Sari la conținut

Durata Placuta La Primarie !


jamy
 Share

Postări Recomandate

Salut la toti scuteristi !

 

Saptamana aceasta am terminat cu tot balamucul pentru inmatricularea scuterului ( rar , taxe la posta , si intr-un final depunerea dosarului la primaria sact. 2 Buc )

 

Am depus pe data de 30 Aprilie dosarul , si am primit un bon de registratura , am intrbat-o pe tipa de acolo cam in cat timp voi fi sunat pentru placuta , si tipa mi a zis ca mai devreme de 2 SAPTAMANI nu este posibil !!! :blbl:

 

Cred ca asa ceva nu este posibil decat la noi in ROMANIA :rusinica: , Avand in vedere ca anul acesta am inmatriculat 2 masini la udristei si am luat numere plus talon in aceeasi zi dupa aprox. 2 ore si pentru o AMARATA de placuta galbena sa stau jumatate de luna !.

 

Am o intrebare la voi cei care sunt in legalitate ( sper cat mai multi :kiss: ) IN CAT TIMP VA VENIT PLACUTA ASTA ?!!

 

PS : pot circula pana atunci si in caz ca sunt oprit sa arat acel bon ?

 

Ms mult si asfalt uscat si FARA cazaturi :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am stat tot doua saptamani pana am luat numarul, dar de vina sunt ei pentru ca stau sa se stranga toate cererile din saptamana si dupa aceea duc dosarele ca sa stanteze numerele.

in timpul asta nu am circulat, doar ca ma ducea gandul ca este de dosar penal si hopa la masina........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am stat tot doua saptamani pana am luat numarul, dar de vina sunt ei pentru ca stau sa se stranga toate cererile din saptamana si dupa aceea duc dosarele ca sa stanteze numerele.

in timpul asta nu am circulat, doar ca ma ducea gandul ca este de dosar penal si hopa la masina........

 

Si eu 14 zile la fel.... :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu 14 zile la fel.... :rolleyes:

 

 

Deci este clar ........14 zile :rusinica: , asta este si mai bine stau cumintel sa nu ma aventurez sa ies asa aiurea pe strada cu el ca mai sare si in ochi ca este destul de mare gen motor si fac alte prostioare dupa.... :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost la primarie si mi`a dat numarul pe loc!dar daca nu ai numar si ai chitanta nu e nici o problema eu cunosc cazuri in care nu aveau placute momentan si se dau chitante pana vin numerele iar politistii nu au zis nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost la primarie si mi`a dat numarul pe loc!dar daca nu ai numar si ai chitanta nu e nici o problema eu cunosc cazuri in care nu aveau placute momentan si se dau chitante pana vin numerele iar politistii nu au zis nimic...

 

 

Ti-a dat numarul pe loc la primarie , cum asa frate ?? :rolleyes: , si esti sigur ca vreau sa merg asa cu el nu se ia sigur politia de mine ?? :rusinica:

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a dat numarul pe loc la primarie , cum asa frate ?? :rolleyes: , si esti sigur ca vreau sa merg asa cu el nu se ia sigur politia de mine ?? :rusinica:

 

Ms

ai chitanta? sau ce ti`a dat?daca ai chitanta le spui ca nu au placute momentan la primarie si te lasa in pace dar fi atent sa ai si legislatia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai chitanta? sau ce ti`a dat?daca ai chitanta le spui ca nu au placute momentan la primarie si te lasa in pace dar fi atent sa ai si legislatia

 

Deci , la momentul in care am depus actele mi-a dat chitanta sau bon , ceva de genul asta , iar legislatia am permis categoria B de ceva vreme..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci , la momentul in care am depus actele mi-a dat chitanta sau bon , ceva de genul asta , iar legislatia am permis categoria B de ceva vreme..

atunci asfalt uscat poti iesi cu ea si le spui ca e inregistrata si astepti sa le vina numerele iar ei or sa vorbeasca prin statie sa verifice daca e valabila chitanta :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde si din ce oras sunteti ..daca sunteti in orase mari, mai mult ca sigur astepti mai mult decat aia care stau in orase mai mici sau sate/comune bla bla sau poate depinde de "programu`" fiecare`i primarii

 

eu am asteptat 1 sapt :rusinica:

Editat de haste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde si din ce oras sunteti ..daca sunteti in orase mari, mai mult ca sigur astepti mai mult decat aia care stau in orase mai mici sau sate/comune bla bla sau poate depinde de "programu`" fiecare`i primarii

 

eu am asteptat 1 sapt :rolleyes:

 

destul de bine in comparatie cu mine ( bucuresti ) :kiss: azi am auzit pe cineva care ar fi stat si o luna cica :rusinica:

 

Fratilor am inteles totusi ca pot circula pe bune si fara placuta daca arat acel bon de inregistrare .....

 

ASFALT USCAT :blbl:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu merg cu scuterul neinmatriculat de un an :rusinica:) ma oprit politia de cateva ori si nu a zis nimic de nr a intrebat de asigurare altu de casca ca am fost pana la peco si nu am mai pus`o si aia cu duba mi`au luat seria de sasiu sa vada daca este furat dar cu inmatricularea nu am avut probleme

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a dat placuta cu numarul urmatoarea zi dupa ce am terminat cu actele :blbl:

Ce viata la voi in Bistrita .. :rolleyes: auzi sa va dea numarul dupa o zi . super marfa !

 

Inca o intrebare : pot face asigurarea chiar daca inca nu am placuta ? si daca da cat ar putea fi la 49 cc ?

 

Ms :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 saptamani a durat si la mine si am simtit aceeasi frustrare. Cred ca asigurarea o poti face pe nr de sasiu.

Cat despre circulatie fara numar, am mai scris despre asta:

Moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu capacitate cilindrica sub 50 cmc sau cu o putere sub 4 kW. Mopedele se inregistreaza la Primaria Capitalei, care la randul ei elibereaza Certificatul de Inregistrare si un numar de inregistrare pe fond galben.

 

Reglementari legale :

 

Art. 11 = proprietarii de vehicule sunt obligati sa le inmatriculeze sau inregistreze, dupa caz, inainte de a le pune in circulatie

 

Art. 12 = pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu exceptia celor trase sau impinse cu mana si a bicicletelor, trebuie sa fie inmatriculate sau inregistrate si sa poarte placi cu numerele de inmatriculare sau inregistrare.

 

Art. 15 alin. (5) = este interzisa punerea in circulatie a unui vehicul inmatriculat sau inregistrat, care nu are montate placute cu numarul de inmatriculare sau inregistrare atribuite de autoritatea competenta, ori daca acestea nu sunt conforme cu standardele in vigoare.

 

Art. 16 din Regulament = in circulatia pe drumurile publice, mopedul trebuie sa fie echipat cu: instalatie de franare eficace, sistem de avertizare sonora, instalatie de evacuare gaze, sistem de iluminare-semnalizare, dispozitiv fluorescent-reflectorizant de culoare rosie in spate, placuta cu numarul de inregistrare amplasata la partea din spate.

 

Sanctiuni

 

Fapta prevazuta de sanctionata de

 

- lipsa casca de protectie art. 36 al. 2 din OGR nr. 195/02 art. 99 al. 1 pct. 9 (2 - 3 p. amenda)

- nerespectarea normelor - vezi tabel anterior - art. 101 al. 1 pct. 8

privind circulatia mopedelor (6 ? 8 p. amenda)

- lipsa numar inregistrare art. 102 al. 1 pct 2. art. 102 al. 1 pct. 2 (9-20 p. amenda)

- circulatia fara faza mica art. 44 al. 3 din OGR nr. 195/02 art. 100 al. 1 pct. 11 ( 4 - 5 p. amenda).

- lipsa adeverinta curs de legislatie rutiera (6 - 8 p. amenda)

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la noi cu un 50 de vodka iti scrie moped in talon de inregistrare daca motoru de de 125cc sau dau 250cc

cand am scos nr o durat o zi ...depinde daca care numere disponibile la primarie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 saptamani a durat si la mine si am simtit aceeasi frustrare. Cred ca asigurarea o poti face pe nr de sasiu.

Cat despre circulatie fara numar, am mai scris despre asta:

Moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu capacitate cilindrica sub 50 cmc sau cu o putere sub 4 kW. Mopedele se inregistreaza la Primaria Capitalei, care la randul ei elibereaza Certificatul de Inregistrare si un numar de inregistrare pe fond galben.

 

Reglementari legale :

 

Art. 11 = proprietarii de vehicule sunt obligati sa le inmatriculeze sau inregistreze, dupa caz, inainte de a le pune in circulatie

 

Art. 12 = pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu exceptia celor trase sau impinse cu mana si a bicicletelor, trebuie sa fie inmatriculate sau inregistrate si sa poarte placi cu numerele de inmatriculare sau inregistrare.

 

Art. 15 alin. (5) = este interzisa punerea in circulatie a unui vehicul inmatriculat sau inregistrat, care nu are montate placute cu numarul de inmatriculare sau inregistrare atribuite de autoritatea competenta, ori daca acestea nu sunt conforme cu standardele in vigoare.

 

Art. 16 din Regulament = in circulatia pe drumurile publice, mopedul trebuie sa fie echipat cu: instalatie de franare eficace, sistem de avertizare sonora, instalatie de evacuare gaze, sistem de iluminare-semnalizare, dispozitiv fluorescent-reflectorizant de culoare rosie in spate, placuta cu numarul de inregistrare amplasata la partea din spate.

 

Sanctiuni

 

Fapta prevazuta de sanctionata de

 

- lipsa casca de protectie art. 36 al. 2 din OGR nr. 195/02 art. 99 al. 1 pct. 9 (2 - 3 p. amenda)

- nerespectarea normelor - vezi tabel anterior - art. 101 al. 1 pct. 8

privind circulatia mopedelor (6 ? 8 p. amenda)

- lipsa numar inregistrare art. 102 al. 1 pct 2. art. 102 al. 1 pct. 2 (9-20 p. amenda)

- circulatia fara faza mica art. 44 al. 3 din OGR nr. 195/02 art. 100 al. 1 pct. 11 ( 4 - 5 p. amenda).

- lipsa adeverinta curs de legislatie rutiera (6 - 8 p. amenda)

 

 

 

Ms Clodius , insa inca am o nedumerire !! ? pot sau nu pot circula doar cu bonul acela ,pana ma suna sa imi dea placuta ??

 

 

Ms anticipat

 

2 saptamani a durat si la mine si am simtit aceeasi frustrare. Cred ca asigurarea o poti face pe nr de sasiu.

Cat despre circulatie fara numar, am mai scris despre asta:

Moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu capacitate cilindrica sub 50 cmc sau cu o putere sub 4 kW. Mopedele se inregistreaza la Primaria Capitalei, care la randul ei elibereaza Certificatul de Inregistrare si un numar de inregistrare pe fond galben.

 

Reglementari legale :

 

Art. 11 = proprietarii de vehicule sunt obligati sa le inmatriculeze sau inregistreze, dupa caz, inainte de a le pune in circulatie

 

Art. 12 = pentru a circula pe drumurile publice, vehiculele, cu exceptia celor trase sau impinse cu mana si a bicicletelor, trebuie sa fie inmatriculate sau inregistrate si sa poarte placi cu numerele de inmatriculare sau inregistrare.

 

Art. 15 alin. (5) = este interzisa punerea in circulatie a unui vehicul inmatriculat sau inregistrat, care nu are montate placute cu numarul de inmatriculare sau inregistrare atribuite de autoritatea competenta, ori daca acestea nu sunt conforme cu standardele in vigoare.

 

Art. 16 din Regulament = in circulatia pe drumurile publice, mopedul trebuie sa fie echipat cu: instalatie de franare eficace, sistem de avertizare sonora, instalatie de evacuare gaze, sistem de iluminare-semnalizare, dispozitiv fluorescent-reflectorizant de culoare rosie in spate, placuta cu numarul de inregistrare amplasata la partea din spate.

 

Sanctiuni

 

Fapta prevazuta de sanctionata de

 

- lipsa casca de protectie art. 36 al. 2 din OGR nr. 195/02 art. 99 al. 1 pct. 9 (2 - 3 p. amenda)

- nerespectarea normelor - vezi tabel anterior - art. 101 al. 1 pct. 8

privind circulatia mopedelor (6 ? 8 p. amenda)

- lipsa numar inregistrare art. 102 al. 1 pct 2. art. 102 al. 1 pct. 2 (9-20 p. amenda)

- circulatia fara faza mica art. 44 al. 3 din OGR nr. 195/02 art. 100 al. 1 pct. 11 ( 4 - 5 p. amenda).

- lipsa adeverinta curs de legislatie rutiera (6 - 8 p. amenda)

 

Cat despre asigurare o sa merg sapt viitoare sa o fac si cred ca o sa gasesc in parcarea de la udriste , si poate sti si cat o s ama coste !

 

Ms :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa nu risti. Am fost in aceeasi situatie si am ales sa nu merg cu scuterul decat de cateva ori prin jurul blocului, ca sa ma obisnuiesc cu el.

Asigurare am gasit cel mai ieftin la BCR Asigurari cu 78 RON/ 6 luni, restul depasesc 100 RON.

Bafta si asfalt uscat

Editat de Clodius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as zice sa nu risti. Am fost in aceeasi situatie si am ales sa nu merg cu scuterul decat de cateva ori prin jurul blocului, ca sa ma obisnuiesc cu el.

Asigurare am gasit cel mai ieftin la BCR Asigurari cu 78 RON/ 6 luni, restul depasesc 100 RON.

Bafta si asfalt uscat

 

O sa stau mai bine linistit ca oricum inca nu este vremea asa de buna :rusinica: , o sa merg la BCR sa imi fac asigurare sa scap si de grija asta :blbl: , poate ne vedem peste o saptamana la incepem sa iesim pe afara la cate o plimbarica , pt cei care sunt din bucuresti va dau id -ul meu de mess sa mai vb : brbtsc .

 

Bafta la toata lumea si asfalt uscat :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...