Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Acum 7 minute, vis-a-vis a spus:

Dacă ai manete de dropbar, trag mai puțin fir. V-brake trage mai mult. Invers e problemă, că ajungi cu maneta pe manșon și nu se oprește bicicleta. Am pațit-o pe Șotrile, la vreo 70 la oră :D

Nasoala senzatie. Am gasit manete Tektro pt v-brake deci ar trebui sa fie ok. Mersi pt info !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu te arunca la manete dedicate v-brake-urilor. De functionat vor functiona, dar iti va fi greu sa dozezi forta de franare. Cauta manete de frana pentru cantilever (sau orice maneta de frana cu cablu bowden: disc, tambur, roller-brake...), dar nu pentru v-brake.

Tektro are niste manete de frana (probabil au si alti producatori) care pot fi folosite atat pentru v-brake cat si pentru celelalte tipuri de frane actionate de cabluri: Tektro RT354AG.

Succes!

Editat de motosicli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 22 minute, motosicli a spus:

Nu te arunca la manete dedicate v-brake-urilor. De functionat vor functiona, dar iti va fi greu sa dozezi forta de franare. Cauta manete de frana pentru cantilever (sau orice maneta de frana cu cablu bowden: disc, tambur, roller-brake...), dar nu pentru v-brake.

Tektro are niste manete de frana (probabil au si alti producatori) care pot fi folosite atat pentru v-brake cat si pentru celelalte tipuri de frane actionate de cabluri: Tektro RT354AG.

Succes!

hahahaha exact pe astea le-am gasit si eu si urmeaza sa le iau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 10 ore, Alex28 a spus:

Va salut! Doar ce mi am luat un cannondale trail 7 si ma ingrijoareaza uleiul de pe furca. Bicicleta este noua.

Am atasat o poza.

 

53285491_637142813390620_3911435856157605888_n.jpg

Nu ar trebui, in mod normal, sa vezi asa ceva pe bratul furcii. Eu zic sa mergi inapoi cu ea la magazinul de unde ai luat-o, poate e ciupit ceva pe acolo, defect de fabricatie. Atata timp cat are garantie, ar trebui sa iti remedieze problema . Sper doar sa nu dai de vanzatori care iti vor spune c ai folosit-o necorespunzator, si sa nu iti repare pe garantie. Succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Am vazut prin oras la vreo 2 biciclisti niste dispozitive lungi cam de 15 cm care se prind de tija seii si dau niste flashuri strobo rosii extrem de puternice si cu care esti foarte vizibil chiar si ziua. Unul mi-a spus ca le-a comandat de afara, dar nu mai retin numele dispozitivului. Stie cineva ceva?

Parea a fi ceva in genul, din pacate nu l-am vazut de aproape:

https://www.olx.ro/oferta/stop-26-led-extrem-de-luminos-bicicleta-usb-rotativ-360-grade-casca-IDbNCum.html#2b9bfe51ab

 

Voi ce folositi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sant si la noi. Intreaba la magazinele velo si/sau online. Iti iei ceva de calitate , cu incarcare prin USB de la Knog, Cateye, Leznye , si o sa fii vazut in trafic mai bine. Are mai multe nivele de intensitate , i poti seta "blink-ul" sau sa il folosesti ca lumina normala.Singura chestie naspa e ca daca lasi bicicleta undeva nesupravegheata chair si 5 min  risti sa ramai fara el daca nu il dai jos. Eu recunosc ca nu il dau jos  dar de obicei nu las bicicleta departe de mine . 

Editat de JUST4TNT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Am nevoie de putin ajutor cu informatii. Am o bicicleta Bianchi de oras cu roata pe 28 si vreau sa ii pun o furca cu suspensie. Am fost cu baiatul meu la padure cu o bici de imprumut si nu avea nici aia suspensie. Dupa tura, am ramas cu incheietura mainii sensibila la mers cu bicicleta fara suspensii. Pt enduro am luat una cu suspensie, dar trebuie sa fac ceva si cu asta. Pana atunci merg cu orteza pe mana. 

Asadar, as putea inlocui furca fixa cu una cu suspensie fara prea multe modificari? As pastra si roata. Folosesc bicicleta strict in oras. Multumesc

Editat de Patrick_M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, Patrick_M a spus:

Salutare. Am nevoie de putin ajutor cu informatii. Am o bicicleta Bianchi de oras cu roata pe 28 si vreau sa ii pun o furca cu suspensie. Am fost cu baiatul meu la padure cu o bici de imprumut si nu avea nici aia suspensie. Dupa tura, am ramas cu incheietura mainii sensibila la mers cu bicicleta fara suspensii. Pt enduro am luat una cu suspensie, dar trebuie sa fac ceva si cu asta. Pana atunci merg cu orteza pe mana. 

Asadar, as putea inlocui furca fixa cu una cu suspensie fara prea multe modificari? As pastra si roata. Folosesc bicicleta strict in oras. Multumesc

presupun ca vrei sa ai ceva de genul asta :  https://piese-accesorii-biciclete.ro/biciclete/trekking-oras/FELT-QX60-M-negru-58cm

 

Poti, desigur. La o scurta cautare pe google cu selectare roata de 28 in meniul shop-ului

 

https://piese-accesorii-biciclete.ro/piese-biciclete/furci-cu-suspensie&filter=407

 

Daca nu te pricepi, mergi la un service si nu te doare capul. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie ținut cont de mai multi factori pt a pune o furcă cu suspensie pe un cadru. Dacă furca fixă nu mai are distanță între cauciuc și coroană, atunci când pui o furca cu suspensie se înalță de față și ai stricat geometria. Apoi trebuie știut dimensiunea gâtului. Dacă e 1/8 drept, sau conic. Furcile astea de trekking cu suspensie pe lângă că sunt grele mai sunt și proaste. Alea bune costă mult. 

Durerea încheieturilor e mai mult de la poziția proastă.  E clar că nu ții coatele flexate și podul palmei prea jos pe ghidon. Poți corecta poziția mâinii cu alt ghidon și cu mânere ergonomice. image.thumb.png.a5e18ef4d58722d516945ebb9d45e755.png

 

Deasemenea, cauciucul subțire și foarte umflat nu te ajută pe off-road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, Patrick_M a spus:

Dupa tura, am ramas cu incheietura mainii sensibila la mers cu bicicleta fara suspensii. [...] Folosesc bicicleta strict in oras.

 

Nu e normal sa persiste prea mult o sensibilitate la incheieturi in oras, unde suspensiile n-au mare influenta (daca nu exista alte probleme de ordin medical la incheieturi, sau daca nu mergi kilometri intregi pe piatra cubica).

 

Presupunand ca are marimea corecta cadrul, prima chestie la care m-as uita ar fi pozitia seii. Abateri minore de la pozitia corecta -- cativa mm de inclinare in jos la varful seii si alti cativa prea in fatza relativ la tija seii sunt suficienti -- pot face o diferenta semnificativa in greutatea care sta pe maini (in rau).

 

Pentru recuperare un powerball poate ajuta, plus protejat incheieturile de frig.

Ca alternativa la suspensii in oras ar fi niste anvelope mai late, daca suporta cadrul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

YEEEEEE!!!!!

 

:clap:

 

Am in sfarsit voie de la medic sa ma sui pe bikla cu rezistenta la roata. Asadar, se da una bucata Drag ZX2, montata pe un hometrainer (cel mai ieftin) de la Decathlon si dotata cu un cauciuc alb pe spate. I se adauga si niste pedale SPD si un ciclocomputer si da-i pedale "pacatosule"!

:bounce:

 

Povestea este de fapt asa: dupa accidentul de anul trecut din martie, am o lipsa de os la tibie de vreo 2 cm. Dupa 'j de mii de zile prin spital, fixator extern, ghips, tija, orteza, etc., in sfarsit, lipsa aia incepe sa se acopere si mi-au dat voie sa incep recuperarea masei musculare si pe bikla. 

Asa ca am fost frumusel la Decathlon, am achizitionat un hometrainer InRide 100, niste pedale SPD si un cauciuc fara crampoane am trecut la treaba. Pantofii si ciclocomputerul mi-au ramas dupa ce am vandut cursiera, iar bikla este a sotiei. 

Am incercat si cu Kenda cramponata pe care o aveam, dar facea un zgomot de te lua capu'. Cauciucul asta de city este muuuuuuuult mai silentios si am avut noroc pentru ca era ultimul din magazin. Si mai e si alb... :P

 

Iaca struto-camila:

20190423_203352.thumb.jpg.d4f03855a2955af0e95933852b24631a.jpg 20190423_203418.thumb.jpg.59abe76b0cedd881b47640ce6d685d54.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 7 months later...

Salut! Astazi am zis ca ma duc in parc cu bicicleta. Zis si facut, ma trezesc, ma apuc gospodareste sa "bibilesc" la bicicleta: cu un spray de curatat (atentie, Cleaner nu Brake spray) dau mai peste tot (sunt aproape sigur ca a ajuns si pe discurile de frana), sterg, ung. Pun niste bautura si mancare in rucsac, o patura, eReader-ul, montez camera pe ghidon ca voiam sa filmez si ma urnesc. N-am apucat sa ajung la strada ca am observat ca frana fata nu tinea.

 

M-am intors "la boxe", m-am uitat la ea nitel, una dintre placutele de frana si-a dat duhul. Bai, ce m-am enervat! La colt e un magazin de biciclete, m-am dus, nu aveau placute de frana de aceeasi forma, numai ceva compatibile - n-am luat. Am renuntat la tura si m-am dus la un magazin serios de biciclete sa caut placute de frana; ajung acolo, ii arat unui angajat poze cu etrierul si-mi zice ca nu au placute Tektro, ma duce la raftul de placute de frana Shimano si ma lasa acolo. M-am "benoclat" pe acolo, m-am uitat la niste placute de frana care aratau asemanator cu cele orginale, am cautat un pic pe Google si am decis sa cumpar un set de Shimano BP B01S. Intre timp s-a intors angajatul mentionat cu un catalog de piese compatibile, nu mai retin ce firma, dar "am mers la risc" si am luat Shimano. S-au potrivit. Sper sa ajung maine la serviciu intreg.

 

Cand o sa ne saturam de cumparat "chinezarii"? Poftim calitate:

IMG_20200426_1540428.thumb.jpg.b54682b794826cfbb11f063a28f1979f.jpg IMG_20200426_1927198.thumb.jpg.1651e7184c199ba9ce689d18de293204.jpg

P.S.: Placutele Shimano sunt produse in Malaysia. Nu au cum sa fie mai proaste decat alea chinezesti!

 

Sanatate tuturor!

 

P.P.S.: Am uitat sa intreb: Exista si versiunea metalica pentru acest model de placute de frana Shimano? Ca pe ele scrie "Rasina". Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.04.2020 la 13:50, CapnJackSparrow a spus:

IMG_20200426_1540428.thumb.jpg.b54682b794826cfbb11f063a28f1979f.jpg 

Intreb de curiozitate,

De ce ai desurubat etrierul? Nu era mai simplu sa demontezi roata si sa indepartezi splintul ca sa scoti placutele?

La prinderile postmount exista riscul de a rade filetele furcii daca nu ai mana formata sau o cheie dinamometrica buna.

P.S. Sa stii ca Tektro nu sunt gunoaie. Banuiesc totusi ca bicicleta nu este noua.

Editat de motosicli
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 03.05.2020 la 18:06, motosicli a spus:

Intreb de curiozitate,

De ce ai desurubat etrierul? Nu era mai simplu sa demontezi roata si sa indepartezi splintul ca sa scoti placutele?

La prinderile postmount exista riscul de a rade filetele furcii daca nu ai mana formata sau o cheie dinamometrica buna.

P.S. Sa stii ca Tektro nu sunt gunoaie. Banuiesc totusi ca bicicleta nu este noua.

Salut!

 

Sincer, nu am stiut ca e recomandat sa indepartezi roata, nu etrierul. Fiind o piesa din aluminiu, am fost atent la infiletare - am experienta cu o bujie rupta in blocul motor.

 

Tu imi spui ca Tektro nu sunt gunoaie, iar eu am atasat poza. Daca ala nu e gunoi, atunci ce?

 

Nu stiu ce relevanta are daca bicicleta e sau nu noua. Dar, ca sa-ti satisfac curiozitatea, am cumparat-o noua in 2017.

 

Intre timp am mai comandat un set de placute de frana Shimano, de rezerva pentru spate. Am si dat o tura de vreo 45 de km cu noile frane, sunt multumit.

 

Sanatate tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Va salut,

am o bicicleta electrica, roti de 28 inscriptionate asa: 40-622 (700 x 38C  28 x 1 5/8 x 1 1/2) si le-as vrea mai groase, drumul spre serviciu nu e tocmai ca-n palma

Ar fi compatibile pneuri de felul asta?

https://www.decathlon.fr/p/pneu-vtc-700x40-cst-tirent-compatible-velo-electrique/_/R-p-202251

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...