Sari la conținut

Animalele noastre


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 4,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 ore, Asimplu a spus:

M-am plimbat ieri cu motorul si am gasit ghemul asta de blana abandonata intr-o parcare.

A stat cuminte in geaca moto, la pieptul meu 140km pana acasa.

 

pisi.jpg

Mvaaaai cât e de frumos,  copilul cred ca e mega incantat!

Astăzi am vrut sa vad un motan despre care am auzit ca e lovit de mașină...am vrut sa îl iau și mi-a foootot câteva gheare și mușcături de mi-a dat sângele...am zis ca mai salvez altădată, m-am mulțumit cu faptul ca după i-am luat ceva de mancare...

20221108_151114.jpg

20221108_151819.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.11.2022 la 21:04, Nguyen a spus:

 

Se mai uita si la om...

Era prea lovit și de aceea a atacat...l-am atins pe picior usor sa imi fac o idee dacă as putea sa îl ridic de jos prinzandu-l in brate..din păcate nu am putut.

 

La 08.11.2022 la 22:12, Asimplu a spus:

 

Pisicile mature pot fi imprevizibile, mai ales daca au trecut prin traume recente.

Daca vrei sa o ajuti, ii dai ceva de mancare. Deobicei, daca e cazul, vine ea la tine.

Era un maidanez matur, despre care am înțeles ca a fost lovit de o mașină.. mancare i-am dat atât eu și încă un tip ..avea pofta de mâncare, ceea ce e bine..

20221108_151819.jpg

Între timp am găsit un motan care se vrea salvat, pentru ca familia nu îl mai poate tine...momentan sta singur și mai vine cineva la el sa ii dea de mancare o data la 2 zile. Pare ca familia divorțează, unul pleacă din tara și celalalt are alergie la pisici, deși dacă ma întrebați cum e posibil sa zici ca ai alergie la pisici după ce ai stat cu el în casa 9 ani...but anyway..animalul nu are nicio vina, de câteva luni e singur ,sper sa nu fie și asta sălbatic...asa am mai luat o pisica la un moment dat de la o familie care a considerat ca trebuie sa tina pisica în beci în întuneric pentru ca tocmai aflaseră ca nevasta e însărcinată. A născut, tot acolo a stat ..după nu știu cât timp peste un an ,au decis sa o dea ca asa ar fi bine pentru ea. Nu am reușit sa ma înțeleg cu pisica aia...sălbatică rau, de rasa și rea prin definiție...am dus-o la ai mei și instantaneu s-a schimbat...a văzut pentru prima data cum e sa calci pe iarba și era intrigata...anyway, sper ca asta pe care îl iau sa îl țin în casa la mine și sa nu fie nevoie sa îl duc la ai mei pe motive de incompatibilitate , din cauza sălbăticiei. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, Flower-Power a spus:

Era prea lovit și de aceea a atacat...l-am atins pe picior usor sa imi fac o idee dacă as putea sa îl ridic de jos prinzandu-l in brate..din păcate nu am putut.

 

Glumeam. Probabil era speriat, trauma suferita, n variabile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Medicii veterinari de ceafă îi apucă pe cei care nu cooperează. Posibil să nu reușești. Eu am reușit de cele mai multe ori cu ajutorul unui prosop. Dacă stă să te apropii, îl pui peste el încet, îl ridici și-l înfășori. Chiar dacă face urât nu poate  zgâria. Nu-i acoperi capul că face și mai urât. Așa am procedat și de cele mai multe ori am reușit. Dacă nu, o cușcă  de prins în care îl ademenești cu ceva mâncare. Dacă nu poate merge are vreun picior fracturat. Greu se poate apăra de un câine ce se află în trecere.

Editat de Dan Ny
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este un gel,Tranguilin,seamănă cu un tub pasta de dinți.Pui 2 picaturi pe o bucata de ceva bun,animalul mananca...în 5 minute...somn.Atenție la gramaj,e după kg animalului.

Editat de pinnochio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 13.11.2022 la 18:22, pinnochio a spus:

Este un gel,Tranguilin,seamănă cu un tub pasta de dinți.Pui 2 picaturi pe o bucata de ceva bun,animalul mananca...în 5 minute...somn.Atenție la gramaj,e după kg animalului.

Dacă ii dau prea mult...adică...am un stres..

 

Asta e motanul de care va ziceam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Uof...și eu am avut 3 pui care au făcut parvo...doar unul a fost salvat cu tratament,ceilalți din păcate,nu.

E scump tratamentul și exista și riscul sa îl dai degeaba..

Dar na..

Editat de Flower-Power
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, Asimplu a spus:

El este Krontz, un Malinois Belgian. Povestea lui este una... Romaneasca

Pe scurt, a facut parvo, a fost dus la veterinar, l-au tratat de parvo si l-au pus pe picioare, dupa care stapanul a spus ca el nu-l mai ia, pt ca nu-si permite sa dea 2000 ron(plata tratamentului), in contextul in care i s-a spus de la inceput, contractual, suma tratamentului.

Soarta lui era printre catelusi ingerasi la ora actuala, asa ca dupa ce am auzit de el de la o prietena, am decis sa-i dam o sansa, desi nu eram pregatiti pentru un catel. Vedem ce o iesi, insa orice ar fi, decat alternativa, cred ca ii va fi mai bine la noi.

In timpul tratamentului:

thumbnail.thumb.jpg.5c4cdccab5be0c1dc229e105ada078dd.jpg

Si azi:

thumbnail.jpg

Frumos purecosu.Am avut și noi,cățel cu parvo,a supraviețuit,dar a rămas cu sechele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp mogaldetele au crescut, cum ii scapi de sub supraveghere se apuca de cotrobait si se baga fix unde gasesc cel mai mult praf.

314499888_5606739776100677_6940689906446342694_n.jpg

Referitor la parvo si alte boli, rinotraheita nedescoperita la timp este la fel de periculoasa. Am la curte 2caini care au scapat miraculos, inca 7 care au necesitat tratament 2 saptamani, sa fim siguri ca toti sunt bine, iar unu' n-a fost norocos, in 2 zile s-a terminat.

 

Editat de DKW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, am gasit un pui, 4 luni cred, motan. Din pacate, motanul meu e violent si nu as risca sa ii tin impreuna. Nici analize nu am unde sa ii fac duminica. Daca e cineva in Timisoara sau in apropiere care vrea sa il ia, il aduc cu nisip, conserve, boabe. A facut din prima la litiera si a acoperit perfect, deci o bataie de cap in minus.

IMG-20221218-WA0017.jpeg

IMG-20221218-WA0019.jpeg

IMG-20221218-WA0023.jpeg

IMG-20221218-WA0008.jpeg

Rezolvat. Nu credeam ca, in 30 de minute de la postarea pe un grup, o sa vina cineva sa il ia.

motanel mic.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...