pe bec ca nu asta vreau.

Si " pa" negru 😂

 

20190107_162956.jpg

@iulia_boris se bate cu colegele de camera si cand fac asta le scot afara. Dupa ce stau in frig , devin prietene si intra in casa. Cand se strica prietenia , iarasi afara...si tot asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 54 minute, l.u.v a spus:

Al meu a aflat o breșă pe unde pot intra gremlinsii și o păzește la greu 😊

20190107_091349.jpg

20190107_091315.jpg

20190107_091307.jpg

Eu cred că își dă cu apă de toaletă, ca milițienii! :lol:

Isis a mea e cea mai pașnică pisică. Și, deși are drept de liberă circulație pe ușița ei, de multe ori privește doar pe geam de la căldură, ca Sadoveanu.

IMG_20190106_105016.jpg

IMG_20181220_174108.jpg

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, Flower-Power a spus:

Hai mai petrica , move on si treci la urmatorii patrupezi...sau poate a venit vremea sa te apuci de facut copii, ce zici..sa va apucati, zic...sper ca nu e vreo problema de natura medicala si calc pe bec ca nu asta vreau.

Nu e nici o problema, doar ca nu am simtit nevoia pana acum, cred ca aceasta nevoie a fost substituita de acesti companioni. Cand zicea soacra-mea ca astia sunt copiii nostri (aveam grija sa nu le lipseasca nimic) ziceam ca bate campii dar cand au murit chiar asa am simtit, ca am pierdut pe cineva din familie.

Editat de petre81.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu consider catelusa ca pe propriul copil ( m-am dilit otzara recunosc ) dar norocul meu e ca lucru cand am chef si de acasa asa ca stand in aproape permanenta cu jupana , se explica . I-am dat si o camera din casa , numa pt ea ( mai micuta asa dupa dimensiuni ).

Minune mare , accepta hamul nesperat de bine ! La varsta de 3 luni si cateva zile , stie sa se ceara afara ( se matzaie , deschid usa si o scot in curte rapid  ca altfel risc inundatie 😁 ) am lucrat din greu pana sa-i invat limba si ea sa se faca auzita !

Intrebare : cum va descurcati cand e musai sa mergeti undeva unde nu sunt acceptate animalele de companie , pt mai mult de o saptamana > eu urmeaza s-o las la niste prieteni care au un catelus pe perioada cat is la ski si deja ma gandesc cu tristete la clipa despartirii ...

P.S. Mi-s drage si odraslele voastre deci , daca nu opinez cat sunt de haiosi si faini sa nu ma certati ! 

@l.u.v esti mortal 😂

image1.jpeg

Editat de cobi
completare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu plec niciodata fara caine.In general eu merg cu cortul si d.aia imi permit sa.l iau cu mine.Altfel nu plec nicaieri fara el.Oricum n.am incredere sa.l las cuiva asa ca pensiunea sau prietenii nu fac parte din plan.Si oricum eu nu mai suport plecarile mai lungi de 4 zile.Asa ca pisicile stau fara stres singure.Multi apeleaza la pensiuni.

Si animalutele sunt ca si copiii nostri asa ca nu este nimic anormal in a declara asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am tot apelat la pensiuni cand a fost sa plec. Dar nu prea recomand. In primul rand, mi se pare foarte scump. In ultima vreme, cand a fost de plecat, l-am tot luat dupa noi. Evident, la mare cazare la cort, la munte cautat pensiune si dat telefoane pana am gasit unde sa ne primeasca.

Inca nu am iesit cu el din tara, dar sunt curios unde prin BG si GR ne-ar primi cu el, pe unde ati fost voi si a fost in regula?

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca depinde si de animal... al meu nu e prea sociabil cu alti oameni, asa ca nu am multe optiuni. In general il lasam cu socrii, cu care se intelege f bine. Acum vreo 3 ani am lipsit 2 saptamani, ne faceam griji ca o sa urle, o sa faca crize, o sa-i lipsim... draci, a dus-o f bine, mai ales ca noi stam la bloc si socrii la curte (si il mai si rasfata). Asa ca, daca plecam mai mult timp, il ducem la ei. Daca e vorba de 2-3 zile, vin socrii la noi si stau cu el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 16 ore, petre81. a spus:

Nu e nici o problema, doar ca nu am simtit nevoia pana acum, cred ca aceasta nevoie a fost substituita de acesti companioni. Cand zicea soacra-mea ca astia sunt copiii nostri (aveam grija sa nu le lipseasca nimic) ziceam ca bate campii dar cand au murit chiar asa am simtit, ca am pierdut pe cineva din familie.

Apuca-te de treaba bai baiatule :), am impresia ca esti in a bad mood...fa niste sex cu nevasta , o sa iti treaca😁 si peste 9 luni, kinder surprise..dupa ce creste un pic va luati animalute il/o responsabilizati. 

Sunt plina de intelepciune azi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu doresc copii.Cum nici eu n.am vrut.Mi se pare si asa suprapopulata planeta asta ca s.o mai fac si eu.Cine are sa.i traiasca..

 

Metal,era un tip pe Reno care se ducea anual in BG ,la hotel,cu cele 2 femele de Boxer si Bulldog englez.Dar nu ma intreba de amanunte ca n.am retinut.Eu tot in BG merg la mare,de fapt 800m dincolo de vama,cu cortul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intrebat cum faceti ca fiind varsta mica sa nu i se para un abandon ; am tot mers la  si chemat prietenii de care ziceam mai devreme , pe la noi cu catelusul lor ca sa se impreteneasca si se pare ca se accepta unul pe celalalt + ca sotia prietenului meu e foarte mamoasa cu catelusii ( chiar si cu Rhea ) . 

Problema e ca aveam sejurul platit din vara, inainte sa i-au catelusa  . De acuma o sa caut locatii unde sunt pet friendly si o voi duce cu noi oriunde ! 

Apropo de asta va mai intreb ceva : pt  iesirea din tara ce acte are nevoie ? Multu ! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iulia, la Durankulak acolo? Din poze pare ca poti intra cu masina destul de aproape de plaja - asta ca sa-ti tii acareturile si bautura aproape... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, cobi a spus:

Am intrebat cum faceti ca fiind varsta mica sa nu i se para un abandon ; am tot mers la  si chemat prietenii de care ziceam mai devreme , pe la noi cu catelusul lor ca sa se impreteneasca si se pare ca se accepta unul pe celalalt + ca sotia prietenului meu e foarte mamoasa cu catelusii ( chiar si cu Rhea ) . 

Problema e ca aveam sejurul platit din vara, inainte sa i-au catelusa  . De acuma o sa caut locatii unde sunt pet friendly si o voi duce cu noi oriunde ! 

Apropo de asta va mai intreb ceva : pt  iesirea din tara ce acte are nevoie ? Multu ! 

Al surorii mele daca nu e ea sau cumnatul cu el incepe imediat sa planga si nu ii mai trebuie nimic, nici mancare nici somn, nici apa.

L-au invatat de mic sa fie tot timpul cineva cu el si acu nu il pot lasa singur nici 5 minute.

 

Legat de acte, in principiu ai nevoie de carnet de sanatate si pasaport, dar cand sora mea a trecut cu el vama nu i-a intrebat nimeni de nici un act, dar e indicat sa le ai.

 

LE : Stiu ca sunt necesare si ceva vaccinuri daca il scoti din tara, asta te lamureste la veterinar exact despre ce e vorba.

Editat de Fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...