Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Furtun cu presiune nu a vazut decat de 2 ori in aproape 18 luni. In rest, ce-a spalat-o ploile care m-au prins pe drum. Stiu de burdufurile alea, dar nu-mi plac... In concluzie, e un nr ok de km la care sa cedeze (tocmai ce am vb cu un prieten care o are cam din aceeasi perioada, si tot la al doilea rand e. Acelasi stil de mers, cam aceeasi km).

 

Ms. ERU-le :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

confirm faza cu garniturile:

fara burdufuri - in jur de 12 mii.

cu burdufuri - 40 mii

semeringuri originale de la reprezentanta.

 

Curge mereu aceeasi jamba prima din cauza ca are un singur disc de frana ;)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Curge mereu aceeasi jamba prima din cauza ca are un singur disc de frana ;)

cum adica? sau e doar o gluma?

am schimbat de 2 ori simering-ul si tot curge cea din stinga (cum stai pe ea)

se pare ca tubul are ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nici o gluma.

La mobrele cu un singur disc de frana furca este solicitata asimetric pe franare. Mobrele noastre au placa aia de rigidizare pt a compensa fenomenul asta (si pentru a compensa faptul ca nu au furca usd). Btw - e principalul motiv pentru care s-au pus 2 discuri la motorete (forta de franare cu un singur disc poate depasi lejer aderenta ).

Se pot vedea detalii in felul in care se uzeaza cuzinetii interior dupa muulti km.

Ce zic eu aici e valabil in conditiile in care semeringurile pica dupa durata lor "normala" de viata.

Daca exista probleme premature la una din jambe atunci cauzele pot fi tub zgariat sau cuzineti uzati aiurea(un tub stramb s-ar simti inainte in felul in care amortizeaza )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreb pt. ca primul care a cedat e pe aceeasi jamba ca si anul trecut

 

Acum m-am uitat pe poze de anul trecut si am vazut ca de fapt tineam minte aiurea. Acum a cedat cel de pe stanga, anul trecut cel de pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e nici o gluma.

La mobrele cu un singur disc de frana furca este solicitata asimetric pe franare. Mobrele noastre au placa aia de rigidizare pt a compensa fenomenul asta (si pentru a compensa faptul ca nu au furca usd). Btw - e principalul motiv pentru care s-au pus 2 discuri la motorete (forta de franare cu un singur disc poate depasi lejer aderenta ).

Se pot vedea detalii in felul in care se uzeaza cuzinetii interior dupa muulti km.

Ce zic eu aici e valabil in conditiile in care semeringurile pica dupa durata lor "normala" de viata.

Daca exista probleme premature la una din jambe atunci cauzele pot fi tub zgariat sau cuzineti uzati aiurea(un tub stramb s-ar simti inainte in felul in care amortizeaza )

am inteles, mersi

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

stie cineva ce priza este asta ?

post-72-0-85491600-1376595274_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, e DIN, standard. http://www.wunderlich.de/shop/bmw-f-serie/f-650-st-cs-gs-dakar/elektrik-beleuchtung/stecker-steckdosen.html

 

Gasesti adaptoare pentru priza auto, sau direct "stecherul"

Multumesc frumos!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa schimb lantul. Ce kit de lant recomandati?

 

Lantul vechi s-a uzat neuniform. Cand am cumparat motocicleta o portiune din lant zalele erau ca si gripate desi lantul era aproape nou..

Eu l-am uns si l-am frecat in toate felurile am crezut ca isi va da drumu, dar nu am vazut mare schimbare in primele luni. Dupa un timp nu i-am mai dat nici o importanta, acum la 17.000km de cand am cumparat moto, are o uzura neuniforma de toata frumusetea.

Care pot fi cauzele griparii si a uzurii neuniforme, poate pot sa previn asta la noul lant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa schimb lantul. Ce kit de lant recomandati?

 

Lantul vechi s-a uzat neuniform. Cand am cumparat motocicleta o portiune din lant zalele erau ca si gripate desi lantul era aproape nou..

Eu l-am uns si l-am frecat in toate felurile am crezut ca isi va da drumu, dar nu am vazut mare schimbare in primele luni. Dupa un timp nu i-am mai dat nici o importanta, acum la 17.000km de cand am cumparat moto, are o uzura neuniforma de toata frumusetea.

Care pot fi cauzele griparii si a uzurii neuniforme, poate pot sa previn asta la noul lant.

griparea cred ca apare de la coroziune sau deformarea axului sau a zalei

si uzura neuniforma de la socuri din ambreiaj, din acceleratie, mers off-road

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

griparea cred ca apare de la coroziune sau deformarea axului sau a zalei

si uzura neuniforma de la socuri din ambreiaj, din acceleratie, mers off-road

Deformarea carui ax? Mersul pe off-road cum ar putea duce la uzura neuniforma?

 

A montat cineva si alte dimensiuni de cauciucuri pe f650gs dakar decat 130/80 R17 si 90/90 R21? S-ar putea monta un 140/80 R17 pe spate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deformarea carui ax? Mersul pe off-road cum ar putea duce la uzura neuniforma?

 

A montat cineva si alte dimensiuni de cauciucuri pe f650gs dakar decat 130/80 R17 si 90/90 R21? S-ar putea monta un 140/80 R17 pe spate?

axul din lant evident, dintre zale

daca ai de scos fieratania dintr-o groapa sau urcat o panta

sint totusi mai mari fortele care solicita lantul decit cind mergi in oras

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deformarea carui ax? Mersul pe off-road cum ar putea duce la uzura neuniforma?A montat cineva si alte dimensiuni de cauciucuri pe f650gs dakar decat 130/80 R17 si 90/90 R21? S-ar putea monta un 140/80 R17 pe spate?

Da poți pune si 140.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E mai scump 140 si nu are rost sa pui asa ceva. dakaru merge foarte bine cu dimensiunile lui normale.

cu cat folosesti gume mai late cu atat se comporta mai dubios pe sleauri, urme de camion, etc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu cere-i camera pt 19 sau 17 ca stiu aia ce sa iti dea :)

 

... eu am cumparat de la haidenau, comanzi azi si maine e la usa :)

o sa stie ce sa iti dea daca le zici mobra sau dimensiunile gumelor

sint vreo 4 feluri de camere de 17 si tot atitea de 19

conteaza si ce dimensiunea balonului nu numai dimaetrul interior

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si ce nu scrie pe ce are acum? ca sa nu mai zic de site-ul asta http://www.bikez.com/motorcycles/bmw_f650gs_2007.php

crezi ca intra aici cei de la heidenau sa vada ce mobra are?

si de unde ar sti ce username are?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol, eu ma refer la om, cere pt ce are, adica se uita pe ce are acum (dimensiunile actuale) sau daca nu intra pe site-ul ala dar in principiu da, cei de la haidenau daca le zici ca vrei camera fata sau spate pt f650gs stiu ce sa iti dea :) nu cred ca difera la gs decat dakaru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu cerei camera pt 19 sau 17 ca stiu aia ce sa iti dea :)

ai scris sa ceara 17 si 19 FARA sa dea balonul sau mobra

si sa ghiceasca heidenau de care vrea

lol, eu ma refer la om, cere pt ce are, adica se uita pe ce are acum (dimensiunile actuale) sau daca nu intra pe site-ul ala dar in principiu da, cei de la haidenau daca le zici ca vrei camera fata sau spate pt f650gs stiu ce sa iti dea :) nu cred ca difera la gs decat dakaru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...