Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

De ce lumini? :D Nu se merge ziua?

O frontala cred ca ar fi suficienta, macar sa vezi pe unde mergi.. (frontala: lumina de prins pe ghidon sau pe mecla)

 

Pentru ca

În circulația pe drumurile publice, bicicleta trebuie să fie:

a) prevăzută cu dispozitiv de frânare eficace;

b. prevăzută cu un sistem adecvat, funcțional, de direcție (!) :);

c) dotată cu sistem de avertizare sonoră;

d) echipată în față cu lumină de culoare albă sau galbenă, iar în spate cu lumină de culoare roÂşie Âşi cu cel puțin un dispozitiv fluorescent-reflectorizant, vizibil, de aceeaÂşi culoare;

e) echipată cu elemente sau dispozitive care, în miÂşcare, formează un cerc continuu, fluorescent-reflectorizante de culoare portocalie fixate pe spițele roților.

a. Hayes HFX Nine fata/spate, 203mm fata 170 spate.. :)

b. asta-i pentru Oreleu', dar nu numai pentru el, baicurile trebuie verificate inainte de orice iesire, macar un check minimorum..

c. "Da-te'n MaraMures la o parte, asta calca, nu f..otografiaza!!" - numai in caz de urgente, si mai avantajos decat un claxon, pentru ca nu slabesti ghidonul..:(

d. Ziua nu e cazul, noaptea frontala e suficienta.. pentru drumurile in afara orasului, sunt foarte dispus sa port vesta marca Rebu.. :D

e. Ma gandeam sa-mi pun rimstripe-uri.. :D

 

Casca de biciclist, daca nu e full-face (gen Uvex sau SixSixOne DH), sau macar d-aia de freestyle, e cam degeaba in caz de "au".. trust me!

 

Mentionez ca cele de mai sus reprezinta NUMAI punctul meu de vedere, va rog sa urmati cu incredere batraneasca vorba "fa ce zice popa, nu ce face popa!" :D

 

Am cautat peste tot dar n-am gasit frâne pt semi-cursiere. Pana la urma am gasit undeva, am dat vreo 40 RON, ajung bucuros acasa, si descopar cu stupoare ca bratele alea care tin sabotii, nu se potriveau,strang prea jos,in dreptul spitelor.. dupa cativa morți Âşi răniți aruncati in cinstea celui care mi le-a vandut si care s-a jurat ca se potrivesc, ma decid sa incerc sa repar macar frana pe fata, folosind doar maneta noua si sistemul de franare vechi.

 

Dupa o plimbare cu frana partial reparata (doar fața, care tinea in proportie de 40-50%), aproape de casa observ niste vibratii ciudate in ghidon si un 'joc' al rotii din față. Cred ca s-a dus dracu 'trenul de rulare' :D

Daca nu are si alte probleme, nu are rost sa iei alta.. dar trebuie verificata "la sange".. :P

 

Cat despre frana.. nu sunt sigur cum sunt prinsi sabotii pe franele de semicursiera, dar mi se pare ca e acelasi sistem ca la v-brake-urile de mtb.. Ceea ce inseamna ca pe inbusul cu care se prind/regleaza de brate, ar trebui sa ai doua saibe mai groase, drepte, si doua semisferice, una mai groasa si una mai subtire.. incearca sa inversezi aceste saibe, si sa reglezi iar sabotii pe cerc, s-ar putea sa functioneze.. :P

 

Daca tot nu reusesti, fa o poza cu sistemul de franare, sau cauta-ma pe messengereanu, poate reusim sa-i dam de cap (am id-ul la profil)! :P

Editat de Just_John
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

still thinking :P

 

de fro 1570 de post-uri pe forum la motociclisti.. :D oricum, e de remarcat ca ai gasit topic-ul care trebuie

Editat de T Rex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de fro 1570 de post-uri pe forum la motociclisti.. :D oricum, e de remarcat ca ai gasit topic-ul care trebuie

ca de obicei, esti offtopic, dinozaure, ea e scuterista, intelegi? :D

in plus, e si experta in gipi, de cand are cablu prinde si eurosport, unde, uneori se dau niste unii cu motoare si e unu' rosi care se da marfa, au facut astia de la cony-sat o promotie :P

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca de obicei, esti offtopic, dinozaure, ea e scuterista, intelegi? :D

in plus, e si experta in gipi, de cand are cablu prinde si eurosport, unde, uneori se dau niste unii cu motoare si e unu' rosi care se da marfa, au facut astia de la cony-sat o promotie :P

 

 

Fany draga, sa nu il iei in serios!Acum are glume in program.El de fapt te adora, chiar a zis ca vrea sa-ti dea la ca.ca.Mi-a zis ca are de gand sa-ti cumpere un chupa chups si sa te plimbe prin parcul Operei, poate va intanliti si cu Bostan, ca si lu ala ii place sa i se suga zdranga.Asa ca nu are rost sa stai suparata, el te iubeste! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dixi, confunzi toate threadurile cu unul singur care nu-ti da pace. pana nu te cuvant urat unu' in poponeata :D n-o sa ai liniste. n-o sa poti pleca linistit pe lumea cealalta. degeaba te dai dupa copac. si inceteaza sa te porti ca un copil (cuvant urat), aici injuri, la comunisti imi zici ca ma ajuti daca am nevoie (si tu si bogdan). stiti vorba aia nu pupi unde ai scuipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dixi, confunzi toate threadurile cu unul singur care nu-ti da pace. pana nu te cuvant urat unu' in poponeata :P n-o sa ai liniste. n-o sa poti pleca linistit pe lumea cealalta. degeaba te dai dupa copac. si inceteaza sa te porti ca un copil (cuvant urat), aici injuri, la comunisti imi zici ca ma ajuti daca am nevoie (si tu si bogdan). stiti vorba aia nu pupi unde ai scuipat.

 

 

1.Cu mine ce ai?Eu ti-am zis ce vrea Bogdan. :P In loc sa fi bucuroasa, tu te superi...n-am vazut asa ceva. :D

2.Unde am injurat? :D

3.Te ajut cu cea mai mare placere, care-i problema? :P

4.Care e lumea cealalta? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dixi, confunzi toate threadurile cu unul singur care nu-ti da pace. pana nu te cuvant urat unu' in poponeata :D n-o sa ai liniste. n-o sa poti pleca linistit pe lumea cealalta. degeaba te dai dupa copac. si inceteaza sa te porti ca un copil (cuvant urat), aici injuri, la comunisti imi zici ca ma ajuti daca am nevoie (si tu si bogdan). stiti vorba aia nu pupi unde ai scuipat.

fani, aci picasi aiurea, ce are shtrombergu' cu ajutatu'?

ia incearca-ma cu privire la ajutor.

:D

pe dixi nu-l baga in seama ca e mai visator asa, adica in ce a spus despre mine nu are dreptate deloc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mega Image-ul de pe Bd. Alexandru Obregia (fost Bd. Metalurgiei). Zona Cinema Cultural.

Simbata dimineata la 7:00.

Pina acum:

1. ITS

2. Cycler

3. frN

4. miau-miau

5. ...

 

Sunt si eu curios de nivelul de antrenament al celor care urmeaza sa se prezinte...eu cred ca am cea mai jaf bicicleta dar nu imi place sa ma tarai de fel. :D

 

fani, aci picasi aiurea, ce are shtrombergu' cu ajutatu'?

ia incearca-ma cu privire la ajutor.

:P

pe dixi nu-l baga in seama ca e mai visator asa, adica in ce a spus despre mine nu are dreptate deloc :D

 

Mars si posteaza aberatile tale la dominatoare , sau poate ai bicicleta si vrei sa te dai cu noi NOT!

Editat de ITS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok deci 50% vin , urmeaza sa va dau un raspuns mai concret pana miercuri. trebuie doar sa o conving pe mama :D))

 

Ycky , ti-am dat un PM :P

 

imi iau casca de motocicleta? ca alta n-am

 

ca echipament de protectie imi iau manusile ... si la bicicleta nu am far , semnalizari , stop , alea alea ce mai cere politia , si nu cred ca o sa fiu oprit pt asta , ca am circulat de multe ori prin oras cu bicicleta asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt si eu curios de nivelul de antrenament al celor care urmeaza sa se prezinte...eu cred ca am cea mai jaf bicicleta dar nu imi place sa ma tarai de fel. :D

 

 

 

Mars si posteaza aberatile tale la dominatoare , sau poate ai bicicleta si vrei sa te dai cu noi NOT!

poate vreau sa rad de papagali ca tine, ce zici?

ma lasi sa-ti zambesc? :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdanE, n-o sa rog in viata mea pe cineva care ma ataca sa ma ajute.

 

 

Chiar daca te ataca pe la spate? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bogdanE, n-o sa rog in viata mea pe cineva care ma ataca sa ma ajute.

touche, dar, nu ai inteles ceva esential, eu nu te-am atacat niciodata, chiar e asa de rau sa descretesti fruntea si sa zambesti? :P

stiu, poate pare ciudat ca mai rade unu', altu' de propria-ti persoana, dar, trebuie sa ai capacitatea sa poti rade de tine insuti, crezi ca io nu sunt luat la misto?

ma amuz copios :D

bine, a nu se citi exemple de prost gust cum fu acela de mai devreme :P

 

Te las sa o iei in gura . :D

cand vrei tu, scumpule!

pupa AWO la iel de papagal :D

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vrei tu, scumpule!

pupa AWO la iel de papagal :D

 

Acuma nu strica si topicul asta ca un mos senil ce esti...eu de ex o sa fiu maine la arc daca vrei detalii la cum prefer sa o dau la dastia ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma nu strica si topicul asta ca un mos senil ce esti...eu de ex o sa fiu maine la arc daca vrei detalii la cum prefer sa o dau la dastia ca tine.

maine nu am cum, dar, cu cea mai mare placere, de saptamana viitoare iti promit ca ne vedem. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu toti papagalii sunt in stare sa mearga pe bicicleta, deci asta e unul mai rasarit.

 

:P

 

forum led by supermoderatori care n-au mai dat pe forum (logati) din mai respectiv iulie. banuiesc ca tre' sa anunt adminul ca isi fac doi cuvant urat de cap pe unde nu le fierbe oala.

 

 

Iti iei jucariile si pleci?Atat poti? :D

post-14815-1218494073_thumb.jpg

Editat de Dixi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca postezi offtopic pe threaduri pe care postez eu, doar ca sa faci misto, este evident un atac. daca tu vrei sa ii zici misto, zi-i cum vrei. insa e o tampenie si nu inteleg de ce nu-ti dai seama. thread-ul asta si cele de la motogp nu sunt pline de mistouri. vezi ca am impresia ca nu ai intrat pe topicul cu voluntariat, am postat si acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca postezi offtopic pe threaduri pe care postez eu, doar ca sa faci misto, este evident un atac. daca tu vrei sa ii zici misto, zi-i cum vrei. insa e o tampenie si nu inteleg de ce nu-ti dai seama. thread-ul asta si cele de la motogp nu sunt pline de mistouri. vezi ca am impresia ca nu ai intrat pe topicul cu voluntariat, am postat si acolo.

daca mi te-ai adresat mie in acest post, atunci sa stii ca tu esti mereu offline pentru ca te loghezi invizibila. asa ca, te rog, nu te folosi de falsul status de offline. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi ca am impresia ca nu ai intrat pe topicul cu voluntariat, am postat si acolo.

 

Am vazut, dar acolo vorbesti ca curca in porumb, habar nu ai de tine.

Si ca sa fiu on-topic, ce bicicleta ai? :D Iti place mersul pe 2 roti?Iti place mersul fara sa?

Sunt on-topic sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...