Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

La 03.05.2020 la 18:06, motosicli a spus:

Intreb de curiozitate,

De ce ai desurubat etrierul? Nu era mai simplu sa demontezi roata si sa indepartezi splintul ca sa scoti placutele?

La prinderile postmount exista riscul de a rade filetele furcii daca nu ai mana formata sau o cheie dinamometrica buna.

P.S. Sa stii ca Tektro nu sunt gunoaie. Banuiesc totusi ca bicicleta nu este noua.

Salut!

 

Sincer, nu am stiut ca e recomandat sa indepartezi roata, nu etrierul. Fiind o piesa din aluminiu, am fost atent la infiletare - am experienta cu o bujie rupta in blocul motor.

 

Tu imi spui ca Tektro nu sunt gunoaie, iar eu am atasat poza. Daca ala nu e gunoi, atunci ce?

 

Nu stiu ce relevanta are daca bicicleta e sau nu noua. Dar, ca sa-ti satisfac curiozitatea, am cumparat-o noua in 2017.

 

Intre timp am mai comandat un set de placute de frana Shimano, de rezerva pentru spate. Am si dat o tura de vreo 45 de km cu noile frane, sunt multumit.

 

Sanatate tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut,

am o bicicleta electrica, roti de 28 inscriptionate asa: 40-622 (700 x 38C  28 x 1 5/8 x 1 1/2) si le-as vrea mai groase, drumul spre serviciu nu e tocmai ca-n palma

Ar fi compatibile pneuri de felul asta?

https://www.decathlon.fr/p/pneu-vtc-700x40-cst-tirent-compatible-velo-electrique/_/R-p-202251

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 02.06.2020 la 7:13, megamotoreta a spus:

Tija de sa cu telescop, sa confortabila...

Nu pot cu tija aia ca scaunul de la tractor, mersi oricum

 

La 01.06.2020 la 19:15, vis-a-vis a spus:

Păi e același balon, 40 mm

Eu aș pune BigBen plus (are protecție la pană)

https://www.e-biketires.com/en/e-bike-reader/big-ben-plus.html

Ai dreptate, nu am ştiut ce reprezintă cifrele, din poză mi s'a părut mai gros. Ăsta e perfect, mersi de sfat

Am totuşi o problemă, nu găsesc niciun fel de 50-622 la Decathlon  (in Fr iti dau 50 eur pt repunerea in functiune a biclei dupa pandemie, in anumite centre)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am luat niciodată cauciucuri de la Decathlon... Vezi și alte mărimi peste 40, 622 e diametrul jantei. Sau cauciuc de mtb de 29 inchi. Cam 2"... 1.9-2.1 (grijă mare dacă îți intră balon mare în cadru și în furcă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 minute, vis-a-vis a spus:

N-am luat niciodată cauciucuri de la Decathlon... Vezi și alte mărimi peste 40, 622 e diametrul jantei. Sau cauciuc de mtb de 29 inchi. Cam 2"... 1.9-2.1 (grijă mare dacă îți intră balon mare în cadru și în furcă.

Decathlon era cel mai apropiat centru din programul ăsta dar nu-mi mai bat capul, comand de pe net rămînînd în nişte modificări rezonabile cum ai zis 50-622

(chiar dacă mai e mult loc între pneu şi cadru, furcă). Mersi pt sfaturi

https://www.internet-bikes.com/fr/pneus/pneux-28-inch/?filters=1381-1505&merk=schwalbe

20200604_231255.thumb.jpg.eee26af41e630d10638e71289aa1c176.jpg20200604_231241.thumb.jpg.9f1f68f108c3e8655f2f45c6c9fe1e62.jpg20200604_231222.thumb.jpg.ed2b6adc8d521a85eef426ee751f3777.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 minute, megamotoreta a spus:

Daca iti ziceam sa iei sa de piele Primus Lepper ce mai ziceai?

Nush cine e baiatul ala Lepăr da stiu ca au in lidl sapt asta sei din alea gen de tractor la patruj de lei.

Got myself one.

Ar trebui gasit si omorat ala de a inventat saua aia "scândură ingustă" . Asta daca nu s-a curatat deja singur. 😃

 

*sper doar sa nu fie mai lata decat ghidonul care e cam lat el asa.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 59 minute, megamotoreta a spus:

Daca iti ziceam sa iei sa de piele Primus Lepper ce mai ziceai?

Șeile de genul ăla sunt făcute strict pentru confort. Dacă încerci să pedalezi susținut începi să te bâțâi pe ea ca clovnii ăia din parbriz cu gâtul din arc. Și tija cu arc la fel, face ca distanța între fund și pedală să varieze continuu. 

Eu am dat o pălărie de bani pe o șa de la Brooks, fără arcuri, dar n-am reușit să mă obișnuiesc cu ea sau n-am reușit să merg suficient de mult cu ea ca să se lase. Era vorba-n târg că în timp copiază forma fundului și devine cea mai confortabilă șa din lume...

image.thumb.png.e69251142dba9e7f400ed70ea9503d39.png

 

 

Acum 56 minute, frigider a spus:

Nush cine e baiatul ala Lepăr da stiu ca au in lidl sapt asta sei din alea gen de tractor la patruj de lei.

Got myself one.

Ar trebui gasit si omorat ala de a inventat saua aia "scândură ingustă" . Asta daca nu s-a curatat deja singur. 😃

 

*sper doar sa nu fie mai lata decat ghidonul care e cam lat el asa.

Alea din Lidl sunt niște mizerii ordinare. Am luat eu pt nevastă-mea și au o decupătură superciudată. Dacă o las puțin de vârf, alunecă și-i intră-n c..., dacă o dau puțin pe spate, îi intră-n p...

Șeile late sunt bune la mers prin parc sau de relaxare. Dacă vrei sa ții o cadență decentă, lateralul ăla lat incomodează. Nu lasă piciorul să se întindă natural, ca să eviți șaua lată pedalezi cumva crăcănat, încep să doară articulațiile șoldului după câteva zeci de kilometri. Șaua ideala se ia pe lățime, în funcție de cât ai amprenta oaselor din c... Dacă iei o șa prea îngustă te apasă pe prostată și devine infernal de mers pe ea. Invers, cum am zis mai sus.

  

Acum 8 ore, adrianm a spus:

Și Marathoanele alea sunt ce trebuie, chiar mai bune. Văd că e și varianta E-bike, cu supra protecție... Aș pune unul d-ăla măcar pe spate. Pe față nu prea faci pană cu balonatele. Merge normal. Și Big-Apple e mișto, puțin mai slick decât Big Ben. Doar că în lista aia e chior, fără nicio protecție (Schwalbe sunt cam moi, predispuse la pană)

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, vis-a-vis a spus:

Alea din Lidl sunt niște mizerii ordinare. Am luat eu pt nevastă-mea și au o decupătură superciudată. Dacă o las puțin de vârf, alunecă și-i intră-n c..., dacă o dau puțin pe spate, îi intră-n p...

Șeile late sunt bune la mers prin parc sau de relaxare. Dacă vrei sa ții o cadență decentă, lateralul ăla lat incomodează. Nu lasă piciorul să se întindă natural, ca să eviți șaua lată pedalezi cumva crăcănat, încep să doară articulațiile șoldului după câteva zeci de kilometri. Șaua ideala se ia pe lățime, în funcție de cât ai amprenta oaselor din c... Dacă iei o șa prea îngustă te apasă pe prostată și devine infernal de mers pe ea. Invers, cum am zis mai sus.

ups!

Nu m-am gandit la asta. Parea comoda.

Time will tell. Oricum merg putin da extrem. 😀

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La extrem nici nu stai pe șa. O șa foarte lată incomodează rău pe coborâri, când trebuie să te lași aproape pe roata din spate, trebuie să te crăcănezi mult ca să treci de ea...

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 minute, vis-a-vis a spus:

La extrem nici nu stai pe șa. O șa foarte lată incomodează rău pe coborâri, când trebuie să te lași aproape pe roata din spate, trebuie să te crăcănezi mult ca să treci de ea...

 

 

o lasi jos de tot. nici chiar asa de extrem. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 6 minute, frigider a spus:

o lasi jos de tot

D-aia s-a inventat "dropper postul", tija de șa care se lasă din "telecomandă". Chiar și așa, tot trebuie sa ocolești o șa lată. Cel mai nasol e când unghiul pantei e fix cât să ai șaua între picioare. 

 

Acum 6 minute, frigider a spus:

nici chiar asa de extrem

Sincer, e fix normal pentru un mountain biker să facă ce face ăla. Pentru oraș, doar dacă cochetezi cu dirt-jumpingul.

Editat de vis-a-vis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 minut, vis-a-vis a spus:

D-aia s-a inventat "dropper postul", tija de șa care se lasă din "telecomandă". Chiar și așa, tot trebuie sa ocolești o șa lată. Cel mai nasol e când unghiul pantei e fix cât să ai șaua între picioare. 

^^suna a overkill dar pp ca e nice to have, ami ales daca s-o si regla pe inaltime, nu doar sa coboare?

Sincer, e fix normal pentru un mountain biker să facă ce face ăla. Pentru oraș, doar dacă cochetezi cu dirt-jumpingul.

cadrul e de dirt-jump si e jos de tot la sa, poate nu ma incurca, desi e lata rau, o sa vad eu. nu m-am gandit la asta, ideea e ca ma baga in mormant aia ingust si tare.

am zis ca nu se mai poate.

NSFS. (noi sa fim sanatosi) la o adica o am si pe aia veche.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La tijă când tragi de manetă se deblochează și începe să se ridice. Tu o reglezi la ce înălțime vrei stând cu fundu' pe ea, se blochează oriunde în limita cursei. Cursa poate fi de pe la 50 până pe la 200 mm (la astea uzuale, poate or fi și mai mult, nuștiu)

Acum 7 minute, frigider a spus:

ideea e ca ma baga in mormant aia ingust si tare.

Șeile de dirt-jump, dacă mai sunt și d-alea pivotante, nu-s făcute să stai pe ele, ci să te mai ajuți din când în când. Am și eu un Specialized cu șa d-asta violatoare... nu prea am curaj sa stau mult pe ea :D

image.thumb.png.6f6608e473eceb821e0bf1fb6615a658.png

 

Trebuie să cauți ceva de MTB, ușoară dar lată spre coadă, dar doar cât să-ți țină oasele, nu mai mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, vis-a-vis a spus:

Cum e? E ok?

Presupun ca e incomoda pana intra de tot.

Si apoi cand te dai jos de pe ea poate?

Acum 12 minute, john17 a spus:

:what: Habar n-am, eu am mizerie din aia lată! 

Ahaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, vis-a-vis a spus:

Șeile de genul ăla sunt făcute strict pentru confort. Dacă încerci să pedalezi susținut începi să te bâțâi pe ea ca clovnii ăia din parbriz cu gâtul din arc. Și tija cu arc la fel, face ca distanța între fund și pedală să varieze continuu. 

Eu am dat o pălărie de bani pe o șa de la Brooks, fără arcuri, dar n-am reușit să mă obișnuiesc cu ea sau n-am reușit să merg suficient de mult cu ea ca să se lase. Era vorba-n târg că în timp copiază forma fundului și devine cea mai confortabilă șa din lume...

 

 Se regleaza, tija din surub si saua din uzura, se aseaza frumos fara balans, doar la gropi se lasa-n jos cu tine 2 cm. Si eu am Brooks, cu timpul se aseaza, cateva mii de km si gata.La cauciucuri am luat Schwalbe marathon tour plus, au protectia integrata, am luat si benzi antipana dar trebuie sa le montezi.

Editat de megamotoreta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, vis-a-vis a spus:

Și Marathoanele alea sunt ce trebuie, chiar mai bune. Văd că e și varianta E-bike, cu supra protecție... Aș pune unul d-ăla măcar pe spate. Pe față nu prea faci pană cu balonatele. Merge normal. Și Big-Apple e mișto, puțin mai slick decât Big Ben. Doar că în lista aia e chior, fără nicio protecție (Schwalbe sunt cam moi, predispuse la pană)

Aşa o să fac, mersi de sfaturi. Una peste alta e destul de confortabilă, am făcut 1800km cu ea aşa cum este ( dar in general pe piste velo spre Grenoble), abia acum am început să merg cu ea la serviciu - 12km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, mi-am luat suport de biciclete, dar nu se mai vede numarul. In principiu imi mai trebuie un numar de inmatriculare, sa nu stau sa-l tot scot pe cel din spate de la masina, dar am citit ca la rutiera fac figuri si nu prea vor sa elibereze inca un numar. A mai avut cineva problema asta?

 

977783615_WhatsAppImage2020-06-10at9_36_12PM.thumb.jpeg.e4409e09b5b201a3a536dcf41c9ca7f1.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu văd nici cea mai mica problemă. Există suporturi unde bagi numărul și-l scoți imediat. E mult mai simplu și nu te doare capul cu miliția.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...