Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Acum 5 ore, frigider a spus:

la mine unul problema e la aerul respirat care e rece orice ai face(nu?)

Nu, daca folosesti asa ceva: https://respro.com/store/product/techno-mask . Eu numai cu asa ceva merg cand sunt sub 10 grade, e un pic incomoda la ceafa (nu am ceafa suficient de lata), dar functioneaza de minune. O am de vreo 7-8 ani, cred, schimb filtrul din cand in cand si merg mai departe. Trebuie lasata la uscat cand ajungi acasa, altfel filtrul se duce rapid si costa destul de mult sa il inlocuiesti, dar daca ai grija de el te tine peste 1000 km de mers alert (din ala de gafai).

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Acum 5 ore, AdrianB1 a spus:

Nu, daca folosesti asa ceva: https://respro.com/store/product/techno-mask . Eu numai cu asa ceva merg cand sunt sub 10 grade, e un pic incomoda la ceafa (nu am ceafa suficient de lata), dar functioneaza de minune. O am de vreo 7-8 ani, cred, schimb filtrul din cand in cand si merg mai departe. Trebuie lasata la uscat cand ajungi acasa, altfel filtrul se duce rapid si costa destul de mult sa il inlocuiesti, dar daca ai grija de el te tine peste 1000 km de mers alert (din ala de gafai).

 

 

vad si in comentarii ca se mai plange lumea de ceafa.

aparent toate punctele-s acoperite dar mai ramane 1:

 

transpiratia :D sunt oameni care transpira si la cald dar si la frig. +transpiratie generata de efort. multa transpiratie. asa multa ca mi-e scarba :grinbandit:

stiu ca teoretic materialele respira etc bla bla - doar sa scrie cineva aici care transpira f mult impresii.

 

sau doar inventez eu scuze :) 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

 

 

am si eu o problema, poate mai multe dar de asta sunt constient acum:

 

cred ca-mi scapa ceva.

furca asta cica poate sa primeasca o frana pe disc.

dar are gauri de prindere etrier in planul stanga-dreapta cum stai pe bici.
image.thumb.png.c7398e77705baf8094dee4192d06375e.png

etrierul de la frana mea curenta mecanica / viitoare hidraulica are gauri de prindere date in planul spate-fata cum stai pe bici.
image.thumb.png.3163ac23452de9f105f5ad746b5e387d.png

 

va rog, sa ma scoata cineva din intuneric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, ArgesBiker a spus:

Iti trebuie un adaptor, nu poti monta direct frana pe furca.

26655_large.jpg

Mersi man, între timp mi-a răspuns și producătorul furcii.

 

Nush cum de nu m-am gândit la adaptor, in vremurile astea exista adaptor de la orice la oricum.

 

Gg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe furca poti sa ai prindere postmount sau IS. Tu ai IS, care se pune foarte rar pe furci, e intalnita destul de des la frana de pe spate, iar postmount e cea cu gauri directe in care prinzi etrierul tau. Exista posibilitati de adaptare de la aproape orice la aproape orice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 49 minute, AdrianB1 a spus:

Pe furca poti sa ai prindere postmount sau IS. Tu ai IS, care se pune foarte rar pe furci, e intalnita destul de des la frana de pe spate, iar postmount e cea cu gauri directe in care prinzi etrierul tau. Exista posibilitati de adaptare de la aproape orice la aproape orice.

da, PM si IS.

ms.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat

transpiratia  sunt oameni care transpira si la cald dar si la frig. +transpiratie generata de efort. multa transpiratie. asa multa ca mi-e scarba 

Transpiratia apare ca sa raceasca corpul supraincalzit. Ca sa reduci transpiratia trebuie sa eviti supraincalzirea.

Ca sa nu te supraincalzesti trebuie sa gasesti un echilibru intre efortul depus ( ritmul de pedalare) si capacitatea de a elimina caldura.

Cum reduci ritmul este evident iar pt racorire trebuie sa jonglezi un pic cu echipamentul.

Cand e frig afara si merg cu bicla ma imbrac in straturui cu fermoare. De exemplu tricou, polar subtire, polar mediu si geaca. Deschid fermoarele din fata in functie de cum ma incalzesc. Cateodata mai e nevoie sa variez si pozitia fesului,il mai ridic cand mi-e cald.

Sunt atent si la ce manusi folosesc, am vreo 3-4 perechi de grosimi diferite, le aleg in functie de temperatura de afara.

Daca nu mergi des pe bicicleta e normal sa gafai si sa transpiri dupa distante relativ scurte. Cu cat mergi mai mult o sa observi ca vei fi din ce in ce mai eficient, vei respira normal si nu vei transpira pe distante mult mai mari.

 

Referitor la adaptor, daca nu l-ai cumparat deja ai grija ca trebuie imperecheat cu diametrul discului. Pt disc de 160mm iti trebuie un adaptor iar pt disc de 203 altul.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La 07.03.2022 la 18:38, binox a spus:

Referitor la adaptor, daca nu l-ai cumparat deja ai grija ca trebuie imperecheat cu diametrul discului. Pt disc de 160mm iti trebuie un adaptor iar pt disc de 203 altul.

bun asa, nu l-am cumparat inca :D 

acusica ma uit.

 

lol am adaptor de la PM la PM 160-203 :)) adaptor pe adaptor oare merge ? nu prea suna f safe.

 

 

sunt nevoit sa ajung la service si pt schimbat furca si frane ajunge 400 lei. mi-a dat cu 404 la buget, dupa cat am dat pe piese la instalare nu m-am gandit 😐  

ca aia de-si iau moto apoi merg fara casca, greseala de incepator.

 

ce sa zic motociclismul e sport scump, de fapt ce are "ciclism" in corp e scump :D 

(stiu ca e de munca si de platit chirie si salarii si utilitati etc.)

 

 

 

ps. poate puteti recomanda pe cineva off-the-grid mai "Cheap"? ceva "de cartier" ? :grinbandit: (doar daca nu va e si voua frica sa va dati dupa ce mergeti acolo)

 

 

**pp ca adaptor ala IS160-PM203 poate fi orice marca, adica shimano etc. nu tre sa fie marca franei mele, is niste gauri care pica peste alte gauri.

 

 

https://www.playbike.ro/produs/shimano-sm-ma-r203ps-3516?gclid=Cj0KCQjw0PWRBhDKARIsAPKHFGi6vDiGm1qsVb4jP49fbosYcdRjdYoXT2z8taSY8Yu2TFLS-ejIoSkaAhXNEALw_wcB

 

asta e ok?

nu scrie 160-203 scrie direct 203.

gasesc multe pt frana spate, mie pt fata imi trebuie.

 

trebuia sa fi luat naibii de la aia cu furca daca aveau.

 

**update am dat niste mailuri, suma e in jur de 175-200 deci e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

gasesc multe pt frana spate, mie pt fata imi trebuie

Vezi ca difera fata de spate, au dimensiuni diferite. Parca se potrivesc intre ele dar la diametre diferite, gen cel de 160 de fata merge la 180 spate sau invers, nu stiu sigur care cum se potrivesc dar stiu ca-s diferite, nu se potrivesc fata-spate la acelasi diametru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, binox a spus:

Vezi ca difera fata de spate, au dimensiuni diferite. Parca se potrivesc intre ele dar la diametre diferite, gen cel de 160 de fata merge la 180 spate sau invers, nu stiu sigur care cum se potrivesc dar stiu ca-s diferite, nu se potrivesc fata-spate la acelasi diametru.

sa le ia naiba frate. 

o sa zic la magazinul unde ma duc, sa se descurce :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ultimii ani am mers in Bucuresti aprox 15mii km cu bicicleta(mtb 29Cannondale)

Daca esti atent ,nu e nici un risc,semnalizezi frumos , esti civilizat(echipament minim casca si ochelari) si iti vezi de drum

Eu detest mersul pe trotuar.Acolo merg copiii secondati de parinti

In timp,vazand ca mi place , am inceput sa investesc . O camera de casca care merge cu mine tot timpul ,lumini bune , ochelari ,bluza termica, manusi

Nu am avut niciodata probleme grave /nu am cazut. Logic ca am fost incomodat de masini, dar treci peste

Daca ai mers pe motor cateva sezoane, stii care i treaba. Nu trebuie sa fii geniu sa stii ca trebuie sa te asiguri temeinic

 

In prezent masinile merg mai tare ca e mai liber, asta e.

Niciodata nu m am gandit ca o sa ma nenorocesc mergand cu bicicleta.As fi renuntat

 

Dupa cca. 8mii km am vandut o (probleme mici cu franele plus uzura ca nu o menajez deloc)

Luat alta noua,Cannondale

 

Pe viitor as lua o cursiera. Imi place sa pedalez, relaxare pt creier

 

 

 

Succes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 38 minute, Spaceghost a spus:

Eu detest mersul pe trotuar.Acolo merg copiii secondati de parinti

E irelevant, chiar daca ti-ar placea tot ilegal este.

La 25.03.2022 la 13:19, frigider a spus:

sunt nevoit sa ajung la service si pt schimbat furca si frane ajunge 400 lei.

ps. poate puteti recomanda pe cineva off-the-grid mai "Cheap"? ceva "de cartier" ?

Daca e vorba doar de schimbat, in afara intrebarii logice "de ce nu ti le schimbi tu, zero cost, 2 ore de munca?"  mai e si "sigur e schimbat sau servisat?". Un kit de service (piese care se schimba) de furca cu manopera cu tot poate sa ajunga pe la 250 de lei, dar 400 e din alt film.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, AdrianB1 a spus:

Daca e vorba doar de schimbat, in afara intrebarii logice "de ce nu ti le schimbi tu, zero cost, 2 ore de munca?"

pt ca sunt in urma cu tehnologia si daca ma enerveaza ceva = sanse mari sa stric ceva - gen chestia aia de la "crown" care se da jos de pe furca veche - care am vaz pe net ca se scoate batand usor cu ciocan in surubelnita - clar o stric pe aia eu :D 

Plus taiat gatul furcii noi sau cum se numeste.

Plus ca la scurtat conducte hidraulice nu m-as baga ca apoi te aerisite etc si sigur iar stric ceva.

1 oră în urmă, AdrianB1 a spus:

"sigur e schimbat sau servisat?".

e de schimbat ca trec de la suspensii la fixa si de la mecanice la hidra 

 

1 oră în urmă, AdrianB1 a spus:

manopera cu tot poate sa ajunga pe la 250 de lei, dar 400 e din alt film.

 

La 25.03.2022 la 13:19, frigider a spus:

**update am dat niste mailuri, suma e in jur de 175-200 deci e ok.

 

eu ma uitasem pe lista de servicii luate "individual" si la atat se ajungea (la mai multe magazine) dar apoi zic sa cer oferte si am dat niste mailuri si mi-au zis suma de mai sus - moment in care clar am dus-o.

daca ramanea la 400...plm de 400 ma gandesc sa trec la o foaie mica si sa dau schimbator de foi jos si le faceam eu. deci imi asumam un risc facand inca un update.

1 oră în urmă, The_Sin_Eater a spus:

Pai spune-i omului unde sa se duca la aia 250 de care ai cunostinta. Exact asta cere.

toti cei care au raspuns in jurul sumei aleaia au fost , deci omul a zis bine ca asa e in general - fapt dovedit de raspunsuri.

 

din fericire nu a trebuit sa sap sa ajung in gama aia de pret. :) 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 4 ore, The_Sin_Eater a spus:

Gresit!

Daca pista e desenata pe trotuar, nu e ilegal.

Daca pista e desenata pe trotuar nu e trotuar, ci pista de biciclete, nu? Trotuarul e pentru pietoni, pista de biciclete pentru biciclete, nimeni nu are voie pe drumul celuilalt.

Acum 3 ore, frigider a spus:

Plus ca la scurtat conducte hidraulice nu m-as baga ca apoi te aerisite etc si sigur iar stric ceva.

Vezi ca franele hidraulice trebuie aerisite periodic si obligatoriu cand schimbi placutele. Tu parca esti mai usurel si nu uzezi prea tare placutele, dar tot o sa se duca si alea si trebuie completat cu lichid. Pentru o singura bicicleta nu merita sa te complici sa iti iei trusa de aerisire, eu am 4 biciclete cu frane hidraulice si niste prieteni pe care ii mai ajut si am 2 truse de aerisit si iau lichid la bidon de 1 litru (ma tine cativa ani buni, dar era de vreo 4-5 ori mai ieftin decat la bidoane mici).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 oră în urmă, AdrianB1 a spus:

Vezi ca franele hidraulice trebuie aerisite periodic si obligatoriu cand schimbi placutele. Tu parca esti mai usurel si nu uzezi prea tare placutele, dar tot o sa se duca si alea si trebuie completat cu lichid. Pentru o singura bicicleta nu merita sa te complici sa iti iei trusa de aerisire, eu am 4 biciclete cu frane hidraulice si niste prieteni pe care ii mai ajut si am 2 truse de aerisit si iau lichid la bidon de 1 litru (ma tine cativa ani buni, dar era de vreo 4-5 ori mai ieftin decat la bidoane mici).

Îmi imaginez că o să se simtă la mână când e ceva aer acolo. Sau s-o face și la timp, am manualul, o sa vad.

 

Sunt o grămadă de magazine de bici la care pot apela și mă bucur că sunt "aglomerate", unii mi au spus că nu mă pot ajuta cu ce vroiam eu sa fac că nu și văd capul și că cei de au luat bici de la ei au prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citat

Vezi ca franele hidraulice trebuie aerisite periodic si obligatoriu cand schimbi placutele.

Un sistem care functioneaza corect nu are nevoie de aerisiri periodice, daca intra aer periodic in sistem ai o problema exceptand cazul in care obisnuiesti sa tii bicicleta cu rotile in sus perioade indelungate.( multe ore, nu cand schimbi cauciucul)

De ce e obligatoriu sa aerisesti cand schimbi placutele? Un sistem bine gandit si corect utilizat are rezervorul dimensionat astfel incat sa compenseze uzura placutelor fara ca nivelul lichidului sa iasa din limite.

Citat

Daca esti atent ,nu e nici un risc

Fals, riscul exista, nu e deloc neglijabil si din pacate nu depinde numai de tine. Ca noi alegem sa ni-l asumam e alta discutie. Si eu incurajez lumea sa mearga pe bicicleta dar n-as indrazni sa le spun ca daca sunt atenti nu e nici un risc pentru ca sunt constient ca nu e asa.

Din pacate in trafic sunt tot felul de nebuni, soferi cu ochii in telefon sau probleme de vedere, neatenti, etc. Oricand unu deasta te poate lovi din spate fara sa poti face nimic. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bicicletele nu au un rezervor de lichid de frana ca motocicletele, au o rezerva foarte mica in pompa. Cand placutele se tocesc poate sa traga aer, cand impingi pistonul inapoi ca sa pui placute noi poti sa pierzi un pic de lichid, cu timpul lichidul se murdareste si devine maro in loc de albastru (Magura are albastru) si e bine sa il schimbi, etc. Nu aerisesti lunar, daca nu folosesti mult bicicleta poti sa nu aerisesti vreodata, dar daca consumi 2 seturi de placute in fiecare vara ajungi sa schimbi lichidul anual si sa aerisesti la fiecare schimb, in special pe spate. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu am furci pe aer Rock Shox. Am făcut presiunea în ele acum câteva luni, acum am observat pe marker că au cursa aproape până sus.

Mai fac odată presiune și urmăresc?

Unde pot servisa astea în București dacă pierd aer?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...