Sari la conținut

Traseu Galati - Ucraina


Conu' Nae
 Share

Postări Recomandate

Mai oameni buni. M-am uitat si eu pe harti d-astea interactive si m-am crucit... Chiar nu exista nici un drum/cale de acces de frontiera intre Romania si Ucraina in zona Galati / Tulcea ?

 

Am niste prieteni in Istanbul care vor sa faca turul Marii Negre si nu prea au pe unde sa o ia din Romania spre Odessa. Ar vrea sa ocoleasca Moldova/Transnistria (sau macar Transnistria).

 

M-am gandit ca fiind din zona aia poate aveti careva idee.

 

Multumesc pentru sugestii.

Conu' Nae

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista un drum, prin trecerea frontiera Giurgiulesti -Galati, mergi 2 KM prin Moldova apoi intri in Ucraina, spre Reni, Ismail, Odessa.

 

Distanta Galati - Odesa: 290 km

Traseu: Galati - Giurgiulesti(MD) - Reni(UA) - Ismail(UA)- Odessa(UA)

 

Suna interesant traseul, dar aveti grija ca drumurile nu sunt dintre cele mai bune, pe-acolo, iar formalitatile vamale cam dureaza la ei.

Editat de lsd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vor baietii tai recomandari despre transnistria, sa ma intrebe pe mine :lol:...

Intradevar exista drumul ala care mergi 1 min prin Moldova. Singura parte proasta este ca te cam impusca la taxe, de reconstruire a satului de frontiera, etc, mizerii de-astea.

Astept si eu o varianta mai buna. Auzisem ca era un bac spre Reni, dar nu mai stiu nimic de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vor baietii tai recomandari despre transnistria, sa ma intrebe pe mine :(...

Intradevar exista drumul ala care mergi 1 min prin Moldova. Singura parte proasta este ca te cam impusca la taxe, de reconstruire a satului de frontiera, etc, mizerii de-astea.

Astept si eu o varianta mai buna. Auzisem ca era un bac spre Reni, dar nu mai stiu nimic de asta.

 

Pe la Reni vrem sa trecem si noi in Iunie, pe-acolo a venit Bogdan anul trecut, si nu treci prin Transnistria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

No, ca ne-am intors.

 

De la Galati se trece la Giurgiulesti (Vama Giurgiulesti), noi in oras am vazut vreo 2 indicatoare cu "Zona libera. Punct de frontiera Giurgiulesti" sau ceva de genul asta, dar trebuie sa fiti atenti. Cel mai bine e sa intrebati. Dupa ce intrati in Moldova tineti drumul drept, nu faceti stanga spre Cahul, pana ajungeti la vama Reni (Mooldova - Ucraina). Noi cand am fost am prins super coada la vama dintre noi si moldoveni, cel putin 50 de masini dar ne-am bagat cu tupeu in fata si nu am pierdut mai deloc timp :) Dupa ce treceti la ucrainieni, o sa ajungeti in localitatea Reni, ca nu pot sa ii zic oras. Drumul foarte prost prin localitate, dar isi revine dupa ce iesiti. Urmariti indicatoarele de Odecca/Izmail pana la intersectia unde se bifurca drumul (este indicator, la dreapta spre Izmail, stanga spre Odecca... sau invers :P). Pana la Izmail drumul este frumos, si destul de bun, noi am mers cu 100-110 km/h viteza de croaziera.

 

In Izmail nu sunteti obligati sa intrati, faceti stanga cam cu 5 km inainte de oras spre Odessa, pe drum European (este indicator). Tineti E87 prin Tatarbunary, Sarata, iar la MOHAWN (in alfabetul lor) faceti dreapta, pe P85 spre Zatoka (3atoka in alfabetul lor). De la Zatoka in colo sunt indicatoare la fiecare intersectie. La un moment dat o sa ajungeti la un sens giratoriu destul de mare, unde este indicator la dreapta spre Odessa aeroport, mai bine mai mergeti inca vreo 10 km inainte si ajungeti la urmatorul sens giratoriu mare (cu o coloana formata din 3 stalpi in centru) unde faceti dreapta spre oras.

 

Uite si o harta beton: http://map.meta.ua/

Editat de Pacasac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am cautat foarte mult o ruta de a ajunge in Odesa, dar am gasit doar pe forumul asta. As vrea daca se poate mai multe detalii. De ex. eu vreau sa fac excursia asta in weekend...se poate? cam cat costa vama? imi trebuie viza? merita traseul ? Mersi mult. Mentionez ca voi merge cu masina, nu cu motorul (pt ca nu am :bigstar: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator lznicu

Si eu vreau sa merg in Odessa, de cateva luni ma bate gandul asta. As dori si eu mai multe informatii legate de costuri, cum v-ati descurcat cu moneda (exchange...), atitudinea politistilor/vamesilor adica sa stiu la ce sa ma astept.

 

MULTUMESC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator lznicu
Cu politistii e mega simplu:

 

sa aveti la voi bacnote de 10USD mereu. Le plac. Au lipici la politai.

 

Drumurile? Sunt infect de proaste. Valurite.

 

Ai fost acolo? la drumuri proaste ma asteptam dar nu-i bai.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu politistii e mega simplu:

 

sa aveti la voi bacnote de 10USD mereu. Le plac. Au lipici la politai.

 

Drumurile? Sunt infect de proaste. Valurite.

 

Drumul pe care l-am facut noi a fost chiar bun. (Galati - Reni - Izmail - Zatoka - Odessa), la vama nu am platit nimic, primii bani i-am schimbat in Izmail, nu am avut nici o problema cu politia. La vama in Galati erau foarte multe masini la coada, da' noi ne-am bagat in fata. Este un culoar special pentru cetatenii tarilor din UE.

 

imi trebuie viza? merita traseul?

 

Nu. Da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...