Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Vizitator DARK-RIDER-82

cam mare diferenta :lol: merge aprilioasa? chiar sunt atat de reusite motoarele astea in V facute de italieni?te intreb de curiozitate , pentru ca am citit ca motorul a fost realizat in colaborare cu inginerii de la Ferrari!

IA INCERCATI VOI ASTIA MAI "INDRAZNETI" SA CIRCULATI PE DN1... sper sa nu va omoare vreunu' mai tuciuriu cu BMW... :lol:

 

CIAO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fludor zice ca a fost. fludor, intr-o zi cu soare sunt gata sa plec de dimineata spre ploiesti. dar sa ne astepte acolo o limonada buna :lol:

(ne intoarcem cu trenu, da? :lol:)

 

dark, ciudat mai scrii, ba cu caps ba fara caps. sau tot ce scrii cu caps vrei sa subliniezi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt probabil cel mai biciclist motociclist întrucât n-am decât bicicletă. :lol: De 4 ani de când sunt pe forumul ăsta n-am avut decât bicicletă defapt Âşi probabil o să mai am vreo 4-5 ani până termin Âşcoala Âşi o Âşi plătesc.

 

Anyhow, merg pe bicicletă de 15-16 ani Âşi e chiar un lucru minunat pentru că am trăit niÂşte chestii tare miÂşto în zona Văii Prahovei cu bicicleta(pe care au măritat-o ai mei din motive ce-mi scapă atunci când am plecat din .ro) după care tânjesc Âşi acum. Era destul de veche când am primit-o eu Âşi probabil chiar azi e mai bună decât praÂştiile de biciclete pe care le am. Acum am una mai veche decât prima pe care am luat-o aici dar mai bine întreținută însă nu-mi place deloc cum merge(o folosesc în general să mă duc la Âşcoală Âşi ocazionale plimbări de weekend) Âşi aÂş vrea să mă întorc la ea.

 

Pe de altă parte, unu din regretele mele majore este că n-am apucat să merg cu bicla prin oraÂş în România, lucru ce pare al dracului de dificil Âşi periculs :lol:

 

Salutări cu schimbătorul de foi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Eu merg pe bicicleta de pe la 7-8 ani. Pot spune ca am crescut pe bicicleta. Am avut un Incalcu, era o bicicleta de trial, dar eu eram prea mic ca sa stiu ce se face cu ea...asa ca atunci cand am crescut am vandut-o ca sa iau una mai mare. Si asa am sfarsit prin a avea un MTb jaf...d-ala la 180 RON. Cu ala fac cam 1000km in fiecare vara...In vacante sunt numai pe bicicleta...fac km peste km, mai ales ca locul de scaldat e la 10 Km de satul in care stau. Cum inca nu am motor, ma duc la intalnirile motociclistilor din Alexandria pe bicicleta, bicicleta cu care ma duc nu este a mea, este a unui coleg...este o semicursiera cu care tatal sau se ducea la mare si la munte cand era tanar. Are o foaie foarte mare care te trage spre viteza si niste cauciucuri foarte foarte subtiri...Obisnuit cu MTB-ul meu si cu o anumita frecventa de pedalare...prima oara am zis ca-mi dau duhul pe bicicleta asta...Obisnuit sa pedalez repede...m-am trezit ca ma intrec cu masinile(in localitate, ca sa intelegeti). Un singur dezavantaj: are roata spate optata si din cauza asta nu are frane...e chin la semafor sa ma opresc. O scurta povestire a intalnirii motociclistilor din Alexandria de saptamana asta o gasiti aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o multime de bicle au astia de la ktm: http://www.ktm-bikes.at/2008/at/index.php

dane, cum ai cazut cu bicla in oras? ai incercat ceva trick-uri sau te-ai dezechilibrat? eu cu bicla de acum (cu cea veche n-am amintiri neplacute desi probabil am cazut cand invatam sa merg) am cazut o data usor ca m-am speriat si desi aveam o viteza ffff mica cand am pus frana brusc m-am dus intr-o parte, nu stiu cum. si a doua oara urcam tot asa la viteza mica o bordura ca eram atenta sa nu ma lovesc de un stalp de ala mic de cauciuc si nu l-am ratat, am facut vanataie.

 

dark, am verificat, tu zisesei in alt topic ca ai bicla kawasaki :lol: de unde o ai, omule? how much? am gasit o poza cu una fara suspensii spate dar nu e verde :lol:

 

 

 

frana hidraulica? sunt in ceata :lol: ceva cu apa? unde sa mai pui si apa la o bicicleta?

 

frumoase si biclele lui doar ion si ghost rider

 

cycler, depinde. mie mi-ar placea sa ajung la munte pe bicicleta, nu cu trenu.

 

extazy, cred ca ajungi in 2 ore la ploiesti cu o cursiera, cu un mtb... :lol:

 

daca e semn de circulatie care interzice e clar ca nu e voie dar daca nu e... e voie. pe autostrada nu e voie, atat. si de fapt nu exista niste benzi micute, langa banda/cele doua bezi pentru automobile?

 

bravo, foxxkid, insa fii atent pe unde face weee-lie-uri ca n-ar fi frumos sa ajunga cineva sa scrie despre tine ceva de genul asta: /index.php?...t&p=1177974

 

ce inseamna optat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator FOXXkid
cam mare diferenta :lol: merge aprilioasa? chiar sunt atat de reusite motoarele astea in V facute de italieni?te intreb de curiozitate , pentru ca am citit ca motorul a fost realizat in colaborare cu inginerii de la Ferrari!

IA INCERCATI VOI ASTIA MAI "INDRAZNETI" SA CIRCULATI PE DN1... sper sa nu va omoare vreunu' mai tuciuriu cu BMW... :lol:

 

CIAO!

 

e fantastica... it scares the shit out of me la fiecare semafor, niciodata nu pleaca la fel ca data precedenta :lol: are cuplu nemernica... dar si ponei ... am dus-o la 190 la ora si mai vroia dar nu mai are turatzii , ash putea sa ii pun o foaie mai mica pe spate :lol: , dar deocamdata e fain asha, era sa ma faca un tip cu un bmw de 1200 cmc la semafor, era! :lol: in rest nimeni nu sufla . mwahahaaaaa, numai ca nu sunt reliable, adica se strica intruna.. ata ete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am mai mers pe bicla de cand am strambat o janta intr-un sant asta toamna.

 

De prim martie tot zic sa ma duc sa o schimb dar mi-am luat motoru tot atunci si am neglijat bicicleta :lol: .

 

Am de gand sa imi repar bicicleta, la urma urmei pedalatul are farmecul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va spun sincer ca dupa ce am vazut ce fel de biciclete aveti...mi-e cam rusine asa...eu am o MTB..panarama de-aia de se cumpara si din librarii...cu niste frane de tragi sa-ti dai duhul si nu poti "ingheta" roata ca sa faci 180(specialitatea copilariei), cu jante din "inox" ruginit, cu schimbatoare care nu functioneaza...si saraca, asa cum e ea ma duce sute de kilometri vara...si tot pe ea am invatat wheelie...Si "optat" inseama ca janta e stramba, adica descrie "opturi" pe asfalt...dar ii pun coarne de chopper...am taiat deja tevile..trebuie sa mi le sudeze cineva...tine-te bine atunci!...am uitat sa spun..e grea ca dracu' si niste frecari de parca as avea patrate in loc de roti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
fludor zice ca a fost. fludor, intr-o zi cu soare sunt gata sa plec de dimineata spre ploiesti. dar sa ne astepte acolo o limonada buna ;)

(ne intoarcem cu trenu, da? :D)

 

dark, ciudat mai scrii, ba cu caps ba fara caps. sau tot ce scrii cu caps vrei sa subliniezi?

 

 

o multime de bicle au astia de la ktm: http://www.ktm-bikes.at/2008/at/index.php

dane, cum ai cazut cu bicla in oras? ai incercat ceva trick-uri sau te-ai dezechilibrat? eu cu bicla de acum (cu cea veche n-am amintiri neplacute desi probabil am cazut cand invatam sa merg) am cazut o data usor ca m-am speriat si desi aveam o viteza ffff mica cand am pus frana brusc m-am dus intr-o parte, nu stiu cum. si a doua oara urcam tot asa la viteza mica o bordura ca eram atenta sa nu ma lovesc de un stalp de ala mic de cauciuc si nu l-am ratat, am facut vanataie.

 

dark, am verificat, tu zisesei in alt topic ca ai bicla kawasaki :P de unde o ai, omule? how much? am gasit o poza cu una fara suspensii spate dar nu e verde :P

 

 

 

frana hidraulica? sunt in ceata :P ceva cu apa? unde sa mai pui si apa la o bicicleta?

 

frumoase si biclele lui doar ion si ghost rider

 

cycler, depinde. mie mi-ar placea sa ajung la munte pe bicicleta, nu cu trenu.

 

extazy, cred ca ajungi in 2 ore la ploiesti cu o cursiera, cu un mtb... ;)

 

daca e semn de circulatie care interzice e clar ca nu e voie dar daca nu e... e voie. pe autostrada nu e voie, atat. si de fapt nu exista niste benzi micute, langa banda/cele doua bezi pentru automobile?

 

bravo, foxxkid, insa fii atent pe unde face weee-lie-uri ca n-ar fi frumos sa ajunga cineva sa scrie despre tine ceva de genul asta: /index.php?...t&p=1177974

 

ce inseamna optat?

:lol: ASA SCRIU EU , CAND VREAU SA SUBLINIEZ UN LUCRU! si muuulti smileys! :lol: este adevarat , SUNT "UN FREAK" , NOBODY LOVES ME :lol: TOTI FORUMISTII MA URASC, "TROLL NESIMTIT" etc etc :lol:

EXACT ASA ESTE A MEA, GRI METALIZAT( sa citez pe cineva : "m-ati stresat in poula mea atata gri metalizat :huh: )

bicicleta o stiam de la unu din buzau , care atunci nu vroia sa o dea nici in ruptul capului , dar intre timp "si-a revenit" ... SI A DAT-O :lol: dar nu intreaga ...boulangiu'... sper sa nu citeasca postul meu... a dat numa cadrul si suspensia fatza , pe care am indoit-o cand un bo.u cu renault megane negru(il tin minte si acum...) mi-a taiat calea la o intersectie ,de fapt a trecut EL PE ROSU , cand toti stateau dreaqului la semafor , si ...m-am "lipit" de portiera stanga spate a lui... CULMEA , cadrul n-a avut nici pe naiba...dar furca si roata fatza "au cedat psihic" :hurt: si eu am avut mana stanga si umarul stang "putin" boulit si n-am mai mers pe bicicleta sau moto aproximativ o luna ...(am "bafta" la mana stanga ...tot pe ea am cazut si cu motorul.. si pe casca...)am targuit-o pana pe la 200 RON , dar restul pieselor m-au "uscat"... cred ca am ajuns la 1000 RON... si tot ar mai merge puse/schimbate una-alta pe ea...

FANNYFLINT , DA' CATI ANI AI?! CA VAD CA NU STII MULTE... :lool: frana hidraulica este exact ca cea de pe moto sau masini , adica exista o pompa care actioneaza un lichid hidraulic(fara nici cea mai mica bula de aer in el , un "soi de ulei" ) si lichidul ala este presat pe un fel de pistonas in interiorul unui ETRIER , care contine si placutele de frana , care la randul lor preseaza pe discul de frana! toata treaba e FOARTE EFICIENTA! dar scumpa in comparatie cu sistemul clasic de franare (cu toate ca eu mi-as monta o frana hidraulica si o furca telescopica BUNA , ca sa scap de ineficienta sistemului de franare cu saboti... nu prea reusesc sa blochez roata fata cand e ud afara...)cat despre optat ... "INCEARCA" sa intri intr-o bordura inalta ( macar 15 cm ) cu viteza si perpendicular si nu ridica de ghidon ai sa obtii o roata facuta aproximativ opt (cifra opt) , si tu cu ceva julituri si poate maini rupte... NU INCERCA ca e dureros al dreaqului...si daca dai si cu genunchiul e si mai grav ...poti face "apa la genunchi" , o acumulare de lichid si care se scoate LIVE(fara anestezie...) cu seringa la spital cel mai probabil de catre o asistenta sado-masochista :lol: eu n-am avut parte de apa la genunchi,dar din auzite nici nu doresc nimanui... in schimb am fost cusut "la greu" mai pe toate partile , si tot timpul am dat peste asistente sado-maso , si ace boante in varf , de se chinuiau sa il bage in piele... cam cum cosi o bucata de carpa groasa... asa trageau de pielea mea... ce sa mai zic...SPITAL DIN ROMANIA... sa nu puneti picior pe acolo

 

sigur se gaseste de cumparat ORICE TIP DE BICICLETA SAU CADRU , totul e sa ai multi prieteni cu biciclete si eventual cunostinte pe afara sau care au magazine de piese MTB , ca sigur o sa ai ceea ce vrei!(bani sa fie )

 

CIAO , ca m-am intins cu un post cam lung ...de genul "carnat"...

 

frumos canondale-ul! este al tau? numai furca aia de fibra de carbon e "un pic"...

 

chiar asa: CAT COSTA?

 

CE CIUDAT SA-TI VEZI BICICLETA PE NET... :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dane, cum ai cazut cu bicla in oras? ai incercat ceva trick-uri sau te-ai dezechilibrat? eu cu bicla de acum (cu cea veche n-am amintiri neplacute desi probabil am cazut cand invatam sa merg) am cazut o data usor ca m-am speriat si desi aveam o viteza ffff mica cand am pus frana brusc m-am dus intr-o parte, nu stiu cum. si a doua oara urcam tot asa la viteza mica o bordura ca eram atenta sa nu ma lovesc de un stalp de ala mic de cauciuc si nu l-am ratat, am facut vanataie.

 

Ehe,toata cazaturile mele cu bicicleta au fost spectaculoase.Ar fi trebuit filmate.

 

Ultima cazatura si cea mai grava s-a datorat vitezei "excesive" de vreo 30 km/h(aveam vitezometru :lol:) la intalnirea cu sinele de tramvai.Noroc ca nu venea nici o masina.

Trick-uri nu fac pe strada,dar m-am dat de vreo 2 ori peste cap cand am facut stoppie,dar nu m-am lovit.

Am mai cazut o data cand vroiam sa iau cu viteza sensul ala giratoriu din de la stadionul national,cel de langa bazinul de inot.Am pierdut aderenta ca la motogp :lol: .Dar asta a fost acum ceva ani.

 

Prima cazatura urata a fost cand am dat peste un pechinez in IOR, la coborarea unei alei.

 

Si niste poze de cand i-am schimbat jantele simple cu unele duble.Asta dupa ce am dat intr-o groapa cu spatele(cu fata am reusit sa trec tragand de ghidon) si s-a rupt o spita.I-am schimbat si cauciucurile cu un fel de slick-uri.

post-11022-1210545679_thumb.jpg

post-11022-1210545716_thumb.jpg

post-11022-1210545726_thumb.jpg

post-11022-1210545739_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit la bicla ta, krupp, si ma tot roade sa-mi iau si eu una noua, da' tare mi-e c-o sa vada ea asfaltul prea mult. Lenea... :lol:

Ceva pe la 15 mil cred ca m-ar satisface.

Sa ma bag, sa nu ma bag? :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba e asa. ce iti iei, aia ai. iti iei dhs ori fb la 4 milioane, ai o bicla care iti face numai probleme, e urata si nici nu esti in siguranta pe ea. ca sa nu mai zic ca iti dai duhul ca sa faci un 50 de km. la 15 milioane, gasesti o bicicleta decenta, un cube ori un scott, care o sa te faca sa ai grija de ea si o sa iti dea multiple satisfactii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de asta ziceam. Daca-mi iau, sigur imi iau ceva mai scumpulet. Am mers pe destule dhs-uri si fb-uri ca sa stiu ce inseamna. De fiecare data cind aud aberatii gen "daca-ti iei bicla, ia-ti un first bike ca sa n-ai probleme" ma apuca dracii. Is niste supermegajeguri care produc mai mult zgomot si frustrare decit orice altceva. Nu mai spun ca sint greoaie in mod nejustificat, nu vad de ce au tevoaiele alea asa de groase, ca oricum nimeni n-o sa se bage la treburi extreme cu ele.

In Iasi e un magazin care aduce o marca nemteasca, Stevens. Pare firma serioasa.

La mine problema e motivatia :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caline, te motivez eu. pe bicla merge cu o bere, doua, trei, patru, pe moto nu. nu stiu cum se face, eu cand sunt ametit ma tin mai bine pe bicla decat pe cele doua chestii care pleaca din dos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caline, te motivez eu. pe bicla merge cu o bere, doua, trei, patru, pe moto nu. nu stiu cum se face, eu cand sunt ametit ma tin mai bine pe bicla decat pe cele doua chestii care pleaca din dos.

Stiu, am testat si eu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ krupp: Furca e din fibra de carbon sau mi se pare?

 

Am vrut sa mai intreb unde sunt schimbatoarele,dar le-am vazut pe manete.

Editat de Dan_06
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am bagat ceva bani in ea, dar mi-a trecut de sarituri si drumuri de munte.. insa nu-mi pare rau pentru investitia facuta.. :lol:

post-16760-1210487585_thumb.jpgpost-16760-1210487593_thumb.jpg

 

Ce bicla-i asta a ta??? Sputnik??? Cat ai dat pe ea si de unde ai luat-o, ca imi place cum arata :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, e Ukraina, numai ca are schimbate cadrul, rotile, furca, ghidonul, setul pedalier, schimbatorul spate si saua.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82
deci nu e voie. dar totusi dn1 nu se numeste e81, de exemplu. e drum national sau european? daca-i european de ce nu-i schimba numele in ceva cu e?

krupp, e boboc bicicleta ta, mai!

26 :lol:

NU SE POATE...CHIAR FIX 26 DE ANI? ca eu fac 26 in august 27 :lol: Inseamna ca nu prea te-au pasionat bicicletele si motocicletele...mie din clasa a-5a mi s-a pus pata pe biciclete (chiar mai devreme DAR , nu aveau bani ai mei sa-mi ia ce vreau :lol: ... ) si dupa au urmat biciclete ca pe "banda rulanta"...le cumparam de noi , le "foloseam" de le lua dracii ;le tineam maxim 2-3 saptamani , si dupa le vindeam ceva mai ieftin , ca le ingrijeam de ziceai ca-s noi,de-abia ieri cumparate... DAR , prin clasa a-11-a , in timp ce ma chinuiam sa dau o cursiera Peugeot , cu cadru din aliaj de magneziu , frane tari etc etc , am dat peste un MOTOCICLIST CU JAWA CU JENTI TURNATE DIN ALIAJ DE MAGNEZIU(cred ca erau de pe IZH planeta-5 editia sport-deluxe...CRED,ca a trecut ceva timp de atunci...) Si , in secunda a doua ma milogeam de ala cu "nenea" ca era cam alb in cap , sa ma plimbe si pe mine ... I-am lasat cursiera lu' nevasta-sa si DUS AM FOST(a condus el off-course! :-) ! ):lol: ATUNCI AM LUAT EU MICROBUL MOTOARELOR... PUR SI SIMPLU MERGEA SUPER MOTORUL ALA... dar nu mi-a placut ca era cu transmisie pe lant si in 2 timpi... cu timpul mi-am tras si eu motor , DNEPR... si n-am fost multumit... si tot la transmisie pe lant si motor in 2 timpi am ajuns :lol: ce sa-i faci...poate chiar aia mi-a placut in asa hal incat mi-a ramas imprimata in creier , si dupa ce m-am maturizat tot la aia m-am intors! :lol:

KRUPP , MAN , ZII TOTUSI CAT AI DAT PE BICICLETA AIA , CA MOR DE CURIOZITATE! vezi sa n-o lasi din mana ca am citit pe forumul mybike.ro mai demult ca unui tip din bucuresti i-a luat-o din mana... bineinteles dupa ce i-a bagat un pumn in gura tziganu' borat... si era, mountain-bike SCUMP cu piese foarte bune pe el... nici aluia nu i-a venit sa creada ca a ramas fara ea "asa usor"...

CIAO!

Editat de DARK-RIDER-82
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...