Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, m-am mai uitat inca o data si sigla e in picioare. Nu stiu de ce mi s-a parut mie rasturnata :))

Oricum, m-ai facut curios cu mecanicul. Cum ai stabilit ca e cel mai bun din Romania? E vreun concurs, ceva?

 

@l.u.v , are importanta pentru ca bicicletele de sosea au pipa in jos, iar cele de offroad (mtb) au pipa in sus. Cel putin asa vin din fabrica.

Editat de mihai.sandu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@mihai.sandu

 

Uite ce am gasit chiar azi pe dirt bike (atentie, e not safe for life)

 

https://www.dirtbike.ro/user_data/buysell/images/709768_medium.jpg

» Post actualizat in 08 Nov 2018 12:06

O alta ofensa la adresa bunului gust:

 

http://www.madegood.org/wp-content/themes/madegood/gallery/bikes/set-a-limit-screw-on-a-rear-derailleur/9.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salut. Ca sa mai invie si topicul asta intreb : ce cauciucuri cu protectie buna la pene folositi pe cursiere? dimensiune 28C caut. E cazul sa scot single-speedul la plimbare si are nevoie de gume. Fara Gatorskin sau similare ca nu merita sa dau 250 de lei pe un cauciuc doar ca sa merg prin oras..

Multam !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 18.02.2019 la 15:13, yes! a spus:

Salut. Ca sa mai invie si topicul asta intreb : ce cauciucuri cu protectie buna la pene folositi pe cursiere? dimensiune 28C caut. E cazul sa scot single-speedul la plimbare si are nevoie de gume. Fara Gatorskin sau similare ca nu merita sa dau 250 de lei pe un cauciuc doar ca sa merg prin oras..

Multam !

Pe 28C ai sincer două opțiuni majore:- Michelin Pro4 Endurance și/sau Specialized Roubaix Pro :D

Am folosit Specialized Roubaix de 25 acum ceva vreme, este o gumă impecabilă.

Nu sunt cele mai ieftine, dar își fac treaba.

Versiunea de buget ar fi Schwalbe Durano. Pe d-astea am mers o bună perioadă, singura pană am împușcat-o ca prostu' la o linie de tramvai.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, alex.burlacu a spus:

Pe 28C ai sincer două opțiuni majore:- Michelin Pro4 Endurance și/sau Specialized Roubaix Pro :D

Am folosit Specialized Roubaix de 25 acum ceva vreme, este o gumă impecabilă.

Nu sunt cele mai ieftine, dar își fac treaba.

Versiunea de buget ar fi Schwalbe Durano. Pe d-astea am mers o bună perioadă, singura pană am împușcat-o ca prostu' la o linie de tramvai.

 

 

Mersi de pont 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, vis-a-vis a spus:

Cu Durano n-am avut nici eu probleme. Sunt cam greuțe, dar decât să fac pană la 2 zile, sunt de preferat.

Greutatea nu e o problema, prin oras nu se simte oricum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 39 minute, Unreal2 a spus:

Va salut de pe bicla mea (cadru 20.5, roti 29)

xfact.jpg

Arata bine. Cum se comporta furca aia? E ceva de capul ei?

Si eu vreau sa trec pe mtb de pe single speed dar n-am finante si nu cred ca vrea careva un schimb :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, yes! a spus:

Arata bine. Cum se comporta furca aia? E ceva de capul ei?

Si eu vreau sa trec pe mtb de pe single speed dar n-am finante si nu cred ca vrea careva un schimb :))

O am de aproximativ 7 luni. Am dat 300 de lei pe ea (am primit un voucher de la un prieten care a primit de la primarie, era bicla si la discount de la 1600 la 800) asa ca nu am ce sa-i cer prea mult. Furca e bunicica, absoarbe bine socurile. Ce nu-mi place la bicla e ca lantul loveste cadrul, mai ales la sarituri de pe borduri mai inalte si am ciupit vopseaua in cateva locuri. Am dus-o in mai multe ateliere si nu prea au ce sa-i faca, pare sa fie defect de fabricatie. Sau nu am nimerit eu un atelier bun. Ii cumpar zilele astea o protectie de cadru de 30 de lei si scap de stres.

Franele sunt destul de bune, daca strang prea tare ma pun in cap, chiar daca sunt vbrake. 
Am trecut deja prin 2 sei noi, cea originala (din poza) e incomoda rau de tot daca esti mare (eu am 1.85 si 120kg).

Jantele sunt rezistente, le-am dat in borduri / gropi si un pic de offroad fara menajamente si nu s-au indoit pana acum.

Merita 1600 lei? In nici un caz. Merita 800 lei? Da, nu cred ca merita mai mult.


 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Va mai cer ajutorul cu ceva.

Treaba e asa : pe singlespeed am frane Tektro R315. As vrea sa schimb ghidonul drop cu unul drept caz in care trebuie sa iau alte manete de frana. Cautand eu pe net dau de PULL RATIO care poate fi standard sau long. Ideea e ca despre aceste frane nu am gasit nimic referitor la pull ratio iar cautand manete pe net, nicaieri nu apare aceasta informatie. Astfel ca intreb : cum imi dau seama ce manete imi trebuie? 

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred că poți pune orice manetă pentru V-Brake, pentru că trag cel mai mult fir. "Problema" ar fi cursa scurtă la manetă. Altfel trebuie să mergi pe manete specifice pentru frâne de cursieră și prețurile sunt undeva prin cer.  Dacă ești chitit pe așa ceva, caută manete pentru frână cantilever/disc mecanic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 58 minute, vis-a-vis a spus:

Cred că poți pune orice manetă pentru V-Brake, pentru că trag cel mai mult fir. "Problema" ar fi cursa scurtă la manetă. Altfel trebuie să mergi pe manete specifice pentru frâne de cursieră și prețurile sunt undeva prin cer.  Dacă ești chitit pe așa ceva, caută manete pentru frână cantilever/disc mecanic.

Nu ma deranjeaza cursa scurta a manetei, dimpotriva, o prefer. Deci manetele de V-brake merg fara probleme la clesti side-pull? Am uitat sa mentionez ca franele sunt side pull

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai manete de dropbar, trag mai puțin fir. V-brake trage mai mult. Invers e problemă, că ajungi cu maneta pe manșon și nu se oprește bicicleta. Am pațit-o pe Șotrile, la vreo 70 la oră :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...