Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Acum 6 ore, ENEOS a spus:

Probabil că are "cățeii" năclăiți de vaselină întărită și mizerabilă. 

asa zica si colegul, dezamagitor. 😐 

 

nu se poate face cumva sa fie "intretinut" si "silentios" in acelasi timp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Referitor la franele hidraulice , nu te speria de aerisit, nu trebuie facut chiar asa des, cel putin daca ai un sistem decent. Eu am un mtb luat sh acum +10ani si-mi amintesc de 2, maxim 3 aerisiri pe care i le-am facut. La bicla de oras , tot sh, luata acum vreo 5 ani am aerisit-o o data cand am luat-o si inca o data dupa vreo 3 ani. 

De mesterit oricum vei mesteri mult mai putin la hidraulice decat la mecanice unde trebuie sa compensezi manual uzura sabotilor + alte dezavantaje.

S-ar putea sa necesite aerisiri mai dese daca obisnuiesti sa o intorci des cu rotile in sus.  Am patit asta cand am trasportat-o asa pe distante lungi cu masina, din cauza pozitiei si a rezervorului mic de la pompa, intra aer in instalatie. Partea buna e ca ( la mine cel putin) s-a aerisit singura in 2-3 zile in ca i-am facut cateva reprize de pompari rapide.

Referitor la zgomotul butucului, si eu il urasc, dar exista o solutie. Il desfaci pana ajungi la clicheti si umpli spatiul cu vaselina vascoasa. Daca vrei si mai extrem de atat, in functie de model ai putea chiar sa slabesti arcul care actioneaza clichetii, dar daca exagerezi la manevra asta s-ar putea sa cazi in cealalta extrema si sa-ti scape clichetii, motiv pt care nu recomand , pt mine vaselina in exces e de ajuns.

Ca sa desfaci butucul pana la clicheti iti trebuie ceva scule specializate si multa atentie, sunt f multe bile mici in zona ( parca peste 100)pe care nu trebuie sa le pierzi ca sa ai ce pune la loc :)

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 2 ore, binox a spus:

Referitor la franele hidraulice , nu te speria de aerisit, nu trebuie facut chiar asa des, cel putin daca ai un sistem decent. Eu am un mtb luat sh acum +10ani si-mi amintesc de 2, maxim 3 aerisiri pe care i le-am facut. La bicla de oras , tot sh, luata acum vreo 5 ani am aerisit-o o data cand am luat-o si inca o data dupa vreo 3 ani. 

De mesterit oricum vei mesteri mult mai putin la hidraulice decat la mecanice unde trebuie sa compensezi manual uzura sabotilor + alte dezavantaje.

S-ar putea sa necesite aerisiri mai dese daca obisnuiesti sa o intorci des cu rotile in sus.  Am patit asta cand am trasportat-o asa pe distante lungi cu masina, din cauza pozitiei si a rezervorului mic de la pompa, intra aer in instalatie. Partea buna e ca ( la mine cel putin) s-a aerisit singura in 2-3 zile in ca i-am facut cateva reprize de pompari rapide.

Referitor la zgomotul butucului, si eu il urasc, dar exista o solutie. Il desfaci pana ajungi la clicheti si umpli spatiul cu vaselina vascoasa. Daca vrei si mai extrem de atat, in functie de model ai putea chiar sa slabesti arcul care actioneaza clichetii, dar daca exagerezi la manevra asta s-ar putea sa cazi in cealalta extrema si sa-ti scape clichetii, motiv pt care nu recomand , pt mine vaselina in exces e de ajuns.

Ca sa desfaci butucul pana la clicheti iti trebuie ceva scule specializate si multa atentie, sunt f multe bile mici in zona ( parca peste 100)pe care nu trebuie sa le pierzi ca sa ai ce pune la loc :)

 

 

Ha. 

Trecerea oricum o fac la hidra, cu bune și rele.

O sa iau MT200 de la Shimano, am citit pe net că s alegerea "Best budget".

 

Tare aia cu scăpat de sunet intenționat. Clar de făcut la service.

 

*Chiar am testat pe o alta bici frânele astea și s pe placul meu.

Nice and cheap 🙃

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 minute, caracterincompatibil a spus:

Am făcut upgrade la frânele mecanice cu un set mt-200.

Fata perfecta,spatele tot pierdea presiune.bicla o am in provincie și tot demontam,aduceam la service in bucale să facă aerisirea,așa că au trecut 6 luni și s a "dus" garanția

Acum am doar frana pe fata,nu m am mai obosit sa montez spatele... degeaba.

Putere de frânare foarte ok,dar să nu ai ghinion că mine.eu am ajuns la concluzia că pompa a fost defecta și am cumpărat br365 sh(sunt identice cu mt200) ,pentru pompa.urmeaza sa schimb pompa de la mt cu br ,după aia sa am frana și roata spate 🤣🤣🤣

Momentan nu mai găsesc mt ul.daca le tot plimb din bucale in provincie și retur...nu o mai găsesc

 

 

Nasol, după prima aerisire pe garanție și tot cu probleme as fi cerut înlocuire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
Acum 10 ore, ionutpm a spus:

Cat ti-a luat editarea? :D 

joi la pranz am filmat, luni noapte postat.
deci ai spune 4-5zile, Scade si orele cu serviciul...8-17.

 

Ideea e ca am gandit totul inainte sa filmez 1 secunda.
Si ganditul asta a inceput acum.... sa zicem pe data de 2 luna asta am facut schite in video editor pe muzica etc, si tot aveam ganduri de dupa ce am facut primul clip, mi le notam etc.
 

Asa fac  si aia de la hollywood cica, cu schite :grinbandit:

 

*fireste ca socoteala de acasa nu se pupa cu nimic, deci multe idei au venit si au plecat, in fctie de cum mi se pareau pe moment.

primul fafa.png

+ ca la unele tre sa renunt ca sunt prea multe gen si nu au loc toate.. ti se rupe inima, ce sa mai.

++la unele filmari a trebuit sa renunt ca au iesit ca naiba, filmate cu fish eye... cand trebuia sa filmez doar wide. dar na, invat si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

🤣

Foarte tare!

Cum ai făcut la săritură. Ai filmat de 3 ori sau ai pus 3 camere/telefoane?

Gata, m-am prins, ai filmat cu câte două de două ori... Se vede la poziția valvei/magnetului :D 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba esti nebun ?!   ambele filmulete au reusit sa-mi astearna un zambet tampit pe buze . Mai ales al 2-lea e comic rau. Eu zic ca e de bine si sa bagi in continuare . :)  don't overthink it , just duu it !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
La 19.08.2021 la 11:36, Mariusik85 a spus:

Ba esti nebun ?!   ambele filmulete au reusit sa-mi astearna un zambet tampit pe buze . Mai ales al 2-lea e comic rau. Eu zic ca e de bine si sa bagi in continuare . :)  don't overthink it , just duu it !

Ha, acum am vaz reply ăsta. Mă bucur că place cuiva, doar nu-s singurul, nu?

 

Pai le fac ca hobby și îmi vin noaptea idei frate și nu pot să dorm. Tre să mă ridic sa le notez sa nu le uit.

La 17.08.2021 la 12:47, vis-a-vis a spus:

🤣

Foarte tare!

Cum ai făcut la săritură. Ai filmat de 3 ori sau ai pus 3 camere/telefoane?

Gata, m-am prins, ai filmat cu câte două de două ori... Se vede la poziția valvei/magnetului :D 

Nici reply ăsta nu am știut de el, am intrat la mișto aici. H3h3 ms.

 

Da, cu 2camere de 2 ori.

Sper că nu ai pierdut mult timp cu valva/magnet.

 

Magnetul ăla e pasager, decor etc. De fapt e balast, mă țin de mult sa l dau jos dar parca mi-e milă de el. 

 

 

Anunț pt fanii care se numără pe degetele unui pește:

Acum lucrez la un intro mai Profi care deja mi a mâncat aproape o lună de viață , nervi și bile albe în relația curentă de lunga durată (până ce moartea ne va despărți, așa a zis nenea ăla îmbrăcat în negru cu vocea groasă)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 50 minute, florinelu07 a spus:

Fain!

Trebuie sa scot GProul la munca.

 

Meanwhile, ultima intrare in minicolectie:

IMG-20210908-WA0016-01.jpeg

Pe cât de ciudată pare pozitia asta tip "roabă" pe atât de comodă e.

Mișto sa ai acolo minim 2 bici cu scopuri diferite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 32 minute, frigider a spus:

Ciudate alea pe 29, parca nu vor să ia curbe, dar am mers f puțin pe una ce-i drept, poate te obișnuiești.

 

 

Ajuta la obstacole, dar da, ciclistica nu este cea mai fericita. 27.5 ar fi mai ok, dar sunt limitari si de talie. Eu pentru L/XL am gasit mai degraba 29er.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, frigider a spus:

Ciudate alea pe 29, parca nu vor să ia curbe, dar am mers f puțin pe una ce-i drept, poate te obișnuiești.

 

 

Aici e o găselniță. Contează mult furca. Unghiul de atac. La o roată mai mare, pata de contact e mult mai în față, asta e bine pentru confort, dar rău pentru manevrabiliate. Eu am pus furcă de 29 cu off-set de 50 milimetri, roata calcă chiar în spatele uneia de 26. Nu mi s-a părut mai puțin manevrabilă, doar că se simte efectul giroscopic la viteze mai mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 15 ore, vis-a-vis a spus:

Nu 😃

asta zic, cum naiba? :D  da zic - ma mai trezesc uneori de zici ca am trait sub o piatra si aflu azi-maine ca sunt monitoare "wireless".

 

 

anyway, destul despre mine, insist acum cu canalul haha. (glumesc, nu insist, e destul de incognito/ascuns/gunoi/nimanui nu-i pasa/nu traiesc din asta :grinbandit:)

 

am facut o intro:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...