Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare,

 

Sunt proaspat posesor de monster 620, nu chiar prospat, de prin Oct, dar a stat mai mult la iernat. De permis nu mai spun, tot de atunci. :)

Am si eu o mica rugaminte la voi: ajutati-ma va rog cu nr. de tel a lui Andu. Am nevoie sa imi faca revizia. Si, din cate am mai citit pe aici, pe sarite, e cam singurul care o face cum trebuie

 

Multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari.

 

In situatia descrisa mai jos se afla un prieten care nu are inca un cont pe motociclism.ro.

Se da un Monster 620 an 2001 + set semnale led luate de pe China - http://www.aliexpress.com/item/2Pcs-Motorcycle-LED-Pod-Side-Practical-Turn-Signal-Cool-Light-Indicator-Amber/32331189387.html


Instalat toate 4 bucati pus contact si dat semnal stanga / dreapta nu se aprinde nimic. Testat 1 bucata semnal led cu 3 standard pe bec; fuctioneaza fara probleme.

 

Acelasi model de semnale instalate pe Hornetul meu din 2000 functioneaza fara probleme.


Cum as putea rezolva problema ? Sa fie de la releul de semnalizare ? Daca da rog un link de unde sa comand altul.

Proprietarul vrea sa mai faca un upgrade la stopul de frana prin inlocuirea acestuia cu o banda led cu semnale incluse pozitionata sub sa, dar numai dupa ce rezolvam situatia actuala - http://www.aliexpress.com/item/Universal-Flexible-LED-Motorcycle-Brake-Lights-Turn-Signal-Light-Strip-32-Leds-License-Plate-Light-Flashing/32499004689.html?spm=2114.13010208.99999999.267.KjbYVf

Parerea mea este ca semnalele pe led sunt consumatori prea slabi motiv pt care nu functioneaza fara cele standard. In acest caz nu prea stiu ce sa fac. Astept recomandari sau chiar solutii :)

 

Multumesc

p.s. Am dat un search pe acest topic dar nu am gasit nimic despre o situatie asemanatoare, iar parcurgerea a 774 pagini ar lua ceva timp :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La semnalele led conteaza + si -. In sensul ca nu merg montate oricum. Daca nu ati verificat cu mufele in ambele sensuri, asta ar fi cea mai facila rezolvare.

Editat de tzeapa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa spui ca nu gasesti pe original ?! Mai ramane sa zici ca esti in cautare de curent deoarece citesti de ani de zile la lumina lumanarii, ca deh, Romania nu e la fel de evoluata ca alte tari de pe mapamond...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Ma interesa si pe mine sa pun pe monster crash paduri. Ma puteti ajuta cu o parere? Care din voi are asa ceva? E o idee proasta avand in vedere ca se prind direct in cadru?

 

Va multumesc!

 

În primul rând, păcat de boacănă :)

 

Crash-pad-urile sunt utile la incidente minore (cazături de pe loc sau la viteze reduse). Îți permit să ridici motocicleta de jos și să pleci mai departe fără mari bătăi de cap. Pe Monster însă nu te prea scutesc de cheltuieli: ghidonul tot va lovi în rezervor, schimbătorul sau pedala de frână oricum se vor strâmba, iar cu tobele oricum dai pe jos. Îți protejează mai mult capacele laterale ale motorului (alternator și ambreiaj) și eventual farul, dar cam atât.

 

Teoretic, în cazul unui incident ceva mai serios se pot propti într-un obstacol (bordură, mașină, etc.) și pot într-adevăr să afecteze integritatea cadrului sau prinderile motorului. Practic însă nu am prea auzit de asemenea cazuri.

 

Concluzia este că depinde de tine: dacă ești începătoare sau/și nesigură și crezi că sunt șanse s-o mai scapi pe jos în parcare sau într-un ac de păr la 20km/h, ai putea să-ți pui deocamdată. Dacă nu, nu le prea văd rostul.

 

Succes și ai grijă - și de tine, și de ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut curat prin garaj si am dat de niste piese care ar putea sa fie cuiva de folos, toate sunt de la un Monster 796. Le dau la un pret simbolic sau moca pentru cine are nevoie de ele si sta prost cu banii! sunt piese pe care le-am schimbat cu altele aftermarket si cand am dat motocicleta, am ramas cu ele si nu mai imi sunt de folos. Sa dau urmatoarele:

 

O pereche de tobe stoc (finale), mansoane, suport de numar si pereche oglinzi (una este pocnita la oglinda si a doua...ciocanita cand am ramas cu ea in drum, rupta).

 

mesaj pe pm sau telefon - anuntul de pe bikeshop mai jos

 

spor!

 

Sergiu

 

http://www.bikeshop.ro/accesorii/anunturi-vanzare-accesorii-echipament-motociclete-second-hand-piese+de+la+un+ducati+monster+796%5cr%5cn%5cr%5cnpereche+de+tobe+%28doar+finale%29%5cr%5cnmansoa+-240012.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vand Toba Marving +DB killer pentru DUCATI S2R 800/1000 SAU S4R. Arata de 9 din 10.Trimit si prin curier cu verificare.

Privat pentru detalii.

 

100e

 

toba.jpg

Editat de iReal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

Ma interesa si pe mine sa pun pe monster crash paduri. Ma puteti ajuta cu o parere? Care din voi are asa ceva? E o idee proasta avand in vedere ca se prind direct in cadru?

 

Va multumesc!

Da, e o idee proasta. Intreaba pe @PetiteLutin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...