Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Care-i problema mai mare, ca e gras, ca i se vede cwrul sau ca merge incet? Poti macar admira peisajul, ca daca ar fi fost vreo bunaciune nu ai mai fi protestat :crack:

daca il puteam depasi nu observam ca i se vede poponeata. daca nu i se vedea poponeata nu era chiar asa de deranjant... oricum la cat de incet mergea un sort nu-l incetinea. Si ce rost are echipamentul high performance daca nu etsi in stare sa te misti cu 40 la ora macar pe DN1?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eh na, nu toti fac asta. Eu inca fac naveta cu bicicleta mea de antrenamente/naveta, un Specialized Tarmac din carbon, cu jante din carbon, tija de la sa si saua din carbon, ghidon si pipa din carbon, care are groupset Ultegra si sub 8 kg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, atunci eu nu cred ca exista standul ala cu bicle de fite. Eu cred ca ai tu un complex si observi realitatea deformat. Ce sa-i faci, is greu de convins fara argumente.

 

Crezi ce vrei tu, nu inseamna ca ai si dreptate.

 

Mai erau unii pe aici care mi-au sarit in cap cand am zis ca la Cluj se trece pe rosu ca in NFS.

Ce sa-i faci, adevarul doare..

» Post actualizat in 05 Oct 2018 13:55

Mai dau un exemplu si va las, nu am timpul vostru si imi pare ca sunteti profesionisti la.. pedalatul pe forum.

 

Hipster, isi ia cursiera (frantuzeasca) second, pentru ca la $$$ respectivi nu isi permitea o bita speciala de noua.

Mno, sa fie si el in rand cu lumea, daca nu ai bita jme sau fixie nu existi pe bulivar.

 

O duce la service, e pusa la punct si.. si..

 

A trecut 1 an de cand sta nemiscata, legata de unul din standurile disponibile (acesta este acoperit, deci merge pe orice vreme) la firma respectiva.

 

Singura problema e ca ocupa un loc ce putea fi folosit de cineva care chiar foloseste bicicleta, nu?

 

Dupa cum ziceam, dpmdv au aparut foarte multi biciclisti de Facebook cu buget consistent la indemana, pe care ii vezi doar la evenimente sau la terase.

 

Aceeasi ciclisti, cand se intampla sa si isi foloseasca agregatele cu 2 roti si pedale.. habar nu au sa se dea, incurca traficul aiurea, merg tare pe trotuar mai sa loveasca pietonii, nu respecta culoarea rosie a semaforului, trec de pe o parte a strazii pe alta fara nici un stres.. apoi isi trag cateva selfie-uri si gata!

 

@gn77b, am filmari de pe bita destule cu evenimente de genul asta, insa nu simt ca trebuie dovedesc nimic.

Daca lumea ce o descriu nu vi se pare reala, poate ca deja faceti parte din ea si nu vi e pare nimic ciudat.

 

Deci..

 

Sa fiti sanatosi, success la competitii sau pe unde va dati si fiecare cu:

 

an_pista_masii-alb.png

Ciao.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihai.sandu: tie ti se pare ca e cazul sa te justifici in fata unor trolache? Daca prin absurd ar crede chestii din astea s-ar putea uita pe Strava unde gasesti baieti cu 20 de mii de km facuti pina acum pe 2018. Dar e un fel de troleala-dileala jalnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihai.sandu: tie ti se pare ca e cazul sa te justifici in fata unor trolache? Daca prin absurd ar crede chestii din astea s-ar putea uita pe Strava unde gasesti baieti cu 20 de mii de km facuti pina acum pe 2018. Dar e un fel de troleala-dileala jalnica.

@gn77b, să vezi vitejii dă' Strava cum doboară KOM-urili pe Dichiu cu bicla pe (sau pe lângă) mașină...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numarator de biciclisti in Novi Sad :) ( in poze nu se vede dar afisajul functioneaza, azi eu am fost al 192-lea iar anul asta au trecut pe acolo biciclete de peste 80.000 ori)

post-334-0-48265800-1539542008_thumb.jpg

Editat de binox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Intrebare: mi s-au dus placutele de pe fata de la MTB si mi-am luat altele. Cind sa le pun imi dau seama ca-s metalice, cele de acum fiind organice. Astea cam fac zgomot, nu? Cit de negru e dracu'? Daca-i asa imi iau organice si le vind pe astea intacte.


» Post actualizat in 28 Oct 2018 14:24

Evident ca n-am mai avut rabdare si le-am pus. N-am facut decit vreo 30 km si inca nu s-au rodat dar deja frineaza f bine si scirtiitul se aude doar la frinari puternice si e destul de discret. Multumit, doar ca magazinul de la care le-am luat le are la pret dublu fata de cel normal :(

Si ca tot a zis 4TNT pe alt topic:

 

Tu stii ce buget vrei sa aloci .
Eu ca city bike am asta / varianta Urban , mi se pare geniala + intretinere minima (urasc sa curat lant si la moto si la bicla) https://www.canyon.com/en-ro/urban/commuter/2018/commuter-5.html
Sigur sant si variante mai bune si la bani mai putini .
Sa va spun cum curat eu lantul. In primul rind nu-l prea-l curat, dar cind il curat (odata la 1 luna si ceva) ma duc la o spalatorie self-service la mai putin de 1 km de mine, dau cu chestia asta http://kh7.com/en/products/kh7-motor/ care se gaseste in Carrefour pe pinioane si lant, o pun intr-o viteza in care linia lantului sa fie dreapta, dau putin pedalele inapoi in timp ce tin o perie acolo (dar se poate sari peste etapa asta) dupa care bag turbojetul aproape de pinioane ca sa le invirta in sens invers (de asta trebuie sa fie linia lantului dreapta). 5 lei, 5 minute, iese asa:
TYuq2nA.jpg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de naveta, eu am constatat fara sa vreau ca obtin un timp foarte similar, indiferent de ce bicicleta folosesc. Pe cea de carbon de 7.3 kg, cu Ultegra 2x11, rezolv naveta cam in 16-17 minute, in functie de trafic. Cu MTB full-suspension de 14 kg o rezolv cam in 18-19 minute, in functie de trafic. Asa ca le-am pus pe ambele la pastrare si acum fac naveta cu un Norco City Glide, cu transmisie cu 2 viteze, automata :D

 

45074588_516701488798416_804809475073087

 

Ca tot a venit vorba, sunt ceva pasionati pe aici de cursiere foarte vechi? Cea rosie (grena) e din '79, cea alb cu albastru e din '85.

 

44945945_393236541213885_769979055534086

45023196_174674280136233_247805890129192

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...