Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ies si cu presa sau baros dar strici cota de strangere si dupa aia o sa te miri dece se invarte rulmentul in roata.

La carte scrie ca incalzesti butucul pana la 100 grade si apoi scoti sau bagi rulmenti. Pentru asta dai 50 lei pe un feon industrial meserias si te ocupi (suta de grade e aia unde se evapora rapid scuipatu). SAu mai iei si un termometru cu infrarosu.

NU folosi presa sau ciocan!!!!

 

Alternativ poti sa te misti pana la mine la curte (langa bucuresti). Eu beau tuica si tu iti schimbi rulmentii :)


» Post actualizat in 23 Feb 2017 20:08

foarte important - nu uitati rulmentii din port pinion. la mie aia s-au distrus primii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reusit sa pun testaru pe motor si imi da eroare ca am presiune prea mare de benzina, am masurat presiunea intre filtru si injector este de 3,5. Ma gandesc sa nu fie bulit injector. Am bujie noua dau la automat face o rotatie doua si se ineaca, scanteie am dar imi ineaca bujia, filtru de benzina ma gandesc ca nu e bulit daca din el iese 3,5.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer nu am inceles nimic nu imi dau cu seama ce vrei sa spui

» Post actualizat in 25 Feb 2017 21:28

Din filtru imi iese 3,5 bari dar pe tester imi apare ca injecteaza o cantitate prea mare de benzina, De aia ma gandesc sa schimb injector, poate nu pulberizeaza bine benzina, mentionez ca sunt proaspat posesor de bmw,

» Post actualizat in 25 Feb 2017 21:28

Sincer nu am inceles nimic nu imi dau cu seama ce vrei sa spui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

4 Bucsa - 46527652164 - 28,03 X 2

daca are cineva nevoie

bucsa are 26 mm lungime si diametre int-ext 11 si 18 mm

cel putin cea din dreapta, presupun ca sint identice

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

wd40 la greu si eventual incalzit cu feon industrial. poti incerca cu un dorn si ciocanul - poate isi dau dumul de acolo. Socul ar trebui sa rupa rugina

iese foarte greu

am reusit cu freeze spray si o juma de ora de ciocanit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no, nu stiu, mie mi-a parut un lucru mic o bucsa de 18 mm

cu feon-ul nu se intzepenste mai tare?

 

am o intrebare care nu-mi da pace:

daca dai cu freeze spray pe un inel, bucsa, saiba, etc

diametrul interior creste pentru ca se contracta pe toate directiile

sau scade pentru ca scade si cel exterior?

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diametrul interior al bucsei scade cand dai cu rece.

La orice metoda termica pe care o aplici conteaza puterea ei (un spray nu are putere de racire semnificativa comparat cu cele cateva mii de w ale unui feon industrial).

Piesele se desprind datorita catorva factori: coeficientii de dilatare diferiti pot lucra in avantajul sau dezavantajul tau. Evacuarea diferita a caldurii poate ajuta si ea la a obtine dimensiuni diferite pentru a le degripa. Iti explic mai multe cand vin dupa piese.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa dau bucsele de la cricul central jos, o sa iau un surub lung pe care il trec prin bucsa, pun in capatul opus un cap de tubulara mare (cu interiorul mai larg decat bucsa), o saiba mare si o piulita. Apoi ma apuc sa strang voiniceste, ori se rupe surubul, ori se deplaseaza bucsa... Eventual dau si cu wd40 inainte, ca sa nu fiu chiar brutal.

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba este relativ simpla...nu rezolvi de regula mare lucru cu freeze spray in cazul asta...faptul ca ai reusit sa scoti bucsa se datoreaza mai mult ca sigur ciocanitului (crazvy). Caldura cu incredere si iese.

Editat de fratelescris
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa dau bucsele de la cricul central jos, o sa iau un surub lung pe care il trec prin bucsa, pun in capatul opus un cap de tubulara mare (cu interiorul mai larg decat bucsa), o saiba mare si o piulita. Apoi ma apuc sa strang voiniceste, ori se rupe surubul, ori se deplaseaza bucsa... Eventual dau si cu wd40 inainte, ca sa nu fiu chiar brutal.

ori se duce filetul si ramii cu surubul in bucsa :P

 

Treaba este relativ simpla...nu rezolvi de regula mare lucru cu freeze spray in cazul asta...faptul ca ai reusit sa scoti bucsa se datoreaza mai mult ca sigur ciocanitului (crazvy). Caldura cu incredere si iese.

in principal da, dar spray-ul a contat enorm

am incercat cu ciocanit, WD40+ciocanit si spray+ciocanit

la ultimul a iesit in 5-6 lovituri,

bine nici frecarea nu mai era pe toata lungimea

iesise cam un sfert deja

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi ar plăcea sa pun un set de karoo 3 , dar pe fata nu cred ca produc dimensiunile de care am nevoie 100/90/19,in schimb am găsit 110/80/19...!

Pot merge pe 110/80,fara a simți vreo diferența ,in rau!

Stima,
Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi ar plăcea sa pun un set de karoo 3 , dar pe fata nu cred ca produc dimensiunile de care am nevoie 100/90/19,in schimb am găsit 110/80/19...!

 

Pot merge pe 110/80,fara a simți vreo diferența ,in rau!

 

Stima,

Ovidiu

Poti sa mergi linistit. Pe 650 aveam si eu Karoo 3 cu 110 fata 150 spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu ca pe spate am găsit ce trebuie doar pt fata eram nedumerit, atunci o sa îmi pun un set și eu, cum sânt pe asfalt?

 

Mersi mult,

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...