Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

In partea de sus, tija e prinsa de etrier si culiseaza in suport, in partea de jos tija e prinsa de suport si culiseaza in etrier. Cel putin asa era la toate ettrierele pe care le-am desfacut eu. Sper sa nu zic prostii... Deci ce vezi tu acolo e de fapt capatul tijei (care este filetat si insurubat in etrier).

 

Etrierul e normal sa culiseze/joace intr-o mica masura (de asta e etrier flotant)

Am pus un filmulet pe youtube cu cat de tare se misca si ce zgomot face

Editat de Guzuman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe realoem am vazut ca nu apare cauciucul. Incearca sa pui o intrebare la bavaria, poate au idee, sau s-au mai lovit de problema asta. O idee ar fi sa gasesti o bucsa pe dimensiune si sa ii pui un opritor in capat ca sa nu zboare de acolo, dar fiind la frana, personal nu as improviza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca piesa indicata in desen iti trebuie.....poate reusesti sa mergi cu desenul la bavaria si le areti exact ce doresti pt ca in "legenda" nu arata nicaieri piesa aceea! sau probabil nu se vinde separat de etrier . este si foarte probabil sa ma insel in privinta piesei lipsa,oricum si cauciucul lipseste cu siguranta de acolo acela e mai mult un aparator de praf.

post-66828-0-01103600-1375383950_thumb.png

Editat de ow3x3xpr3ss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te duci la magazine degeaba. Ai uzura intre boltul de culisare si corp si nu exista piese de schimb pt asta;se ia etrierul cu totul. Va trebui sa vezi daca merge sa bucsezi.Nu se recomanda modificari la sistemul de franare dar merita sa studiezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piesa pe care o cauti sunt sanse sa o gasesti la BREMBO dar la noi in tara nu aduce nimeni piese de la brembo . cel mai simplu rapid si mai putin ieftin , cauti un etrier second si il iei . asa scapi de mult timp pierdut si multi multi nervi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma minunez...mai baieti, piesa aia este o garnitura de cauciuc (sper sa nu ma insele privirea!), simpla, prevazuta la capat cu un fel de dop...pe care o poti inlocui, la fel de simplu, cu o bucata de furtun din cauciuc, rezistent la solventi (in cazul de fata la lichid de frina, cu toate ca acolo nu trebuie sa ajunga lichid, ulei...dar deh...preventiv!). Spun asta din proprie experienta...testat...si merge, fara greturi! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ivan pedala, ai dreptate in ceea ce spui, dar personal nu as modifica pentru ca acel furtun/bucsa/cauciuc sau cum vrei sa ii spui tu, pe partea cealalta a etrierului (unde nu se vede in poza) are o buza, care are rol de tampon intre cele doua metale. Pe langa asta, trebuie sa il faci sa stea acolo, iar la temperaturile care sunt in apropiere nu stiu ce lipici il tine, deci ori va fi foarte fix, nepermitand etrierului sa culiseze in voie, ori va trebui sa modifici axul pe care culiseaza pentru a-i adauga un pin, ceva... My 2 cents

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este, dar cum-necum, am reusit (cu greu, ce-i drept...si fara lipici, doar presat) sa introduc o bucata de furtun care sa iasa si in spate cit sa inlocuiasca acea buza, si sa-i lase loc sa culiseze etrierului. In fata i-am proptit un dop tot din cauciuc, bagat tot presat, care nu lasa sa intre mizerie...fiindca nu are si alt rol. Repet...a mers fara probleme vreo doi ani, pina am gasit etrier complet si l-am schimbat, preventiv.

Editat de ivan pedala
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc sa caut undeva sa o bucsez. Daca nu, o sa incerc si cu furtun. Ultima optiune e alt etrier. Mersi fain baieti ! Mi-era teama sa nu fie o piesa cu rol mai important, dar pare ok. Cred ca merg asa cu ea de vreo 700 km .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca alarma BMW pt single spark se potriveste pe twinspark? Trebuie facute ceva modificari prin soft pentru a elimina/adauga alarma?

Editat de Atomykatt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti ! Astazi, mergand cu motorul , am auzit o bataie . Am tras de etrier si cred ca-i lipseste o bucsa la prindere. kfkw0Sv.jpg .

 

 

Unde o gasesc de cumparat ? ms

Stie cineva din ce material e ? Vreau sa-mi fac una si nu stiu ce material sa pun: cauciuc? teflon ? ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Stie cineva un Dakar sau Gs dezmembrat? Am nevoie pentru un Dakar 2001 de senzor de viteza si pompa frana spate. Multumesc

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E normal sa cedeze simeringurile de ulei de la furca dupa 15000 km (cam 3000 au fost pe macadam/drumuri proaste)? Le-am schimbat anul trecut, si deja sunt pa! :( Intreb pt. ca primul care a cedat e pe aceeasi jamba ca si anul trecut si ma gandesc ca o fi avand vreo imperfectiune. Sunt AllBalls daca are vreo importanta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt multi km dar nici foarte putini mai ales daca 3000 din ei au fost pe macadam. Intrebarea este daca ai curatat furca sau au curatat-o simeringurile. De asemenea un alt factor agravant este furtunul cu presiune care la furcile "normale" trece de simeringuri.

Ai putea sa pui niste protectii. Am avut pe F650 GS niste burdufuri care mie mi s-au parut foarte ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...