Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cadența se măsoară în RPM, adică rotații pe minut. Deci numeri rotația completă, adică numai un picior. Uite un articol bun al unui prieten.

 

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mersi frumos, eu numarasem pe ambele picioare!


 


Ovidiu, inca ceva te rog..vreau sa ies mai des cu bicicleta pentru cardio si arderea grasimilor, imi poti schita un plan de antrenament saptamanal, ceva de genul? La nivel de amator, bineinteles..

Merci anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Facem, dar mai pe seară, acum sînt prins cu ceva treabă și-s murdar pe mîini. Și trebuie să ne și întîlnim pentru a fi adaptat perfect pentru tine, nu „ca din cărți”. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!

E posibil sa ajung la busteni - Ph uichendul asta si vroiam sa stiu daca sunt ceva trasee de bicicleta pe acolo...stau cateva ore, de dim pana pe la 17.

 

As exclude Urlatoarea pt ca e greu de urcat :D si e si aglomerat, la fel Gura diham care nu prea e potecuta cum as vrea eu..

» Post actualizat in 05 Aug 2015 06:48

ps. Pot sa jur c-am mai pus intrebarea asta.. Dar sunt de pe tel si e al dracului de greu de navigat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

@frigider Stiu ca-i tardiv dar poate te ajuta pe viitor, din Busteni poti sa urci de exemplu in muntii Baiului, e drum forestier destul de Ok, n-ai probleme cu mtb-ul, dar e de urcat...

Daca vrei la Urlatoarea se urca mult mai usor cu bicicleta din Poiana Tapului.

 

Am si eu o intrebare, m-au lasat slick-urile la mtb. Am avut Michelic XC Road 26x1.4. Le-am luat acum vreo 4-5 ani din Decathlon la pereche si un pret bun. Am fost multumit de ele, pe asfalt sunt foarte ok si se descurca decent si pe poteci batatorite. Sunt cam predispuse la pene dar m-am impacat cu ideea. Partea proasta e ca nu se mai fac, nu le-am mai gasit pe nicaieri. In schimb au scos alt model Wild Run'R care arata la fel. Problema e ca nu le-am gasit la magazinele din Ro. (momentan am cautat doar online)

Poate cineva sa-mi recomande alte slick-uri pt mtb, la un pret decent? (cam pe la maxim 75-80 ron bucata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@frigider Stiu ca-i tardiv dar poate te ajuta pe viitor, din Busteni poti sa urci de exemplu in muntii Baiului, e drum forestier destul de Ok, n-ai probleme cu mtb-ul, dar e de urcat...

Daca vrei la Urlatoarea se urca mult mai usor cu bicicleta din Poiana Tapului.

 

Am si eu o intrebare, m-au lasat slick-urile la mtb. Am avut Michelic XC Road 26x1.4. Le-am luat acum vreo 4-5 ani din Decathlon la pereche si un pret bun. Am fost multumit de ele, pe asfalt sunt foarte ok si se descurca decent si pe poteci batatorite. Sunt cam predispuse la pene dar m-am impacat cu ideea. Partea proasta e ca nu se mai fac, nu le-am mai gasit pe nicaieri. In schimb au scos alt model Wild Run'R care arata la fel. Problema e ca nu le-am gasit la magazinele din Ro. (momentan am cautat doar online)

Poate cineva sa-mi recomande alte slick-uri pt mtb, la un pret decent? (cam pe la maxim 75-80 ron bucata)

Buna asta cu urcatul de la poiana tapului, merita incercat.

Ms!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La raul Arges, daca temperatura permite: peste 25 de grade e neplacut pentru o plimbare. Iesire spre Domnesti, apoi spre Teghes, pe dig pana la Clinceni, retur. Sunt vreo 35km, +/-5 in functie de variatiile de traseu. Cateodata dau de caprioare pe traseu, ori in padurea Teghes ori in capatul pistei la aerodromul Clinceni, ultima data erau si iepuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...antrenament saptamanal...

Ai început să ieși? Să-mi povestești cum te simți după prima săptămînă ca să vedem cum și dacă ajustăm ceva. ;)

 

Toate bune! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu m-am molipsit de la un prieten, oricum,n-am crezut ca o sa-mi placa atat de mult o cursiera.attachicon.gif20150709_161925.jpg

Mai ții minte cînd eram pe cursieră și tu erai cu Ripperu la motolouis? Am fugit atunci după JJ! Mi se pare că mai întîi te-a luat microbul alergării, acum cursiera, urmează înotul și ești bun de triatlon! :D

 

S-o plimbi cu plăcere! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am crescut (daca pot spune asa), printre biciclete si miros de vopsea 'duco' si nitro-lac. Bunicul meu avea un atelier de reparatii biciclete si motorete-motociclete in Focsani. Cand nu prididea cu reparatiile aducea cadrele acasa si in ultima camera a casei avea incropit un mini-atelier unde le vopsea. Spitele tin minte ca la unele biciclete le facea din electrozi grosi(asa era comanda),le nichela in baie si aratau ca noi. Imi aduc aminte de Mifa,Möve ,Diamant ori Tohan-urile noastre vs.Ukraina. Un Tohan costa 700 lei,Ukraina 900. Semi-cursele Sputnik costau 1300 lei. Ehhhh,amintiri......oricum, pasiunea pentru doua roti o mostenesc de la bunicul meu,drept urmare la moto am spus 'pas' o vreme lunga ,dar la bicla niciodata.

Daca stie cineva un traseu frumos in afara Bucurestilor sa il impartasesca si mie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam nasol cu MTB -ul pe sosea ,,,am plecat eu sambata trecuta de unul singur pana la Calugareni si retur normal , cam 4 ore ,,,,au trecut la ducere pe linga mine un grup pe vitezane / cursiere ,,,eu parca stateam pe loc cu anvelopele de MTB late /cramponate ,,,,sau poate am imbatrinit eu ,, sau faptul ca nu merg in fiecare zi ,,,,nasol cand vezi cum trec pe langa tine si nu ai acceleratia in ghidon :rusinica:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In afara Bucurestiului insemnand pe langa oras sau spre ex la munte?

» Post actualizat in 28 Sep 2015 18:15

Traseu MTB sau sosea?

Poate m-am exprimat gresit cand am scris 'in afara Bucurestilor'...In jurul Bucurestiului . In apropierea lui......

» Post actualizat in 29 Sep 2015 11:36

Cam nasol cu MTB -ul pe sosea ,,,am plecat eu sambata trecuta de unul singur pana la Calugareni si retur normal , cam 4 ore ,,,,au trecut la ducere pe linga mine un grup pe vitezane / cursiere ,,,eu parca stateam pe loc cu anvelopele de MTB late /cramponate ,,,,sau poate am imbatrinit eu ,, sau faptul ca nu merg in fiecare zi ,,,,nasol cand vezi cum trec pe langa tine si nu ai acceleratia in ghidon :rusinica:.

Ai avut ceva ambitie daca ai plecat pana la Calugareni pe MTB. Cu toate ca la ora asta am un treking hibrid de oras,inima imi ramane la cursierele vechi. Intotdeauna voi intoarce capul admirativ dupa o cursiera veche. Nimic nu se poate compara cu o bijuterie caruia ii stralucesc spitele nichelate in soare....Pentru mine in lumea bicicletelor,ele sunt adevaratele bijuterii pe doua roti.

 

Cateva cursiere vintage restaurate de Ray Dobbins..... http://www.raydobbins.com/index

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai ții minte cînd eram pe cursieră și tu erai cu Ripperu la motolouis? Am fugit atunci după JJ! Mi se pare că mai întîi te-a luat microbul alergării, acum cursiera, urmează înotul și ești bun de triatlon! :D

 

S-o plimbi cu plăcere! :cheers:

La înot sunt repetent :)) Bicicleta si alergatul insa ma fac sa ma simt bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam nasol cu MTB -ul pe sosea .

Daca ai un 29-er si pui cauciucuri de sosea de 1.3" nu mai e atat de nasol; nu o sa mergi cu 40 km/h, dar mergi cu 30.

» Post actualizat in 29 Sep 2015 14:33

Ai avut ceva ambitie daca ai plecat pana la Calugareni pe MTB.

Am facut de cateva ori traseul pana la Comana plus plimbarea prin padure, nu e o problema decat daca e toamna si se intuneca devreme; ultima data am ajuns inapoi in Bucuresti pe la 11 noaptea, era prin iunie cand intuneca tarziu si eram aproape de Adunatii Copaceni la lasarea intunericului. Nu sunt decat 120km, cam aia e limita mea pe MTB.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

120 Km intr-o zi pe MTB-eu ???? esti tare omule nici nu imi pot permite sa visez asa ceva cu Bullsul 650 din dotare pe 27,5 toli .

 

Poate totusi iesim la o tura ceva mai scurta acum ca s a mai racorit asa cam 50/ 60 Km .

Editat de vik55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e nimic tare in asta, din cei 120 doar vreo 25 au fost prin padure, restul pe sosea sau pe forestiere plate. Bicicleta era cu roti de 26", dar nu conteaza prea tare. Daca o iei usor si faci pauze, faci lejer peste 100 km si pe MTB cu 25 km/h pe sosea, pentru mine e viteza optima - suficient de rapid ca sa nu stau prea mult in sea, dar suficient de lent ca sa nu obosesc excesiv.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...