Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Glumesti, nu? Cu aia la prima coborare ai doua variante: se rupe si te arunca sau se rupe si intra bucati prin tine. Aia e un chinezism MTB entry-level ca si configuratie, de la cadrul panarama, schimbatoarele cele mai proaste, furca "cu suspensie" fara suspensie si fara rezistenta pentru DH, ghidon si pipa de XC etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Guzuman - De la vecinii bulgari (cu adaosuri mai puțin nesimțite) - dar tot trebuie să mai adaugi vreo 200 lei măcar - http://www.sportdelivery.com/en/product/19830-cross-GRX9-29-2014/5051-- E o biclă decentă... iar transportul pana la ușa ta e vreo 15 euro

 

 

La 1500 ron e cam greu sa gasesti MTB noua/nefurata cu o echipare decenta si frana hidraulica pe disc. Daca mai pui 500 poti gasi un model de Cross rezonabil din toate punctele de vedere.

M-am dat la concursuri de MTB (la grupele de amatori, dar tot pe aceleasi trasee pe care mergeau si profesionistii) vreo 500km cu un Cross Paralax 2DB, luat la promotie in 2012 cu 1900 ron. S-a comportat excelent, chiar iar echiparea este integral Alivio (butuci, transmisie, schimbatoare si manete, frane).

Anul asta i-am luat lui fiu-meu un Cross GRX9 de 29, hidraulica la aproximativ acelasi pret.

 

Mersi de raspunsuri.

1500 m-as simti confortabil sa dau, dar as putea sa ma intind si mai sus. Cam asta era si este prima din lista mea: http://emmeduesport.ro/product_info.php?cPath=20_207&products_id=2785

Pareri ?

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Guzuman - cam aia e ce-ți ziceam și noi.... o biclă decentă.... la un preț relativ ok.

@ gn77b - Modul în care s-a "pufoșit" spune că n-a stat chiar departe de prafuri...

și ca să ne facem șederea în fața monitoarelor ceva mai plăcută:

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=elo5_iNEjRo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glumesti, nu? Cu aia la prima coborare ai doua variante: se rupe si te arunca sau se rupe si intra bucati prin tine. Aia e un chinezism MTB entry-level ca si configuratie, de la cadrul panarama, schimbatoarele cele mai proaste, furca "cu suspensie" fara suspensie si fara rezistenta pentru DH, ghidon si pipa de XC etc.

chillax, nu o sa se dea ca la tv, nu? (adica nu ii da capat) nu cred ca vrea sa se arunce de pe bloc cu ea, sau poate am inteles eu prost.

 

si cu un dhs te descurci ( cu presiune mai micuta in roti pentru un "full suspension" :) )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Vreau sa-mi cumpar o bicicleta pentru DH/Free Ride.

 

Eu m-am gandit la asta: http://www.marosbike.ro/mtb-full-suspension/bicicleta-ferrini-force-xr-acera-disc-26-inch.html

 

Pareri?

 

Salut!

 

Bicicletele pt DH sunt ceva mai scumpe. Uite un ex: http://www.bikenature.ro/catalog/biciclete-downhill-freeride

Bicicleta aleasa de tine se incadreaza mai degraba la CrossCountry. Pentru asa ceva ar putea fi o alegere de inceput. Vezi cu ce se mananca si, daca-ti place, in timp strangi bani pentru ceva mai bun.

Dar, cum am mai spus, pentrui DH bicicletele sunt scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chillax, nu o sa se dea ca la tv, nu? (adica nu ii da capat) nu cred ca vrea sa se arunce de pe bloc cu ea, sau poate am inteles eu prost.

 

si cu un dhs te descurci ( cu presiune mai micuta in roti pentru un "full suspension" :) )

A zis downhill, nu plimbare prin Herastrau. Daca ii zici ca e buna si moare pe ea ii platesti tu cosciugul, sau cum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joia trecuta am fost la o tura de 50 km, pe la Snagov, cand m-am intors ziceai ca veneam de la Techirghiol, eram plin de namol..

Din cauza ca am nevoie de ceva banuti, sunt nevoit s-o vand, asa ca daca intereseaza pe cineva, un ochisor pe linkul urmator: /index.php?/topic/715951-vand-doua-biciclete/

Doua poze, before and after Snagov :)

post-56201-0-93830200-1407253949_thumb.jpg

post-56201-0-68434700-1407253971_thumb.jpg

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai cont pe ciclism.ro pune-o acolo si o sa afli care ar fi pretul rezonabil; daca nu ai cont nu are rost, parca iti trebuie minim 100 de postari ca sa poti vinde ceva. Vezi si dirt-bike, are o sectiune de vanzari destul de activa, dar si competitiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10x all

 

Foaia e pt. bicla cu schimbator in butuc. Daca pun mai mare nu mai urc pante > 10%, daca pun < devine penibil la vale ca nu pot sa ma abtin sa nu-i dau blana.

Problema e ca am mers mult cu un lant f uzat (la capat cred ca era 1+ za jumate comparativ cu unul nou) si dupa ce am pus lant nou a inceput sa faza zgomot care dupa investigatii s-a dovedit a fi de la uzura foii. Care e si o idee strimba. E enervant ca se simte la picior o neregularitate (sincrona cu zgomotul) + ca trec tigai dhsfirstbike mai silentioase pe linga mine :D

 

Asta http://www.rczbikeshop.ro/ro/raceface-chainring-dh-48t-bcd-110-5-holes-black-rrdh110x48.html pare sa fie ce vreau (am uitat sa mentionez ca am nevoie cu 5 gauri si distanta intre ele 65 mm/diametru la gauri 110)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Kiturile alea chinezesti care se gasesc pe piata sunt niste gunoaie, am mers o data cu o bicicleta cu motor deasta si mi s-a parut oribil. Mult zgomot, putere mica , consum mare 2.5-3%, calitate mizerabila.

Daca vrei neaparat cu motor mai bine te orientezi spre electrice, dar ceva de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...