Sari la conținut

Cine are BMW 650 F gs/Dakar (2000+, INJECTIE)


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 11,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca nu stii sa se fi schimbat vreodata oringul la filtru de ulei, poti sa il schimbi, pentru siguranta.

Dar sa schimbi la fiecare schimb de ulei e putin overkill.

La fel cu saibele. Exceptiue daca le strangi in nestire si se subtiaza.

E prima data cand fac eu schimbul de ulei, nu stiu fostul proprietar ce a facut, tocmai deasta intreb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ca sa raspundem totusi si la intrebare, le poti comanda ori direct la Bavaria, ori la orice comerciant de piese schimb mai rasarit.

Codurile aferente le gasesti pe Realoem, cautand dupa ultimele 7 caractere din seria de sasiu:

http://www.realoem.com/bmw/en/select

LE: Daca e s-o faci dupa carte, ai nevoie de saiba pentru busonul de la baia de ulei, de saiba pentru surubul de la rezervorul de ulei, plus oringul de la filtru. Dupa cum zicea si colegul mai sus, se pot refolosi linistit mai multe schimburi, daca suruburile sunt stanse la cuplurile corecte. Ca sa stai linistit, la refolosire le poti decali in prealabil (le incingi pana incep sa straluceasca, si le lasi sa se raceasca singure - in felul asta cuprul isi recapata maleabilitatea)

Editat de Bogdan Brinduse
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Pentru cine nu stie, acesta este unul din filtrele de benzina ce fumctioneaza f bine pe mobrele noastre. Dat fiind ca filtrul din poze era destinat unui amic care s-a sucit cu mobra(vanzare, bebe dastea) filtrul de benzina merge la vanzare. 35ron cu transport prin Posta RO inclus. Primul venit, primul servit

post-43689-0-63860600-1515753137_thumb.jpg

post-43689-0-80219100-1515753149_thumb.jpg

post-43689-0-44048600-1515753160_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva prin Bucuresti un tester ? Daca mi-am propus sa plec la Nordkapp as vrea sa fac si un test sa vad daca are ceva probleme. Inteleg ca nici franele nu se pot aerisi daca sunt pe ABS fara sa le deblochezi cu GS911. Mie mi-a facut figura pe DN1, frana spate. S-a supraincalzit si am ramas fara frana. Mentionez ca schimbasem lichidul dar probabil nu am aerisit bine(franele au ABS). Croco, mersi de filtru.

Editat de george13
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandati un magazin/service/persoana care poate face conducte de frana pt un F650GS/04?

Credeti ca merita conducte cu invelis metalic?

Credeti ca merita conducte aftermarket sau ati comanda de la reprezentanta cu codul original?

 

Si o recomandare pentru un disc de frana fata? Tot asa pareri aftermarket/OEM...

 

DIscul meu este deja cu 0.2mm sub limita de service si nu e tocmai smooth.

Conductele sunt originale si nu cred ca au fost schimbate pana acuma. Se pot observa fisuri de la imbatranirea cauciucului pe ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandati un magazin/service/persoana care poate face conducte de frana pt un F650GS/04?

Credeti ca merita conducte cu invelis metalic?

Credeti ca merita conducte aftermarket sau ati comanda de la reprezentanta cu codul original?

 

Si o recomandare pentru un disc de frana fata? Tot asa pareri aftermarket/OEM...

 

DIscul meu este deja cu 0.2mm sub limita de service si nu e tocmai smooth.

Conductele sunt originale si nu cred ca au fost schimbate pana acuma. Se pot observa fisuri de la imbatranirea cauciucului pe ele.

 

Salut.

Daca mi-as schimba furtunele/conductele de la frana nici nu m-as gandi sa-mi pun fara invelis metalic, bine acum ca sa fiu sincer la mobrele cu ABS [nu mi-as lua fara] nici nu se pun altfel de conducte.

N-ai completat la profil de unde esti, asadar cand am avut nevoie sa imi schimb un furtun/conducta [mi-am inaltat ghidonul destul de mult] am aplelat la Florin 0724 668 648. Are si un topic pe aici pe forum pe undeva dar ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sugesti. o sa pun conducte cu invelis metalic cu siguranta.

 

discurile trw sunt ok? ma gandeam sa iau de pe louis, oricum mai caut.

https://www.louis.eu/artikel/trw-lucas-racing-brake-discs-front-type-approved-fuer-bmw-f-650-gs/10043755?filter_bike_id=1149&filter_article_number=10043785&list=381674654

Editat de iridiu192
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija la discurile TRW de pe Louis.de, mi-am luat "teapa" pentru un F650 carburatie.

 

Discul nou pt F650 de la ei de pe site era mai subtire ca cel de fabrica ((https://www.louis.de/artikel/variante/lucas-bremsscheibe-vorne-mst387-feststehend/10043680)

5mm are discul nou OEM, cel de la ei are 4.5 mm.

Am crezut ca e vreo greseala de expediere, dar se pare ca asa recomanda ei pentru F650.

Chestia asta nu e scrisa pe nicaieri pe site, ei dau dimensiunile discului, dar nu si grosimea..

 

Am scris "teapa" cu ghilimele, pentru ca pe Louis ai drept de retur timp de 2 ani.

L-am returnat, dar am pierdut timp si bani.

 

Asa ca intrebati-i inainte sa dati comanda.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am cautat un pic pe tema cu discurile TRW si am gasit ceva bizar, anume ca ei fac modele si de 5 si de 4mm grosime cu acelasi cod. De exemplu MST337 este modelul mai ieftin de la ei pt F650 si este cu acelasi cod si la 4 si la 5mm. Versiunea mai scumpa, "racing", are codul MST337RAC model pe care l-am gasit doar de 5mm grosime. Eu cred ca voi merge pana la urma pe varianta Brembo care e cu aprox 200 ron mai scumpa avand in vedere ca este o piesa pe care o schimb probabil o singura data la motocicleta.

post-52889-0-54831300-1516643358_thumb.jpg

post-52889-0-12299800-1516643366_thumb.jpg

post-52889-0-96157300-1516643373_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aseara sunt fericitul posesor al unui monocilindru rotax de 650, nu e F/G 650 GS dar e facut de BMW si aveam planuri sa-l modific dinainte sa-l cumpar. Sunt interesat daca exista vre-un 650 in dezmembrare, sau chiar doua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate mai are cineva nevoie, am gasit un pret f mic pt discul fata: https://www.miidepiese.ro/disc-frana-68b407g5

Eu am apucat sa il comand din alta parte deja, dar un pic mai scump.

 

Discul merge pe mai multe modele de Aprilia, BMW si Husqvarna: o lista mai detaliata aici: http://motodiscount.ro/DISC-FRANA-FATA-BREMBO-68B407G5-APRILIA-PEGASO-650

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aseara sunt fericitul posesor al unui monocilindru rotax de 650, nu e F/G 650 GS dar e facut de BMW si aveam planuri sa-l modific dinainte sa-l cumpar. Sunt interesat daca exista vre-un 650 in dezmembrare, sau chiar doua.

da, mai am eu cadru, motor, esapament, carene, etrieri, bascula, rezervor benzina, scut motor...

/index.php?/topic/744141-dezmembrare-f650gs-2001-abs/page-5&do=findComment&comment=4375761

Editat de crazvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, mai am eu cadru, motor, esapament, carene, etrieri, bascula, rezervor benzina, scut motor...

/index.php?/topic/744141-dezmembrare-f650gs-2001-abs/page-5&do=findComment&comment=4375761

Mă interesează un alternator și eventual levierul schimbătorului de viteze ....

» Post actualizat in 29 Jan 2018 20:01

Pai nici bmw f650 nu prea e facut de bmw, nu stiu ce ti-oi fi cumparat!

Mie mi-ai scris? Că nu sunt foarte sigur!

Nici nu mi-e clar ce-ai vrut să spui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu ai zis ca ti-ai luat mobra cu motor Rotax si, desi nu e bmw, e facuta de bmw, atunci da. Am vrut sa spun ca f650 e de fapt o Aprilia :P

 

 

Daca o sa citesti cu mai multa atentie ceea ce am scris o sa vezi ca scrie de fapt nu este F650GS dar e tot BMW. Cat despre F650GS = Aprilia e doar un mit urban propovaduit de hateri BMW si preluat de habarnisti.

Editat de ERU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...