Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Băi băieți moto-bicicliști! Ce ziceați de mediile orare?

 

Iată acilișea pe unul care abia scoate o medie de 24 și ceva de kilometri pe oră!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Băi băieți moto-bicicliști! Ce ziceați de mediile orare?

 

Iată acilișea pe unul care abia scoate o medie de 24 și ceva de kilometri pe oră!

:)

 

Man, le trebuie sa vada niste etape de plat in TdF. Profesionisti alesi (ca nu ajunge orice profesionist acolo) care abia scot 40.

Mi-amintesc de demult o evadare a lui Abdoujaparov in care a scos o medie ireala. Imbibat pina la ultima molecula si ala :D

Vremurile de aur ale dopajului...

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt ca tot se vorbea de suporti, pt perete ce ati recomanda ? Ceva simplu si care sa tina bicla paralela cu peretele (deci nu genul celor cu agatare de roata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Not bad. Parca vazusem unele cu prindere de pedala care aveau si 2 chestiute de plastic ca sa nu murdaresti peretele cu rotile.

Idee buna, merci :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un mic review la produse legate de ciclism:

- pompa de bicicleta de la Lidl cu manometru e o panarama; a costat in jur de 7E si m-a tinut doar cateva luni in conditiile in care am folosit-o destul de rar (20-30 de ori maxim)

- pompa mica cu corp de aluminiu si cap rotativ de plastic, albastru branduita Michelin e la fel de panarama

- pompa mica de plastic btwin de la decathlon , modelul ala cel mai ieftin de 5E, super OK, am avut vreo 3 prin Ro, nici una nu s-a stricat desi le-am folosit intens, am avut 3 pt ca le tot pierdeam; singurul dezavantaj e ca nu poti baga presiune prea mare cu ea, dar pt bicle de oras si mtb e buna, doar la cursiere nu face fata(detaliu mentionat pe ambalaj)

- petice si lipici RedSun din targ/piata/dragonu rosu super OK la un pret de nimic(2-3 lei setul cu o gramada de petice); azi mi-am facut pana pe spate si am pus al 6-lea petic, toate cele precedente se prezentau in stare excelenta zici ca au fost vulcanizate la cald; ca sfat de utilizare: nu incercati sa indepartati folia de plastic cat inca nu e uscat bine lipiciul, cel mai bine e sa bagati camera cu folie cu tot in cauciuc si scoateti folia data viitoare la urmatoarea pana; singurul dezavantaj al acestui produs este fragilitatea tubului de lipici, este facut dintr-o tabla extrem de subtire care se perforeaza foarte usor,daca-l bagati la gramada in borseta cu scule, trebuie protejat cumva, eu de exemplu l-am bandajat cu multe straturi de scotch pe care nu le-am bobinat uniform, ca sa mai faca si cute cu aer.

-petice autoadezive, am avut vreo 2 modele diferite dar am fost total dezamagit, sunt scumpe si se dezlipesc repede asta in cazul in care se lipesc bine din prima ( nu am reusit mereu); nu se justifica decat poate la vreun concurs , castigi poate 2-3 minute fata de un petec cu lipici, asta daca cel autoadeziv e de calitate buna si-si face treaba macar pana la finalul cursei

-sa de la decathlon selle italia, gel, cu decupatura,cea din poza, am mai mentionat-o odata,e comoda dar materialul cu care este imbracata incepe sa se crape destul de repede.

 

 



Poza:

post-334-0-64055500-1391534575_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mi-am achizitionat o pereche de cauciucuri cu cuie (Biltema/suedeze), le-am montat si profitand de vremea superba de astazi am iesit prin Herastrau sa le incerc.

Pe zapada batatorita si gheata gripul este extraordinar, practic mergi ca pe asfalt, pe viraje parca esti ancorat iar franele au o eficienta incredibila, nici nu ma gandeam, la inceput eram sigur ca iau vreo tranta, dar acum m-am convins pe deplin de eficienta lor.

Pe asfalt sunt mai zgomotoase, iar pe portiunile de zapada afanata practic nu poti merge deloc, pleaca rotile in toate directiile. Cert este ca dupa vreun ceas de zbenguiala am ajuns acasa rupt in doua, parca-s batut :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am achizitionat o pereche de cauciucuri cu cuie (Biltema/suedeze), le-am montat si profitand de vremea superba de astazi am iesit prin Herastrau sa le incerc.

Pe zapada batatorita si gheata gripul este extraordinar, practic mergi ca pe asfalt, pe viraje parca esti ancorat iar franele au o eficienta incredibila, nici nu ma gandeam, la inceput eram sigur ca iau vreo tranta, dar acum m-am convins pe deplin de eficienta lor.

Pe asfalt sunt mai zgomotoase, iar pe portiunile de zapada afanata practic nu poti merge deloc, pleaca rotile in toate directiile. Cert este ca dupa vreun ceas de zbenguiala am ajuns acasa rupt in doua, parca-s batut :)

 

In weekendul 15-16 vreau sa trag o tura la munte pe un drum ca asta:

 

P1011197_zpsa9ef9856.jpg

 

Daca te intereseaza, stii cum ma gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost ieri in Tineretului si m-am dat de vreo 10 ori pe pantele alea cu cauciucuri fara cuie. :D Pana acuma am fost de 3 ori pe zapada anul asta. E un antrenament bun pentru echilibru, blocat rotile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Altair - Ha! L-au prins pe Ken :) E camionul Sky, nu poate fi altfel...

 

 

Au si ei greselile lor, am surprins o faza cand le-au cazut din cauza unei rafale de vant vreo 6-7 Dogme la podea (Dogma este cea mai sexi bicicleta la ora asta btw). Am stat cu Team Sky in hotel, pana sa se mute cu toate celelalte echipe pentru Mallorca Challenge dar baietii au fost ecranati foarte bine, bicicletele, o parte din ele (rezerva rezervelor) stateau jos la subsol cu ale noastre, noi le legam, ei nu, ma gandesc ca aveau vreun chip GPS pe ele ca prea stateau vreo 15 buc asa inviting (se pare ca se fura mult in Mallorca). De la Team Sky cel mai bine a mers Ben Swift. Cel mai bun overall pe parcursul celro trei zile a fost Sacha Modolo de la Lampre Merida. Pe 11 eram pe acelasi munte cu ei numai ca ei au urcat la Lluc prin Soller si eu prin Selva. Coborarea a fost senzatie, din pacate prea frig si prea umed ca sa pot sa-i dau blana (vmax. doar 63 km/h) (aveam bluza uda de la condens pe dinafara si mi-a fost frica ca o sa fac pneumonie, racit eram oricum, asa cutite in piept de la frig n-am luat niciodata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu sunt fan, cumparat zilele trecute o pereche de aripi din Kaufland, 12 lei, sa ma mai feresc de jegul de pe strazi.

Sunt chiar ok la pretul asta sa le ai acolo pt vreme mai umeda, in caz ca mai sunt interesati. Eu mi-am pus doar pe spate pt ca pe fata nu are furca gaura de surubel (au prindere in "L")

post-40715-0-19221800-1392548617_thumb.jpg

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am scos-o acum seara la un test sa imi dreg febra musculara :)

Bamboocha. Mai sare putin jeg doar in partea de jos, langa axul pedalier, unde aripa nu ajunge. In rest e parfum. Am ami reglat-o nitel, sa nu mai stea asa in erectie.

O sa vad cum ii fac si celei de pe fata o adaptare, desi nu prea stiu cum as putea sa o prind...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutări!

 

Poate să-mi recomande cineva o şa comodă pentru ture de touring pentru o bicicletă Bulls Copperhead 2 ( poză de referinţă http://m1.tocmai.ro/f/i/normal/2/1441/14411162_8.jpg ) ? Acum am şaua originală ( cea din poză ) şi este dezastru la peste 20km de plimbare; chiar şi cu husă cu gel. Vreau o soluţie care să-şi merite banii investiţi, dar să nu treacă de 100 lei. Oricum nu ştiu în ce măsură o să mai ţin bicicleta, dat fiind că mă dau cel mai mult pe asfalt cu ea, iar roţile de 26" şi greutatea ei nu prea îmi sunt aliaţi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, eu ii port de ceva vreme. Sunt perfecti. Si un alt sfat: poarta boxeri, nu chiloti cu cusaturi proeminente si e ok totul. Am mers si 500km / zi si a doua zi eram ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare!
Apelez la cunostintele voastre pentru a ma sfatui sa aleg o bicicleta.

Deorece traseele pe care le fac frecvent nu prea mai au legatura cu XC-ul ci au mai mult coborari destul de tehnice si ceva mai mult decat o poteca batatorita, mi-as dori o bicicleta FullSuspension. Terminologia ma depaseste putin asa ca va rog sa ma scuzati daca le bag uneori in aceeasi oala. Adica cel putin vizual nu prea pot sa imi dau seama daca o anume bicicleta FS intra in categoria XC sau AM.


Ce mi-as dori:
- suspensie de cel putin 120 mm travel
- frane serioase si sa nu oboseasca repede
- nu vreau un "catarator" foarte bun dar vreau sa pot urca cat de cat pe ea fara sa imi dea senzatia ca merg pe un DH
- nu am mari pretentii de firma, sunt multe pe care nu le cunosc dar nu inseamna ca-s proaste ci doar ca nu le cunosc eu
- per total sa fie solida, greutatea mai mare a uneia fata de alta nu este o problema pentru ca nu merg la concursuri, ma dau de distractie
- sa fie marimea potrivita pentru 1.87m si 90 kg.
- sa se incadreze in bugetul meu: actual 2600 de lei si ma pot intinde spre 3000 dar as prefera sa nu o fac prea tare.

 

Am gasit urmatoarele candidate:

 

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-all-mountain-enduro/ram-xctwo1-marimea-205-xl-2012-170730

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-all-mountain-enduro/mtb-fuji-outland-26-170993

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-all-mountain-enduro/mongoose-teocali-elite-2011-168760

 

Mie ultima imi face cel mai mult ochi dulci, dar este peste bugetul meu. Poate cu o usoara negociere si cu o alta usoara marire a bugetului reusesc sa ajung la un punct comun cu proprietarul.

 

Voi ce parere aveti de candidatele de mai sus? Ce plusuri si minusuri ar avea fiecare?
Daca postul este prea lung si am plictisit, imi cer scuze, am incercat doar sa expun cat mai pe larg situatia.

Multumesc anticipat!

Editat de G.Burlacu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...