Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

În sfârșit după ceva luni de zile am reușit sa montez chain guide ul ala.

 

A trebuit luat la pila serios ca sa fie mai mult loc, sa aibă mai multe grade de libertate 🙃

 

Înainte sa l pun a sărit lanțul la primul "aer" de maxim 10cm.

Sa vedem dacă mai sare când oi apuca sa testez iar.

 

Mai pot pili la el dacă tot sare sa fie mai "strâmt"

 

DBCD099A-331C-4C2F-B4A2-253BE816648F.jpeg

6695DD9A-A989-40CF-8EB8-CC8D64C53022.jpeg

FA35ED50-4FA7-4A14-8F46-7B5DE412163E.jpeg

6FE283B2-B474-41A0-B0F8-9587B9B47156.jpeg

E616B532-5068-44C7-A045-9A3D596AB14A.jpeg

Dacă aveți sugestii gen sa fie mai în spate, sau mai în fata ziceți mi.

Eu parcă acolo sus spre în fata foii pare ca am văzut puse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

M-ar interesa sa cumpar rotile astea de pe olx pt bicicleta veche la care mi-a explodat roata.

Mi se pare ceva ciudat la ele, butucii par fara disc dar jantele parca au suprafata de franare vopsita.

Le-o fi vopsit cineva, sau care-i faza cu ele? Exista jante cu suprafata de franare vopsita din fabrica?

mavic.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

 

La 09.07.2022 la 8:11, AdrianB1 a spus:

Jocul in pedale e in axul pedalelor sau in axul angrenajului? Daca e in axul pedalelor schimbi pedalele, daca e in axul angrenajului probabil e un ax pe patrat sau un Hollowtech II, indiferent care e il schimbi cu totul. Un ax pe patrat era vreo 25 de lei ultima data cand am avut vreunul (acum 10 ani), un Hollowtech era vreo 15 Euro, dar sunt mult mai rezistente si mult mai usor de demontat si schimbat, ala pe patrat e groaznic. In orice caz, jocul ala se remediaza cu schimbat de piese si in Decathlon nu prea ai optiuni de piese bune.

 

Ca tot zici de axul pedalier, cum ungi rulmentii aia? Banuiesc ca ai nevoie de presa ca sa scoti axul pe patrat.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Axul pe patrat nu e presat in cadru, e insurubat, exista o cheie tubulara pentru ax care iti trebuie. Exista si butuc presat, sunt foarte bune dar mai scumpe si nu merg pe cadrele cu filet. Presa e ca sa demontezi pedala de pe patrat, ala e tappered (nu stiu cum se zice in romana, ceva gen evazat), dar uneori merge si fara presa, dar uneori tai cu flexul.

 

De obicei sunt capsulate, chiar daca le demontezi nu prea ai ce sa gresezi. Oricum sunt ieftine, le schimbi cu totul.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut din nou,

 

Tot caut pe net butuc care când mergi cu spatele nu trebuie sa dai la pedale.

 

Free backwards coasting hub etc nu găsesc cum îi zice.

 

As vrea asa ceva,îmi imaginez ca e compatibil și cu bici veche 2009?....e un butuc pana la urma,nu?

 

Știu ca BMX urile au asa ceva.

 

Îmi e foarte urat sa caut, chiar am căutat dar mi s-a terminat răbdarea înainte sa găsesc.

 

Butuc de BMX nu merge pe mtb, nu? Mai ales qr?

Alea s parcă through axle sau cum le zice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde gasesti butuc din ala, am vazut ca nici macar Danny Macaskill nu foloseste asa ceva, dar pot sa te lamuresc cu butucii de MTB: nu exista un tip de prindere standard pentru roti, poti avea pass-thru de cateva dimensiuni diferite pe fata, altele pe spate si in plus uzualul QR care e cel mai raspandit. De obicei BMX, downhill sau trail nu folosesc QR, ci passthrough, dar nu de aceleasi dimensiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 1 oră, AdrianB1 a spus:

Nu stiu unde gasesti butuc din ala, am vazut ca nici macar Danny Macaskill nu foloseste asa ceva, dar pot sa te lamuresc cu butucii de MTB: nu exista un tip de prindere standard pentru roti, poti avea pass-thru de cateva dimensiuni diferite pe fata, altele pe spate si in plus uzualul QR care e cel mai raspandit. De obicei BMX, downhill sau trail nu folosesc QR, ci passthrough, dar nu de aceleasi dimensiuni.

Mai sap.

As vrea sa încerc sa merg cu spatele dar având foaie asa mica trebuie sa dau f f f f f des din pedale ceea ce e f enervant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

 

 

greu am gasit topicul asta.

 

oameni, exista cot de 90 grade pt conducta de frana hidraulica?

imi intra prin pipa la frana fata si nu imi place bucla aia pe care o face.

as vrea daca exista sa ii pun cot de 90 de grade.

 

frana e magura, am inteles ca difera conductele de la un producator la altul, pentru ca "de ce nu?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Pentru biciclişti de stradă 

anvelopă 700x23C (23-622) MAXXIS SIERRA
Taiwan

 

Baieu MAXXIS roșu 23-622 (700x23c)

Taiwan

 

roată faţă aliaj Triban 622x13c

France

 

Preţul este zero, livrarea ar fi în Bucureşti sectorul 3.

0722 243 974 Lucian

 

49f9abaa-ca39-460a-9127-434960d327af.thumb.jpg.6fd0b3d3d6c483436565c0367ae5635d.jpgbe8e2569-0af9-455b-b70e-41ed4fe28679.thumb.jpg.3642ea41d119179f42f4737b995f8eef.jpgb8fe6157-b74c-414e-aa38-6803b1737acf.thumb.jpg.829be770a9a5ff97e9edb5bf957f63be.jpg

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Hai biciclistii, sariti cu pareri si sfaturi: in afara de vestiiitaaaa Woom, ce bicla sa-i iau puradelului de 5 ani care a invatat de curand sa mearga dar o face ca un reisar de 18 ani pe miar de 200 de cai?!

Ma intereseaza marci, marimea o stiu, 20", ca e inalt. 
Decathlonul are oferte multe, dar niciuna nu m-a incantat cand m-am uitat de aproape la ele. Woom par superok, dar ar fi 2500 de lei ce-i trebuie lui, si cam stau in dubii. 
Merci anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cauta ceva sh, chiar si aia de la decathlon.

o sa-i ramana mica cea prea repede, daca zici ca-i priceput. 

daca te descurci sa ii faci un service, cauta una sa-ti placa https://www.olx.ro/oferte/q-bicicleta-copii-20/

suspensia e doar greutate in plus, nu are ce face cu ea. furcile pe 20 sunt fiare grele cu un arc chior, cea mai proasta suspensie ever.

copilul o sa fie bucuros cu aproape oriccare, nu-i pasa la varsta aia ca e woom, cube sau rockrider - si majoritatea sunt grele.

 

cele cu suspensie ok si frana disc, depasesc pretul unei bicle woom.

 

apoi cauta ceva cu roata 26 cadru xs ca sa il tina inca 3-4 ani.

 

succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am de gand sa-i iau cu suspensie acum. 
Intrebam de marci pentru ca mi-e frica de angrenaje, service etc. La marcile Decathlon am macar siguranta garantiei si a serviceului in caz de ceva.

SH nu vreau sa iau, nu ma pricep suficient la bicle incat sa recunosc defecte importante ascunse. Mai degraba iau o mobra sh decat o bicla.

Cred ca o sa raman la ceva aluminiu de la Decathlon. Ceva mai usurele si avantajele de mai sus. Plus ca nu dau 2500 de lei pe ea dupa care o sa trebuiasca sa o schimb peste 2 ani.

Pe de alta parte Woom are buyback, in 2 ani primesc 40% pe ea daca o iau penurmatoarea ca marime. Pe de alta parte preturi 2000-2500.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 5 minute, Speedy.K a spus:

Woom are buyback

atunci ai castigator! 

nu stiam ca au buyback, 4 ani am tot cautat woom second, nu am gasit niciuna (potrivita momentului). nu stiu unde se duceau alea cumparate.

 

de la decathon neaparat cele cu cadru aluminiu, altfel alea cu cadru otel sunt grele cat o bicla de adult.

Rockrider ST900

Riverside 900

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suspensie, adică full suspension? Gândește-te că un shock bun de spate e peste 1500 de lei. O suspensie spate pe o bicicletă de copil nu face decât să complice și să îngreuneze inutil lucrurile. Pentru copii talentați nu există altceva mai bun decât un BMX. 

Apropo de greutate, gândește-te ce înseamnă o bicicletă de 12-15 kilograme pentru un copil de 20-30 de kilograme. Tu te-ai lupta cu o bicicletă de 50 de kilograme? 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...