Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vizitator DARK-RIDER-82

CUM sa nu depasesti 30km/h?! eu am mers cu 58km/h si e un "soi" de mountain-bike(dar cu cauciucuri slick Schwalbe "maraton slick" de 1,35) sa fiu sincer: PE BICICLETA AM INVATZAT SA MERG PE 2 ROTI... ASA CA pentru mine bicicleta ramane "de baza" :blbl: si e si ecologica, ca tot aud numai "incalzire globala" :rusinica: ... e greu sa dai la pedale , in rest ... toate bune! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept sa revina caldura, sa ma duc la munca cu baisicalu'!! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte tare! si piata aia e mare! si-mi place si melodia pe care nu stiu unde am mai auzit-o si nu stiu cine canta.

bicicleta are furca inversata? am vazut si la motoare si nu stiu care e diferenta intre cele doua. help?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg de multe ori cu bicicleta,mai ales cand vreau sa beau si eu o bere,doua. :rusinica:

 

Schema mea preferata e stoppie,la whelie nu prea ma pricep.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merg de multe ori cu bicicleta,mai ales cand vreau sa beau si eu o bere,doua. :blbl:

 

Schema mea preferata e stoppie,la whelie nu prea ma pricep.

 

Pana in '89 foloseam bicicloantza pe post de masina/mobra etc :rolleyes: Inclusiv la scoala ma ducem pe doua roate.

De atunci insa... zace atarnata intr'un cui la frate'miu in garaj. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana vara trecuta cand mi-am luat scooteru numai pe bicicleta mergeam, dupa ce am luat scooteru am lasat-o sa se prafuiasca si pana la urma in iarna am vandut-o. Acum cam plang dupa ea :rusinica: am pus si cateva kg de cand numai pedalez :rolleyes: , deja sunt in cautare de alta :blbl:

Editat de sebastyan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CUM sa nu depasesti 30km/h?! eu am mers cu 58km/h si e un "soi" de mountain-bike(dar cu cauciucuri slick Schwalbe "maraton slick" de 1,35) sa fiu sincer: PE BICICLETA AM INVATZAT SA MERG PE 2 ROTI... ASA CA pentru mine bicicleta ramane "de baza" :blbl: si e si ecologica, ca tot aud numai "incalzire globala" :rusinica: ... e greu sa dai la pedale , in rest ... toate bune! :rolleyes:

 

Eeee....poate am mers mai rpd...nu am de unde sa stiu k nu aveam kilometraj. Da' stiu cum e pe motor la 30 km/h...si daia stiu viteza aproximativa cu care mergeam pe bicla. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu prefer bicicleta ca sa ma duc la serviciu (doar traversez Podul Grant din Crangasi spre Turda). Motoarele (si de la mobra si de la conserva) nici nu apuca sa se incalzeasca si consuma foarte mult. Pacat ca nu am mai mult de mers, ca sa se simta si la silueta (trag cam 100 si un pic de Kile :kiss: ).

 

:rusinica: :rolleyes: :blbl:

Editat de sorin56ro2001
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
cica daca folosesti vitezometre proaste iti arata ca mergi si cu 99 km/h. deci esti sigur ca ai mers cu asa mult? mai ales cu un mb. poate in panta?

:) , PAI : nu este un kilometraj prea bun , DAR l-am setat in functie de circumferinta/diametrul rotii, si m-a ajutat un amic la capitolul testare activa :blbl: cu un Nissan X-trail pe o sosea mai necirculata teren plat linie dreapta si statea in spatele meu la o distanta exacta , si lui ii arata 40 km FIX , si pe kilometrajul meu la fel... BINEINTELES ca nu a durat prea mult testul , ca nu mai puteam sa mentin viteza asta prea mult... si inca ceva : cand cumperi un kilometraj (de preferat sa fie CATEYE , dar nu neaparat) , ai o hartie cu instructiuni care iti arata CUM SI CU CE VALORI sa setezi kilometrajul ca sa iti arate exact cati km/h ai! mai e si testul cu bornele de kilometraj , DAR... nu cred ca poti sa ai incredere in cei de la "Drumuri si poduri"... mai degraba kilometrajul unei masini japoneze , sau una de calitate :crack: ! SE PUTEA SI MAI MULT DE 58 KM/H , CA ERAM LA VALE , DAR NU PREA ERAM ATAT DE AERODINAMIC... plus ca nu prea mai sta bicicleta pe drum , ca atunci cand ai 25 km/h...

 

uite aici , citeste articolul din link-ul asta: http://www.almostkilled.com/videos/Extreme...d_Bicycle_Crash

 

 

sau tipul asta : :kiss: http://suewidemark.com/speedchallenge.htm

 

si exemplele ar putea continua, dar nu cred ca asta era scopul topicului , si oricum NU E PREA BUNA VITEZA PE DOUA ROTI ...SAU 4 ... Poate doar in spatiu sa o ardem cu viteze de 10 mach :rolleyes: sau mai mult :rusinica:

 

ciao!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne-ntelegem: daca n-am motor pot sta pe thread-ul asta? :banana:

 

imi zice si mie cineva cum accelerezi in panta? mai ales la superviteza aluia? din picioare nu dadea (eu cand cobor daca pedalez o fac in gol). a, daca dai drumu' la frane inseamna ca accelerezi? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fannyflint când cobori cu bicicleta Âşi eÂşti în viteza corespunzătoare nu pedalezi deloc în gol. acu na, dacă cobori ditamai dealu'.... ai viteză de la sine Âşi tot acumulezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne-ntelegem: daca n-am motor pot sta pe thread-ul asta? :banana:

 

imi zice si mie cineva cum accelerezi in panta? mai ales la superviteza aluia? din picioare nu dadea (eu cand cobor daca pedalez o fac in gol). a, daca dai drumu' la frane inseamna ca accelerezi? :rolleyes:

 

depinde pe ce raport esti ... din momentul in care dai in gol ori schimbi viteza ori nu mai dai la pedale ca nu mai are rost

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles. accelerezi schimband vitezele. foaie mare pinion mic pentru superviteza? nu le am cu vitezele, eu merg cu ambele mici pentru ca tre' sa urc prin fundeni si acolo nu fac decat sa schimb pinioanele cand vad ca nu mai pot cu cel mic

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles. accelerezi schimband vitezele. foaie mare pinion mic pentru superviteza? nu le am cu vitezele, eu merg cu ambele mici pentru ca tre' sa urc prin fundeni si acolo nu fac decat sa schimb pinioanele cand vad ca nu mai pot cu cel mic

 

da. foaie mare , pinion mic mers drum lung si cu viteza , insa demaraj slab. Spre exemplu eu in film am mers cu foaie mijlocie pinion 4. Cam asa merg de regula , uneori mai schimb pinionul , il pun pe 3 cand urc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:laugh: hai mai fanny.flint... iti dai seama...daca nu ai motor , NU POTI "DOM'LE" SA PORTI O DISCUTIE PE FORUMUL ASTA... :lol: ...poti sa fii pasionat de motociclism ,dar , ca in urma unui accident de tot kacatu' sa fii schilodit de tot si sa nu mai poti pilota un motor...ce , asta inseamna ca nu mai poate respectivul sa poarte o conversatie pe forumu' asta? ... sau , oricine cred ca e binevenit pe-aici :D

 

oricum , toata bulibaseala asta cu motoare , TOT DE LA O BICICLETA A INCEPUT :D ! CA S-A SUPARAT UNU CARE AVEA BICICLETA SI CE A ZIS? : IA BAGAMI-AS CEVA IN PEDALELE ASTEA , CA M-AM SATURAT SA DAU LA ELE ... IA SA-MI PUN EU UN MIC MOTORAS IN 2 TIMPI , SA "DEA EL LA PEDALE" PENTRU MINE :) ! si asa s-a nascut motocicleta... ca acuma exista R1 , GSXR-1000 , HARLEY , si alte de-astea ... asta e doar "rodul" unor creierase mai "zburdalnice" :D

 

ce bicicleta ai fanny-flint? MTB sau de sosea? sau "dutch"? :P

 

ciao! :(

post-2592-1210176223_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...