Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

Ms de raspuns, cat de inalt esti? Din poze cel in 4 suruburi pare mai inalt decat cel in 3.

 

 

Eu am montat si acel distantier si daca stau drept iau in gat aerul si putin cocosat in casca...

 

 

Eu am montat si acel distantier si daca stau drept iau in gat aerul si putin cocosat in casca...

 

 

E mult 330 usd peste 10%din pretul moto... cel facut de Bogdan Harea stii cam cat este?

 

Multumesc

 

 

Acum ceva timp in urma l-am intrebat si eu de un pret pe Bogdan si era 300 de ron parca ,de atunci a trecut ceva timp ....poate s-a ieftinit :scratch: :D .

 

Daca iti inlocuiesti parbrizul poate vinzi separat distantierul acela (la un pret decent) :)

 

 

Bafta,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare, vreau si eu un sfat de la voi. Vreau sa-mi achizitionez un F650GS , din Germania sau Italia. La ce ar trebui sa fiu atent la achizitionare? Exista hibe ceva? In momentul de fata am un Chopper si vreau si altceva pt drumurile noastre.

Astept sfaturile voastre...apropo am 1.72 inaltime si ma mai intereseaza daca e ok pt acest model.

 

Mc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat discul de frina si erau niste saibe de ceva carton/clingherit intre disc si butuc

au rol de izolare termica/fonica/mecanica?

cit de importante sint?

cred ca 34117661879 e codul lor si 5 euro bucata e cam mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu problemele cu parbrizul de la motocicletele noastre.

Am schimbat si eu pozitia parbrizului fara nici un fel de piesa de 300$ sau ceva asemenea.

 

Cum am facut toata treaba am scris in mai multe posturi pe aici, unul din ele fiind urmatorul: /index.php?/topic/20791-cine-are-bmw-650-f-gsdakar-2000-injectie/?p=3183764

 

Cateva poze cu parbrizul modificat le pun aici.

 

Ca bonus, dupa ridicarea parbrizului ramane un spatiu suficient sub parbriz unde poti sa pui manusile, un aparat foto, dar cu mare grija sa nu cada :D .

post-65925-0-65592200-1399971051_thumb.jpg

post-65925-0-28454100-1399971056_thumb.jpg

post-65925-0-30637800-1399971059_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc si varianta asta, am gasit niste suruburi insa cred ca trebuie sa ovalizez putin gaurile pe interior (de fapt distantierele alea turnate pe interiorul parbrizului) ca altfel nu reusesc sa potrivesc unghiul suruburilor cu prinderile din cadru. Sunt curios totusi cum vezi peste el asa ridicat , e OK?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa incerc si varianta asta...

 

Vizibilitatea nu e cu nimic obstructionata, si eu mi-am pus initial aceasta problema, dar dupa ce m-am urcat pe motor nu am acut niciodata senzatia ca ma impiedica cu ceva.

Am 1.76m inaltime.

 

Trage de parbriz sa vezi ca e flexibil. nu trebuie sa ovalizezi nimic.

 

Intr-adevar, montatul parbrizului in aceasta pozitie presupune jumatate de ora - o ora de munca, spre deosebire de 5 minute standard, dar rezultatul rasplateste munca.

 

Aici pe motocicleta era un prieten, care e mai inalt decat mine, cred ca are 1.80-1.85m

post-65925-0-54765400-1399974220_thumb.jpg

post-65925-0-52508700-1399974226_thumb.jpg

post-65925-0-92706000-1399974233_thumb.jpg

post-65925-0-75544400-1399974240_thumb.jpg

post-65925-0-73917800-1399974247_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat discul de frina si erau niste saibe de ceva carton/clingherit intre disc si butuc

au rol de izolare termica/fonica/mecanica?

cit de importante sint?

cred ca 34117661879 e codul lor si 5 euro bucata e cam mult...

antivibratii

pentru unele tipuri de placute ai sanse sa scartaie ca un autobuz hodorogit.

Teoretic - vibratiile astea reduc marginal performanta de franare. Practic - nu am simtit asa ceva

Lucru fain - daca te latra cainii la viteza mica ajunge sa agati putin frana cat sa atinga placutele. Sunetul de frecventa inalta e asa de puternic pentru urechile lor incat o sa ii vezi cum se opresc si se dau cu capul de pamant in unele cazuri. Testat in parcarea de la munca, dupa 2-3 runde nici nu ma mai bagau in seama :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In legatura cu problemele cu parbrizul de la motocicletele noastre.

Am schimbat si eu pozitia parbrizului fara nici un fel de piesa de 300$ sau ceva asemenea.

 

Cum am facut toata treaba am scris in mai multe posturi pe aici, unul din ele fiind urmatorul: /index.php?/topic/20791-cine-are-bmw-650-f-gsdakar-2000-injectie/?p=3183764

 

Cateva poze cu parbrizul modificat le pun aici.

 

Ca bonus, dupa ridicarea parbrizului ramane un spatiu suficient sub parbriz unde poti sa pui manusile, un aparat foto, dar cu mare grija sa nu cada :D .

 

Frumos, o sa incerc si eu numai ca al meu e in 3 suruburi si o sa incerc sa il indrept sper sa nu il sparg... ca am obs ca una din gaurile de prindere e putin crapata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

dupa 2 ani de la ultima inlocuire a ventilatorului de la radiator, acum am din nou aceeasi problema.

Caut unul SH pt F650GS 2006(cred ca e ok si cel de pe G650GS) pe care sa il pot achizitiona pana pe 19 mai.

 

Stiti ceva dezmembrari 'actuale'?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Frumos, o sa incerc si eu numai ca al meu e in 3 suruburi si o sa incerc sa il indrept sper sa nu il sparg... ca am obs ca una din gaurile de prindere e putin crapata...

 

Am facut si eu asa 3 suruburi m5 si niste distantiere de la hornbach.

Rezulat e mai bine dar parca mai i ar trebui inca 5-10 cm... poate imi fac un deflector ceva idei ca sa nu gauresc parbrizul actual?

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista niste extensii de parbriz

de exemplu 10006546 de la Louis (nu ma lasa sa inserez link-ul)

dar nu sint ieftine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am jucat zilele trecute cu parbrizul si am reusit sa il mai inalt putin. L-am testat ieri, este mult mai bine pana la 60, pot sa merg cu flip-up-ul ridicat, pana la 80 incepe sa vibreze vizorul de soare incorporat, dupa 80 deja se simte bine vibratia iar intre 100-120 in loc sa aud ureltul continuu al vantului am parte de un "tractoras" in casca, acel buffeting.

Pro: presiunea vantului pe piept s-a diminuat considerabil, a scazut suieratul de intensitate ridicata al vantului in casca, vizibilitatea nu este impiedicata (la 1.85 m), posibil sa scap de o parte din insecte...

Contra: vibratii neplacute in casca pe care nu le aveam inainte, din continuu si inalt sunetul s-a transformat in note mai grave si "lovituri" intermitente.

 

Mai am loc de ridicat 2-3 cm, sa vedem cum se comporta... poate reusesc sa adaug si o aripa deflectoare transparenta.

 

Toate materialele luate de la Brico: tija filetata M5 , 4 ron/1 m (asta pentru ca nu am gasit suruburi M5 cu lungime de 9-10 cm), saibe aluminiu/cauciuc si piulite (2-3 ron), furtun benzina de la un magazin auto 4 ron. Pentru modificat inclinatia se taie tuburile de cauciuc mai lungi sau mai scurte, din tija filetata poti sa iti faci suruburi de ce lungime vrei. Asa cum a spus si Ssminkly, se poate trage cu grija de parbriz, este destul de flexibil la potrivirea gaurilor cu suruburile.

 

 

post-79158-0-95071600-1400224500_thumb.jpg

post-79158-0-28720200-1400224502_thumb.jpg

post-79158-0-65933500-1400224503_thumb.jpg

post-79158-0-07132700-1400224505_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cristibmw - ce le faci e le toci asa de rapid? am auzit foarte rar de probleme la ventilator

 

Nu stiu care o fi problema, se pare ca la electrica sta bine...

 

Partea buna e ca un domn priceput a reusit sa-l desfaca si sa-l repare. Deci am ventilator, pana data viitoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Azi am observat ca a inceput sa cedeze cablul de ambreiaj, sunt vreo 2 fire rupte jos, iar mansonul prin care trece e spart chiar acolo unde e sprijinit in capacul ambreiajului.

Care e cea mai simpla metoda de a comanda un cablu nou? Si unul de acceleratie eventual, fiind de aceeasi virsta s-o fi apropiind si ala de sfirsitul vietii...

Mi se pare aiurea ca ditamai firma cum e BMW nu are un magazin online.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Azi am observat ca a inceput sa cedeze cablul de ambreiaj, sunt vreo 2 fire rupte jos, iar mansonul prin care trece e spart chiar acolo unde e sprijinit in capacul ambreiajului.

Care e cea mai simpla metoda de a comanda un cablu nou? Si unul de acceleratie eventual, fiind de aceeasi virsta s-o fi apropiind si ala de sfirsitul vietii...

Mi se pare aiurea ca ditamai firma cum e BMW nu are un magazin online.

http://realoem.ro

atentie ca la piese moto se mai adauga 10%

si eu am stat citeva luni dupa niste saibe

codurile le gasesti pe http://realoem.com

32737661757

32737660040

 

ca solutie de urgenta poti sa schimbi numai miezul

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...