Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fericit ca ma duc la o intalnire moto azi , am inceput ziua perfect . Am vrut sa strang oglinda stanga si mi s-a rupt piesa de prindere si a ramas filetul inauntru. I s-a mai intamplat cuiva? Stie cineva cum o scot? Are cineva o piesa de rezerva pana o comand eu de la realoem?

 

da o gaura bormasina in centrul surubului daca surubul este de 12 dai cu 8, dupa bati un imbus sa intre presat pe gaura...si desfaci

la mine a functionat de 3 ori metoda asta

Editat de delete636
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa te ajut eu cu surubul rupt... si daca vrei iti arat ce mi-a facut un tip la strung, ca sa nu dau cate 60 de lei la bavaria de fiecare data cand pocneste ala...

 

Da-mi un PM daca vrei

@Serban.S se scoate prin acelasi procedeu ca si cel de la oglinda... PM :cheers:

poate ne poti arata si noua "scula"...sa ne dai idei, in caz de... :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poza cu "scula". O sa incerc sa fac poze si pe parcursul operatiunii. Oricum, nu e rocket science. Se da gaura, se desurubeaza :grinbandit:

 

Kitul se gaseste la praktiker pe la 40 lei sau pe okazii (mult) mai ieftin. Era unul pe la 13 lei prin Oradea...

 

Eu l-am luat din targ (Bacau) la vreo 20 lei.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scula din poza se numeste extractor de suruburi. Yato e o firma buna. Mare atentie la cele ieftine - pot face mai mult rau decat bine prin faptul ca sunt dintr-o fonta foarte proasta si se rup in interiorul surubului - moment in care dai de dracu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cea mai mare, dupa faptul ca s-a rupt surubul ala, e faptul ca mi se pare mult prea aproape de amortizor. Mi-e cam frica sa nu incerc sa repar una si sa stric alta.

De unde as putea cumpara un extractor de suruburi bun ? Surubul e M8...

Ce credeti, ar merge extras surubul ala rupt FARA sa desfac jamba si implicit schimbat simeringuri?

post-40812-0-35409300-1339311163_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ZIDU', pe okazii, tot Yato era, doar ca vroiau pe transport mai mult decat pe "scula" si am zis pas.

 

@Serban.S, din cate vad eu acolo (nu-s mecanic, deci doar imi dau cu presupusul) singura problema ar fi cum bagi bormasina ca sa dai gaura. Eu in locuri de astea stramte am dat cu o bormasina cu prelungitor, cu care mai fac placile de circuite imprimate. Aia e cat un creion mai gros. Extractor gasesti cam pe la orice magazin de bricolaj (mai putin Bricostore, sau cel putin nu aveau cand am fost eu). Hornbach si Praktiker au acelasi preturi, sau cel mult vreo 2 lei diferenta.

 

Dupa cum am vazut si ieri cu pstefan, WD-40 chiar ajuta la scoaterea suruburilor rupte, deci da acolo fara sa te zgarcesti, fie inainte, fie dupa ce dai gaura. Din cate stiu filetul de pe jamba are gaura in ambele parti, deci s-ar putea sa ai noroc, sa agate burghiul si sa iasa pe jos.

 

 

 

Editat de Atomykatt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intervin si eu in discutia cu suruburile . eu am vechea problema cu sorbu : CURGE sau mai exact plange . Nu plange in mers doar cand sta . acum unde as putea gasi un capac sau cu ce sa il lipesc .E un por undeva in jurul mufelor .

Din cate am vazut in desene nu este pozitie separata pt el .

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema cea mai mare, dupa faptul ca s-a rupt surubul ala, e faptul ca mi se pare mult prea aproape de amortizor. Mi-e cam frica sa nu incerc sa repar una si sa stric alta.

De unde as putea cumpara un extractor de suruburi bun ? Surubul e M8...

Ce credeti, ar merge extras surubul ala rupt FARA sa desfac jamba si implicit schimbat simeringuri?

post-40812-0-35409300-1339311163_thumb.jpg

merge da te chinui.

poti incerca cu un biax flexibil sau mai sunt niste s cule cu mandrina la 90 grade care se pun in capul unei bormasini normale.

orice ai face protejeaza jamba de zgarieturi - altfel nu va mai etansa in veci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa dau o gaura de sus. Traiasca bormasinile cu acumulator. Am dat cu WD40 din plin. Nasol este faptul ca surubul a fost dat inainte cu Loctite. Il mai las o vreme la fezandat si apoi mai vad eu cum il scot.

Am incercat sa pun pe el un extractor de suruburi, dar mi se ca surubul este mult prea tare gripat si mi-e frica sa nu se rupa extractorul... Daca nu am desfacut acolo niciodata in 4 ani, asa merit ... :laugh:

 

Multumesc tuturor de idei si ajutor. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am si eu o mica problema. Motorul a cazut in parcare si drept rezultat scaritza pasager stanga s-a rupt si maneta de ambreiaj e putin indoita in fata ( teoretic se poate merge, practic e putin mai greu de apucat fara a avea degete telescopice).

Intrebarea ar fi unde gasesc de cumparat maneta de abreiaj si scarite pasager( daca poate cineva sa imi confirme suspiciunea ca scaritele de pasager de la aprilia pegaso sunt identice).

M-ar interesa si daca am sanse sa gasesc un radiator (alta distractie).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna, am si eu o mica problema. Motorul a cazut in parcare si drept rezultat scaritza pasager stanga s-a rupt si maneta de ambreiaj e putin indoita in fata ( teoretic se poate merge, practic e putin mai greu de apucat fara a avea degete telescopice).

Intrebarea ar fi unde gasesc de cumparat maneta de abreiaj si scarite pasager( daca poate cineva sa imi confirme suspiciunea ca scaritele de pasager de la aprilia pegaso sunt identice).

M-ar interesa si daca am sanse sa gasesc un radiator (alta distractie).

 

cele de pegaso nu sunt chiar identice , suportii sunt diferiti dar scaritele in sine se potrivesc,dar ca sa le demontezi din suporti trebuie sa tai niturile la flex. Eu le-am taiat dar nu le-am montat inca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum astept sa vad maine daca se poate repara radiatorul, daca nu apelez la cei de care ai zis. Scarita s-a rupt in interior si pana una alta o sa fie una diferita care ramane lasata jos (macar sa pot sa imi plimb viitoarea soata in continuare).

Maneta am gasit pe louis.de si vad ca au si la kronau in stoc, probabil ca imi iau ( e cam incomod de folosit ambreiajul asa indoit).

http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/765.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e undeva la 30 ron mult mai ieftin dar e drept in cam aprox o saptamana . ca si sfat . taie din manete , cand cazi nu vor mai fi afectate .Eu asa am primit mobra cand am luat-o si sincer nu am crezut pana nu am probat ( la mine a fost pe pamant tranta )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum astept sa vad maine daca se poate repara radiatorul, daca nu apelez la cei de care ai zis. Scarita s-a rupt in interior si pana una alta o sa fie una diferita care ramane lasata jos (macar sa pot sa imi plimb viitoarea soata in continuare).

Maneta am gasit pe louis.de si vad ca au si la kronau in stoc, probabil ca imi iau ( e cam incomod de folosit ambreiajul asa indoit).

http://www.kronaumoto.ro/index.php/detalii/765.html

manetele de pe louis sunt de toata jena. se vor rupe rapid. neaparat sa le crestezi.

radiator - e un baiat in giulesti care sudeaza ff bine. stiu ca eu acolo merg cu al meu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...