Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

timpul in care intra ventilatorul tine de foarte multi parametri, inclusiv de temperatura la care a stat moto peste noapte, grad de uzura, tipul de ulei, variatiile in punctul de functionare al termostatului si sondei de temperatura, softul dep e mobra, etc........ daca intra - nu te stresa, nu e relevant dupa cat timp o face

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor help...

 

Am schimbat uleiu si am schimbat si busonul de la ulei. Partea interesanta este ca , garnitura nu a venit cu tot cu buson trebuia cumparata separat...

Acum ca sa o comand din nou trebuie sa cumpar zeci de bucati :-))) ca nu aduce nimeni 1 bucata.

Am cautat dupa dimensiuni ( 24x30x1,5), pe la Hornbach, pe la alte magazine auto, baza tehnica.ro... nici o sansa sa pot lua o bucata, doar de la 40 in sus :-))

 

Are cineva din greseala garnitura asta? platesc in plus si 1 bere, 2, 3...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BMW recomandă chiar ulei mineral, nu semi-sintetic :)

Singura problemă care ar putea să apară ar fi să-ți patineze ambreiajul, dar dacă zici că ai deja 1000 km și n-ai simțit chestia asta, poți sta liniștit.

 

Cât privește uleiurile de lanț... discuțiile pot fi interminabile :) . Important e până la urmă e să-l ungi frecvent, mai puțin contează cu ce. Dacă zici că al tău e alb, probabil că e ceva teflonat, recomandat pentru stradă, se duce mai repede pe off.

 

LE: Sper că e un typo ce-ai scris cu uleiul 15W15 :D

Editat de Bogdan Brinduse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În cazul ăsta înseamnă că au updatat recomandările de uleiuri pentru motoarele dual-spark, cele de generație 2004 - 2007.

Faza e că pe net, în format pdf pentru generația asta nu se găsește nici un fel de material, nici Owners Manual, nici Service Manual. Toată lumea folosește (myself included) folosește clasicul pdf Repair Manual pentru modelele 2000 - 2003, unde zice de ulei mineral.

Apropos, dacă tot ai manualul, nu-i faci niște poze când ai timp și chef, eu am tot un dual-spark, si n-am nici un fel de manual, poate mai descopăr și alte surprize prin el :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare.. daca as vrea la un Dakar sa am frane/conducte metalice, ce optiuni am? Am vazut ca e ceva pe Louis la bucata, dar ma gandeam ca exista si ceva solutie mai ortodoxa in care dai modelul mobrei si banu si primesti in schimb furtunele gata P&P...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare.. daca as vrea la un Dakar sa am frane/conducte metalice, ce optiuni am? Am vazut ca e ceva pe Louis la bucata, dar ma gandeam ca exista si ceva solutie mai ortodoxa in care dai modelul mobrei si banu si primesti in schimb furtunele gata P&P...

 

Parcă Venhill aveau așa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor help...

 

Am schimbat uleiu si am schimbat si busonul de la ulei. Partea interesanta este ca , garnitura nu a venit cu tot cu buson trebuia cumparata separat...

Acum ca sa o comand din nou trebuie sa cumpar zeci de bucati :-))) ca nu aduce nimeni 1 bucata.

Am cautat dupa dimensiuni ( 24x30x1,5), pe la Hornbach, pe la alte magazine auto, baza tehnica.ro... nici o sansa sa pot lua o bucata, doar de la 40 in sus :-))

 

Are cineva din greseala garnitura asta? platesc in plus si 1 bere, 2, 3...

 

Eu am luat garnitura aia de cupru la bucata de la Bavaria, si oricum le refolosesc de cel putin 2-3 ori

Daca vrei, ma bag eu la 10 bucati din alea 40 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oare.. daca as vrea la un Dakar sa am frane/conducte metalice, ce optiuni am? Am vazut ca e ceva pe Louis la bucata, dar ma gandeam ca exista si ceva solutie mai ortodoxa in care dai modelul mobrei si banu si primesti in schimb furtunele gata P&P...

 

Prima soluție este cea OEM. Exemplarele cu ABS au conducte metalice.

Cealaltă soluție este să cauți pe cineva care vinde așa ceva. Se pot face la dimensiune, mi-am făcut la 800 după ce am înălțat ghidonul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar pe fata este cu inserție metalică OEM, pe spate este doar cămașă de cauciuc. Tot de la cei de mai sus mi-am comandat și eu pentru spate furtun Venhill, via service-ul moto. Pe fata am luat și înălțătoare și conducta Touratech. Banjoul de pe fata de langa rezervor este într-adevăr la un unghi mai ciudat însă se găsește și în oferta Venhill.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat garnitura aia de cupru la bucata de la Bavaria, si oricum le refolosesc de cel putin 2-3 ori

Daca vrei, ma bag eu la 10 bucati din alea 40 :)

Multam pentru replay, am zis ca are cineva ratacita 1 bucata pe undeva.

Cred ca asta e singura solutie pana la urma, sa iau mai multe si las si aici mesaj cand fac stoc ca sa le impartasesc.

 

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multam pentru replay, am zis ca are cineva ratacita 1 bucata pe undeva.

Cred ca asta e singura solutie pana la urma, sa iau mai multe si las si aici mesaj cand fac stoc ca sa le impartasesc.

 

Multam.

 

Eu am schimbat busonul cu unul cu supapa, doar pun furtunul pe el și gata. Simplu, fără sa mai desfac, nici măcar pe mâini nu ma murdăresc...

 

Numai bine,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...