Sari la conținut

Bobbere, poze si detalii


ayevea
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 305
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pai da,daca v-a fi functional,v-a fi "curat".

acceleratie prin ghidon,cablu ambreiaj prin "jokeyshifter"....cablul de acceleratie v-a iesi cred, la vedere, pe undeva pri zona alternatorului...oglinzi si semnalizari nu prea cred ca v-a avea.

l-am vazut pe viu,si la Predeal si la garaj....meserie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o bijuterie creata de basty

ia uite la smecheru cum a bagat cablu de frina spate prin cadru!! hei hei..

ma ce-mi place ca faci tot timpul sei neconventionale.

Aplec capul inaintea ta. oss aligato kuza masta!(e in limba japana)

felicitari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o bijuterie creata de basty

 

Ma oftic ca n-am apucat sa o vad. Tot eram pe drumuri BV-Predeal-BV.

 

Superb, superb.

Atentie la detalii pana la ultima piulitza.

'Jos palaria' e putin spus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ia uite la smecheru cum a bagat cablu de frina spate prin cadru!! hei hei..

ma ce-mi place ca faci tot timpul sei neconventionale.

Aplec capul inaintea ta. oss aligato kuza masta!(e in limba japana)

felicitari!

 

multumesc ,

sheile mi se par cele mai frumoase piese de pe moto , ma bucur ca exista oameni la care le plac sheile mai minimale ...

zilele astea o sa bag poze ca lumea cu motorul , din pacate nu am apucat sa fac poze din timpul constructiei , fiind luat de cap cu munca ...

 

basty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 4 weeks later...

poti incerca pe la targuri. Acolo unde sunt biciclete vechi. Eu gasisem printr-un bazar pe la noi, o sa de bicicleta veche care avea niste arcuri bune ptr bobber, dar cam moi. Intr-un final le-am folosit.

Editat de andrey_832
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Intrebare:

 

Unde gasesc arcuri pentru Âşa "tip bobber" (preferabil din RO)

 

http://demonscy.ipower.com/i_pics/springs_3_1.jpg

sau

http://demonscy.ipower.com/i_pics/springs_2_1.jpg

Mersi!

 

 

am eu o pereche,din primul model,alea "hairpin"heavyduty...m-au costat 50$.

alealalte elicoidale,daca-s prea inalte(peste 5 cm),sau subtiri(ca alea de sa de bicicleta),risti sa nu poti controla motorul,din cauza ca intra saua in balans.

astea-s:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Harley-Chop...sQ5fAccessories

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu o pereche,din primul model,alea "hairpin"heavyduty...m-au costat 50$.

alealalte elicoidale,daca-s prea inalte(peste 5 cm),sau subtiri(ca alea de sa de bicicleta),risti sa nu poti controla motorul,din cauza ca intra saua in balans.

astea-s:

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Harley-Chop...sQ5fAccessories

 

Si cu cat vinzi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inceput cu ajutorul unor prieteni sa modificam motorul meu. Vreau sa iasa un bobber old school, dar drumul e lung.... O sa va informez cu progresul. Nu grabim, pentru ca suntem destul de ocupati, dar facem tot posibilul.

Motorul e un VN1500 calssic din 2002.

Am inceput cu aripa din fata. In imaginea atasata inca nu e taiata la forma dorita (am incercat sa desenez pe poza linia de taiere).

Dupa aia incepem cu aripa din spate. Aici lucrul trist e ca trebuie sa taiem o bucata din cadru... ceea ce nu am vrut, dar asta e. Trebuie taiat (pe poza o sa vedeti despre ce e vorba).

Al treilea poza: iarasi aripa din fata, din alt unghi.

 

Urmeaza: saua solo cu arcuri, luminile, numarul lateral, si vopsitul (o sa fie negru mat sau lucios cu pinstripe. Si piesele cromate vreau sa vopsesc, dar inca nu stiu cum). Vreau sa ascund amortizorul din spate, dar inca nu am gasit solutia care o sa-mi placa.

 

 

Orice parere e binevenita!

:D

post-29000-1261074853_thumb.jpg

post-29000-1261075117_thumb.jpg

post-29000-1261075310_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal,

daca vrei vopsit de calitate,neaparat sa sablezi partile cromate.

 

Mda. E metoda cea mai sigura, care da un rezultat bun. Numai ca nu stiu daca prin zona asta gasesc firme de acest profil. Incep cautarile. Daca ati facut asa ceva ar fi bine sa-mi aratati niste poze inainte/dupa.

 

Multumesc pentru sfat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda. E metoda cea mai sigura, care da un rezultat bun. Numai ca nu stiu daca prin zona asta gasesc firme de acest profil. Incep cautarile. Daca ati facut asa ceva ar fi bine sa-mi aratati niste poze inainte/dupa.

 

Multumesc pentru sfat!

 

Ceau,

Incearca firme care fac mobiler metalic. Astia au in general sisteme de sablare fina in camere speciale si au si vopsire electrostatica. Sa ai grija sa nu sablezi industrial,pentru ca sablarea industriala este mult mai abraziva decat sablarea fina si iti poate lua prea mult din metal. Intotdeauna sa ii protejezi foarte bine zonele in care nu trebuie sa ajunga nisip (filete interioare,cote de rulmenti,cote de semeringuri,etc) si sa dai toate accesoriile jos de pe piesele sablate. Pentru protejat recomand banda adeziva de plastic intarita cu tesatura (scotch din ala care nu se rupe). Sub scotch poti sa umpli cu hartie presata bine,in cazul filetelor spre exemplu.

Spor la lucru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceau,

Incearca firme care fac mobiler metalic. Astia au in general sisteme de sablare fina in camere speciale si au si vopsire electrostatica. Sa ai grija sa nu sablezi industrial,pentru ca sablarea industriala este mult mai abraziva decat sablarea fina si iti poate lua prea mult din metal. Intotdeauna sa ii protejezi foarte bine zonele in care nu trebuie sa ajunga nisip (filete interioare,cote de rulmenti,cote de semeringuri,etc) si sa dai toate accesoriile jos de pe piesele sablate. Pentru protejat recomand banda adeziva de plastic intarita cu tesatura (scotch din ala care nu se rupe). Sub scotch poti sa umpli cu hartie presata bine,in cazul filetelor spre exemplu.

Spor la lucru!

 

 

Am notat si asta! Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...