Sari la conținut

Accident 24 Aprilie.padurea Bogatii....brasov


soso-bum
 Share

Postări Recomandate

Chiar la inceputul filmuletului, Soso depaseste linia continua, iese pe contrasens si trece printre doua masini. Asta ca sa nu mai urlati in gura mare ca a depasit duba linia continua cand mai avea 15cm pana la cea discontinua. Ala s-a grabit sa faca stanga pentru ca din spate ii venea o alta motocicleta si avrut sa-i faca loc sa-l depasesca prin dreapta. Baiatul din spate a vazut duba si a mers incet... Soso a vazut duba? Cand? Tot atunci l-a vazut si duba pe el!!!

 

Daca Soso prin manevra lui provoca un accident, atunci si pe el l-as fi criticat. Astfel, dati vina pe motociclist cand de fapt in acest caz nu avea viteza foarte mare, sunteti voi socati de spectaculozitatea accidentului si d-asta vi se pare mare viteza. Concluzia domnule categoria A este urmatoarea !

 

fratilor nu mai vreau polemici pe topicul meu

sa va relatez pe scurt cam cum sta treaba

sunt bine multumescin recuperare fizica......pot sa merg....o idee mai skiop...dar e ok

coloana sa lipit....stramba cum e dar nu ma doare deocamdata

motorul l-am vandut in buk

bani de la asigurare am luat12000ron dauna totala cu facturi pe casca si ekipament cu tot

motor nu mai vreau anul asta sigur....nu ma simt ,,legat,, inca

cu dubistul m-am impacat....am luat banii....si ia dat nup....adica 300ron amenda si 3 luni carnetul

si sa stiti ca e frumos sa mergi tare bine si cu viteza daca..........................................

va salut pe toti

 

Scuze, eu am terminat, nu mai postez deloc aici, imi pare rau, dar nu sunt inca suficient de cumpatat incat sa ignor ineptiile unora !

 

Bine ca esti bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 605
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Daca Soso prin manevra lui provoca un accident, atunci si pe el l-as fi criticat. Astfel, dati vina pe motociclist cand de fapt in acest caz nu avea viteza foarte mare, sunteti voi socati de spectaculozitatea accidentului si d-asta vi se pare mare viteza. Concluzia domnule categoria A este urmatoarea !

 

 

 

Scuze, eu am terminat, nu mai postez deloc aici, imi pare rau, dar nu sunt inca suficient de cumpatat incat sa ignor ineptiile unora !

 

Bine ca esti bine !

In momentul in care Soso iese pe contrasens depasind linia continua, soferul masinii care venea din sensul opus trage dreapta de volan pentru a-l evita. Faza asta ai vazut-o Manowar? Decat sa-i luati apararea orbeste mai bine l-ati critica pentru felul in care a mers in ziua respectiva ca sa nu mai repete greseala pe care a facut-o. Sau poate ca va place sa dati cu R.I.P pe aici si atunci va inteleg. N-a negat nimeni faptul ca soferul dubei ar fi de vina, dar aici discutam ca intre noi, motociclistii, incercand sa vedem si momentele in care am gresit noi in cazul unui accident. In ceea ce te priveste, Manowar, am observat ca atunci cand nu-ti mai gasesti cuvintele si nu mai reusesti sa te exprimi incepi sa jignesti. Abtine-te!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ca s-a gasit filmuletzu ala complet...sa vada si unii ce a dus la accident.Teribilism, bravura, viteza excesiva si doar apoi dobitocul care a pus bomboana pe tort. Dar reteta era facuta dinainte, poate doar derapa, poate se ridica unul intr-o roata, era o atmosfera clara de "accident waiting to happen"

 

Cine vrea intelege! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce bine ca s-a gasit filmuletzu ala complet...sa vada si unii ce a dus la accident.Teribilism, bravura, viteza excesiva si doar apoi dobitocul care a pus bomboana pe tort. Dar reteta era facuta dinainte, poate doar derapa, poate se ridica unul intr-o roata, era o atmosfera clara de "accident waiting to happen"

Cine vrea intelege! :P

 

Chiar asa…foarte bine ca cineva a postat filmuletul complet.In felul acesta am putut vedea ceea ce au spus cei care-l cunosc.Omul chiar se da bine si se pare ca de asta si-a luat vitezana, nu pentru pixdele de la terase sau sa-si umfle oole aiurea in tramvai cum fac majoritatea.Mai mult ca sigur multi dintre cei care au postat pe aici nu o sa ia in viata lor o curba cu viteza aia chiar daca este una larga.Dar la comentarii nu-i intrece nimeni.

Treaba lui daca este teribilist si ca vrut sa faca show, se pare ca toata lumea era stransa de fapt pentru asta in zona .

Dar asta A CAUZAT accidentul ??? Daca isi lua tranta ca-i fraier si nu stie sa foloseasca atelaju’ mai ziceam, dar asa ?

Nu se intampla nimic daca boul ala nu-i lua fata cu duba.Si asta este TOT ceea ce conteaza.Reiese evident din film ca dupa o serie de viraje luate cu viteza(fara trafic,este vizibilitate buna in zona) o lasase moale ca era trafic in acel moment si raman la parerea mea ca nu avea mai mult de 80 in momentul accidentului.

Dar ca intotdeauna se judeca omul si cat mai putin cazul.Boala romaneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urata experienta! Mosul e vinovat, asta e clar. Dar totusi trebuia sa mergi mai preventiv. Ai vazut semnalul, a semnalizat cel putin 5 secunde, trebuia sa fii deja pe frane, probabil ca te-ai gandit ca te vede si nu ai redus din timp, doar atunci cand ai realizat ca face intradevar manevra.

 

Nu cred ca aveai numai 70km/h, poate cand ai trecut prin dreptul dubei,aia da. Normal era sa fii franat mai tare preventiv,mai era si dacia aia care statea sa iasa.

Nu sunt foarte experimentat dar situatia asta am avut-o de multe ori si am incetinit foarte mult chiar daca indivizii nu s-au bagat.

 

Nu vreau sa-ti fac morala decat pentru atitudinea de reisar, care nu isi are rostul, asta te-a facut sa ai accidentul, daca te dadeai si tu un pic mai incet te descurcai. Nu zic ca nu ai reactionat corect. Dar probabil ai frant tarziu si viteza a fost prea mare.

 

Se pare ca nu ai invatat mare lucru si maine ai lua-o de la capat fara macar sa zici ca ai lasa-o mai moale o perioada.

 

Ti-ai mancat o mare portie de noroc, eu zic sa ai grija mai mare de acum.

 

Si cum n-am auzit de tine nici pana acum ca fiind vreun mare reisar cred ca n-o sa auzim nici de acum incolo, deci, las-o frate mai moale ca nu merita pentru niste aplauze de pe margine sa ajungi in situatia asta.

 

Nu vreau sa par ca te cert ca n-am nici un drept si nu te acuz decat ca poate ai mers prea tare. Si eu ma dau,imi plac si curbele,imi place si viteza,imi plac si motoarele sport.Te inteleg . Dar eu zic ca daca mergeai mai preventiv aveai timp si scapai fara cazatura.

 

Sanatate!Si mergi mai incet ca nu merita!

 

Eu am avut 2 posturi pe topicul asta, unul inainte de a vedea filmuletul complet si unul acum cand l-am vazut.

Faceti ce vreti si ganditi ce vreti,daca avea viteza mai mica altfel ar fi fost deznodamantul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 2 posturi pe topicul asta, unul inainte de a vedea filmuletul complet si unul acum cand l-am vazut.

Faceti ce vreti si ganditi ce vreti,daca avea viteza mai mica altfel ar fi fost deznodamantul!

 

Si eu la fel, dar asta nu schimba datele accidentului cu nimic ,din contra as spune ca acum este si mai clara treaba.

 

Probabil ca stii mai bine ca mine ca in momentul in care ti-ai luat motor ca "viteza" devine o notiune subiectiva, mai ales daca ai o sportiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai mult ca sigur multi dintre cei care au postat pe aici nu o sa ia in viata lor o curba cu viteza aia chiar daca este una larga.

Extraordinar, probabil Soso e singurul motociclist in viata capabil sa puna genunchiul jos.

Ce realizare, ce fenomen paranormal, propun formarea unui cult care sa-l venereze.

:P

Bai baieti, pe strada nu se vede cat esti de bun, se vede cat este nebun. Aveti impresia ca e ceva de capul vostru calare pe vitezane? Haideti pe circuit sa va cronometrati. E plina lumea de "genuncheri". La Amckart pun baietii genunchiul jos si la 1:30 pe tura, cand un timp decent (nu bun) e pe la 1:12. Cati raceri d-astia de strada a umilit traseul ala micut de care radeau, ar merita o medalie daca ar fi o persoana.

Editat de Silenti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinar, probabil Soso e singurul motociclist in viata capabil sa puna genunchiul jos.

Ce realizare, ce fenomen paranormal, propun formarea unui cult care sa-l venereze.

:P

Bai baieti, pe strada nu se vede cat esti de bun, se vede cat este nebun. Aveti impresia ca e ceva de capul vostru calare pe vitezane? Haideti pe circuit sa va cronometrati. E plina lumea de "genuncheri". La Amckart pun baietii genunchiul jos si la 1:30 pe tura, cand un timp decent (nu bun) e pe la 1:12. Cati raceri d-astia de strada a umilit traseul ala micut de care radeau, ar merita o medalie daca ar fi o persoana.

 

Evident nu ma refeream la tine, tu faci parte DINTRE cei care pot lua curba aia cu aceasi viteza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut 2 posturi pe topicul asta, unul inainte de a vedea filmuletul complet si unul acum cand l-am vazut.

Faceti ce vreti si ganditi ce vreti,daca avea viteza mai mica altfel ar fi fost deznodamantul!

unde sa auzi de mine?....la tine marii reisari sunt trecuti pe numarul de tabla?

si cred ca actualizezi tabla in fiecare saptamana cand iesi cu moto la terasa....cu motorul parcat pe linia de tramvai

la tine marii motociclisti sunt cei care au timp si figuri sa mearga pe pista?

sau va adunati si faceti km la terasa...ca asa te lauzi ca faci 15000km in 5 ani

in buk ala obosit nu faci motociclism domnul meu.....faci supravietuire...si vei deveni ,,reisar,,la anu si la mai multi

acum am sa ma pun pe plans ca nu ai auzit de mine

acu 2 saptamani am stat in buk la un adevarat motociclist si am fost iesit cu ei ...dar nu am vazut wakasaki a ta prin preajma ,,reisarilor,,din buk

sau erai sa uzi buretele sa actualizezi lista de pe numarul de tabla

din pacate sunt hotarat sa nu mai iau ss....si nu voi mai aparea pe tabla ta

pune si mie o lista cu reisari cunoscuti de maria ta,,,nikolitov,,

paaaaaaa

 

Extraordinar, probabil Soso e singurul motociclist in viata capabil sa puna genunchiul jos.

Ce realizare, ce fenomen paranormal, propun formarea unui cult care sa-l venereze.

:P

Bai baieti, pe strada nu se vede cat esti de bun, se vede cat este nebun. Aveti impresia ca e ceva de capul vostru calare pe vitezane? Haideti pe circuit sa va cronometrati. E plina lumea de "genuncheri". La Amckart pun baietii genunchiul jos si la 1:30 pe tura, cand un timp decent (nu bun) e pe la 1:12. Cati raceri d-astia de strada a umilit traseul ala micut de care radeau, ar merita o medalie daca ar fi o persoana.

amkart este un traseu pt karturi ....sau scootere.....am fost acolo sa vad....erau urme de la genunkiul tau pe curbe

si poate esti iritat ca nu ai iesit in evidenta..........esti bun...dar nu esti cautat....frustratule

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si poate esti iritat ca nu ai iesit in evidenta..........esti bun...dar nu esti cautat....frustratule

Sa nu pleznesti dracu de vedetism, ar fi pacat dupa ce ai scapat din accidentul ala.

Totusi abtine-te pe un forum pe unde intra multi incepatori sa predici racingul pe strada.

Daca vrei sa pricepi asta bine, daca nu inseamna ca n-am cu cine si gata.

Recuperare rapida si minte mai multa. Pa.

 

Evident nu ma refeream la tine, tu faci parte DINTRE cei care pot lua curba aia cu aceasi viteza.

Eu chiar nu pot sa iau curba aia de pe strada cu aceeasi viteza, ma impiedica instinctul de conservare.

Editat de Silenti
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa nu pleznesti dracu de vedetism, ar fi pacat dupa ce ai scapat din accidentul ala.

Totusi abtine-te pe un forum pe unde intra multi incepatori sa predici racingul pe strada.

Daca vrei sa pricepi asta bine, daca nu inseamna ca n-am cu cine si gata.

Recuperare rapida si minte mai multa. Pa.

 

 

Eu chiar nu pot sa iau curba aia de pe strada cu aceeasi viteza, ma impiedica instinctul de conservare.

domnu silent.....esti conservar....conservat...pe conserva

instinctul tau a pus botu la predicile mele :P

ia zimi si mie ce acatiste am scris.......motociclist de ghips-carton esti cu instinctul tau.....cred ca faci dragoste cu distantier sa nu o ranesti ...ca ai instinct

Editat de soso-bum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......motociclist de ghips-carton esti cu instinctul tau.....cred ca faci dragoste cu distantier sa nu o ranesti ...ca ai instinct

 

Lol, asta a fost tare, hai bre nea' soso, omul poate e endurist ca mine, noi nu simtim nevoia de genunchi jos pe curbe :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domnu silent.....esti conservar....conservat...pe conserva

instinctul tau a pus botu la predicile mele :P

ia zimi si mie ce acatiste am scris.......motociclist de ghips-carton esti cu instinctul tau.....cred ca faci dragoste cu distantier sa nu o ranesti ...ca ai instinct

 

Parerea mea e sa lasi coada mai jos un pic. Ok, ai avut accident, ok, l-ai expus, ok, isi spune fiecare parerea care poate fi sau nu in asentimentul tau. Dar nu o lua pe de laturi, ca multi din cei ce ti-au zis ca nu ai facut bine se dau la curse si nu numai de ani buni. Si-s intregi, nu cu motoare arse, coloane deplasate, etc. Si, culmea, nu-s cu coada atat de pe sus ca altii.

Daca intelegi, bine, daca nu, continuua tot asa. Alta data poate (dar sper sa nu) nu o sa ai atata noroc si cei ce-ti tot canta-n struna vor gandi altfel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MMM… aprinsa discutia.

 

Mi-am mai dat cu parerea cand subiectul era proaspat si informatiile mai putine.

 

Aceleasi discutii existau si atunci doar ca acum sunt mai multe informatii si filmuletul e mai lung.

 

Putem sa ne certam cat vrem, capcauni exista de orice parte. Pana si la mexicanii care se infig in dubite cu capul gol si motoreta neinmatriculata se gasesc unu doi sa planga ca erau copii buni. Nu e cazul aici, era doar o figura de stil. Nu ma sacrificati ca am facut comparatia.

 

Dar dĂŠjà a ajuns la un punct unde o dam in “ba pe-a ma-tii”.

 

Cine vrea sa inteleaga ce s-a intamplat, o sa inteleaga. The easy way (o sa mearga mai incet si o sa respecte regulile conduitei preventive), the hard way (o sa se adune astrele in linie ca in cazul asta si vor trage concluziile pe pielea lor, se fac bine dar nici usor nu e), the really hard way (cu prieteni tristi) sa “the no way” (noroc cu carul, merg cum vor si nu patesc nimic).

 

Soso a avut ghinion. S-au adunat planetele. Asta e.

 

Soferul chiaunit, drumul aglomerat, el neatent, viteza mai mare decat necesar (sa nu incepeti ca am radar in ochi… da, am radar. Nu conteaza cifrele, conteaza ca era prea mare. Cum era prea mare? Prin faptul ca nu a putut evita un obstacol aparut in drum… simplu. Daca drumul e aglomerat trebuie sa te si opresti. Chiar daca ai racheta), atmosfera de uite cate am si cat de mari sunt ( chiar daca nu sunt gagici in porumb cum zicea cineva, se dadeau la impresie pur si simplu)

 

Soso a avut si noroc. Tot planetele.

 

Nu a dat intr-un stalp, nu a mai inaintat ala inca 1 metru (altfel nu mai vedeati voi filmul nici pe iutub, poate pe vreun ogrish site), s-a dat pentru aplauze, dar macar la modul profi cu tot echipamentul, a gasit un nene destul de moale, eu unul nu as fi inaintat cashul asa usor daca as fi comis-o. Stiti povestea aia cu accident fara contact – autoaccidentare. Filmul nu se primeste in process.

 

In continuare sustin culpa comuna. Pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum. Sau cum o numesc americanii wreckless driving. In cazul asta wreckless riding. Sustin in continuare ca strada nu e pentru ce fac GP-ii de mures. Nu de alta dar nu mai e mult pana cand o sa intalniti o alta motoreta in locul aluia cu duba.

 

 

Bafta si sa va faceti bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnul Soso. Pe Silenti îl cunosc de pe multe forumuri, iar faptul că are una bucată SS sub fund și este încă întreg spune multe.

 

Eu vorbesc din punctul de vedere al unui "conservar nenorocit" care n-a avut în viața lui un accident serios. Și am mers și cu 180/h și cu 200/h. Da, în conservă. A dracu`, poate și aia. M-am dat și pe serpentine la limita mașinii.

 

Nu încerc să fiu lupul moralist aici, dar ți-am urmărit topicul de ceva timp, mai precis din momentul în care a fost deschis. Am citit discuții despre întâmplarea aceasta pe n+1 forumuri, unde erai porcărit ca vai de tine.

 

"Dubistul" a avut partea lui de vină. Marea lor majoritate sunt niște tembeli, merg cu viteză extrem de mare pe serpentine, nu respectă regulile de circulație, per total sunt de evitat. Mai ales dacă ești pe 2 roți. Eu și pe 4 și tot mă feresc de ei ca dracu` de tămâie.

 

Dar.

 

Dar.

 

Ai avut partea ta de vină, asta este adevărat 100%, orice ar spune alții. Dar numai tu poți să judeci și să tragi concluziile, ceea ce este important este să tragi o concluzie cu sânge rece și capul pe umeri. Nu te mai lega de Silenti, care a avut un ton ok până ai început să-l iei la mișto. Eu știu că există oameni cărora le fierbe sângele la 34 de ani la fel ca altora la 20, problema este că există soluții - Hungaroring, Nurburgring, au și turcii circuit, bla bla bla. A respinge argumente de genul acesta și a insista să transformi șoseaua și drumul public în pistă de motociclism sau automobilism viteză ESTE iresponsabil, și, din nou, nu ai argumente. Adrenalina NU este o justificare. Nu zic să nu te dai tare, mergi, frate, cu cât poți, dar nu pe lângă grătare, parcări și/sau restaurante, pentru că NU E SIGUR. În primul și în primul rând pentru tine, apoi pentru restul, sunt oameni cu copilași mici care vin la iarbă verde, scapă dracul de sub supraveghere și-ți intră sub roți. Și atunci, cum vei putea trăi cu asta?

 

Multă sănătate. Minte mai multă nu-ți urez, pentru că la vârsta ta sunt sigur că ai destulă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la tine marii motociclisti sunt cei care au timp si figuri sa mearga pe pista?

 

:scratch: :kali: :D

 

Adica sa te dai pe un circuit si sa participi la un campionat de viteza e "figuri" domne dar sa te dai prin trafic in stil racing cu aparatele foto pe tine e pasiune.

 

Soso pe bune tu te auzi ,banuiesc ca cei din familia Vrajitoru,Oreste sau Pascota sunt niste figuranti iar voi sunteti crema motociclismului :crack: esti penibil omule ,penibilitate dusa pana la prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa a inceput topicul:

 

duminik.....soare....cald....si kef nebun........

in dreptul rest ,,belvedere,, sa produs un accident grav spun eu.....

ieseam din padure si ma pregateam pt curba de stg.....specialitatea mea.........

am vazut o duba care semnaliza intentia de-a vira stg in parcarea rest..........dar nu am crezut ca va si vira ...

sau nu ma vede ca vin cu faza lunga.....si cu zgomotu......era pensionar mosu.......

in momentul in care duba a trecut pe ste linia continua si mi-a taiat fata am actionat frana pana la limita....se ridicase spatele deja....

norocul meu a fost ca dupa ce a intrat 3 sferturi pe partea mea sa oprit.....atunci am lasat frana si am okolit duba .....

dar nuu am mai avut spatiul si aderenta sa revin pe sosea.......alegand santul ....si nu dacia ce iesea din parcare

sansa......noroc.....experienta.....bafta

salvare ciudata.....avea ca dotare......4 atele si 2 fase elastice.....

accidentul a fost filmat live din parcare....si se poate vedea micsorat pe www.youtobe.....accident soso........

tot filmul este mare si este mp4

am sa revin cu poze si am sa va cer sfaturi despre una alta

consecinte.....fractura deschisa.....ligamente bulite.....fractura si tasare coloana vertebrala.....

cine ma poate ajuta cu sfaturi ...medicale.....legale.....etc.....va rog

sorin...0745359798....0766246474....va multumesc

 

adica nici un sunet nici un zumzet cum ca de fapt:

 

Forje in fata terasei la spectatori prin super trafic. Foarte inteligent.

Prima oara s-a pus filmuletul taiat sa nu se vada circumstantele, e patetic sa incerci sa minti un forum intreg.

Mie imi pare rau doar de omul ala cu duba saracul.

:scratch:

 

si mai mult...

 

:D :crack: :peace:

 

Adica sa te dai pe un circuit si sa participi la un campionat de viteza e "figuri" domne dar sa te dai prin trafic in stil racing cu aparatele foto pe tine e pasiune.

Soso pe bune tu te auzi ,banuiesc ca cei din familia Vrajitoru,Oreste sau Pascota sunt niste figuranti iar voi sunteti crema motociclismului :lol: esti penibil omule ,penibilitate dusa pana la prostie.

:kali:

 

dupa ce vezi tot filmul intelegi ca nu a fost nimic intamplator, totul a fost premeditat; si sa pozezi in victima e chiar jenibil. denaturarea realitatii prin omisiune tot minciuna se numeste.

 

ar fi decent din partea ta scrii mai putin taios si jignitor, si poate ca ar fi rau sa te intorci putin la sectiunea incepatori, sa recitesti cu atentie ce a scris Oreste (ca sa nu mai cauti, uite link /index.php?showtopic=91453).

 

as fi simpatizat in continuare cu tine si cu suferinta ta daca topicul ar fi inceput la modul "imi luam o portie mare de adrenalina, ma dadeam tare si...", era mult mai elegant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar fi decent din partea ta scrii mai putin taios si jignitor, si poate ca ar fi rau sa te intorci putin la sectiunea incepatori, sa recitesti cu atentie ce a scris Oreste (ca sa nu mai cauti, uite link /index.php?showtopic=91453).

 

tot respectul pt oresti .... l-am vazut cum se da pe pista in serres .... absolut fenomenal pt varsta lui .... am incredere in ceea ce a scris el in acel topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica nici un sunet nici un zumzet cum ca de fapt:

 

Absolut, vezi Hârlău :scratch:

 

dupa ce vezi tot filmul intelegi ca nu a fost nimic intamplator, totul a fost premeditat; si sa pozezi in victima e chiar jenibil. denaturarea realitatii prin omisiune tot minciuna se numeste.

 

Nu numai că o căutau cu lumânarea ...și înțeleg, ți-ai luat SS, ești racer de Mureș, te dai tare, să fii sănătos, dar nu poza în victimă când îți întoarce unul în față, că ai parte din vină, dar mai și au tupeul să zică cum că n-aveau viteză & co. Poate voi n-ați înțeles, însă viteza se compară cu viteza maximă admisă de lege pe tronsonul de drum pe care s-a întâmplat accidentul...faptul că voi mergeți cu 220 în mod constant face să vi se pară 150 puțin, e problema voastră.

 

Spre deosebire de mulți de pe forum, am fost acolo, DIN CE VEDE DUBISTUL NU ESTE TIMP DE OBSERVARE, curba e destul de ciudata, nu se vede dacă vine cineva decât după ce a finalizat curba și a ajuns în linie dreaptă cu dubistul. Deci, din nou, dubistul a dat semnal, a redus viteza, a început manevra de schimbare a direcției de mers prin virare la stânga după ce s-a asigurat că poate efectua manevra în condiții de siguranță, cel puțin până să apară Soso...care din nou, să nu credeți ca e timp căcălău de la ieșirea din curbă până la dubă ...mai ales când O ALERGI! Dubistul vede motociclistul, oprește brusc manevra, iar Soso trece glonț pe lângă el.

 

Prostia dubistului că s-a apucat să declare ca nu s-a asigurat sau na, cine știe cum l-au speriat gaborii, legal, nu s-au atins, dubistu' nu are nici o vină și toți au trecut prin, "NU E CONTACT NU AM CU CE SĂ VĂ AJUT".

 

Ce ne facem totuși cu cei care consideră că "NU CONTEAZĂ CE-A FACUT SOSO, CONTEAZĂ CĂ DUBISTUL NU A ACORDAT PRIORITATE!", vedeți că dacă se dovedește că motociclistul a avut viteză, dubistul nu mai cade sub incidența neacordării de prioritate, sau na, într-un caz fericit, culpă comună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

taci mai copile, ca te faci de ras cu arsu' tau cu tot!

 

1 la mana, omul cu duba nu se astepta la asa viteze. 2 la mana, portiunea aia era linie discontinua (duuuh, e logic in (cuvant urat) mea, cum vrei sa aprovizionezi aprozaru' ala sau ce e???), duba nu a incalcat nici o regula. 3 la mana, toti se dadeau acolo mari vrajitori pe motoare, filmau, se scarpinau la boase etc. ... a cautat-o cu lumanarea!

Am fost martor la tot accidentul acela, sosind acolo cam cu 2 minute inainte sa se intample (vezi o toyota gri cand face stanga sa intre in parcare ) Sa mor de nu ati innebunit cu toti... Ceea ce nu se vede pe film este un element critic al intregului accident. Inaintea dubei se mai aflau 2 masini care au ajuns in dreptul liniei discontinue si asteptau frumos cu semnalizarea stanga pornita sa le vina randul sa intre la carciuma/aprozar cum zici tu. Ei cum de se asteptau sa treaca unu cu viteza? prezenta de spirit? sau poate ca tocmai vazusera , ca si mine de altfel, ca se dau oamenii astia tare pe acolo? Mosul cu duba era flamand rau si a luat stanga ignorand marcajul indiferent daca xenoanele lui soso puteau orbi o cartita iar distanta de la iesirea din curba pana la locul accidentului e cam de 300 m. Mosul a declarat ulterior ca era atent la motociclistul din spate sa nu il depaseasca prin stanga. Odata ce l-a pierdut din oglinzi a efectuat manevra. Asadar, conservar "profesionist" fara lumini de drum pornite pe drum european, fara prezenta de spirit si las. Ca doar a fugit de la locul faptei...poate expirau zarzavaturile... Tu de unde esti si la ce oftalmolog megi fratele meu cu pedale? Unde e discontinua pe unde a luat_o duba???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost martor la tot accidentul acela, sosind acolo cam cu 2 minute inainte sa se intample (vezi o toyota gri cand face stanga sa intre in parcare ) Sa mor de nu ati innebunit cu toti... Ceea ce nu se vede pe film este un element critic al intregului accident. Inaintea dubei se mai aflau 2 masini care au ajuns in dreptul liniei discontinue si asteptau frumos cu semnalizarea stanga pornita sa le vina randul sa intre la carciuma/aprozar cum zici tu. Ei cum de se asteptau sa treaca unu cu viteza? prezenta de spirit? sau poate ca tocmai vazusera , ca si mine de altfel, ca se dau oamenii astia tare pe acolo? Mosul cu duba era flamand rau si a luat stanga ignorand marcajul indiferent daca xenoanele lui soso puteau orbi o cartita iar distanta de la iesirea din curba pana la locul accidentului e cam de 300 m. Mosul a declarat ulterior ca era atent la motociclistul din spate sa nu il depaseasca prin stanga. Odata ce l-a pierdut din oglinzi a efectuat manevra. Asadar, conservar "profesionist" fara lumini de drum pornite pe drum european, fara prezenta de spirit si las. Ca doar a fugit de la locul faptei...poate expirau zarzavaturile... Tu de unde esti si la ce oftalmolog megi fratele meu cu pedale? Unde e discontinua pe unde a luat_o duba???

 

Nice try, vezi ca inaintea dubei e un logan si un ford, sau opel, dreaq stie, vezi ca niciunul nu a dat semnal stanga, vezi ca nici unul nu a redus nici o viteza ...parerea mea e ca minti de ingheata apele :scratch:

 

Ok, faptul ca nu a aprins luminile e alta poveste, contraventie, si aia e. Vezi ca, faptul ca mai avea 1m pana la discontinuitatea liniei NU INSEAMNA CA A TRECUT PE LINIE CONTINUA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca, faptul ca mai avea 1m pana la discontinuitatea liniei NU INSEAMNA CA A TRECUT PE LINIE CONTINUA!

:kali: :scratch:

A levitat, probabil...

Editat de Stau-De-6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nice try, vezi ca inaintea dubei e un logan si un ford, sau opel, dreaq stie, vezi ca niciunul nu a dat semnal stanga, vezi ca nici unul nu a redus nici o viteza ...parerea mea e ca minti de ingheata apele :scratch:

 

Ok, faptul ca nu a aprins luminile e alta poveste, contraventie, si aia e. Vezi ca, faptul ca mai avea 1m pana la discontinuitatea liniei NU INSEAMNA CA A TRECUT PE LINIE CONTINUA!

linia discontinua are cam 50 m. dar de unde sa stii tu? in fine...latrati voi ce doriti, mi-i se rupe. bine ca omul asta a avut noroc sa scape cu viata si sa vina la bv la un suc luna trecuta. daca nu se vede in filmare nu inseamna ca nu au franat? chiar au asteptat... eram in dreptul lor. dar cum micimania este o caracteristica a mea ... belive whatever... nu incercam sa conving pe nimeni.

SICTIR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am vrut sa mai postez aici, dar ma apuca nebunia... O tineti inainte cu depasirea liniei continue de catre soferul dubei cand ala mai avea 15cm pana la cea discontinua. Daca e sa fim corecti, chiar Soso depaseste linia continua (pe la inceputul filmuletului), iese pe contrasens strecurandu-se printre doua masini, soferul masinii ce venea din sensul opus tragand de volan dreapta pentru a-l evita. Am mai spus asta dar am simtit nevoia s-o repet. Ca sa nu mai vorbim de viteza cu care rulau baietii de pe motoare, de faptul ca acolo se mai ridica si roata fata, etc. Soferul dubei n-a acordat prioritate de dreapta si PUNCT! Dar nu mai veniti cu gura mare sa-i luati lui Soso apararea, ca n-a mers nici el regulamentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...