Sari la conținut

Motociclistu' Biciclist


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Acum 6 ore, warlock a spus:

atunci ai castigator! 

nu stiam ca au buyback, 4 ani am tot cautat woom second, nu am gasit niciuna (potrivita momentului). nu stiu unde se duceau alea cumparate.

 

de la decathon neaparat cele cu cadru aluminiu, altfel alea cu cadru otel sunt grele cat o bicla de adult.

Rockrider ST900

Riverside 900


Exact la alea ma uitasem si eu. Merci frumos.

 

 

Inca o intrebare: despre marca Cross ce stiti? Am gasit un model ce pare ok.

 

https://www.sportguru.ro/sporturi/ciclism/biciclete/biciclete-copii/bicicleta-copii-cross-speedster-girl-20-2021?gclid=CjwKCAiAxvGfBhB-EiwAMPakqjYR1GpEdPdrSbSevARydjwo3tvUQ1-fq3VPyqDnt--geFKT2-ThHxoC4U4QAvD_BwE#am-color=545&am-marime_cadru=3447

Acum 3 ore, vis-a-vis a spus:

Suspensie, adică full suspension? Gândește-te că un shock bun de spate e peste 1500 de lei. O suspensie spate pe o bicicletă de copil nu face decât să complice și să îngreuneze inutil lucrurile. Pentru copii talentați nu există altceva mai bun decât un BMX. 

Apropo de greutate, gândește-te ce înseamnă o bicicletă de 12-15 kilograme pentru un copil de 20-30 de kilograme. Tu te-ai lupta cu o bicicletă de 50 de kilograme? 


Avand in vedere ca abia invata sa mearga cum trebuie, nu m-am cramponat de suspensii. Poate sa fie si fara. Si in niciun caz cu full. Deci ori fara, ori doar fata.

De greutate stiu, tot ce am retinut ca interesante sunt pana in 9 kg.

Acum 3 ore, megamotoreta a spus:

Nu se lupta nimeni cu bicicleta,stai pe ea si pedalezi, nu o iei in carca.

Si inertia? La aflecari, la plecare, la franare. Si sa o ridice de pe jos? Ca fi-miu e kamikaze, deja, la sedinta unu a invatat sa mearga, la sedinta doi era in opturi cu obrazul sprijinit de asfalt si mobra peste el, ca a vrut sa le faca cu o mana.

Editat de Speedy.K
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin
Acum 2 ore, megamotoreta a spus:

E doar o bicicleta pt un copil, nu model de competitie.

Corect. 

Am crezut că nu am citit bine vârsta copilului. 

La 5 ani cumpără-i una ieftina de oriunde, chiar nu are sens să bagi bani în așa ceva. 

Oricum nu simte nicio diferență, nu are grijă de ea, o dă pe jos și se și sătură de ea. 

Prima bicicletă a lui fi miu am luat-o SH și am vândut-o după ce s-a săturat de ea. Una obișnuită de câteva sute de RON. 

Abia pe la 10 ani i-am luat una bună cu frâne pe disc. 

La 5 ani sunt bani aruncați pe geam. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

@Speedy.K baiatul meu a inceput de la 2 ani cu un woom 1 fara pedale. Alegerea a fost facuta strict din cauza greutatii. La momentul respectiv baiatul meu avea putin peste 10kg, bicicleta 3.5.

Anul trecut in primavara cand avea 3 ani jumate am trecut la bicicleta cu pedale. Am incercat si ceva model de la decathlon de otel. Bicicleta de peste 9 kg, fiul meu avea vreo 17. Iti poti imagina ca nu a reusit sa faca trecerea. Pana la urma am gasit SH un woom 3 care are 5.5 kg. Dupa 2 iesiri in parc baiatul meu a inceput sa pedaleze singur.

Asa ca eu iti recomand sa cauti ceva cat mai usor.

Woom stiu ca sunt scumpe, preturile au crescut simtitor in ultimii 2 ani dar in schimb isi si pastreaza pretul la revanzare.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 11 ore, cio.infinitas a spus:

 

@Speedy.K baiatul meu a inceput de la 2 ani cu un woom 1 fara pedale. Alegerea a fost facuta strict din cauza greutatii. La momentul respectiv baiatul meu avea putin peste 10kg, bicicleta 3.5.

Anul trecut in primavara cand avea 3 ani jumate am trecut la bicicleta cu pedale. Am incercat si ceva model de la decathlon de otel. Bicicleta de peste 9 kg, fiul meu avea vreo 17. Iti poti imagina ca nu a reusit sa faca trecerea. Pana la urma am gasit SH un woom 3 care are 5.5 kg. Dupa 2 iesiri in parc baiatul meu a inceput sa pedaleze singur.

Asa ca eu iti recomand sa cauti ceva cat mai usor.

Woom stiu ca sunt scumpe, preturile au crescut simtitor in ultimii 2 ani dar in schimb isi si pastreaza pretul la revanzare.

 

 


Merci de sfaturi. Si al meu tot pe Woom a inceput, dar acum ii cam trebuie 4 si nu gasesc nimic sh. Decathlon are ceva pe 20 din aluminiu dar se apropie de pretul unui Woom4 nou. De-aia stau in dubii.

In schimb am vazut ca exista niste americanisme pe 18, ceea ce ar fi potrivit. Doar ca sunt cam grele.

 

Acum 11 ore, l.u.v a spus:

Corect. 

Am crezut că nu am citit bine vârsta copilului. 

La 5 ani cumpără-i una ieftina de oriunde, chiar nu are sens să bagi bani în așa ceva. 

Oricum nu simte nicio diferență, nu are grijă de ea, o dă pe jos și se și sătură de ea. 

Prima bicicletă a lui fi miu am luat-o SH și am vândut-o după ce s-a săturat de ea. Una obișnuită de câteva sute de RON. 

Abia pe la 10 ani i-am luat una bună cu frâne pe disc. 

La 5 ani sunt bani aruncați pe geam. 

 


Asa m-am gandit si eu, initial, doar ca l-am vazut cum se chinuie sa plece de pe loc cu alea grele, fata de alea usoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Pentru copil nimic nu e chin, e doar joacă. 

Avem noi părinții ideea asta, că le facem viața ușoară. 

Am niște fini care și-au cărat copiii de 3-4 ani în Bali, cică să se bucure și ei. 😅

Ei sunt fericiți oricum, atâta timp cât sunt iubiți și părinții se înțeleg și le oferă dragoste și căldură. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai stiu pe cineva care i-a luat copilului de 2-3 anisori o papusa robot cu senzori,lumini si camere si alea alea,au dat un sac de bani. Copilul a luat robotelul,i-a scos capul,membrele si trunchiul si l-a dat la gunoi ca nu i-a convenit culoarea ochilor. Apoi s-au certat oamenii toata noaptea,ca au dat banii de pomana,socrii ziceau ....etc etc

Acum 13 ore, vis-a-vis a spus:

Tu ești pe bune, respiri, la fel ca noi? 

Nu,sunt clona lui @ I.u.v., platit de el in ruble.

Editat de megamotoreta
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 31 minute, l.u.v a spus:

Pentru copil nimic nu e chin, e doar joacă. 

Avem noi părinții ideea asta, că le facem viața ușoară. 

Am niște fini care și-au cărat copiii de 3-4 ani în Bali, cică să se bucure și ei. 😅

Ei sunt fericiți oricum, atâta timp cât sunt iubiți și părinții se înțeleg și le oferă dragoste și căldură. 


Stiu ce zici, am si eu pe unii care-i cara pe la nunti, "ca sa vada si ei cum e"... Eu nu sunt genu. 

Acum 17 minute, megamotoreta a spus:

Mai stiu pe cineva care i-a luat copilului de 2-3 anisori o papusa robot cu senzori,lumini si camere si alea alea,au dat un sac de bani. Copilul a luat robotelul,i-a scos capul,membrele si trunchiul si l-a dat la gunoi ca nu i-a convenit culoarea ochilor. Apoi s-au certat oamenii toata noaptea,ca au dat banii de pomana,socrii ziceau ....etc etc

Nu,sunt clona lui @ I.u.v., platit de el in ruble.


Iarasi, nu sunt genul. Daca vroiam sa arunc banii pe fereastra i-as fi luat deja un Woom 4 de 2500 de lei si gata, nu imi mai bateam capul nici eu nici voi.

Ideea mea e sa gasesc un compromis.

 

Va multumesc tuturor, oricum, indiferent de parere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Eu nu auzisem de woom astea dar cum am citit aici de ele cum am inceput sa le vad pe stradă.

 

Poate văzusem și înainte și le categorisisem "chinezării", așa e când nu te pricepi.

 

 

In alta ordine de idei:

Mai are cineva freecoaster? :grinbandit:

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Acum 6 minute, fannyflint a spus:

mai biciclește cineva? am căutat topicul ăsta pe motocicliști în timpul liber până ajunsesem la postări din pandemie

Io mă mai dau, dar eu nu am moto.

Fiind vara nu știu cine lasă moto pt bici. Doar cei care merg la serv pe bici poate?

Iar acum că vine iarna...cine sa se mai dea pe bici? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste vreo 30 de minute plecam pe dealuri cu biciclete, astia care mergem avem si motociclete dar a unuia e stricata asa ca e zi de biciclete. Cu motocicletele am fost ieri un pic prin noroaie, dar cam scurt.

 

Deci da, mai sunt motociclisti care merg cu bicicleta, cam toti apropiatii mei cred ca sunt mai mult timp pe bicicleta decat pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...