Sari la conținut

May 11 2008, Iesirea Din Cluj


wishlist
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 245
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

codita ii destul de distrusa numai ca nr mai sta pe ea ea sa rupt cu tot cu suportu din aluminiu .....roata spate ii dusa.. gandeste-te ca ulei in motor nu mai are...ce a scapat este fata...rezervoru ii destul de indoit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne cat de usor este sa vb de la pc;) .Sunteti cei mai tari in dat sfaturi,ii judecati imediat pe cei care sunt implicati in vre-un accident ......mari maestri ai forumului sunteti!!!!!Domilor "motociclisti" urcati-va pe motociclete si rupeti asfaltul in 2 nu mai dati sfaturi.Pun pariu ca 90% de aici in caz de "URGENTA" nu mai faceti ce scrieti aici.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne cat de usor este sa vb de la pc;) .Sunteti cei mai tari in dat sfaturi,ii judecati imediat pe cei care sunt implicati in vre-un accident ......mari maestri ai forumului sunteti!!!!!Domilor "motociclisti" urcati-va pe motociclete si rupeti asfaltul in 2 nu mai dati sfaturi.Pun pariu ca 90% de aici in caz de "URGENTA" nu mai faceti ce scrieti aici.....

 

 

la cn te refereai? :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La nimeni...dar e foarte usor sa judeci in fata pc-ului si e GROAZNIC sa treci prin asa ceva(tu sau cineva apropiat tzie)

 

Poate te refereai la mine, nu stiu. Ai dreptate, e usor sa judeci la adapostul anonimitatii. Din punctul meu de vedere, NOI TOI, astia, care inca suntem in viata si scriem la adapostul anonimitatii avem obligatia fata de noi insine si de cei dragi noua, sa facem tot ceea ce ne sta in putinta sa nu se mai repete asa ceva.

Scoala moto din Romania e de cacao, strazile sunt de cacao, se circula ca dracu', cum sa invatam sa ne ferim daca nimeni nu explica pe bune, fara patima, la rece, metodic, CE S-A INTAMPLAT, CUM S-A INTAMPLAT, SE PUTEA EVITA ?

 

Eu sunt din Bucuresti si sunt gata sa ma intalnesc cu oricine de aici, sa analizam situatia, sa tragem concluzii. Fata in fata. Fara ascunzisuri. Va anunt ca sunt necrutator daca accidentul e din vina motoristului si se putea evita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunteti penibili toti!

Curios ca este foarte mare aglomeratie aici la accidente. O gramada de babe stau si isi dezbat idioteniile.

Foarte populata sectiunea la accidente. Nu aveti ce face altceva?

Unii vad ca se bucura cand mai pateste cineva ceva.

Spor la comentarii si aberatii.

Eu am disparut de tot de acest site!!! Pa la toata lumea de aici!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te refereai la mine, nu stiu. Ai dreptate, e usor sa judeci la adapostul anonimitatii. Din punctul meu de vedere, NOI TOI, astia, care inca suntem in viata si scriem la adapostul anonimitatii avem obligatia fata de noi insine si de cei dragi noua, sa facem tot ceea ce ne sta in putinta sa nu se mai repete asa ceva.

Scoala moto din Romania e de cacao, strazile sunt de cacao, se circula ca dracu', cum sa invatam sa ne ferim daca nimeni nu explica pe bune, fara patima, la rece, metodic, CE S-A INTAMPLAT, CUM S-A INTAMPLAT, SE PUTEA EVITA ?

 

Eu sunt din Bucuresti si sunt gata sa ma intalnesc cu oricine de aici, sa analizam situatia, sa tragem concluzii. Fata in fata. Fara ascunzisuri. Va anunt ca sunt necrutator daca accidentul e din vina motoristului si se putea evita.

 

 

Nu,nu ma referam la tine.Am citit 23 de pagini de "sfaturi" ce putea sa faca ...ce trebuia sa faca,ce a facut etc..daca a fost vina lui ,daca a fost vina conservarului,oare mai conteaza?Nu o sa invete nimeni sa conduca o motocicleta sau sa evite un accident de aici.Inveti exersand si "CASCAND OCHII FOARTE MARI"mai mari decat motoarele pe care le conduceti.AVETI MARE GRIJA DE VOI ca nu are nimeni inafara de voi.Asfalt uscat si sper sa fie ultimul RIP pe forum,mai sper sa va vad "zburdand" pe sosele, fara probleme,fara necazuri,fara sa va mai taie cineva calea.....ASFALT USCAT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te refereai la mine, nu stiu. Ai dreptate, e usor sa judeci la adapostul anonimitatii. Din punctul meu de vedere, NOI TOI, astia, care inca suntem in viata si scriem la adapostul anonimitatii avem obligatia fata de noi insine si de cei dragi noua, sa facem tot ceea ce ne sta in putinta sa nu se mai repete asa ceva.

Scoala moto din Romania e de cacao, strazile sunt de cacao, se circula ca dracu', cum sa invatam sa ne ferim daca nimeni nu explica pe bune, fara patima, la rece, metodic, CE S-A INTAMPLAT, CUM S-A INTAMPLAT, SE PUTEA EVITA ?

 

Eu sunt din Bucuresti si sunt gata sa ma intalnesc cu oricine de aici, sa analizam situatia, sa tragem concluzii. Fata in fata. Fara ascunzisuri. Va anunt ca sunt necrutator daca accidentul e din vina motoristului si se putea evita.

 

Mai "frate" evita tu o masina, in a carui depasire esti angajat, care-ti intoarce brusc in fatza si-ti ocupa toata banda sau latimea de drum de care ai avea nevoie ca sa o poti evita. Filmeaza-te si pune pe forum, sa mai invatam si noi ceva.

Vina motociclistului e ca n-a zburat peste masina, poate mai traia...

Necrutatorule... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau pt remus - rip

dar vreau sa va spun ca si eu cand merg pe centura bucurestiului am parte de incidente neplacute - soferii se baga in depasire ca si cum eu nu as veni din sens opus -- de 3 ori am iesit pe centura cu moto,de fiecare data mi-sa intamplat la fel

dar a 4 `a oara imi rabatez numarul , iau 1 kg de mere la mine , le asez bine in spatele parbrizului ,si daca incearca vreunu sa ma ignore - bau,direct in parbriz ... nici nu discut ...

fratilor nu se mai poate ... am ajuns sa ne fie frica sa mergem pe strada ... regulamentar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai "frate" evita tu o masina, in a carui depasire esti angajat, care-ti intoarce brusc in fatza si-ti ocupa toata banda sau latimea de drum de care ai avea nevoie ca sa o poti evita. Filmeaza-te si pune pe forum, sa mai invatam si noi ceva.

Vina motociclistului e ca n-a zburat peste masina, poate mai traia...

Necrutatorule... ;)

Aia cu zburatul peste masina se cheama experientza.Nu a avut-o sau nu a avut prezentza de spirit sa se ridice in scaritze.Am trecut prin asa ceva si am ramas cu sechele nasoale dar viu!

Editat de R3Kin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminatzi draku odata cu sfaturile shi cu parerile, ba unu ca ce cautaq cu slikuri, ba ca sa mearga pe circuit, ba mai nou n-avea experientza......ia mai terminatzi cu parerile personale de la sute de km despre un om pe care nu -latzi cunoscut shi nici macar n-atzi avut rabdare sa cititzi tot sa aflatzi despre ce e vb. 29 de ani, moto de la 18, om care CHIAR SE DADEA PE CIRCUIT!!!!! circuit pe care unii il trimit acum, shi care poate n-au vazut unu decat in poze. vb doar daca avetzi ceva pertinent de zis shi n-o mai tot datzi prin balarii cu sfaturi de "cunoscatori"!!!!!!!

rekin, eu personal nu-tzi doresc sa ajungi sa ai asemenea "prezentze de spirit"!!!!! cu toate ca ma indoiesc ca in asemenea imprejurari mai ai capacitatzi de reactzie voluntara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R.I.P.

 

prin 24 de pagini am gasit numai 2 pareri care conteaza.

 

1. care analiza poza undeva mai la inceputul topicului.

 

2. si care spunea ca daca nu-l cunosteati, nu mai dati cu pareri (pag 24)

 

Totusi as dori mentionez, ca nimeni nu mai face calculul in ziua de azi: daca intr-adevar avea 140 la ora (sa zica cineva care era cu el pe alt motor!!!), asta inseamna ca face undeva intre 30-40m/s. Va dati totusi seama ce viteza e aceea? Baga-te langa volan si calculeaza intervalele (in sec) cand te asiguri de 2-3 ori in oglinda, cat timp trece intre prima privire si a 2. Comuna respectiva e plina de curbe lungi, dar totusi curbe. Casele sunt langa sosea! Vezi cam cat se vede din sosea in spatele tau prin oglinda. Rezultatul e infiorator. Sunt motociclist, sunt de parere ca suntem neglijati in trafic!!! Dar sa nu aruncam cu pietre daca nu stim. Oricat de experientat ai fi, legile fizicii nu le schimbi! Daca iesea vre-un copil in strada si murea motociclistul din cauza lui??? Copilul era de vina? Si ce schimba asta? (Atunci se posta idiotul de copil??? ;) )

Eu unul recunosc: conduc o masina puternica, si fac si eu greseli (sunteti liberi sa aruncati cu pietre), dar cand ma uit in oglinda si nu vad nimic, 3 sec mai tarziu ma depaseste unul pe 2 roti, ma trec fiorii!!

Sincer nici macar nu i-as lua permisul la conservar, daca se confirma viteza motociclistului. Cu o amenda si trauma din accident invata el pentru toata viata o lectie trista. Remus a platit cu viata lui, asta nimeni nu mai poate schimba, sa nu mai distrugem vieti zicand ca putem merge cu viteza pentru ca suntem experimetati. (Circuitul e circuit, curbele din Baciu sunt pe drum public)

 

Inca o data R.I.P si condoleante familiei!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminatzi draku odata cu sfaturile shi cu parerile, ba unu ca ce cautaq cu slikuri, ba ca sa mearga pe circuit, ba mai nou n-avea experientza......ia mai terminatzi cu parerile personale de la sute de km despre un om pe care nu -latzi cunoscut shi nici macar n-atzi avut rabdare sa cititzi tot sa aflatzi despre ce e vb. 29 de ani, moto de la 18, om care CHIAR SE DADEA PE CIRCUIT!!!!! circuit pe care unii il trimit acum, shi care poate n-au vazut unu decat in poze. vb doar daca avetzi ceva pertinent de zis shi n-o mai tot datzi prin balarii cu sfaturi de "cunoscatori"!!!!!!!

rekin, eu personal nu-tzi doresc sa ajungi sa ai asemenea "prezentze de spirit"!!!!! cu toate ca ma indoiesc ca in asemenea imprejurari mai ai capacitatzi de reactzie voluntara

Eu nu o sa merg niciodata in sat cu viteza aia pt ca nu "ma tzine" puteam sa fiu si un mik valentino ca tot incet as fi mers si daca lui experientza i-a spus sa depaseasca o masina cu asa viteza,in sat...recunosc si nu glumesc cand spun sau nu sunt ironic ca intradevar era experimentat.inaca o data repet ca imi pare rau si inchei sa mai postez aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai dati cu parerea despre viteza pentru ca nu cred ca ati studiat nici un curs de dinamica accidentelor. N-au fost urme de franare, si n-am vazut nici macar urme pe asfalt lasate de alunecarea motorului, ca macar sa zici: da dom'le de aici a inceput sa alunece motoru. La fel, motorul nu a lovit concludent masina. Daca intra motocicleta in peugeot la 130 sau ce viteze se mai vehiculeaza pe aici, cam ajungea pana pe locul pasagerului. Nu tre sa ai 130 sa mori cand te izbesti de ceva, de exemplu daca te lipesti de ceva fix la 72 km/h e ca si cum ai cadea de la etajul 6-7. Cati cunoasteti ca au cazut de la asa inaltime si mai traiesc?

Eu zic sa nu mai faceti afirmatii hazardate ca nu sunteti cu nimic mai buni decat tzaranii de la locul accidentului care se pare ca i-au nascut mamele cu radar implantat in fund. Mai bine mergeti la Biserica si aprindeti o lumanare......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

terminatzi draku odata cu sfaturile shi cu parerile, ba unu ca ce cautaq cu slikuri, ba ca sa mearga pe circuit, ba mai nou n-avea experientza......ia mai terminatzi cu parerile personale de la sute de km despre un om pe care nu -latzi cunoscut shi nici macar n-atzi avut rabdare sa cititzi tot sa aflatzi despre ce e vb. 29 de ani, moto de la 18, om care CHIAR SE DADEA PE CIRCUIT!!!!! circuit pe care unii il trimit acum, shi care poate n-au vazut unu decat in poze. vb doar daca avetzi ceva pertinent de zis shi n-o mai tot datzi prin balarii cu sfaturi de "cunoscatori"!!!!!!!

rekin, eu personal nu-tzi doresc sa ajungi sa ai asemenea "prezentze de spirit"!!!!! cu toate ca ma indoiesc ca in asemenea imprejurari mai ai capacitatzi de reactzie voluntara

e concludenta experienta pe care o ai pe circuit? pe strada se aplica alte reguli. pe circuit nu-ti intoarce nimeni in fata. si apropos de asta, sunt mari campioni de rally, care au murit in accidente de masina, in afara concursului.

lumea inca nu e obisnuita cu noi, nimeni nu se asteapta ca noi sa circulam cu viteze mari. mai trebuie timp... si e trist ca trebuie sa moara oameni. dar trebuie sa avem grija de noi, n-o s-o faca nimeni altcineva. trebuie sa ne gandim la cei dragi de acasa, pe care i-am rani si ar suferi...

si nu te lua de r3kin. a avut accident foarte urat si daca nu se ridica in scarite, nu era acum sa povesteasca. noroc sau stiinta, nu mai conteaza. important e ca ar trebui sa invatam ceva din sutele de accidente.

drum uscat fratilor motociclisti. si aveti grija de pielea voastra!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa ma abtin din respect pt un om ce a decedat dar....

@AB-33-MAD -> sunt pline cimitirele de "rieseri buni" si forumurile de pareri de rau si RIP-uri pt acestia. Insa mai sunt unii buni care se dau in campionate (si foarte bine) de ani buni (de ex: familia Vrajitoru iti spune ceva ? Sunt 3 generatii ce se dau in campionatele interne si nu numai) dar care pe strazi se dau CU CAP, iar multi au renuntat la SS pe strazi in favoarea naked-urilor comode, scuterelor, etc.

 

Pacat ca din accidentele altora multi nu extrag ce trebuie si se cramponeaza doar pe hulit, injurat, amenintat, etc. Ca si-n cazul de față, ca si-n cel de la Caransebes, Padurea Bogatii, Lujerului. etc. Cate 2 morti/zi e un record trist, dar e doar inceputul, in stilul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e concludenta experienta pe care o ai pe circuit? pe strada se aplica alte reguli. pe circuit nu-ti intoarce nimeni in fata. si apropos de asta, sunt mari campioni de rally, care au murit in accidente de masina, in afara concursului.

lumea inca nu e obisnuita cu noi, nimeni nu se asteapta ca noi sa circulam cu viteze mari. mai trebuie timp... si e trist ca trebuie sa moara oameni. dar trebuie sa avem grija de noi, n-o s-o faca nimeni altcineva. trebuie sa ne gandim la cei dragi de acasa, pe care i-am rani si ar suferi...

si nu te lua de r3kin. a avut accident foarte urat si daca nu se ridica in scarite, nu era acum sa povesteasca. noroc sau stiinta, nu mai conteaza. important e ca ar trebui sa invatam ceva din sutele de accidente.

drum uscat fratilor motociclisti. si aveti grija de pielea voastra!

nimeni nu se asteapta sa circulam cu viteze mari.......dar pentru motociclisti nu este valabila limita de viteza legala? poate de asta nu se asteapta nimeni sa circulati cu viteze asa mari....ca nu este legal sa mergi cu 100km/ora in oras.

Mergeti cu viteza legala prin oras si atunci vor avea timp si soferii sa va vada in oglinzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concluzile mele...aparent ca ale lui XCS911 si a altora....doar o singura diferenta:NU MI SE PARE CA I LINIE CONTINUA ....dar nu am fost acolo asa ca daca gresesc,rog ingaduinta....R.I.P. Remus

post-10383-1210531818_thumb.jpg

nu e linie continua (se vede clar aici http://www.protv.ro/filme/cursa-sfarsita-t...p;id_file=52346 ), dar tot vina soferului este pentru ca semnalizezi, te asiguri si abia apoi faci manevra. Avea viteza mare? Culpa comuna. Dar soferul are oricum partea lui de vinovatie.

Am o sugestie: sa nu va lipseasca de pe motoare camere de filmat. Daca va stiti cu inima curata, pot sa va salveze pielea de puscarie, in caz de accident in care scapati. Am observat ca presa+politia+martorii+opinia publica va sunt potrivnice by default. Mi-a venit ideea dupa ce am vazut filmul cu accidentul lui soso si am mai citit de cazul lui Just_John ( /index.php?showtopic=192339 ).

Dumnezeu sa-l ierte pe motociclist si condoleante familiei.

Editat de um02122
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gabyshor e concludent pt cei ce ii dau acum sfaturi pos-mortem. deci nu cred ca e cazu de asha ceva.

@thimas da shtiu , am cunoshtintza de vrajitoru &co. dar poate intrebi shi tu acolo shi vezi cam de ce buget ai nevoie sa "te dai" doar acolo shi sa nu mai simtzi nevoia sa mergi cu moto pe strada. poate mai afli shi cu ce tre sa te ocupi sa ai timpul necesar sa te plimbi pe la circuite pe la "altzii" ca pe la noi nu prea ie.....

dau unii ss pe naked, scootere etc......alegerea lor.

tre sa ne "dam" cu cap...cu asta sunt de acord

@alinachi cu toate ca nu eshti motociclist ma obosesc sa-tzi raspund: cate auto merg cu viteza legala??? daca tu eshti capabil sa vezi ceva care vine din spate doar daca se deplaseaza cu maxim 130 km/h (ca atat e limita legala pe autostrada) vazi poate o sa vima vre-un geepan de vre-o 3 tone cu 200 pe langa tine shi o sa-i ieshi in fatza ca viteza lui de deplasare depasha limita perceptziei tale shi O SA MORI!!! (nu-tzi doresc).

la viteza mare nu era sa ma acrosheze nimeni (eu venind din spate) pana acum.

in orash, in trafic, la 30-40 km/h ai idee catzi erau sa dea peste mine??? habar n-ai (ca n-ai moto)!!!

problema e ca foarte multzi au oglinzi de decor shi nu se uita in ele...ar vedea indiferent cu ce viteza ar veni. in oglinda tre sa vezi daca e ceva langa tine sau DACA VINE CEVA. altfel intervine scuza..."cand m-am uitat eu in oglinda nu era"....eh s-o fi teleportat shi el saracu......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nimeni nu se asteapta sa circulam cu viteze mari.......dar pentru motociclisti nu este valabila limita de viteza legala? poate de asta nu se asteapta nimeni sa circulati cu viteze asa mari....ca nu este legal sa mergi cu 100km/ora in oras.

Mergeti cu viteza legala prin oras si atunci vor avea timp si soferii sa va vada in oglinzi

n-am zis ca e ok sa circuli cu viteze mari in oras. dar si la viteze mici, te ignora pur si simplu. e nevoie de timp sa se obisnuiasca cu noi, cu faptul ca existam in trafic, nu ca mergem cu viteze f mari.

te-as lua pasager o zi, sa vezi cum e sa circuli sub 50 pe banda ta si sa fii scos de pe drum sau sa ti se taie fata, cu nesimtire. cand esti pe moto, nu mai e asa de distractiv ca atunci cand privesti din afara. ultima data cand era s-o patesc am primit si-un sfat, de la copilot. cica s-o vand ca si el a avut si e moarte curata. asta dupa ce soferul s-a urcat pe banda mea fara sa se asigure.

nu vreau s-o lungesc, asa c ama opresc aici.

aveti grija de voi, de pielea voastra. nimeni n-o s-o faca pentru voi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...