Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Astia nu sunt oameni...

On topic: unul din baietii mei, on drum spre veterinar

post-54172-0-63722200-1511127897_thumb.jpg

Editat de andrei111
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Golden(ița) despre care mă interesam acum vreun an.

Acum are cam 11 luni. :)attachicon.gif735CB671-0B76-4AE1-9496-C19534B649F8.jpeg

Sa-ti traiasca ! Ce moaca de domnisoara are, nu ca vaca mea :))

 

Stiti cumva vreo "pensiune" ok pt animale ? In Buc, ideal sect 3. Mai am nevoie din cand in cand sa las potaia 1-2 zile cu cineva si nu am mereu cu cine...

Ma intereseaza sa fie persoana/e de incredere, sa fie bine pt potaie, sa pot lasa niste instructiuni "speciale" (de care sa se si tina cont) si sa nu coste mai mult decat platesc eu pt mine la hotel :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nice!

Vad ca incet-incet lumea se reorienteaza spre boxeri. :)

 

Sabin, vezi ca boxerii au un chef nebun de sapat gropi. Daca nu esti atent, o sa iti faca curtea varza.

 

Al meu e innebunit dupa noroi, unde e mizeria mai mare, acolo se baga si el.

 

post-20786-0-25065100-1512319039_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acasa am mai avut un brac cu parul scurt si un husky si vreo 8 ciobanesti romanesti si asiatici la ferma...sunt obisnuit cu santurile prin curte :))

Intradevar cam rarut cu boxerii in ultima vreme,nu inteleg de ce. Sunt o rasa extrem de faina si foarte atasati si iubitori. Presupun ca atentia extra pe care trebuie sa o acorzi alimentatiei...

Si baiatul tau este foarte frumos,sa-ti traiasca.

Editat de Sabin_gabriel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mascul de malinois, 6 saptamâni, primul vaccin.

Încă nu i-am pus un nume, astept idei de la voi.

» Post actualizat in 05 Dec 2017 09:59

Mascul de malinois, 6 saptamâni, primul vaccin.

Încă nu i-am pus un nume, astept idei de la voi.

post-72786-0-13925400-1512467943_thumb.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu un animalut care mi-e tare drag, pe nume Pogo. E foarte jucaus si activ. Are deja 2 ani si doua luni si e din rasa Brittany Spaniel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Brittany_dog

O sa pun si niste poze cu nebunu' :))

 

https://photos.app.goo.gl/A6WkLRS9BclM6Aku1

https://photos.app.goo.gl/Eh5npTq20UEWqFyq1

https://photos.app.goo.gl/ie33herswMCel7192

https://photos.app.goo.gl/IbqLMpSxvBicrSb82

 

Sa va traiasca animalutele !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fericire... nume misto de caine.

 

Iti dai seama ce haois e in parc cand strigi si fluieri "Fericire, Fericire, unde esti? Hai, Fericire, vino incoa'" :))))))))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca le fac poze cand ma duc sâmbătă. Papa bine băieții mei,papa oi,porci,capre,zer. Sunt fericiți.

Io stiu ca-s namile dar pana nu-i urci pe cantar crede-ma ca nu stii sigur.Am patit-o de mai multe ori ,si nu doar eu, sa ma-nsel..E bine daca sunt hraniti cum trebuie ca-n ultima perioada vad stane unde cainii-s morti de foame ceea ce mi se pare inadmisibil.Chiar daca-s metisi si nu de rasa trebuie hraniti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io stiu ca-s namile dar pana nu-i urci pe cantar crede-ma ca nu stii sigur.Am patit-o de mai multe ori ,si nu doar eu, sa ma-nsel..E bine daca sunt hraniti cum trebuie ca-n ultima perioada vad stane unde cainii-s morti de foame ceea ce mi se pare inadmisibil.Chiar daca-s metisi si nu de rasa trebuie hraniti..

Am un cantar de moara, ii cataresc periodic. Totodata ii tin din scurt pe vitamine si calciu, bineinteles dupa cum dicteaza medicul veterinar. Eu doar le fac vaccinarile periodice, nu lasa pe altcineva sa ii intepe :))

Si da! Multi isi bat joc de ei, cand ii cumpara nu constientizeaza cat consuma un astfel de animal si nu vor sa investeasca nimic in ei. II vezi subnutriti si rahitici cu membrele strambe si trasi la fata. Pacat de ei. Intr-un final ajung pe slobozi pe camp sau mai rau, in saci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am ajuns pe la cateva stani. din placere. mare placere.

sunt foarte putini caini de rasa. in nord sunt caini care aduc a crb, dar ceva mai mici si mai zvelti. in rest amestecati. cel mai des se intalneste carpatinul. dar si corb si mioritic. de cativa ani au aparut si caucazieni foarte agresivi mai ales cu oamenii(nu-i chiar o placere sa te apropii sau sa intalnesti o stana cu paznici caucazieni, mai ales sa fie ciobanul departe sau sa fie mistocar, sa asmuta cainii ori sa-i lase sa faca ce vrea) au mai aparut kangal si asiatic. ambele rase uriase, kangalul dezlanat, fara vreo treaba cu lupii sau ursii, este trimis acasa, ca nu face treaba. asia centrala mai mult se bat cu ceilalti caini decat sa pazeasca turma de pradatori. ciobanii scapa repede de ei, pentru ca, daca nu au caini deja invatati, kangalul, ciobanescul de asia centrala, chiar si cauzazianul devin caini de lant, de curte.

vroiam sa spun ca se intalnesc caini de stana, nu de rasa. iar de sunt si de rasa, mananca impreuna. majoritatea ciobanilor nu stiu standardele si nici rasele (nu asa cum le stim noi). ciobanii nu pun pret pe cum arata un caine, ci pe ceea ce face un caine, pentru ca ei nu traiesc de pe urma vanzarii puilor de caine, ci de pe urma oilor, vacilor si produselor lor.

 

Io stiu ca-s namile dar pana nu-i urci pe cantar crede-ma ca nu stii sigur.Am patit-o de mai multe ori ,si nu doar eu, sa ma-nsel..E bine daca sunt hraniti cum trebuie ca-n ultima perioada vad stane unde cainii-s morti de foame ceea ce mi se pare inadmisibil.Chiar daca-s metisi si nu de rasa trebuie hraniti..

https://republica.ro/oameni-c-i-caini-o-poveste-adevarata-despre-nic-te-ciobanec-ti-legendari

https://republica.ro/o-poveste-despre-ciobani-salbaticiuni-c-i-caini-in-vremea-vanatorii-scrisa-de-un-om-care-s-a-retras-de

sunt 2 articole despre caini si ciobani ale lui marcu jura. daca va plac, gasiti si mai multe articolescrise de el aici https://republica.ro/autor/marcu-jura

intr-unul din articole sunt mai multe denumiri de caini, nu mai stiu in care, ca le-am citit acu ceva vreme.

sunt lungi, dar vine weekendul...mie mi-au placut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Evident ca fiind cioban el retraieste cu drag copilaria printre oi,caini si ciobani.Stie destule ..In primul link cel mai de luat in seama este autorul primului comentariu Cezar Dan Osiceanu. El este cel care-a contribuit la omologarea ciobanestilor Carpatini si Mioritici dupa cum spune.In rest ,cum spune si el,frumoasa povestea.Beletristica .Intotdeauna mancarea va fi pt orice caine cea mai eficienta metoda de a tine cainele in frau.Cu asta-l tii la respect.Taiatul urechii este cea mai mare tampenie ,ca nu va face cainele mai rau niciodata ca i-ai taiat urechea sau coada.Ca sa nu mai spun de arsul pe nas cu fier rosu..Si acum se fac operatiunile astea,din pacate.Cainii asiatici sunt tot ciobanesti asa ca nu vad de ce ar fi altfel decat ai nostri.Ca-s mai agresivi de acord.Ai nostri sunt mai echilibrati un pic.Desi la Corb am reticente.Ai vazut Kangal sau Centrasiatic ,Caucazian sa dea inapoi din calea lupului ? Ca spuneai ca se bat cu alti caini asa pt el lupul este tot un fel de caine.Am vazut ,undeva prin stepele turcesti,cum Kangalul a facut praf lupul..Turmele turcilor,kirghizilor si ce natii mai sunt acolo sunt pazite de Kangali .Si aia au pe langa lupi, rasi,jaguari..Posibil ca ursii sa nu le trezeasca instinctul ei provenind din zone lipsite de ursi.Asa am vazut caine de rasa comuna care-a alungat ursul.Si da,nu trebuie ca un caine sa fie urias ca sa fie eficient.Sincera sa fiu dac-as avea stana nu mi-as lua ciobanesti asiatici ci romanesti.Orice natie are proprii caini ciobanesti pt diverse preocupari.Ce ma seaca pe mine la inima este ca ei opresc,la fatari, ce le convine,pe de-o parte inteleg,iar ce nu, omoara sau ii lasa liberi prin munti..

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...