Sari la conținut

Posesorii Yamaha Wr 400/426/450


ekkemu
 Share

Postări Recomandate

Salut la toată lumea. Am și eu o întrebare dacă știți cumva. 

Am un yamaha wr 426f din 2002 și când merg cu el îmi tot scoate antigelul afara pe surplus, ( nu are vas de expansiune) dar seara când merg cu el și ii răcoare nu îl scoate doar ziua și dacă e cald. Am schimbat busonul de la radiator, am avut 1.1 și am pus 1.3 dar nu tine presiunea cel de 1.3.

Antigel am pus cel roz 50/50. Dacă pun un bușon de 1.8 se întâmplă CV sau ce sa ii fac. Cand ies cu el trebuie sa umblu cu antigelul după mine. Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • Răspunsuri 339
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

On 27.07.2020 at 22:01, Bogdanbogdan said:

Salut la toată lumea. Am și eu o întrebare dacă știți cumva. 

Am un yamaha wr 426f din 2002 și când merg cu el îmi tot scoate antigelul afara pe surplus, ( nu are vas de expansiune) dar seara când merg cu el și ii răcoare nu îl scoate doar ziua și dacă e cald. Am schimbat busonul de la radiator, am avut 1.1 și am pus 1.3 dar nu tine presiunea cel de 1.3.

Antigel am pus cel roz 50/50. Dacă pun un bușon de 1.8 se întâmplă CV sau ce sa ii fac. Cand ies cu el trebuie sa umblu cu antigelul după mine. Multumesc

Se incinge prea rau si da pe la supraplin?

Am patit si eu cu un WR450 si ii pun ventilator...inca n-am dibuit problema :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 2 months later...
La 27.07.2020 la 22:01, Bogdanbogdan a spus:

Salut la toată lumea. Am și eu o întrebare dacă știți cumva. 

Am un yamaha wr 426f din 2002 și când merg cu el îmi tot scoate antigelul afara pe surplus, ( nu are vas de expansiune) dar seara când merg cu el și ii răcoare nu îl scoate doar ziua și dacă e cald. Am schimbat busonul de la radiator, am avut 1.1 și am pus 1.3 dar nu tine presiunea cel de 1.3.

Antigel am pus cel roz 50/50. Dacă pun un bușon de 1.8 se întâmplă CV sau ce sa ii fac. Cand ies cu el trebuie sa umblu cu antigelul după mine. Multumesc

Pai e normal, de aia există vas de expansiune, antigelul se dilata și trebuie să îl elimine undeva.

Fa rost de vasul de expansiune și de furtunas. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 08.05.2021 la 14:19, florinelu07 a spus:

Esti sigur ca se dilata?

Da, sunt absolut sigur! 

De aia există vas de expansiune la orice sistem de încălzire/răcire cu lichid.

La 01.03.2021 la 12:45, Cyp 74 a spus:

Buna ziua,

 

Am montat pe wr 426 un turometru universal si nu merge. Aveti idee cum se leaga alimentare,semnal....

 

Multumesc!

Depinde de care e.

Firul de semnal se înfășoară pe fisa bujiei (doar înfășurat, fara sa facă contact).

La bordul Vapor de la Trail Tech firul pt turometru se poate înfășura pe fișa bujiei sau lega direct la bujie.

La alte chinezării nu știu, dar în general orice turometru numără impulsurile/scânteile și fără contact e ușor pt că e tensiune mare pe fișa bujiei.

 

Mi-am luat și eu un WR400F din 2000 :)

de aia postez aici. 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La 16.05.2021 la 22:21, florinelu07 a spus:

Eu zic doar ca presiunea creste.

Apa se dilata la inghet... 

Pai presiunea creste pentru ca se dilata...

Cresterea presiunii este o consecinta directa a dilatarii apei din sistem, ti-am zis, in orice sistem termic cu apa/antigel inchis trebuie sa existe un vas de expansiune, altfel crapa...

 

Apa se dilata omule cand se incalzeste ca orice alt material de pe lumea asta.

Si prin exceptie la regula asta apa se dilata si cand ingheata, apa si fonta, dar se dilata doar acolo la punctul de inghet, dupa poti sa o racesti cat vrei.. ca nu se mai dilata. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
  • 3 weeks later...
La 04.11.2021 la 20:06, Crețu B a spus:

Salut, problema cu curgerea apei pe la gaurica de la pompa de apă o am și eu, îmi poate explica cineva mai clar ce e de făcut? Mulțumesc!. 

(yamaha yz 450 f 2009) 

Salut.

Acolo e axul pompei de apa.. si spre motor are doua semeringuri, unul spre exterior (spre partea cu apa) si unul spre interior (spre partea cu ulei).

Gaurica este intre cele doua semeringuri si cand incepe sa curga apa inseamna ca acel semering s-a dus. Gaurica e si cu rol de a preveni intrarea apei in ulei .. dar daca se uzeaza complet si celelalt semering atunci o sa intre apa  sigur si in motor.. 

apa = antigel de fapt.

Solutia: exista kit de reparatie ce consta in cele doua simeringuri si garnitura capacului pompei de apa. Daca e axul pompei uzat tare - se schimba si ala.

Trebuie desfacut capacul pompei de apa, scoase furtunele de pe el, apoi scos tot capacul mare al motorului - inclusiv cel al ambreiajului.

Morisca pompei de apa are in cap hexagon de 12 sau 13mm iar pe partea opusa are un cant de care poti tine. Desfiletezi morisca de pe ax - vezi ca are si o saiba dedesubt sa nu o pierzi.. si ai access la semeringuri.. Eventual se poate schimba si rulmentul, cred ca e si el in kitul de reparatie. Filetul moristii este normal. 

Success.

Trebuie sa faci asta ASAP altfel o sa inceapa sa iti bage apa in ulei si iti face maioneza in tot motorul. 

Toate piesele le gasesti pe piesemotor.ro - sunt foarte seriosi. AU cred ca si kitul de reparatie si axul pompei - in total vreo 400 lei.

De unde stiu? Am facut asta la alt WR recent... :) 

 

----

Am uitat sa specific -sa nu incerci  - tu sau altcineva sa desfaci morisca pompei de apa cu ea pe motor, sperand ca motorul tine contra - risti sa rupi definitiv prinderea axului in pinionul care il angreneaza si e bulau mare apoi.. 

Capacul lateral se scoate relativ usor si apoi poti prinde cu o cheie de 12 parca capatul axului sa tii contra cand desfiletezi morisca de pe ax. 

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum 3 ore, B.B. a spus:

sa nu incerci - tu sau altcineva sa desfaci morisca pompei de apa cu ea pe motor, sperand ca motorul tine contra - risti sa rupi definitiv prinderea axului in pinionul care il angreneaza si e bulau mare apoi.. 

De unde știi? Cumva de la... 

 

Acum 3 ore, B.B. a spus:

Am facut asta la alt WR recent... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...