Sari la conținut

Monster Lounge


Postări Recomandate

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 15,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Salut Ducatisti,

 

Vreau sa imi iau un Monster 620, se merita ceva peste 30.000 km ? Am vazut si modele limitate la 25kw (unii zic ca doar in talon), se poate scoate limitarea ?

 

Multumesc anticipat.

 

Sunt la al 3-lea Monster 620, toate sub 30.000 km pe bord, in realitate cred ca aveau peste 100.000km sau 200.000km tinand cont anii, orice sub 2010 nu are cum sa aiba 30.000 km nici daca a fost uitat in garaj.

 

Verifici cadrul si motorul, daca sunt in mintile lor dai banu, km din bord sunt o gluma, iti setez cat vrei cu o surubelnita si ceva timp liber :)

 

Editat de ZYB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca încet încet se apropie vremea bună am zis sa ma iau de meșterit cate ceva pe la motor.

În afara de cele clasice făcute la început de sezon, acum am zis sa scurg benzina din rezervor.

Teoretic stiu cum se face, iar întrebarea mea este dacă sa las rezervorul la "aerisit" câteva zile sau sa bag alta benzina în el în aceeași zi. Este prima dată când fac asta, aștept sugestii, comm răutăcioase, completări etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

IF

apă în rezervor

THEN

ridică rezervorul ușor și dă drumul la bușonul de scurgere. Ar trebui să îți curgă întâi apa apoi benzina. Închizi bușonul când curge numai benzină, nu e rost de risipă.

ELSE

nu văd motivul pentru care ar fi util să scurgi benzina din rezervor... Și nici de ce l-ai lăsa la "aerisit" în caz că o scurgi.

Editat de silvik1313
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ziceam și eu, dar am fost "sfătuit" sa îl las la aer. O sa scurg benzina toată, ca nu e multă în el, cu el rabatat. Vroiam sa îl dau jos de pe cadru sa îmi fie mai ușor la scurs, dar dacă mă gândesc de doua ori mai bine inventez ceva la scurgerea aia. Schimb și filtrul cu ocazia asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ziceam și eu, dar am fost "sfătuit" sa îl las la aer. O sa scurg benzina toată, ca nu e multă în el, cu el rabatat. Vroiam sa îl dau jos de pe cadru sa îmi fie mai ușor la scurs, dar dacă mă gândesc de doua ori mai bine inventez ceva la scurgerea aia. Schimb și filtrul cu ocazia asta.

Daca tot te apuci de aceasta operatiune cu benzina din rezervor, eu iti recomand sa scoti si benzina din carburatoare, fiecare corp are cate un surubel imediat langa ceva furtunase.

 

Mai jos este o poza pt. identificarea surubelelor cu pricina pt a nu risca sa bulibasesti ceva pe la amestec sau mai rau sa le desincronizezi.

Acestea nu sunt marcate, dar le poti observa dupa capul sexagon al acestora in vecinatatea stuturilor si alt indiciu (se desfileteaza spre incheietura tipului).

 

carbadjust2.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scurs rezervorul în weekend si mi-a trecut prin cap sa fac și asta după ce am văzut ca filtrul de benzina are ceva impurități în el. Am comandat unul și acum aștept sa vina.

 

Mersi pt poza, am mai scurs de câteva ori carburatoarele...însă nu toată benzina care a mai rămas în ele. Cred ca este ok sa las sa curgă tot, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scurs rezervorul în weekend si mi-a trecut prin cap sa fac și asta după ce am văzut ca filtrul de benzina are ceva impurități în el. Am comandat unul și acum aștept sa vina.

 

Mersi pt poza, am mai scurs de câteva ori carburatoarele...însă nu toată benzina care a mai rămas în ele. Cred ca este ok sa las sa curgă tot, nu?

In mare asa ar fi ideal, sa se scurga cat se poate de mult din ele...mie acum mi`a picat fisa ca poate ar fi fost mai bine sa fac operatiunea asta inainte de iernat (pe motive de apa in benzina, posibil inghet, etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am o problema cu amortizorul de sub sa,pare ca nu mai am niciun fel de presiune in el.Pana ajung la un service in Bucuresti,ce as putea eu sa-i fac?

Se reincarca cu vreun gaz special sau doar

cu aer comprimat? Multumesc anticipat pentru orice fel de raspuns...

Editat de rudi8791
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că are rost să bați drumul până la București pentru a-l încărca/înlocui.

 

Caută un amortizor SH pe net și mergi la un mecanic generic de moto la tine în zonă, ar trebui să poată să ți-l înlocuiască. Cu ocazia asta poți să faci și un upgrade la el eventual: cred că stoc ai Sachs, poți să cauți un Showa sau chiar Öhlins.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred că are rost să bați drumul până la București pentru a-l încărca/înlocui.

 

Caută un amortizor SH pe net și mergi la un mecanic generic de moto la tine în zonă, ar trebui să poată să ți-l înlocuiască. Cu ocazia asta poți să faci și un upgrade la el eventual: cred că stoc ai Sachs, poți să cauți un Showa sau chiar Öhlins.

Ai dreptate,este Sachs.De ajuns,tot va trebui sa ajung pt diverse schimburi.Voi incerca sa gasesc ceva sa se potriveasca.Multumesc de raspuns
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Am o problema cu amortizorul de sub sa,pare ca nu mai am niciun fel de presiune in el.Pana ajung la un service in Bucuresti,ce as putea eu sa-i fac?

Se reincarca cu vreun gaz special sau doar

cu aer comprimat? Multumesc anticipat pentru orice fel de raspuns...

 

Amortizorul ar trebui să aibă o valvă în partea de sus unde poți băga presiune de la un compresor (ca la roată) pană iți rezolvi problema. Din ce îmi amintesc, presiunea nu trebuie să fie mai mare de 2bari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amortizorul ar trebui să aibă o valvă în partea de sus unde poți băga presiune de la un compresor (ca la roată) pană iți rezolvi problema. Din ce îmi amintesc, presiunea nu trebuie să fie mai mare de 2bari.

Multumesc.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

40k sunt multi km in 13 ani?? Altii fac in 2 ani atat. Ne mai miram de ce dau samsarii km inapoi.

 

Daca e servisat corect un motor modest genul 620 nu ar trebui sa faca probleme pana la +100k

 

...Și totuși sunt motorete de acum 13 ani cu km mai puțini. Samsari toți, ăh? ^_^

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...