Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

ma copii, m-am imprietenit oarecum cu baiatu ala Motographer care vine la WDW din Dubai. m-a intrebat de ce traseu sa ii recomand in Bulgaria, si Romania.

pe Romania i-am recomandat ceva ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma copii, m-am imprietenit oarecum cu baiatu ala Motographer care vine la WDW din Dubai. m-a intrebat de ce traseu sa ii recomand in Bulgaria, si Romania.

pe Romania i-am recomandat ceva ceva.

 

Cred că ai uitat să pui un link sau ceva.

happy.gif

 

Oricum ar fi, e impetuos necesar să treacă și pe Transalpina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că ai uitat să pui un link sau ceva.

happy.gif

 

Oricum ar fi, e impetuos necesar să treacă și pe Transalpina.

a mai fost link-ul cateva pagini in urma http://www.missionredpla.net/

 

el a zis ca pe 6intra in bulgaria, si m-a rugat sa ii dau un traseu bun pt bulgaria si romania.

 

pt bulgaria nu am stiu, ramane sa intreb pe cineva care a venit din grecia. pt romania, i-am recomandat ca din bucuresti sa vada brasovul, trahsfagarasanul, transalpina, sibiul, si sa urce spre cluj. i-am mai zis ca daca vrea poate se va gasi cineva sa il intampine si de la noi, eventual sa il insoteasca pe post de ghid pe traseele respective.

 

acum astept sa vad ce zice, pe cand ar fi in Romania.

 

L.E. am gasit asta in planul lui. deci teoretic ar putea sa vina odata cu Grupul de Romania. unde vad ca are si transalpina.

daca eram in tara mi-ar fi placut sa il indrum la a vizita cateva locatii din Romania.

 

ROMANIA (http://g.co/maps/6ennh )

 

Monday June 11th : Sofia to Bucharest (400kms) (http://g.co/maps/3dq6p )

Tuesday June 12th: In Bucharest Ducati Bucharest

Wednesday June 13th : Bucharest to Sibiu, Romania via Draculas Castle (Bran)

Thursday June 14th : Sibiu, Romania to Budapest, Hungary (450 kms) (http://g.co/maps/vmn4x )

Friday June 15th : Ride and custom Romania – Hungary

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ducatistilor, intreb si eu o chestie cam vaga...care e treaba cu modelele Testastretta, Tricolore? Vad ca sunt mai multe variante de S4...S4R, S4R Testastretta. La fel si cu Tricolore...sunt un fel de pachete full options? In ce constau ele?

 

S4 a fost primul Monster răcit pe lichid (2001-2003), cu motor de 916. A urmat primul S4R (2004-2006), cu motor de 996. Apoi a fost următorul S4R (2007-2008), cu motor de 998. Tot cu motor de 998, în aceeaÂşi perioadă s-a produs Âşi un S4Rs, care era de fapt un S4R care venea cu etriere monobloc pe față, Âşi cu furcă Ăhlins.

 

"Tricolore" sunt variantele de echipare de top de la Ducati (peste "S"), Âşi care vin spoite cu steagul Italiei peste tot.

 

"Testastretta" este o generație de motor dintre cele răcite pe lichid. Cronologic, evoluția este: Desmoquattro (888 până la 996) > Testastretta (998 până la 999) > Testastretta Evoluzione (1098 până la 1198) > Superquadro (1199 Panigale).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Imi puteti spune cam ce an si cati centimetri /putere are modelul asta ? (nu are turometru , are 2 tobe si 2 discuri pe fata ) :D si daca are bube/defecte la care trebuie sa deschid bine ochii

post-43635-0-53942800-1338805133_thumb.jpg

post-43635-0-18503800-1338805620_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e 620, e un 600 pe carburație, sub anul 2000. câți bani se cere pe el?

1 000 euro

 

trebuiesc schimbate: cauciucuri ,lant , ulei ,baterie

Editat de gabi88
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu are alte probleme, e ok pretul(desi inca se mai poate negocia) cu tot ce ai de schimbat te apropii de pretul pietei. dar macar stii ca ce ai schimbat e nou si nu doar ti sa zis asta.

 

 

am si eu o intrebare. a auzit cineva daca se poate converti de pe injectie pe carburatie, nu vreau sa o convertesc pe a mea. e doar un proiect de viitor pt motorul de schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 000 euro

 

trebuiesc schimbate: cauciucuri ,lant , ulei ,baterie

 

Cauciucurile, lantul, uleiul, baterie sunt componente (consumabile) pe care poti sa le schimbi si motocicleta sa fie functionala

 

Trebuie sa fi atent la alte aspecte: sa nu aiba probleme cu cutia de viteza (daca moto a suferit un accident chiar minor si de ex. in treapta a doua a lovit schimbatorul, exista riscul de a ceda dupa un timp) sa nu aiba fisuri/sudura la elementele de prindere a motorului pe cadru, sa nu fie fisuri/sudura la elementele de prindere a rotii de motor... Cel mai bine vb cu un posesor de monster ( de minim 1 an) si roaga-l sa vada motoreta, poate chiar sa dea o tura scurta.

 

bafta,

PS: sa nu te sperie scurgerile minore de ulei, cam toate monsterele mai Ăşleiesc'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucurile, lantul, uleiul, baterie sunt componente (consumabile) pe care poti sa le schimbi si motocicleta sa fie functionala

 

Trebuie sa fi atent la alte aspecte: sa nu aiba probleme cu cutia de viteza (daca moto a suferit un accident chiar minor si de ex. in treapta a doua a lovit schimbatorul, exista riscul de a ceda dupa un timp) sa nu aiba fisuri/sudura la elementele de prindere a motorului pe cadru, sa nu fie fisuri/sudura la elementele de prindere a rotii de motor... Cel mai bine vb cu un posesor de monster ( de minim 1 an) si roaga-l sa vada motoreta, poate chiar sa dea o tura scurta.

 

bafta,

PS: sa nu te sperie scurgerile minore de ulei, cam toate monsterele mai Ăşleiesc'

Acum 10 min am lipit sonda pe unde transpira ulei :)).. sper sa nu mai dea ca ma scoate din sarite.. acum cand a venit caldura parca transpira mai mult. Chiar, aveti idee cat costa o sonda noua de monster 600?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

Imi puteti spune cam ce an si cati centimetri /putere are modelul asta ? (nu are turometru , are 2 tobe si 2 discuri pe fata ) :D si daca are bube/defecte la care trebuie sa deschid bine ochii

eu zic ca e posibil sa fie si 900 eu stiu ca cel de 750 are un singur disc da poate ia pus pe al doilea cere si tu niste acte daca are :) bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In week end mi-am facut putin de treaba, am relocat relocat regulatorul de tensiune de sub sa si am inlocuit un furtun din pompa de benzina. Doua probleme des intanlite la seria Sport Classic pentru care s-au facut numeroase rechemari in service. Regulatorul fiind sub sa, se incingea grav ca apoi sa crape iar problema cu furtunul din pompa de benzina era ca, dupa un timp, din cauza benzinei, se largea si desfacea si colierele si asa slab prinse.

post-18773-0-76204000-1338895695_thumb.jpg

post-18773-0-65081800-1338895704_thumb.jpg

post-18773-0-60651200-1338895713_thumb.jpg

post-18773-0-32180900-1338895722_thumb.jpg

post-18773-0-48487700-1338895739_thumb.jpg

post-18773-0-25037900-1338895764_thumb.jpg

post-18773-0-34941800-1338895828_thumb.jpg

post-18773-0-77175900-1338895839_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In week end mi-am facut putin de treaba, am relocat relocat regulatorul de tensiune de sub sa si am inlocuit un furtun din pompa de benzina. Doua probleme des intanlite la seria Sport Classic pentru care s-au facut numeroase rechemari in service. Regulatorul fiind sub sa, se incingea grav ca apoi sa crape iar problema cu furtunul din pompa de benzina era ca, dupa un timp, din cauza benzinei, se largea si desfacea si colierele si asa slab prinse.

 

Capacu ma moldovene, ai stricat tu bunatate de capac. :crack:

 

cat de probleme, furtunul de benzina, daca e ascuns, poti folosi furtune de alea de cu plasa metalica. cum sunt la bai sau cum sunt alea de ulei. dar un colier bun ar rezolva mult mai bine problema.

 

eu am patit-o in toamna, cand am luat-o din service de la Cristi, mi-a atras atentia la furtunul de benzina, doar ca am uitat. acasa la cateva zile cand sa plec, aud cum arunca benzina pe motor. neroc ca eram aproape de casa si l-am trimis pe fratimiu sa-mi ia, ca de eram noaptea pe la X00Km distanta...... era frumos tare.

 

am mai patit-o cand am schimbat sonda de nivel din pompa, cand am uitat sa strang un colier si a aruncat furtunul in rezervor. nu stiam de ce nu baga benzina. tare frumos e de pus pompa la loc.

 

ti-ai mai gasit/facut tobe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Imi puteti spune cam ce an si cati centimetri /putere are modelul asta ? (nu are turometru , are 2 tobe si 2 discuri pe fata ) :D si daca are bube/defecte la care trebuie sa deschid bine ochii

 

Hah! Interesant caz ne prezinți aici. Întrebare capcană. Nu e ușor, dar risc sa răspund:

 

- E un Monster făcut din bucăți.

- Are motor de 750 (ambreiaj în baie de ulei, 900 are ambreiaj uscat), pe carburație.

- Are furca schimbată: are prinderile de aripă față de Monster pe injecție și două discuri de frână (750 carb. are unul singur).

- An de fabricație: între '96 și '00.

- 62 cp.

- 61 N/m.

- 5 viteze.

- 178kg la gol.

- Oglinzi, semnale, manșoane, etc. schimbate (mă mir că are farul și ghidonul original).

- Târșâită bine pe partea stângă.

- Cel mai important: vezi să nu aibă cadrul strâmb (mai ales în zona jugului).

 

Dacă vrei motocicleta asta pentru tine sau cineva care va merge pe ea, mai bine *NU*.

Prețul e mic, dar va trebui cel mai probabil să bagi ceva €€ în ea (în afară de consumabilele listate) ca să ajungi la linia de plutire cu ea... Sau nu vei mai băga nici un ban, te va lasă în drum la un moment dat, și vei începe să boscorodești motocicletele italiene, fluierând a pagubă și jurând că nu-ți vei mai lua în veci și că vei sfătui pe toată lumea pe care o vei întâlni să facă la fel.

 

Mobra asta e bună doar dacă vrei s-o iei și să lucrezi pe ea, să faci "un proiect" din ea. În rest, mai bine stai în loc, mai pui câteva sute de € și-ți iei măcar un Monster 620i.e.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa de benzina la mine e in rezervor. Iar ca inlocuitor, i -am pus un furtun de benzina de la un R6 si coliere din inox cu surub. Treaba-i pe viata :D

Tobe inca nu, vreau Zard dar astept sa plece niste amici prin Italia, poate le iau mai ieftin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si la mine e pompa in rezervor.

 

daca vrei tobe cand plecam la WDW iti putem gasi acolo. cu atata reprezentam si noi Romania la WDW. poate aparem si la TV :banana: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si la mine e pompa in rezervor.

 

daca vrei tobe cand plecam la WDW iti putem gasi acolo. cu atata reprezentam si noi Romania la WDW. poate aparem si la TV :banana: :crack:

[/quote

 

As vrea si eu o pereche de termi, daca tot veni vorba..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea si eu o pereche de termi, daca tot veni vorba..

se rezolva, sa-mi zici de care. ovale, conice, rotunde.

 

va fac rost doar cu conditia sa imi aduceti dulciuri, cafea, si sa mai baraiti motoarele pe la gemurile puscariei :banana:

 

 

Aaaaa. si inca ceva. daca mutati intalnirea de la academie, sa o mutati in fata la penitenciar. :rusinica: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se rezolva, sa-mi zici de care. ovale, conice, rotunde.

 

va fac rost doar cu conditia sa imi aduceti dulciuri, cafea, si sa mai baraiti motoarele pe la gemurile puscariei :banana:

 

 

Aaaaa. si inca ceva. daca mutati intalnirea de la academie, sa o mutati in fata la penitenciar. :rusinica: :crack:

 

Da frate, iti trimitem chiftele cu prastia!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da frate, iti trimitem chiftele cu prastia!

sa-mi lasi datele la galerii. pe cati mm ai galeria, prinderile.... ca sunt sigur ca o sa gasesc ceva bun. o sa-mi iau sublerul de acasa sa nu fac greseli in a incurca comenzile, sau sa onorez gresit o comanda. nu-mi sta in caracter sa fac chestii de astea. merg pe ideia: promptitudine, calitate, punctualitate, si precizie.

 

app. tigari sa nu luati ca nu fumez. sapun daca e, doar de ala cu crema hidratanta. iar ulei sa fie numai 15W50 :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omuleti ducatisti, saptamana viitoare ajunge in RO motographerul indian care merge la Misano. Conform programului de pe site :

 

ROMANIA (http://g.co/maps/6ennh )

 

Monday June 11th : Sofia to Bucharest (400kms) (http://g.co/maps/3dq6p )

Tuesday June 12th: In Bucharest Ducati Bucharest

Wednesday June 13th : Bucharest to Sibiu, Romania via Draculas Castle (Bran)

Thursday June 14th : Sibiu, Romania to Budapest, Hungary (450 kms) (http://g.co/maps/vmn4x )

Friday June 15th : Ride and custom Romania – Hungary

 

Ne organizam si noi cumva se ne intalnim cu el ? Cred ca cel mai bine aflam cand ajunge la Ducati Bucuresti si mergem acolo, sau vorbim cu cei de la Ducati Bucuresti sa-i propuna o intalnire mai pe seara pe la 6, 7 la academie de exemplu (ca sa poata ajunge toata lumea)

 

Ce ziceti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omuleti ducatisti, saptamana viitoare ajunge in RO motographerul indian care merge la Misano. Conform programului de pe site :

 

ROMANIA (http://g.co/maps/6ennh )

 

Monday June 11th : Sofia to Bucharest (400kms) (http://g.co/maps/3dq6p )

Tuesday June 12th: In Bucharest Ducati Bucharest

Wednesday June 13th : Bucharest to Sibiu, Romania via Draculas Castle (Bran)

Thursday June 14th : Sibiu, Romania to Budapest, Hungary (450 kms) (http://g.co/maps/vmn4x )

Friday June 15th : Ride and custom Romania – Hungary

 

Ne organizam si noi cumva se ne intalnim cu el ? Cred ca cel mai bine aflam cand ajunge la Ducati Bucuresti si mergem acolo, sau vorbim cu cei de la Ducati Bucuresti sa-i propuna o intalnire mai pe seara pe la 6, 7 la academie de exemplu (ca sa poata ajunge toata lumea)

 

Ce ziceti ?

2-3pagini in urma am scris eu, am vorbit cu el ca ma intrebase de romania si bulgaria, trasee si drumuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pompa de benzina la mine e in rezervor. Iar ca inlocuitor, i -am pus un furtun de benzina de la un R6 si coliere din inox cu surub. Treaba-i pe viata :D

Tobe inca nu, vreau Zard dar astept sa plece niste amici prin Italia, poate le iau mai ieftin :)

hmm! nu ai deloc gusturi rele!

 

pai si la mine e pompa in rezervor.

 

daca vrei tobe cand plecam la WDW iti putem gasi acolo. cu atata reprezentam si noi Romania la WDW. poate aparem si la TV :banana: :crack:

aha! acum intele de ce vii cu duba la misano

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...