Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Eu am auzit si de persoane care au fost cu citybike-uri , dar la cate trante si-au luat pe noroi ... au renuntat la idee . Pana la urma si daca nu te lasa cu ceva , poti face traseul ca "entuziast" si nu neaparat ca un concurent . Eu la cati bani am bagat in ea de la sfarsitul anului trecut pana in prezent ... nu imi surade ideea . Astept sa se mai incalzeasca pentru plimbari cu prietenii si cam atat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

http://www.marosbike.ro/index.php?modul=catalog&idcategory=846&page=1&idbrand=0&search=&price=&p=&orderby=%20price_resell%20asc,%20price_promo%20asc

Vad ca sunt la pret aproape cat cele moto ... pentru DH ... Am crezut ca esti mai ... linistita , ca incepatoare . :grinbandit:

Oricum , daca mai ai putintica rabdare , pe 22 aprilie parca este targul de la ROMAERO :

http://www.expobike.ro/ - poti citi aici mai multe . Si eu am amanat cateva cumparatori in domeniu pentru atunci , ca ai sansa sa gasesti ceva bun si interesant . Oricum , pt. DH trebuie sa-ti iei si celelalte protectii , mai ales la genunchi si coate . Eu nu as cumpara nimic prin posta , numai PROBAT .

 

Pana atunci poti face o vizita al cei de la Scorpio : http://www.scorpio-az.ro/?produs,429 - super preturi ! Ii recomanda pe baieti sunt super , dar neaparat sa dai un telefon inainte , sa nu stai pe la usa degeaba , ca si asta am patit . BAFTA la cumparaturi !

 

 

Ai vazut tu incepator linistit? :P

Cred ca cel mai intelept dpdv calitativ-financiar ar fi sa astept targul ( de care nu stiam, so thx :D ) si sa ma echipez complet. De la maros mi_a placut mult o'neal fury..

Wow , da care-i faza cu preturile alea de la scorpio?..nu de alta,dar sa nu ma-mbat cu apa rece :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nici o faza , fugi cat mai e timp . Si eu mi-am luat casca acum cateva luni de la ei , super preturi , de asta ti-am si dat link-ul . Vezi ca au multe oferte , mai ales la incaltaminte numere mici . Pentru mine din pacate nu mai gasesc nimic si cu banii sunt cam subtirel pana pe ziua mea. Dai telefon si fa-le o vizita cu banii in buzunar , ca nu o sa regreti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am auzit si de persoane care au fost cu citybike-uri , dar la cate trante si-au luat pe noroi ... au renuntat la idee . Pana la urma si daca nu te lasa cu ceva , poti face traseul ca "entuziast" si nu neaparat ca un concurent . Eu la cati bani am bagat in ea de la sfarsitul anului trecut pana in prezent ... nu imi surade ideea . Astept sa se mai incalzeasca pentru plimbari cu prietenii si cam atat .

 

eu unul sunt cu soseaua,dar intrebam de curiozitate.Oricum,stiu ca s-au rupt lanturi,s-au strambat jante ,s-au rupt spite intr-o veselie la "prima evadare".Si asta la MTB-uri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu intri pe ciclism.ro si vezi acolo care sunt amatorii de astfel de cheltuieli :D ? De acolo se cam hotarasc treburile prin ciclism . Mie nu de jante si spite mi-e , ci de deraiorul spate , frane si vanatai , apoi toate astea degeaba , pt ca sunt 10-15 persoane care sunt pregatite si pentru asta se agita , care sunt mereu in fata si le sufla la toti premiile . Nici nu are rost sa te gandesti la dopaj si restul ... dar daca pentru un pedalist amator niste piese noi sunt o mica avere , pentru respectivii bicicletele de top nu mai reprezinta nimic si le gasesti pe bursele de profil dupa maxim o luna de la castigarea concursurilor . Decat sa bage 3 premii mari si in rest sucuri , puteau sa bage 100 de premii mai mici , dar de care sa se bucure toti care aveau o sansa , nu castiga asa , sa castige 3 persoane iar vre-o 200 - 250 de persoane isi cheltuie urmatoarele salarii pentru a-si repara biclele . Culmea este ca acei castigatori nu sunt din Bucuresti , am vazut cativa care abia stiau romana , asa ca pe ei nu-i vei intalni in turele prin Bucuresti sau prin imprejurimi , ci doar in concursuri , deci nici vorba sa-i mai intrebi cate una ca sfat. Spre mare parca a fost mai ok , oamenii s-au ajutat mai mult , dar a fost mult mai obositor , desi finish-ul a fost in ultimii 2 ani un mare fas , ca s-a lasat noaptea si nici naiba nu mai avea chef de nimic .

Ca sa intelegi mai bine ideea , sa mergi pe la magazinele de bicle cu 2-3 zile inainte si 2-3 zile DUPA concurs sa vezi ce e pe acolo , mai ales daca ploua . In ultimii 3 ani a plouat ... asa ca mi-e sila sa mai aud niste viteji care sa spuna ca ciclistii de parc nu au ce cauta in concursuri din astea si pe cei trozniti pe acolo care se vaita de conditii si organizare + cativa care si-au pierdut scule , mobile , imprumutat pe termen nedefinit anumite bunuri si ceilalti uita sa le mai dea ... si tot asa . Personal stau in banca mea si e mult mai bine . Prefer sa fac ceva ture cu prietenii pe langa Bucuresti in trasee de 40-50-60 km , chiar si pe la munte cateva .

Initial am fost atras de MTB , acum poate prefer mai mult soseaua , dar nici vorba sa-mi mai permit inca o bicla de sosea , de o performanta decenta . Mi-am transformat MTB in soselista si ma dau cu ea asa , fiind deocamdata multumit de compromis .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul sunt cu soseaua,dar intrebam de curiozitate.Oricum,stiu ca s-au rupt lanturi,s-au strambat jante ,s-au rupt spite intr-o veselie la "prima evadare".Si asta la MTB-uri...

 

Cati KM sunt pana la mare?150?Daca viteza medie de mers e 30km/h pe un MTB...damn.Cred ca mori pana acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e voie Âşi cu ciclocross. eu merg să pedalez alături de prieteni, nu merg să câÂştig.

-Pe mine m-ai pierdut, este vorba despre un concurs mtb? daca da, as vrea sa merg si eu, ca si experienta personala, nu ma gandesc sa castig..mai multe detalii ?

 

-Pentru cine mai iese la ture MTB, chiar si prin oras, va rog sa-mi dati add pe mess(id: b89srk)..

 

-In alta ordine de idei, azi mi-a venit "colierul prindere rapida sa" si am constatat ca, este prea mic..daca intereseaza pe cineva, il dau cu cat l-am luat(15 lei)

Colier tija sa Promax, 335Q, Alu, 25.4mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati KM sunt pana la mare?150?Daca viteza medie de mers e 30km/h pe un MTB...damn.Cred ca mori pana acolo.

Sunt cam 250-270 km , ca este pe drumul vechi , iar acei 30 km/h pe un MTB , sunt destul de greu de tinut , dar cu 25 km/h este mult mai reala viteza . Din cate stiu eu , drumul se imparte pe jumate aproximativ , cu o noapte petrecuta pe drum . Pe un MTB este aproape imposibil sa ajungi direct , nu din cauza acelei viteze , ci mai mult din cauza efortului . Apoi cand se merge la mare intervine si caldura si traficul ...

-Pe mine m-ai pierdut, este vorba despre un concurs mtb? daca da, as vrea sa merg si eu, ca si experienta personala, nu ma gandesc sa castig..mai multe detalii ?

-Pentru cine mai iese la ture MTB, chiar si prin oras, va rog sa-mi dati add pe mess(id: b89srk)..

-In alta ordine de idei, azi mi-a venit "colierul prindere rapida sa" si am constatat ca, este prea mic..daca intereseaza pe cineva, il dau cu cat l-am luat(15 lei)

Colier tija sa Promax, 335Q, Alu, 25.4mm

Prima evadare de MTB are detaliile pe site-urile date mai sus , cm 50-60 km aprox, dar difera gradul de dificultate . Daca ploua nu mai este nici o placere ... deci mare grija . La turele de oras vezi ca pe ciclism sunt topicuri dedicate , altfel vezi daca poti sa faci un topic aici si promit ca o sa ma bag si eu . Baietii de pe ciclism sunt cam profi pentru mine , cei de sosea merg fara probl 100-150 km , iar cei cu MTB daca nu trec printr-o padure , parca nu e plimbare . Plimbarea catre mare ... daca ai o sa nasoala ... nu mai e nevoie de fete ... veti avea vocea subtiata si dureri simtite multe zile .

Colierul trimite-l inapoi , masoara bine tija si gaura si da comanda pentru unul decent . Poti cauta pe bursa de pe ciclism.ro astfel de coliere . Ca parere personala fugi de firma Promax , este slaba . Cauta unul mai de marca , este fiabil , mai usor si mult mai aspectuos . Ca marime , daca ai MTB , majoritatea au cealalta marime , ceva cu 31 parca este , iar ca exemplu :

http://www.marosbike..._de_sa-871.html doar sa-ti faci o idee .

Si o firma din Bucuresti : http://sportwin.ro/23-tije-sa

Nu stiu cine o sa ti-o cumpere , majoritea au quick-release-ul din fabrica sau daca il schimba , cu siguranta cauta unul usor si bun , de obicei in set cu quick-release-urile de la roti .

exemplu : http://www.ciclism.ro/forums/index.php/classifieds/item/1623-cheita-tija-sa-kcnc-aurie-318mm/

Editat de marius_eugen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Remu,daca e vremea faina,si nu sunt semne de ploaie,merg la BrASOV.Daca nu,ma rezum la o tura pe langa Buc.0749 512 297 si 0734 165 408 sunt nr mele de tel

 

pt Brasov,in caz ca merg,intoarcerea cred ca o voi face cu trenul.Nu stiu daca ma tin picioarele si pt intoarcere pe bicla,sau daca ma tin,nu stiu daca reusesc sa ajung pe lumina.Nu as vrea sa ma prinda noaptea pe drum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@lokko boy azi dimineata inainte sa te sun zic sa fac o mica verificare a bicicletei . Cand am ajuns la lant , am observat la power-link una din lamele rupta . Alt power link nu mai aveam ca asta e al 2-lea rupt , asa ca am renuntat . Tu unde ai reusit sa ajungi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat teapa cu vremea (se anuntase ploaie,si cand colo,ai vazut ce vreme a fost),asa ca am bagat ceva lejer,vreo 100 km,Otopeni-Tunari-Moara Vlasiei-Gruiu si retur.Imi era sa nu ma prinda ploaia,pt ca sambata am fost la un TDS(pana la Snagov),si la intoarcere,ne-a plouat non-stop.Evident,cand am ajuns in Buc,s-a oprit ploaia.Tu ce bicla ai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

-Stie cineva un service prin sectorul 6, unde se ocupa si de curatarea etrierilor ?

-Am frane hayes pe disc hidraulice si caut un service care sa-mi desfaca etrierii, sa-i curete, sa-mi inlocuiasca garnitura/lichid de frana si daca este nevoie si pistonasul din etrier..

 

-Sau daca stie cineva adresa exacta de la reprezentanta hayes, undeva in pantelimon..adresa/nr. tel/poate chiar si un pret pentru asta..

am postat si pe ciclism.ro, dar fara izbanda :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la Ion (DK),ai incercat?In Pantelimon e bikexpert,daca nu ma insel,stiu ca au un mecanic super,Cocos.

-Nu prea vreau sa merg la DK, o sa ma mai gandesc inainte sa fac asta..

-O sa aleg dintre bikexpert si Veloteca(pe soseaua iancului)

 

Inca o intrebare, discurile de 160, au toate aceeasi grosime, sau difera de firma ? Daca eu am frane hayes si am disc Promax, e vreo problema ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut @banditrider

Spune-mi si mie te rog dupa ce rezolvi problema, unde ai rezolvat-o si cu ce bani.

Si eu am tot hayes hidraulice (stroker trail) si m-am gandit la aceleasi operatiuni, cel putin la frana fata unde un pistonas sta la 1mm indiferent ce-i fac. Probabil garnitura trebuie inlocuita, dar dupa cum stii, pentru scoaterea pistonasului, ai nevoie de compresor. :angryfire:

Editat de snache
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...