Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

ai tren din buzau la 12.54, rapid, costa 31 de lei, ajunge la 14.44. daca ai bilet si pui bicicleta fara sa blochezi accesul (adica demontezi rotile) nu are ce sa iti zica nasul. ai timp berechet, de la gara de nord nu faci mai mult de 10 minute pana la herastrau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

n-am nici o problema cu stinsul luminii. sa se stinga. dar a devenit obicei? asta intreb. de fapt nu ma intereseaza ca oricum n-o sting.

 

si de faza cu masinile cu nr. pare/impare mi-am adus aminte de pe vremea lui ceasca. dar apoi mi-am dat seama ca oricum duminica nu e aglomerat in oras asa ca restrictia, dupa ce ca ar fi incalcata, obviously, ar fi degeaba. da' ar ajuta un pic mediul inconjurator, nu?

 

eu ma declar protejatoarea :laugh: mediului meu inconjurator: nu arunc nimic pe jos, la supermarket refuz sa-mi puna produsele in pungi de plastic daca am sacul cu mine, cu pungile de plastic pe care le primesc cand cumpar gogosi (de ex.) iau rahatelul cainelui meu (chiar daca nu-si face nevoile pe asfalt) si-l arunc la cos, din cand in cand ma apuc sa strang gunoaiele din tarcul pentru caini., MERG CU BICICLETA (recunosc, de placere, nu pentru ca nu polueaza. de fapt totul fac de placere si nu obligata de cineva sau de ceva).

evident ca ar fi mai multe lucruri pe care as putea sa le fac (am strans gunoaie singura si nesilita de nimeni pe o bucata mare de verdeata de la cota 1400, mi-am adus aminte :lol:) dar. a, da, nu mai mananc ton (desi e iaaaaaaaaaaamiiiiiiiiiiiiiiiii) pentru ca fish are friends not food. si pentru ca astia prind delfini la un loc cu tonul si nu-i mai arunca dup-aia in apa (intre timp am aflat :bigstar:). si n-as purta niciodata blana (desi cre'ca am niste blanita reala la o gluga ca al meu caine e foarte disperat tot timpul cand o miroase.

gata, lauda de sine nu miroase a bine :)

 

deci v-ati maratonit azi?

 

eu mi-am rupt ieri o bucata dintr-o pedala, ca am intrat intr-o bordura. au facut astia bordurile prea inalte :) si acum e cu o treime mai ingusta. eh, asta e, am incercat azi sa pedalez cu o singura pedala si-am reusit deci e bine. weeelie nu stiu sa fac. :blink:

Editat de fannyflint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, maratonu' pe bicicleta s-a intamplat si in Iasi ieri pe la 17. S-a mers de la Palatul Culturii pana pe Copou la Agronomie si retur. Sincer ma asteptam sa fie mai multi participanti...dar a fost frumos si asa cu cei 50 si un pic de biciletisti.

 

Sper sa se intample intamplari de astea mai des si cu mai multi participanti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu mi-am rupt ieri o bucata dintr-o pedala, ca am intrat intr-o bordura. au facut astia bordurile prea inalte :) si acum e cu o treime mai ingusta. eh, asta e, am incercat azi sa pedalez cu o singura pedala si-am reusit deci e bine. weeelie nu stiu sa fac. :blink:

Eu in weekend am facut o tura, cu noile pedale luate din bazar, 6 RON perechea, cele vechi erau uzate. Tabla s-a indoit dupa 1 km. Apoi s-a desurubat conul la una din ele si-a cazut. M-am intors acasa numai cu tija infipta in pedalier. Bine ca nu eram mai departe.

Totusi dupa overhaul-ul de simbata merge binisor, am curatat si uns lantul, pinioanele. Recunosc, sint atasat sentimental de jegul asta rusesc :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
ai tren din buzau la 12.54, rapid, costa 31 de lei, ajunge la 14.44. daca ai bilet si pui bicicleta fara sa blochezi accesul (adica demontezi rotile) nu are ce sa iti zica nasul. ai timp berechet, de la gara de nord nu faci mai mult de 10 minute pana la herastrau.

Salutare! Nu am mai putut sa vin... cu toate ca vroiam! am avut o problema aici in ramnic si a trebuit sa raman...chiar nu imi permiteam sa plec asa de "jmecher"si sa las anumite persoane cu "ochii-n soare"...

 

DACA NU DAI 50 RON SAU 500 MII PE PEDALE , NU AI FACUT NIMIC... :D Eu am dat 50 ron pe niste pedale bikepositive si pot sa zic ca am inceput sa "modelez" borduri... cu acele nituri ce se infileteaza in pedala si sunt din otel dur... CHIAR AM LASAT O URMA DE APROXIMATIV 1 mm adancime si 5 cm lungime INTR-O BORDURA...cred ca sunt borduri de-alea "schimbabile odata la 2 ani :) TRAIASCA PRIMARUL , FOUTUL IN GAT DE HOT... da' las ca mai sunt 9 zile pana la turul 2 !!! SIGUR PLEACA DREAQULUI SI VINE ALTU' MAI CAPABIL! B)

 

ma bucur ca au fost biciclisti care au putut ajunge la eveniment! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sun, 8 Jun 2008 02:49:08 +0300

Sute de cicliÂşti au protestat în pielea goală pe străzile din capitala Mexicului

 

Ciudad de Mexico, 8 iun /Rompres/ - Sute de cicliÂşti în pielea goală au pedalat sâmbătă pe străzile capitalei Mexicului solicitând respect din partea Âşoferilor, într-o metropolă sufocată de peste patru milioane de autoturisme, relatează duminică Reuters.

 

Peste 500 de femei Âşi bărbați, dintre care jumătate în costumul lui Adam, au pedalat până în Piața Zocalo, scandând: 'Salvați-vă planeta, folosiți bicicleta!' Unii dintre participanții la ineditul protest Âşi-au pictat pe spate mesajul: 'vehicule fără emisii'.

 

'Mergem dezbrăcați pentru a vedea dacă aÂşa ne vor observa Âşi nu vor mai da peste noi cu maÂşinile. Faptul că suntem goi înseamnă că nu suntem invizibili. AutomobiliÂştii nu ne respectă, ne văd ca pe o pacoste', a declarat un student mexican.

 

Pentru a combate blocajele din trafic Âşi poluarea din metropola supraaglomerată de 20 de milioane de locuitori, autoritățile din Ciudad de Mexico a început să promoveze mersul pe bicicletă Âşi să delimiteze benzi pentru cicliÂşti. În ciuda eforturilor autorităților, numărul maÂşinilor din capitala Mexicului, un oraÂş în plină dezvoltare, creÂşte cu circa 250.000 anual, notează Reuters.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romanul tot roman.Pai e frumos ca bicicleta asta sa o vanda cu pret aproape dublu decat la origine? Pai ma costa mai ieftin sa ma duc eu personal cu avionul pana in SUA si sa o aduc.

 

pretul romanesc http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=106

 

pretul original

post-11022-1212966449_thumb.jpg

 

EDIT: Ar fi interesant sa le dau un telefon si sa-i intreb cum justifica diferenta asta de pret.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:laugh: cum sa justifice?! e "pentru" romani :D nu stiai ca de fapt la americani totul e mai ieftin deoarece sunt "sarmani" si vai de capul lor , cred ca nu mai au nici ce sa manance :) , pe cand noi romanii , :laugh: avem lefuri extrem de grase, ne permitem aproape orice am vrea de pe lumea asta ! ce-s 30 milioane la un roman de rand? B) GATA , ca am aberat destul!

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai sint biciclari pe-aici? Mai mergeti pe bicla de cind va dati pe motor?

 

 

am batut juma' de Romanie cu bicicleta, cind inca eram pe la liceu, si junior pe la facultate, in vacante.

dintre cele mai misto trasee parcurse, ar fi, cheile bicazului, transfagarasan, rucar - bran, si muntii nemira(offroad).

toate cu plecare din onesti :)

 

bicicleta e una facuta din bucati, primita cadou de la parinti, nu e de fite sau cine stie ce firma, dar s-a dovedit destul de fiabila, rezistind la miile de km facute cu bagaj si cu mine-n sa. B) inca merge!

 

un filmulet cu mine cind coboram de pe fagaras: :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:D monobloc de-asta si-a comandat un amic de-a meu, pentru MTB-ul lui , si e ok! nici n-a mers prea mult cu bicicleta, dar pentru BMX sunt angrenaje speciale ,care sunt FOARTE rezistente! astia parca aveau asa ceva: http://www.bmxmagazin.ro/index.php?ref=2&categ1=6

 

dar parerea mea este ca nici o piesa nu este mai rezistenta ca o piesa de bicicleta PENTRU CURSE DE DOWN-HILL! :lol: SCUMPE da' solide ! acuma , vezi si tu , cam ce-ti permiti... unii isi cumpara biciclete de 3000 euro , altii de 300 RON... vorba aia : fiecare cu ce are... si mie nu-mi este rusine sa zic ca N-AM 3000 euro sa-i dau pe o bicicleta de DOWN-HILL care sa ma tina muuulti km! era un tip prin buzau care avea bicicleta BE-ONE DE 60 MIL DE LEI... :lol: numa furca cred ca mergea montata pe o motocicleta de 125 de cross :P MARZZOCHI!...

 

spor la reparatie! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu bicicleta.Si momentan am cadrul de vanzare.

Cadrul este un Altrix Storm adus din Ungaria,este in stare buna, nezgariat nenimic folosit 6 luni,culoare albastra.

 

Pret:300 lei

 

ce furca are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce furca are?

 

 

un XCT,dar furca nu o dau inca

 

pana la urma am hotarat sa o vand pe toata.

 

Cadru: AL 7005

Furca: Suntour XCT 75mm

Ghidon: Zoom Zoom

Viteze: 24

Set schimbatoare: Shimano Acera / C050

Angrenaj: Suntour XCC-150

Frine: Alhonga V

Butuci: Quando

Jante: Remerx Grand Rock

Anvelope: TIOGA

Sa: Selle Royal

Sustinator lant Gingo MTB Team (pentru a reduce balansarea+sunetul lantului)

Pedale:Welgo

 

Defecte: Cateva zgrieturi pe schimbatoare,cauciucul fata (va fi schimbat)

 

Cadrul este fara zgarieturi.

 

Pret:700 lei (e perfecta pentru un moutain-biking sau pur si simplu street)

Editat de Cypher
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ! am auzit ca e un magazin cu piese si accesorii in Bucuresti , my bike - se numeste.am inteles ca e prin Cotroceni.Cu ce traseu se ajunge pana acolo , la magazin.As vrea sa vad si eu ce au aia pe acolo.Daca stie cineva sa imi spuna si mie.Multumesc!

 

rectific : Cu ce se ajunge la magazinul MyBike de la gara de nord ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
:cheers: ACUMA STIU, o sa ziceti , "ce-i si cu ramniceanul asta?" dar din ce imi amintesc eu magazinul respectiv e aproape de "capatul lui 14" (tramvaiul 14) pe aproape de CORA! CORECTATI-MA DACA GRESESC! e bine aprovizionat cu piese ,dar au cateva biciclete... de-ti sta minteaa-n loc...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello there folks. Ma tot bate gandul sa imi iau o frana pe disc -> http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=255 . S-ar merita? Mentionez ca o pot pune doar pe spate. Si... ce frane bunicele imi recomandati pana in 80 RON ? Din cate tin minte acum , am frane Shimano Alivio ( http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=653 ) si pe fata si pe spate , insa pe spate o sa pun pe disc , iar pe fata... ma gandeam sa pun asa ceva : http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=656 . S-ar merita?

 

Ride on :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello there folks. Ma tot bate gandul sa imi iau o frana pe disc -> http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=255 . S-ar merita? Mentionez ca o pot pune doar pe spate. Si... ce frane bunicele imi recomandati pana in 80 RON ? Din cate tin minte acum , am frane Shimano Alivio ( http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=653 ) si pe fata si pe spate , insa pe spate o sa pun pe disc , iar pe fata... ma gandeam sa pun asa ceva : http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=656 . S-ar merita?

 

Ride on :cheers:

 

eu zic ca ar fi mai bine sa pui frana pe disc pe fata si pe stape sa pui v-brake.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca ar fi mai bine sa pui frana pe disc pe fata si pe stape sa pui v-brake.

 

La fel zic si eu.Pe spate e necesar un efort la franare mult mai mic.La toate vehiculele pe 2 sau 4 roti franele pe fata sunt mai mari/puternice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello there folks. Ma tot bate gandul sa imi iau o frana pe disc -> http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=255 . S-ar merita? Mentionez ca o pot pune doar pe spate. Si... ce frane bunicele imi recomandati pana in 80 RON ? Din cate tin minte acum , am frane Shimano Alivio ( http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=653 ) si pe fata si pe spate , insa pe spate o sa pun pe disc , iar pe fata... ma gandeam sa pun asa ceva : http://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=656 . S-ar merita?

 

Ride on :)

eu zic ca ar fi mai bine sa pui frana pe disc pe fata si pe stape sa pui v-brake.
La fel zic si eu.Pe spate e necesar un efort la franare mult mai mic.La toate vehiculele pe 2 sau 4 roti franele pe fata sunt mai mari/puternice.

Cred ca nu v-ati uitat cu atentie la franele pe care doreste sa si le puna!! :bigstar:

 

My frieNd, mx2-ul e mai slabut decat mx1, si nu se compara cu XT-urile alea (daca ai saboti de calitate, si jantele sfoara)!! Sincer, mai degraba iti recomand XT-uri v-brake si pe fata si pe spate, "asezonate" cu cate o potcoava, si nu vei simti nevoie de mai multa putere de franare!! :laugh:

Daca le combini cu manete Avid sau XT-urile cu "servo", dai gauri in cerc la frane bruste!! :clap:

 

Daca tot vrei sa treci pe disc (a propos, ai butuci de disc? :P), mai bune decat mx1 sunt Deore-le mecanice, deja la hidraulice intri in alta gama de pret.. :P

Cele mai bune, daca nu ma insel, sunt Avid-urile, dar sunt si destul de scumpe..

 

Bafta!! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...