Sari la conținut

Excursie Viena Cu Motoarele


90mat
 Share

Postări Recomandate

Salut vrem sa plecam in Austria - Viena si in Germania - Munchen.

Plecarea este programata incepind cu data de 19.05.2008, urmind ca prima zi de cazare la Viena sa fie 22.05.2008.

Vom fi doua motociclete cu bagaj si pasager.

Traseu: Suceava - Oradea - Viena - Munchen - Ulm si retur.

As vrea sa stiu cam ce taxe trebuie platite si de ce trebuie sa ne ferim pentru a nu avea vreo surpriza neplacuta pe drum.

Multumesc si astept raspunsurile voastre.

Salut si asfalt uscat tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

In Ungaria taxa autobanda7.5 euro, la fel si-n Austria. Grija la Radare in Ungaria... nu folositi detectoare radar!... va ard astia!, si pe autobanda la Austrieci.

in 20.05.08 plecam si noi un grup de vreo 7 motociclete la Kaprun. Vezi la Imagini din calatorii pe 2 roti/tur european in 11 zile.

Bafta si Drum Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut vrem sa plecam in Austria - Viena si in Germania - Munchen.

Plecarea este programata incepind cu data de 19.05.2008, urmind ca prima zi de cazare la Viena sa fie 22.05.2008.

Vom fi doua motociclete cu bagaj si pasager.

Traseu: Suceava - Oradea - Viena - Munchen - Ulm si retur.

As vrea sa stiu cam ce taxe trebuie platite si de ce trebuie sa ne ferim pentru a nu avea vreo surpriza neplacuta pe drum.

Multumesc si astept raspunsurile voastre.

Salut si asfalt uscat tuturor

 

 

Salut,

Stau pe linga Wels (Austria), treceti precis si pe aici..... Benzina intre 1,25-1,28 Euro, sa luati trasee pe strazi laturalnice ca pe Autastrada nu prea sint multe de vazut... V-as fii facut un traseu prin munti, dar acum nu am urgent o harta, dar ne mai auzim precis. In Austria sint radarele plantate, ( localitate 50 afara 100 si autostrada 130 Km/h.)

22.05.2008 e zi libera, pe aici, nu veti gasi magazine deschise.

Drum bun !!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Stau pe linga Wels (Austria), treceti precis si pe aici..... Benzina intre 1,25-1,28 Euro, sa luati trasee pe strazi laturalnice ca pe Autastrada nu prea sint multe de vazut... V-as fii facut un traseu prin munti, dar acum nu am urgent o harta, dar ne mai auzim precis. In Austria sint radarele plantate, ( localitate 50 afara 100 si autostrada 130 Km/h.)

22.05.2008 e zi libera, pe aici, nu veti gasi magazine deschise.

Drum bun !!!!!!!!!

 

sal

man 22 mai e inchis peste tot la mag

dar nu si vineri?

astia nu fac punte ca noi ?

mai e zapada pe la kaprun stii oare

exista marja aia de 10 km peste cat e legal in care nu.ti fac nimic

adica legal 50 dar la 59 nu te iau?

 

merci

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut vrem sa plecam in Austria - Viena si in Germania - Munchen.

Plecarea este programata incepind cu data de 19.05.2008, urmind ca prima zi de cazare la Viena sa fie 22.05.2008.

Vom fi doua motociclete cu bagaj si pasager.

Traseu: Suceava - Oradea - Viena - Munchen - Ulm si retur.

As vrea sa stiu cam ce taxe trebuie platite si de ce trebuie sa ne ferim pentru a nu avea vreo surpriza neplacuta pe drum.

Multumesc si astept raspunsurile voastre.

Salut si asfalt uscat tuturor

 

 

 

salutare recent mam intors taxe adica rovineta aut ungaria austria 14 euro astea sint toate taxele mentiune rovinetele valabile la bani astia 7 zile ung 7 zile aust in germania nu este taxa de aut drum bun mai multe imformati 0722809989 Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare recent mam intors taxe adica rovineta aut ungaria austria 14 euro astea sint toate taxele mentiune rovinetele valabile la bani astia 7 zile ung 7 zile aust in germania nu este taxa de aut drum bun mai multe imformati 0722809989 Pompi

salve!

io-s al doilea participant. pompiliu, scuze, dar n-am inteles nimic. mai scrie o data, nu te supara. eventual, pune si niste semne de punctuatie.

amenda daca ai detector de radar? auzisem asa ceva in grecia, dar si in ungaria si austria?

22 e liber? e joi. e vreo sarbatoare? cand gasim deschis? in week-end, cum e?

Editat de gabyshor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as recomanda doar sa ai grija inainte de Budapesta. Daca NU vrei sa intri prin oras (acolo e cam complicat) trebuie sa urmaresti la un moment dat Gyor (banda stanga) si nu Budapest (b.dreapta). Pe urma o sa intri pe autobanda de centura M0 si de acolo iesi spre Viena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu ti-as recomanda doar sa ai grija inainte de Budapesta. Daca NU vrei sa intri prin oras (acolo e cam complicat) trebuie sa urmaresti la un moment dat Gyor (banda stanga) si nu Budapest (b.dreapta). Pe urma o sa intri pe autobanda de centura M0 si de acolo iesi spre Viena.

Ok, am bagat la cap. Oricum, avem gps-ul si o sa fie mai simplu. Sper :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost saptamina asta la Viena. Nu stau prea bine cu memoria, dar parca la unguri taxa de autostrada a fost 3.5 iepuroi pt 4 zile, iar la austrieci 7.5 pt 10 zile :rusinica: .

Atentie la semnele de la intrarea in benzinarii, in unele e interzisa intrarea cu casca pe cap :rolleyes:

Nici ungurii, nici austriecii nu au toleranta de 10 km/h la radar.

In Ungaria radarele de pe autostrada te iau din fata, deci nu e o problema pt motociclete, dar am vazut si un echipaj de politie cu radar pe trepied. In Austria sint camere deasupra autostrazii, dar nimeni nu incetineste in dreptul lor. Se pare ca mai sint niste cutii cu radare pe marginea soselei (in afara celor cu telefoanele de urgenta)... si politisti "civili" in masini neinscriptionate, care nu se leaga de tine daca nu depasesti ~160 km/h, nu dai flash-uri, nu claxonezi si nu "crosetezi benzile". In Viena sint radare fixe si politisti cu radare "pistol", dar prin sate nu am vazut nici un politist.

Eu am mers de obicei in spatele cite unui austriac sau ungur, in Austria cu 130-160, iar Ungaria am traversat-o noaptea cu 180 :blbl:

Nu m-a oprit nimeni si sper sa nu primesc mai tirziu vreo "felicitare" :kiss:

Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie in Ungaria: stau aia cu radarele si nu au deloc toleranta fata de limita de viteza.

Atentie pe centura de ocolire a Budapestei: 80Km/h si stau cu radadru.

 

In Austria radarele fixe sunt niste cutii gri, mari si patratoase. Toleranta exista dar nu stiu daca 10% (cum am auzit) sau 10km peste limita ca la noi.

Pana la intrarea in Viena nu sunt radare dar la intrare imediat apar cutiile gri. Recomand respectarea vitezei in general; in localitate se ia permisul la 30km peste limita iar in afara localitatii, ca la noi, la 50 peste.

Atentie la parcare, pt moto este gratis mereu dar sa nu fie in loc nepermis sau sa blocati iesire/garaj.

 

pe autostrada: camerele au rol de urmarire a traficului dar si de respectarea regulilor, de ex pastrarea distantei fata de cel din fata (f important), depasire pe dreapta etc. Daca nu e limita de viteza, nu sunt radare dar unde e restrictie (de ex: 100km/h sau drum in lucru) gasiti si radare fixe sau mai stau cu "pistolul".

 

Joi 22mai va fi sarbatoare religioasa cu zi libera (toate magazinele inchise), vineri 23 este zi normala.

tipp: in Viena apa de la chiuveta este foarte buna; in general este buna oriunde in A si Grmania...

 

Tocmai am venit azi din Bavaria, puteti face ture frumoase acolo, intre Salzburg si MĂźnchen, in special in zona Berchtesgaden.

 

Drum bun!

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri m-am intors de la Vienna,

 

Sa ai grija in ungaria la benzinarii sa platesti cu forinti, altfel te fura la schimb, de ajungi sa platesti si 1.7 euro pe litru.

 

Cat de radare, doar cele cu echipaj te pot opri, fiindca la cele cu poza nu iti pot lua numarul.

 

Atentie in Ungaria: stau aia cu radarele si nu au deloc toleranta fata de limita de viteza.

Atentie pe centura de ocolire a Budapestei: 80Km/h si stau cu radadru.

 

In Austria radarele fixe sunt niste cutii gri, mari si patratoase. Toleranta exista dar nu stiu daca 10% (cum am auzit) sau 10km peste limita ca la noi.

Pana la intrarea in Viena nu sunt radare dar la intrare imediat apar cutiile gri. Recomand respectarea vitezei in general; in localitate se ia permisul la 30km peste limita iar in afara localitatii, ca la noi, la 50 peste.

Atentie la parcare, pt moto este gratis mereu dar sa nu fie in loc nepermis sau sa blocati iesire/garaj.

 

pe autostrada: camerele au rol de urmarire a traficului dar si de respectarea regulilor, de ex pastrarea distantei fata de cel din fata (f important), depasire pe dreapta etc. Daca nu e limita de viteza, nu sunt radare dar unde e restrictie (de ex: 100km/h sau drum in lucru) gasiti si radare fixe sau mai stau cu "pistolul".

 

Joi 22mai va fi sarbatoare religioasa cu zi libera (toate magazinele inchise), vineri 23 este zi normala.

tipp: in Viena apa de la chiuveta este foarte buna; in general este buna oriunde in A si Grmania...

 

Tocmai am venit azi din Bavaria, puteti face ture frumoase acolo, intre Salzburg si MĂźnchen, in special in zona Berchtesgaden.

 

Drum bun!

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la avertisemntul de plata in benzinarii cu forinti (daca ai). Eu am ales varianta card (in RO e alimentat cu lei si in UE platesc in orice valuta).

Seteaza-ti GPS-ul manual pt ruta pe care o vrei pt ca am fost recent cu GPS dinspre Germania spre Romania si incepand din Budapesta (GPS-ul era lasat la barba lui) m-a dus pe M3 spre Debrecen - Satu Mare, si nu Szolnok - Oradea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu la avertisemntul de plata in benzinarii cu forinti (daca ai). Eu am ales varianta card (in RO e alimentat cu lei si in UE platesc in orice valuta).

Seteaza-ti GPS-ul manual pt ruta pe care o vrei pt ca am fost recent cu GPS dinspre Germania spre Romania si incepand din Budapesta (GPS-ul era lasat la barba lui) m-a dus pe M3 spre Debrecen - Satu Mare, si nu Szolnok - Oradea.

 

In Ungaria si eu recomand plata cu cardul pt orice: benzina, vignieta si orice se cumpara pe drum... se face aprox la cursul BNR iar comisionul ar tb sa fie de numai 1%. Nu mai ai grija sa schimbi forinti si eventual sa nu-ti ajunga sau sa ramai cu ei.

 

Legat de GPS... autostrada Szeged- Budapesta in mare parte a fost data in folosinta tarziu, parca in 2006 iar softurile de pana atunci normal ca nu o cunosc. Dar e foarte usor sa te orientezi dupa indicatoare. Din experienta, intotdeauna e bine sa stii si unde mergi si sa nu te bazezi 100% pe navigatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut vrem sa plecam in Austria - Viena si in Germania - Munchen.

Plecarea este programata incepind cu data de 19.05.2008, urmind ca prima zi de cazare la Viena sa fie 22.05.2008.

Vom fi doua motociclete cu bagaj si pasager.

Traseu: Suceava - Oradea - Viena - Munchen - Ulm si retur.

As vrea sa stiu cam ce taxe trebuie platite si de ce trebuie sa ne ferim pentru a nu avea vreo surpriza neplacuta pe drum.

Multumesc si astept raspunsurile voastre.

Salut si asfalt uscat tuturor

 

Am facut un drum asemanator de unul singur. Ti-as recomanda sa folosesti un GPS pentru a nu te pierde Se circula foarte fluent, daca stii cum se merge pe autostrada. Daca nu, ai sa te trezeti numai cu claxoane :laugh:. Eu am mers mai tot timpul in spatele unei conserve sa ca nu ma am problememe cu politia .....

La intoarcere sper ca ai sa te obisnuiesti destul de repede cu traficul "rominesc", fara sa te oboseasca prea tare :).

In rest asfalt uscat si cu mai putine "blocaje rutiere" (am uitat cum le zice in germana).

 

PS: Daca stiti careva germana vedeti ca sunt posturi deradio cu informatii despre trafic si rute ocolitoare ........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asadar cand cine si de unde pleaca , cu ce motoare pt Viena si cand ,cine si de unde pt Kaprun ? :lol: eu unul si cu fratele mihnea venim prin Viena cel putin pana la Kaprun si de acolo posibl spre Nord cat ne tin curelele si daca ne e e bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asadar cand cine si de unde pleaca , cu ce motoare pt Viena si cand ,cine si de unde pt Kaprun ? :( eu unul si cu fratele mihnea venim prin Viena cel putin pana la Kaprun si de acolo posibl spre Nord cat ne tin curelele si daca ne e e bine .

 

pai, eu cu fratele meu, plus pasagerele, plecam din suceava spre viena, stam acolo 4 nopti si apoi speram sa ajungem in germania (munchen si ulm). fratele meu are un bmw k 100 lt si eu am o kawasaki gpx de 750.

vom pleca luni, 19 mai spre oradea, stam acolo pana pe 22 si pe 22 dimineata o intindem spre viena. avem cazare incepand cu 22 mai...

 

pai, eu cu fratele meu, plus pasagerele, plecam din suceava spre viena, stam acolo 4 nopti si apoi speram sa ajungem in germania (munchen si ulm). fratele meu are un bmw k 100 lt si eu am o kawasaki gpx de 750.

vom pleca luni, 19 mai spre oradea, stam acolo pana pe 22 si pe 22 dimineata o intindem spre viena. avem cazare incepand cu 22 mai...

maine e ziua cea mare. la 6 fix decolam. ne-am propus sa facem suceava - oradea, aprox 500 de km.

multumim mult tuturor pentru sfaturi. o sa revenim cu poze.

drum uscat si fara evenimente neplacute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai, eu cu fratele meu, plus pasagerele, plecam din suceava spre viena, stam acolo 4 nopti si apoi speram sa ajungem in germania (munchen si ulm). fratele meu are un bmw k 100 lt si eu am o kawasaki gpx de 750.

vom pleca luni, 19 mai spre oradea, stam acolo pana pe 22 si pe 22 dimineata o intindem spre viena. avem cazare incepand cu 22 mai...

 

 

pai nici noi nu mai stam mult , cred ca poposim la Timisoara ,apoi paprika csarda la granita cu austria, apoi viena -kaprun si mai vedem ( poate germanica -rostock , stockholm )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...