Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Priceput nu sunt, dar in cazul problemei pe care ai semnalat-o lucrurile sunt destul de simple. Jantele initial sunt niste profile de aluminiu care ulterior sunt roluite. In urma roluirii acele profile devin o spirala spatiala (asemeni unui arc elicoidal). Acel cilindru obtinut este taiat pe generatoare si astfel se obtine un numar de jante egal cu numarul spirelor acelui "arc". Unele jante din aluminiu sunt sudate, insa pentru majoritatea - e si cazul jantelor tale - se foloseste o asamblare cu stifturi.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Sa nu va luati vreodata roti Mavic Crossride FTS-X, am pocnit butucul spate la bicla nou nouta cu care am facut 2800 km pina acuma. M-a lasat la 30 de km de casa si a fost o distractie sa ajung. Examinindu-l am ajuns la concluzia ca-s facute ca sa-ti ia ochii cu greutatea in detrimentul fiabilitatii. Si be nu-mi vine sa cred cit de complicat poate sa fie sa gasesti repede si fara multa bataie de cap o roata completa sau pe bucati. Daca-mi da cineva un link cu roata completa sau pe bucati la vreo 1100 grame cu QR clasic 135 mm e cel mai tare om. Si ce astia care schimba standardele de montuta (135/142 etc) is oameni rai.

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

29

 

Eu zic ca nu-mi mai plac. Aia nu e zgirietura, e crapat de jur imprejur.

 

42PWZsC.png

» Post actualizat in 25 Apr 2018 10:06

Pina la urma am dat la facut o roata cu butuc Novatec D712SB si janta Mavic XM 119.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-7334-0-43344100-1525110382_thumb.jpg

 

Cică dacă umblă porcu' cu paiu-n gură se schimbă vremea! Io zic că-i exagerare, să nu fiți superstițioși, că asta aduce ghinion! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai azi am iesit cu planuri mari, ca am concediu, dar m-am intors dupa 15 km din cauza de vint insuportabil. Macar stiu cine-i de vina.

 

In alta ordine de idei, esti cel mai retro om :)

Editat de gn77b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Bai azi am iesit cu planuri mari, ca am concediu, dar m-am intors dupa 15 km din cauza de vint insuportabil. Macar stiu cine-i de vina.

 

In alta ordine de idei, esti cel mai retro om :)

 

Cu dedicație! :D

 

În altă ordine de idei, sau în aceeași notă de retro, i-am luat neveste-mii o frumoasă bicicletă din anii '70, perfect funcțională, în vopseaua și stickerele originale!

post-7334-0-50936800-1525931967_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti. Prin sector 6 unde as putea sa gasesc un mecanic sa imi regleze schimbatorul pe fata. Mentionez ca am incercat eu cu tutorial de pe youtube si e mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca zici ca inainte mergea si nu mai merge acum, dupa ce ai umblat la el, cred ca ar fi o idee bine sa il lasi acolo unde e. Daca iti ating ambele limite, atunci trebuie sa deschizi ambele suruburi (presupunand ca pe foaia mare iti atinge in exterior).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mergea nici la inceput corect pentru ca urca greu pe foaia mare si atingea si lantul in schimbator. Oricum caut un mecanic sa imi faca si o revizie eventual sa se dea cu parerea ce mai trebuie schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu prea seamana nici cu una nici cu cealalta. In primul rand nu vad saua, sa stai pe portbagajul ala e aiurea...

S-ar putea sa lipseasca o parte care continea saua si eventual inca o roata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca e incompleta, pare a fi ceva in genul celei de mai jos:

https://www.proactiv-gmbh.com/lightbox_images/Raptor4all_DeoreXT_26Z_anthr_gruen_Gesamtansicht_IMG_9167-be.jpg

 

LE: Si mai posibil sa se ataseze la un scaun cu rotile:

 

https://www.proactiv-gmbh.com/lightbox_images/NJ1e_assistant_automatik_24Z-IMG_0797_900px.jpg?1527687941072

Editat de Bogdan Brinduse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Baieti si fete, doo sfaturi va cer.

 

1. Mi-a trecut prin cap sa verific labartarea lantului la MTB si a rezultat ca e varza (o za diferenta la capat), drept pt. care l-am inlocuit cu un KMC X11-93. Problemul e ca sare in sarcina in primele 3 pinioane (cele mai grele). Daca merg lejer e ok, ii dau cit de cit, tronc-pleosc. Se rodeaza in timp (repede)? Sau ma intorc la Shimano?

 

2. Un cauciuc mixt pt. spate? Ma gindeam la Schwalbe Smart Sam. Acum am un WTB Nano Comp pe care l-am transformat in slick si care oricum (parerea mea, fara suparare) e un gunoi de nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica sa fie lantul de latimea potrivita, ca daca e prea lat sau prea ingust pentru caseta ta de pinioane, iti sare aiurea.

 

Cat despre cauciucuri, eu am specialized sawtooth 2bliss si sunt foarte incantat de ele, desi sunt un pic mai grele decat wtb, de exemplu. Am avut wtb riddler inainte de ele si am fost multumit si de ele, dar parca sawtooth ruleaza mai lin (desi sunt cu 500g mai grele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La faza cu lantu daca latimea e cea corecta e foarte probabil ca pinioanele sa fie uzate. Lantul vechi nu sarea pentru ca se uzase in tandem cu pinioanele.

Asta-i motivul pentru care se recomanda schimbarea lantului la timp. Daca abuzezi prea mult de el va trebui sa schimbi si pinioanele iar in cazuri extreme chiar si foaia/foile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit azi sa diagnostichez problema si sare pe primele 2 pinioane la orice accelerare. Deci e varza caseta de la mers prea mult cu lantul uzat. Am trait cu convingerea ca n-are cum sa se uzeze atit de repede, cind puteam sa verific.

 

Asa arata inculpatii, pinionul negru e nefolosit. Chiar daca uzura practic nu se observa la ochi e suficient cit sa fie inutilizabile. Asta e, alta caseta miine, lectie invatata.

 

oMmkFt8.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...