Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am văzut c-au fost multe grupuri și mulți solo. Chiar mi-a părut rău c-am ratat o zi bună de pedală. Anul viitor sper să-mi pun la punct o bicicletă de șosea, că-mi e tare dor. O mare problemă e timpul. N-am mai avut o zi liberă din octombrie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 47 minute, frigider a spus:

Băieți nu știu cum va lăsa inima sa mergeți pe sosea cu mașini trecând pe lângă voi la +20-30-40-50-60-70km/h 

 

Înțeleg că e mișto sa ajungi repede din A in B pe sosea dar riscurile sunt fff mari pt mine.

 

 

There ain't no pussies pe motociclism.ro!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca esti mai fricos, mergi pe Calea Victoriei pe pista sau pe Iuliu Maniu  si pe Splai pe calea de autobuze, nu sunt masini pe-acolo.

 

Da, e putin riscant, dar nu atat de mult pe cat crezi. Sunt mai rare accidentele masina-bicicleta in care ambele se deplaseaza in aceeasi directie de mers, de obicei sunt ori in intersectii, ori biciclete care traverseaza perpendicular un drum. Daca nu faci tampenii cu bicicleta pe strada riscurile sunt destul de mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 ore, ENEOS a spus:

There ain't no pussies pe motociclism.ro!

Ei nu :)

Acum 11 ore, AdrianB1 a spus:

Daca esti mai fricos, mergi pe Calea Victoriei pe pista sau pe Iuliu Maniu  si pe Splai pe calea de autobuze, nu sunt masini pe-acolo.

 

Da, e putin riscant, dar nu atat de mult pe cat crezi. Sunt mai rare accidentele masina-bicicleta in care ambele se deplaseaza in aceeasi directie de mers, de obicei sunt ori in intersectii, ori biciclete care traverseaza perpendicular un drum. Daca nu faci tampenii cu bicicleta pe strada riscurile sunt destul de mici.

Pai nici daca e "bandă" dedicata nu mă încântă, ex victoriei unde ai o bordura de 10-15cm? Nu sună a super protecție.

 

Ok unde e bandă macar nu îți faci griji că iese animalu cu mașina parcată fără să se asigure și îți dă bump prietenos in trafic 😀

 

Recunosc că mă încântă ideea unor benzi de bici peste tot să tai orașul în gen 30min. Dar mai am de așteptat 10-20 ani. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit azi pe la pranz cu bicicleta, aveam de luat un pachet de la un drop box (nu imi place sa ma trezeasca curierul cand dorm). Cam 1.5 km, echipat binisor, nu am inghetat pe drum si nici nu m-a udat vreuna din masinile care treceau prin multiplele balti de pe drum, a fost aproape acceptabil. Vad ca vineri se fac 7 grade, ies pe distanta mai decenta, minim 10 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am iesit aproape in fiecare zi saptamana asta, pe distante scurte, mai putin azi cand m-am trezit prea tarziu. Urmatoarele 3-4 zile se anunta vreme buna de pedalat, probabil o sa ies zilnic 10-20km.

 

Aseara pe la 9 un ninja pedala pe podul Grant. Fara lumini, fara nimic reflectorizant pe el, sinucigas 100%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 18 minute, AdrianB1 a spus:

 

 

Aseara pe la 9 un ninja pedala pe podul Grant. Fara lumini, fara nimic reflectorizant pe el, sinucigas 100%.

Pe astia imi vine sa i arunc in dambovita cu tot cu agregat!!

si cand le spui sa si puna lumini tot ei cu gura mare 

legea nu e aplicata deloc in cazul asta si este o mare prostie ca nu au grija de ei 

 

daca sunt in masina ….. nu ma doare asa tare ca l tavalesc pe prost ….dar cand sunt pe 2 roti mi o fur si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Da, am văzut si eu mulți nebuni fără nicio lumină. 

Mai ales ăștia cu mâncare home delivery. 

Mi se pare incredibil cât de mult scapă din vedere pericolul! 

Eu i-am pus si alea pe spițe, tocmai în ideea vizibilității plus ca merg ca la moto, cu farul și stopul aprins tot timpul. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, ianachim a spus:

daca sunt in masina ….. nu ma doare asa tare ca l tavalesc pe prost

Ba te-ar durea, accident cu vătămare, ai mult de tras! 

Fără lumini fără lumini, în oraș în general e iluminat public, dar văd enorm de mulți care merg pe contrasens, atât pe artere cu sens unic cât și pe din alea cu 2 sensuri! Se mai și supără dacă nu le fac loc. 🤬 Bine, recunosc că am obiceiul când sunt cu mașina să nu schițez nici un gest de evitare și în general se panichează la jocuri din astea de "chicken". 😈

Cel mai mult mă iubesc când cobor puțin geamul să îi întreb dacă nu vor un date dacă tot sunt pe invers, mai ales după ce îi înghesui în mașinile parcate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Dacă e intuneric cu umezeală sau ceață e greu să-i vezi, Doamne Ferește! 

Acum fiind iarnă sunt puțini, stai să înceapă căldură să vedeți și trotinetiști fără lumini si mergând haotic. 

 

Exact ce spuneam! 

https://observatornews.ro/eveniment/tanar-pe-trotineta-electrica-lovit-in-plin-pe-un-bulevard-din-capitala-greseala-comisa-de-barbat-452556.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 26.12.2021 la 17:09, frigider a spus:

Băieți nu știu cum va lăsa inima sa mergeți pe sosea cu mașini trecând pe lângă voi la +20-30-40-50-60-70km/h 

 

Înțeleg că e mișto sa ajungi repede din A in B pe sosea dar riscurile sunt fff mari pt mine.

 

 

 

Faza e sa mergi si tu regulamentar, ca si cum ai fi cu motocicleta: semnalizezi, nu mergi haotic, nu sari de pe trotuar pe strada aiurea si invers, ai lumini noaptea, elemente reflectorizante pe haine, esti cu ochii in patru si anticipezi traficul.

De ani de zile fac naveta, la Pitesti, e mai lejer decat la Bucuresti, dar avem si noi bizoni destui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 41 minute, ArgesBiker a spus:

 

Faza e sa mergi si tu regulamentar, ca si cum ai fi cu motocicleta: semnalizezi, nu mergi haotic, nu sari de pe trotuar pe strada aiurea si invers, ai lumini noaptea, elemente reflectorizante pe haine, esti cu ochii in patru si anticipezi traficul.

De ani de zile fac naveta, la Pitesti, e mai lejer decat la Bucuresti, dar avem si noi bizoni destui.

Normal ca faci tot ce tine de tine dar prea mulți o ard cu live - uri pe fb etc

Asta ma neliniștește. 

 

 

Acum 7 ore, frigider a spus:

ghetto park gen ii zice. sa vedem

E tip bowl, nu prea e de mine. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, frigider a spus:

Normal ca faci tot ce tine de tine dar prea mulți o ard cu live - uri pe fb etc

Asta ma neliniștește.  

Eu sunt mai ingrijorat de aia cu live-uri sau video call la volan.

 

Lejer un sfert din traficul din oras se face cu telefonul pe volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 37 minute, florinelu07 a spus:

Eu sunt mai ingrijorat de aia cu live-uri sau video call la volan.

 

Lejer un sfert din traficul din oras se face cu telefonul pe volan.

pai de aia de la volan ziceam si eu.

a, ca mai fac live unii pe trotinete electrice e partea 2. "Intoarcerea."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 7 minute, l.u.v a spus:

De ce ai face asta? 

Dacă ți-e frică să mergi pe stradă mai bine te lași. 

pai e frig afara. vroiam sa exersez ceva.

mi-e "frica" pe strada cum ziceti voi, asa ca merg pe trotuar.

 

a nu se confunda totusi cu "fac trotuarul".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

E ciudat ca un motociclist sa se plângă de frig pe bicicletă. 

Asta presupunând că mergi si pe frig cu motorul. 

Eu nu am avut deloc probleme cu frigul pe bicicletă. 

- Mănuși de iarnă.

-Fes

- Pantaloni, geacă și gâtieră windstopper cu layere pe dedesubt

- Brâu moto

- Ochelari de ciclism cât mai lipiți pe obraz din Decathlon

Si mergi până la capătul lumii. 

Secretul focului este ca geaca să fie cu membrană respirabilă, altfel transpiri ca dracu în ea și riști să răcești grav. 

Am mers și la - 8 grade fără probleme. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 30 minute, l.u.v a spus:

E ciudat ca un pseudo-motociclist sa se plângă de frig pe bicicletă. 

Asta presupunând că mergi si pe frig cu motorul. 

Eu nu am avut deloc probleme cu frigul pe bicicletă. 

- Mănuși de iarnă.

-Fes

- Pantaloni, geacă și gâtieră windstopper cu layere pe dedesubt

- Brâu moto

- Ochelari de ciclism cât mai lipiți pe obraz din Decathlon

Si mergi până la capătul lumii. 

Secretul focului este ca geaca să fie cu membrană respirabilă, altfel transpiri ca dracu în ea și riști să răcești grav. 

Am mers și la - 8 grade fără probleme. 

 

nu mai am moto de nu vreau sa ma gandesc cand. pe viitor cine stie. daca vor permite zeii.

pe cale de consecinta rog stergere cont + kick+ permaban :grinbandit:

 

frig rau mi-era si pe moto cand o duceam acasa la sf de sezon si ma imbracam gros dar poate prost :) 

 

de acord cu haine si manusi dar la mine unul problema e la aerul respirat care e rece orice ai face(nu?), ma duc dracu imediat daca incep sa gafai ca un porc fugarit prin curte de craciun.

si gafai repede la efort.

 

plus cum zici tu transpiratie din aia abundenda, ca porcu de mai sus in aceeasi perioada nasoala sa fii porc.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 ore, frigider a spus:

la mine unul problema e la aerul respirat care e rece orice ai face(nu?)

Nu, daca folosesti asa ceva: https://respro.com/store/product/techno-mask . Eu numai cu asa ceva merg cand sunt sub 10 grade, e un pic incomoda la ceafa (nu am ceafa suficient de lata), dar functioneaza de minune. O am de vreo 7-8 ani, cred, schimb filtrul din cand in cand si merg mai departe. Trebuie lasata la uscat cand ajungi acasa, altfel filtrul se duce rapid si costa destul de mult sa il inlocuiesti, dar daca ai grija de el te tine peste 1000 km de mers alert (din ala de gafai).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...