Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

Salutare Ducatisti!

 

Sunt proaspat aspirant de cat A. Momentan pe la jumatatea scolii.

 

Am 26 ani, 193 cm si in jur de 100 kg (in functie de sezon). Mi-am dorit motor de mic sau mai bine spus mi-am dorit Ducati Monster de mic, cand ii vedem pe unii in Italia trecand pe sub balconul meu.

 

Am inceput deja sa ma uit dupa un Monster si dupa echipament. 3 intrebari am momentan:

 

1. Cunoasteti personal vreun Monster la vanzare? Fiind primul motor nu as vrea sa trec pragul de 2000 europeni.

2. M900 din prima chiar e sinucidere curata? In poligon ma descurc foarte bine cu ER6N-ul de 650. Nu ma sperie deloc.

3. Sunteti dispusi sa ma "luati" si pe mine la o intalnire? Sa urc si eu pe un Monster? Mi-e teama sa nu arat caraghios sau sa stau inconfortabil considerand dimensiunile mele. Sper sa-mi iasa masina din service saptamana viitoare.

 

Multumesc anticipat pt timpul vostru!

Editat de Robbie222
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, si bine ai venit pe canapea :)

In primul rand, cea mai buna solutie cred ca este, sa iti faci timp sa treci miercurea pe la academie, poate prinzi pe cineva cu Monster, si sa te asezi macar pe unul. Din punctul meu de vedere 193, e cam multicel pentru un Monster, dar depinde mult, cum te simti tu pe el. M900-le nu e sinucidere curata, problema e ca, fiind un model destul de vechi, este foarte greu sa gasesti la vanzare, in stare buna.

Ai mai avea variantele M800, M1000, sau variantele lor cu monobrat (S2R800, S2R1000), dar acestea depasesc lejer bugetul mentionat de tine.

Editat de danny_vlad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu un M8 din 2004 de vanzare, adus din State, dar vezi intai cum stai pe unul :)

Adi, ai inceput sa citesti de la punctul 2 :))

La punctul 1 zicea asa: 1. Cunoasteti personal vreun Monster la vanzare? Fiind primul motor nu as vrea sa trec pragul de 2000 europeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

 

Site-ul ala care iti arata cum ai sta pe motor....e putin relativ.

 

Cel mai bine vin la o intalnire si ma urc pe monsterul al carui proprietar are bunavointa sa ma lase.

 

Zici ca miercuri va gasesc pe la Academie? Pe la ce ora?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zici ca miercuri va gasesc pe la Academie? Pe la ce ora?

Teoretic, 19:30-20:00 gasesti sigur pe cineva pe acolo.

Dar miercurea asta si cea care vine, o sa fie cam subtire prezenta, ca multi sunti plecati in Italia la WorldDucatiWeek, altii prin concedii.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum montez corect placutele de frana de pe spate?

Sageata indica ce? front of the bike (bike direction) sau directia in care se invarte roata? Am cautat pe net unii zic una altii zic alta. (sensurile necoincidand)

Am mai gasit un tutorial direct gresit:

post-46097-0-19917700-1467280092_thumb.jpg post-46097-0-64857200-1467280107_thumb.jpg

Prima poza cand a dat jos etrieru' si in a doua dupa ce a schimbat placutele. Siguranta aia arc e pusa invers.

 

 

Deci sageata de pe shims-uri (sigurantele alea de tabla dintre piston si pad ce indica?

Editat de -UFO-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum montez corect placutele de frana de pe spate?

Sageata indica ce? front of the bike (bike direction) sau directia in care se invarte roata? Am cautat pe net unii zic una altii zic alta. (sensurile necoincidand)

Am mai gasit un tutorial direct gresit:

attachicon.gifbrakepads04_dismounted.jpg attachicon.gifbrakepads14_mounted.jpg

Prima poza cand a dat jos etrieru' si in a doua dupa ce a schimbat placutele. Siguranta aia arc e pusa invers.

 

 

Deci sageata de pe shims-uri (sigurantele alea de tabla dintre piston si pad ce indica?

 

De obicei indica sensul in care se invarte roata, respectiv discul, aferent mersului inainte:)

Editat de addrianii
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nimeni de vanzare un bord de Monster 620 ie din 2004? (cel cu doua ceasuri rotunde)

 

Bordul SH pentru modelele cu injecție trebuie luat cu tot cu ECU (și chei, butuci, etc.). Se poate lua separat doar dacă este nou.

 

Salut, de 1 saptamana sunt si eu posesorul unui monstru, mai exact un s4r din 2004 :D

 

Ai de investit ceva în ea. Și încercă să acoperi ambreiajul când o speli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut am un Ducati Monster 750 din 2001 pe carburatie si am urmatoarea problema cu el

nu se mai aprinde farul si stopul pe spate nici pozitie nici frana (pe ambele frani) nici faza scurta sau lunga dar merg semnalele :)

A mai avut cineva problema asta?

Editat de icemaN46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă nu ai nicio altă problemă electrică în rest, încearcă să verifici siguranțele. La spate, verifică becul și contactele. Stopul spate este un ansamblu prost și permeabil la apă și umiditate în general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...