Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 15 ore, ALEX-CRUISER a spus:

 

Pare cam suparata 🤔

Ai vrut sa pleci fara ea !!

 

Mereu imi cere aprobarea daca are voie sa iasa si ea au ba ( fata rugatoare 😁 )

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 20 ore, iulia_boris a spus:

Atentie mare la capuse!

Cu toate ca a avut ceva deparazitar extern care anu trecut a fost bun,anul asta nu a mai avut efect. ...

Am avut experienta neplacuta acu vreo luna,a luat una infectata ,cand am vazut ca babuta mea nu era vioaie ca de obicei,am mers la Ortovet ,a iesit pozitiv testul rapid de Babesioza

Au pus-o la perfuzii doua zile ,i au facut antibioticele,tratament cu pastile si sa facut bine. 

Acum are zgarda anti parazitara cea mai buna+fiola ca nu mai vreau experiente neplacute. 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai comportat ca un stapan responsabil.De obicei multi stau pana cainii nu mai au deloc hematii  in sange si nici cu transfuzie nu mai scapa.Din  februarie apar capusele si atunci cand un caine este apatic,se pisa maroniu,are tegumente albe nu poti pretexta,cum am auzit nu stiu cati,c-ai crezut ca-i cainele racit..

Pe de alta parte chiar mai perfida este dirofilarioza care nu da semne decat in ultima instanta si mult prea tarziu pt caine cand deja are ghem de viermi in cord..

Sa cautati musai ca antideparazitantul  sa aibe actiune si pe tantari si nu doar pe capuse.Dar cea mai buna solutie ramane cautatul blanii cu atentie si eventual o analiza a sangelui,ca nu costa vreo avere.

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, iulia_boris a spus:

Te-ai comportat ca un stapan responsabil.De obicei multi stau pana cainii nu mai au deloc hematii  in sange si nici cu transfuzie nu mai scapa.Din  februarie apar capusele si atunci cand un caine este apatic,se pisa maroniu,are tegumente albe nu poti pretexta,cum am auzit nu stiu cati,c-ai crezut ca-i cainele racit..

Pe de alta parte chiar mai perfida este dirofilarioza care nu da semne decat in ultima instanta si mult prea tarziu pt caine cand deja are ghem de viermi in cord..

Sa cautati musai ca antideparazitantul  sa aibe actiune si pe tantari si nu doar pe capuse.Dar cea mai buna solutie ramane cautatul blanii cu atentie si eventual o analiza a sangelui,ca nu costa vreo avere.

Capusele au fost descoperite si scoase cum trebuie inainte de simptome,de aceea cand am vazut ca este apatica,am fugit la medic.

Dupa aia i-am urmarit"treaba mica"sa faca,ce culoare face...sa nu faca blocaj renal.

Si medicii au spus ca am venit din timp si a fost totul ok.

A facut doua seturi de analize dupa tratament si mai facuse un set inainte cu vreo luna,cu ocazia vaccinurilor anuale.

Bestia este cu carnetul de sanatate la zi,analize anuale,detartraj la dinti.....mai e o luna si o angajez la mare paznic la rulota....face bine marea la oasele de babuta.

 

 

Editat de ALEX-CRUISER
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 17 ore, ALEX-CRUISER a spus:

Capusele au fost descoperite si scoase cum trebuie inainte de simptome,de aceea cand am vazut ca este apatica,am fugit la medic.

Dupa aia i-am urmarit"treaba mica"sa faca,ce culoare face...sa nu faca blocaj renal.

Si medicii au spus ca am venit din timp si a fost totul ok.

A facut doua seturi de analize dupa tratament si mai facuse un set inainte cu vreo luna,cu ocazia vaccinurilor anuale.

Bestia este cu carnetul de sanatate la zi,analize anuale,detartraj la dinti.....mai e o luna si o angajez la mare paznic la rulota....face bine marea la oasele de babuta.

 

 

IMG_0559.MOV

 

Mai e o chestie pe care mi-a spus-o un doctor, sa-i variez deparazitantul extern din cand in cand. La cateva luni il schimb, ii pun Advantix sau altceva (nu Frontline, are o reactie alergica la el).

Pt viermi la inima exista pastilute pt preventie, ii dau din astea ocazional. Nu ma intreba cum se numesc, ca nu mai stiu, e o pastila "universala" mai scumpa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca preventie pt viermii la inima eu ii dau cate 1 pastila de Ivermectina la inceputul lunii.Exista deparazitantul intern Milbemax care  la fel ,are efect pe dirofilarii.

Alex,voi  stati la mare cate o luna? Ca ai zis de rulota.Toti cei cu rulote ,in general,au piticanii ca a ta..

 

Fuchsia,in general cainii din adaposturi se tem tot de caini.Pt ca ei s.au batut cu alti caini nu cu pisici.Am vecina cu un caz similar si mi.a dormit o noapte ,una dintre pisicile mele, la ea pt ca idioata fugise pe scari.Altfel cainele este agresiv cu alti caini dar cu pisica mea n.a avut nimic.Acum si vecina are o pisica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa e, si ea a venit cu frica de haita. Daca vede pana si doi caini in aceeasi gashca bate in retragere, chiar daca sunt pechinezi. La caini solo nu are probleme indiferent de marime, e prietenoasa cu toti si toate. A mai avut niste sechele, intepenea cand vedea carje, bastoane, carucioare de piata, saci de gunoi, saci de santier, barbati inalti. Intepenea la modul ca paraliza pur si simplu de frica si trebuia sa aleg alt drum, ea stie ce o fi patit pe strazi... In primele doua zile era terifiata si de scari si ma plimbam cu ditamai dihania in brate patru etaje :D I-am aratat incetisor ca nu pateste nimic si acum i-au trecut toate astea, dar la frica de mai multi catei inca lucram.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate anumite traume nu se vindeca..Si eu sunt cumva in situatia ta adica ,pe la anu',ma voi muta la curte si  voi recupera o catea dintr-un adapost unde o tin.Doar ca a mea n-a fost batuta sau fugarita,nemancata.Eu am furat-o de la un post de paza doar pt ca imbecilii aia o tineau intr-un 1m de lant tot timpul.Eu am 4 pisici si  va trebui gestionata problema cu tact.Dar am un presentiment ca nu voi avea  probleme in sensul asta. 

Editat de iulia_boris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 16.05.2019 la 8:45, iulia_boris a spus:

 

Alex,voi  stati la mare cate o luna? Ca ai zis de rulota.Toti cei cu rulote ,in general,au piticanii ca a ta..

 

Stam mai mult de o luna in functie de buget,de fapt sta nevasta si juniorul si bineinteles Bestia 😍

Eu vin in weekend-uri cu moto...va da-ti seama ce chin pe mine sa fac naveta ....😎 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 21.05.2019 la 9:10, vlad58 a spus:

Bine ca ai specificat altfel lumea credea ca acolo e litiera.

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...