Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Salutare!
Apelez la cunostintele voastre pentru a ma sfatui sa aleg o bicicleta.

Deorece traseele pe care le fac frecvent nu prea mai au legatura cu XC-ul ci au mai mult coborari destul de tehnice si ceva mai mult decat o poteca batatorita, mi-as dori o bicicleta FullSuspension. Terminologia ma depaseste putin asa ca va rog sa ma scuzati daca le bag uneori in aceeasi oala. Adica cel putin vizual nu prea pot sa imi dau seama daca o anume bicicleta FS intra in categoria XC sau AM.


Ce mi-as dori:
- suspensie de cel putin 120 mm travel
- frane serioase si sa nu oboseasca repede
- nu vreau un "catarator" foarte bun dar vreau sa pot urca cat de cat pe ea fara sa imi dea senzatia ca merg pe un DH
- nu am mari pretentii de firma, sunt multe pe care nu le cunosc dar nu inseamna ca-s proaste ci doar ca nu le cunosc eu
- per total sa fie solida, greutatea mai mare a uneia fata de alta nu este o problema pentru ca nu merg la concursuri, ma dau de distractie
- sa fie marimea potrivita pentru 1.87m si 90 kg.
- sa se incadreze in bugetul meu: actual 2600 de lei si ma pot intinde spre 3000 dar as prefera sa nu o fac prea tare.

 

Am gasit urmatoarele candidate:

 

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-all-mountain-enduro/ram-xctwo1-marimea-205-xl-2012-170730

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-all-mountain-enduro/mtb-fuji-outland-26-170993

http://www.dirtbike.ro/bazar/biciclete/mtb-all-mountain-enduro/mongoose-teocali-elite-2011-168760

 

Mie ultima imi face cel mai mult ochi dulci, dar este peste bugetul meu. Poate cu o usoara negociere si cu o alta usoara marire a bugetului reusesc sa ajung la un punct comun cu proprietarul.

 

Voi ce parere aveti de candidatele de mai sus? Ce plusuri si minusuri ar avea fiecare?
Daca postul este prea lung si am plictisit, imi cer scuze, am incercat doar sa expun cat mai pe larg situatia.

Multumesc anticipat!

Editat de G.Burlacu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mie imi surade, mai ales ca este din acelasi oras cu mine si nu implica costuri suplimentare cu transport pentru vizualizat. Intrebare despre bulgaroaica: Nu am gasit exact ce furca avea stock RAM-ul, sunt variatii de la 100-130mm travel. Sektorul care o echipeaza acum are 150mm travel. Nu ii schimba cumva geometria in sensul rau furca asta? Pericol de busit cadru, din cauza unghiului diferit? De asemenea vanzatorul specifica in anunt (se vede si in poze) ca bitza are o mica infundatura pe bascula spate. E de rau sau pot sa stau linistit?

 

Multzam !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Furca cu care vine ea (in teorie) ar fi ROCKSHOX RECON SLV. Acuma, e greu de zis ce a avut. Dar daca te poti vedea cu omul poate-ti da detaliile astea. In teorie de la unghi nu ar trebui sa ai mari probleme..... in teorie.

Cat despre infundatura, e pe vazute. Daca e la 1mm sa zicem e ok, altfel eu unu m-as gandi de mai multe ori.... dar poate ca sunt si alti oameni care sa dea sfaturi legat de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare!

Exista vreun coleg moto-biciclist care sta in Piatra Neamt pe aici? As avea nevoie de putin ajutor sa nu bat drumul de pomana pana acolo.

Am gasit o bitza buna acolo dar as vrea sa o vada un ochi cat de cat avizat inainte sa o cumpar, si poate ma ajuta cu o vizualizare. Fac cinste cu prima ocazie cand ne vedem!

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

salutare dragi motociclisti biciclisti, nu stiam ca avem un topic dedicat :)

Nici eu nu ma asteptam sa aiba asa un succes :D

 

Intrebare... La bicla de acum observ o instabilitate la viteze mari. Nu e nimic bulit, spitele sint struna, cauciucurile ok, nu e joc nicaieri in rulmenti si, cel mai important, asa a fost tot timpul. Deci cred ca e geometria, dar imi da un disconfort psihic la viteze 50+. Ar ajuta un ghidon mai lat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gn77b : un ghidon mai mare ajuta la sustinerea directiei cat si la o pozitie mai relaxata in timpul mersului .

un prieten are ghidon de 780 mm pe un MTB ( eu pe moto am de 740 si e larg ) si a tinut bicla aia dreapta la 74 km/h in coborare de la Babele la Piatra Arsa , deci este de bine .

daca zici ca roata e centrata verifica daca ai joc in rulmentul de la roata sau joc in furca . ce cadru ai ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca roata fata (622, cauciuc de 28) e oleaca descentrata (bataie laterala vreo 3 mm si radiala ~2) dar am un feeling ca in esenta e de la geometrie, am mai mers pe bicle cu roti descentrate tare si nu simteam asta. In esenta e mult prea sensibila la miscarile ghidonului, mi-e extrem de greu sa tin o trasa dreapta, am senzatia ca merg in sinus cu ea, ca sa zic asa. E cam freaky la viteze mari cu masini la 30 cm de tine.

Jocuri nu exista nicaieri. Cred ca o s-o duc la centrat si daca nu incerc ghidon mai lat. Btw, ghidoul e de 57. Cadrul e din aluminiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...