Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

GS are alternator de 400w. nu are rost sa va aingrijorati in legatura cu bilantul electric......

Lumina ff puternica pe frana poate deruta soferii. Intensitatea luminoasa a stopului e si ea socotita.

 

la auto - cand vad pe careva ca merge cu proiectoare si lumina de ceata (pozitie ff puternica pe spate) imi declanseaza un pulseu de agresivitate deoarece ma deranjeaza la ochi. Va imaginati voi ce inseamnna asta .... ma abtin sa scriu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce loc e la F650 dar eu, la AT, am montat in paralel cu pozitia si frana originala, doua stopuri cu led de la piese auto, probabil d-alea care isi pun tir-istii pe muchile remorcii. Am avut neplacuta surpriza sa mi sa arda ambele filamente de la becul original, anul trecut, in Croatia. Si a trecut o zi si o seara pna m-am prins.

Sunt suficient de puternice sa se vada si pe soare dar nu foarte deranjante noaptea.


» Post actualizat in 28 Apr 2016 05:22

PS. Sunt cu LED.

post-7680-0-26319700-1461816376_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zidule, poziția nu e deloc deranjantă, asta era partea faină a becului, lumina nu e concentrată, dar intensă.

Doar stopul de frână se aprinde în mod foarte vizibil, ceea ce e extrem de util, în trafic - după părerea mea, lumina de frână e una din cele mai importante la un vehicul.

 

Un lucru iarăși foarte util la genul ăsta de becuri: existența mai multor LED-uri, atât pe poziție cât și pe frână, elimină riscul de a rămâne fără lumină, în cazul în care se arde filamentul (cazul de mai sus, de care povestește @andrei belcic).

Editat de eFu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap ...

- pus bec cu led, care intradevar e 5W ca si cel original doar ca e cu led (adica asta: http://becleduri.ro/leduri-auto-becuri-led-auto-12v-24v/becuri-led-auto-12v-leduri-auto/46-leduri-auto-p21-5w-bec-led-pozitie-frana/leduri-auto-bec-led-auto-p21-5w-bay15d-33-smd-5630-cu-lupa-rosu-pozitie-frana.html )
- dupa care pus in colturile nefolosite ale stopului original, cate un led de 5w pe frana , cu un cacacel de ala de pulseaza frana la inceput...

deci 5W pe pozitie si 15W total pe frana .. eu zic ca e ok ... in film apare ca ar fi prea puternic, dar nu e chiar asa ... oricum daca te uiti mult in el de aproape, 50cm, ramai cu oleaca de sechele pe retina =))))

asta a iesit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap ...

 

- pus bec cu led, care intradevar e 5W ca si cel original doar ca e cu led (adica asta: http://becleduri.ro/leduri-auto-becuri-led-auto-12v-24v/becuri-led-auto-12v-leduri-auto/46-leduri-auto-p21-5w-bec-led-pozitie-frana/leduri-auto-bec-led-auto-p21-5w-bay15d-33-smd-5630-cu-lupa-rosu-pozitie-frana.html )

- dupa care pus in colturile nefolosite ale stopului original, cate un led de 5w pe frana , cu un cacacel de ala de pulseaza frana la inceput...

 

deci 5W pe pozitie si 15W total pe frana .. eu zic ca e ok ... in film apare ca ar fi prea puternic, dar nu e chiar asa ... oricum daca te uiti mult in el de aproape, 50cm, ramai cu oleaca de sechele pe retina =))))

 

asta a iesit:

 

 

Foarte frumos ai facut. Bravo!

De unde ai luat cacacelul care pulseaza?

Editat de xenna
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Saptamana asta o sa intru in posesia unui F650GS din 2004 si vreau sa ii pun crash bars. Pe motor are crash bar (cred ca ceva model din fabrica). Vreau sa ii pun in fata si separat in spate pt. protectie genti.
Ma puteti ajuta cu ceva ideei/poze care aveti asa ceva?
Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te pe site-ul celor de la Heavy duties. Crash pentru protectie genti nu am prea vazut... daca te referi la faptul ca vrei sa iti protejezi gentile laterale in caz de tranta. Poate te referi la suport pentru genti care sa actioneze ca si protectie, dar numai atunci cand nu ai gentile montate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu o sa fie fara genti. O sa il folosesc la naveta si iesiri pe drumuri neasfaltate in zona de munte.

Ma interesează ca in cazul unei cazaturi sa preia crashbarul greutatea ca sa nu fie pe cutie si sa sparga sau sa se rupa suportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Saptamana asta o sa intru in posesia unui F650GS din 2004 si vreau sa ii pun crash bars. Pe motor are crash bar (cred ca ceva model din fabrica). Vreau sa ii pun in fata si separat in spate pt. protectie genti.

Ma puteti ajuta cu ceva ideei/poze care aveti asa ceva?

Va multumesc!

Cred ca singurul model care are protectii de genti laterale este BMW F650 GS-P (de politie - am vazut in UK si USA) .

Cam asa arata:

post-40812-0-07061500-1462265786_thumb.jpg post-40812-0-09231900-1462265764_thumb.jpg

 

Nu stiu la noi cine ar face asa ceva. Ma batea gandul sa imi fac si eu ceva protectii de genti laterale dar cred ca ar fi cam complicat din cauza ca: e mult de indoit la ele + nu stiu diametru bara si cotele lor: deci se fac cam la ghici... Doar daca s-ar gasi pe undeva prin UK si USA ceva parc/parcuri de dezmembrari cu modele de politie retrase din serviciu....

 

Bafta

 

PS: Uitasem: daca folosesti protectii de genti laterale cam renunti la mersul cu pasager. O prindere pt protectia gentii laterale este suportul de scarita al pasagerului. In plus, alea de politie erau numai pt o singura persoana.

» Post actualizat in 03 May 2016 09:08

post-40812-0-29701200-1462266453_thumb.jpgpost-40812-0-02477200-1462266434_thumb.jpgpost-40812-0-96853100-1462266478_thumb.jpgpost-40812-0-63535600-1462266490_thumb.jpg

Editat de Serban.S
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru carene&motor cele mai potrivite sunt cele de la HeavyDuties, protejează foarte bine.

Astea pentru genți par cam ciudate, deși la o căzătură gențile cam au de suferit dacă-s din plastic (adică se cam fac praf...). Mai bine ia-ți un set de genți textile (saddlabags) și ieși mai ieftin (cam 150 euri), în cazul în care mobra nu are, deja, genți.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are deja gentile originale bmw si topcase. Exact asa ceva as vrea ca cele din poza. Aici la cj este cineva care fac la comanda ce vrei( evil chop pe Facebook) . O sa merg la ei sa vad daca se poate realiza. Nu vreau pasager. Am avut experiente neplacute cu pasager si am zis ca nu mai urc pe nimeni veci cu mine pe motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca baietii aia fac, si iti faci si tu o pereche, intreaba si cat costa .

M-as baga si eu la o pereche de protectii de cutii laterale. Poate mai scadem putin din pret daca suntem mai multi. Da-mi un semn pe PM cand afli ceva despre cost.

Stima.

Serban

 

Aici la cj este cineva care fac la comanda ce vrei( evil chop pe Facebook) . O sa merg la ei sa vad daca se poate realiza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce nu luati voi in considerare e fagilitatea cadrului spate. Si la o tranta lejera in care dai cu scaritele pasagarului pe jos cadrul spate se torsioneaza / indoaie. Cu crash bar e mult mai nasol.

 

Pe forestier nu ai ce cauta cu genti laterale si in principiu nici cu topcase. Le faci zdrente de la socuri inainte sa la faci de la cazaturi. iesi in teren - gentile acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...