Sari la conținut

Suzuki Burgman 650 Executiv Versus Yamaha Tmax 500


RoC
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa achizitionez un maxi scuter. M-am oprit la Burgman 650 executiv si Tmax 500. Burgmanul are cateva atuuri in plus, dar Tmax pare mai frumos, mai agil si se pare ca si motorul este de generatie mai noua. :rolleyes:

Cei care aveti unul sau altul, sau ati avut ocazia sa mergeti pe vreunul, ce parere aveti?

post-6592-1211229649_thumb.jpg

post-6592-1211229660_thumb.jpg

post-6592-1211229666_thumb.jpg

post-6592-1211229672_thumb.jpg

post-6592-1211229718_thumb.jpg

post-6592-1211229731_thumb.jpg

post-6592-1211229746_thumb.jpg

post-6592-1211229763_thumb.jpg

Editat de rocristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa achizitionez un maxi scuter. M-am oprit la Burgman 650 executiv si Tmax 500. Burgmanul are cateva atuuri in plus, dar Tmax pare mai frumos, mai agil si se pare ca si motorul este de generatie mai noua. :(

Cei care aveti unul sau altul, sau ati avut ocazia sa mergeti pe vreunul, ce parere aveti?

 

eu as alege T-max'u :rolleyes:

ii mult mai frumos decat Burgmanu

Editat de Razvy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers putin pe Burgman,dar a fost de ajuns.E o nebunie,mai ales modul de selectare a vitezelor(un fel de tiptronic) plus ca e cel mai popular maxi-scuter din lume!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mers putin pe Burgman,dar a fost de ajuns.E o nebunie,mai ales modul de selectare a vitezelor(un fel de tiptronic) plus ca e cel mai popular maxi-scuter din lume!

 

Gresit! Aprilia Scarabeo este cel mai popular maxiscuter din lume... motiv pentru care i s-a dedicat o clasa specifica - daca vrei Scarabeo este pentru maxiscutere asa cum Vespa este pentru scutere, sau ma rog, ceva de genul asta...

 

Acum legat de subiect - desi Burgman AN650 este ceva mai mare si mai greu, are motorul mai puternic decat T-Max. Totusi daca vrei ceva comparabil ca si performanta, te poti orienta catre Yamaha NightMax, este un fel de T-Max dar ceva mai puternic si cu o linie mai frumoasa. Personal mie cel mai frumos maxiscuter mi se pare Aprilia Atlantic 500, cu motor Piaggio Quassar de 460cc. si ma refer aici la modelul clasis fabricat intre 2002-2004. Din pacate acum Aprilia nu mai fabrica modelul clasic si doar varianta Atlantic 500 Sprint, care are acelasi motor ca si modelul clasic, dar are sasiul de marimea unui scuter de 125cc. lucru care iti permite cu usurinta strecuratul printre masini la semafor, dar sacrifica confortul la drumuri mai lungi. Aprilia Atlantic 500 de exemplu are cel mai complex bord dintre toate maxiscuterele, daca gresesc va rog sa ma corectati.

 

Visez sa-mi pot lua candva un Aprilia Atlantic 500, dar deocamdata sunt supra aglomerat cu alte probleme si am alte prioritati, oricum speranta moare ultima :rolleyes:

post-9269-1211268494_thumb.jpg

post-9269-1211268541_thumb.jpg

post-9269-1211268625_thumb.jpg

post-9269-1211268684_thumb.jpg

post-9269-1211268740_thumb.jpg

post-9269-1211268840_thumb.jpg

post-9269-1211268917_thumb.jpg

post-9269-1211268976_thumb.jpg

post-9269-1211269094_thumb.jpg

post-9269-1211269173_thumb.jpg

post-9269-1211269248_thumb.jpg

post-9269-1211269277_thumb.jpg

post-9269-1211269353_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit! Aprilia Scarabeo este cel mai popular maxiscuter din lume... motiv pentru care i s-a dedicat o clasa specifica - daca vrei Scarabeo este pentru maxiscutere asa cum Vespa este pentru scutere, sau ma rog, ceva de genul asta...

 

Acum legat de subiect - desi Burgman AN650 este ceva mai mare si mai greu, are motorul mai puternic decat T-Max. Totusi daca vrei ceva comparabil ca si performanta, te poti orienta catre Yamaha NightMax, este un fel de T-Max dar ceva mai puternic si cu o linie mai frumoasa. Personal mie cel mai frumos maxiscuter mi se pare Aprilia Atlantic 500, cu motor Piaggio Quassar de 460cc. si ma refer aici la modelul clasis fabricat intre 2002-2004. Din pacate acum Aprilia nu mai fabrica modelul clasic si doar varianta Atlantic 500 Sprint, care are acelasi motor ca si modelul clasic, dar are sasiul de marimea unui scuter de 125cc. lucru care iti permite cu usurinta strecuratul printre masini la semafor, dar sacrifica confortul la drumuri mai lungi. Aprilia Atlantic 500 de exemplu are cel mai complex bord dintre toate maxiscuterele, daca gresesc va rog sa ma corectati.

 

Visez sa-mi pot lua candva un Aprilia Atlantic 500, dar deocamdata sunt supra aglomerat cu alte probleme si am alte prioritati, oricum speranta moare ultima :(

Eu am un Aprilia Atlantic Sprint. Nu am mers foarte mult cu el, dar sunt multumit de prestatiile lui, mai ales de faptul ca e foarte manevrabil in trafic.

Lucru foarte important la un scuter, dupa parerea mea.

 

Vreau sa achizitionez un maxi scuter. M-am oprit la Burgman 650 executiv si Tmax 500. Burgmanul are cateva atuuri in plus, dar Tmax pare mai frumos, mai agil si se pare ca si motorul este de generatie mai noua. :rolleyes:

Cei care aveti unul sau altul, sau ati avut ocazia sa mergeti pe vreunul, ce parere aveti?

 

Apropo: poate te intereseaza si oferta mea. :D :P :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca as fi in locul tau as alege burgmanul fara stat pe ganduri e super si asta spune tot

acu depinde de tine cat de mult il vrei, e cam greu dar te asigur ca face toti bani

eu am avut ocazia sa ma dau pe unul de 650 recunosc ca am mers cu teama sa nu cad

dar cu 250 ia-m rupt dinti cum se spune :( e super ,

acu depinde cat de hotarat esti pe el eu iti spun ca merita

celelalte nu le cunosc :D

bafta la alegere :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Burgman , cum zicea si sufletel cutia secventiala iti aduce aminte de motor...este super...am vazut unul in rar foarte frumos.

"

T-MAAAX...am mers si eu pe unul si pot sa spun ca e avion...si la estetica e "nervos" :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Raspund cam tarziu da daca totusi citesti uite parerea mea. T-max-ul e "la putere" acuma prin occident e frumos, motor frumos bine finisat mai sportiv si mai agila ca burgamnul! Burgman e super dotat si are o groaza d gadgeturi da nu mi-a placut cum e finisat ( nu am mers cu ele da am acut ocazia sa le inspectez si sa stau la taclale cu proprietarii). Acuma depinde si pt ce il iei. daca il iei pt mers prin oras t-max-ul, daca il iei sa te plimbi prin europa cu el burgmanu toata ziua. In orice caz amandoua sunt excelente si plusurile sau minusurile dintre ele sunt muult prea mici! Cred ca pana la urma e si de gust. Daca as avea bani le-as lua pe amandoua:D:D:D. Succes si cand iti iei sa pui poze.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bugmanul de 650 este mult prea mare pentru oras si foarte greu, l-am impins putin prin reprezentanta si pot sa-ti spun ca nu ai nici o sansa sa te strecori cu el prin Bucuresti. La drum intins este exceptional insa. Finisajele de la Burgman sunt vizibil mai proaste decat la Yamaha. M-am uitat in reprezentanta si la un Aprilia Atlantic Sprint dar si el pare dificil de utilizat in mediul urban din cauza dimensiunilor laterale mari. De asemenea, din reviewurile de prin Franta si Italia, fiabilitatea Aprilia lasa de dorit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Bugmanul de 650 este mult prea mare pentru oras si foarte greu, l-am impins putin prin reprezentanta si pot sa-ti spun ca nu ai nici o sansa sa te strecori cu el prin Bucuresti. La drum intins este exceptional insa. Finisajele de la Burgman sunt vizibil mai proaste decat la Yamaha. M-am uitat in reprezentanta si la un Aprilia Atlantic Sprint dar si el pare dificil de utilizat in mediul urban din cauza dimensiunilor laterale mari. De asemenea, din reviewurile de prin Franta si Italia, fiabilitatea Aprilia lasa de dorit

...vorbesti prostii!...daca la a-l impinge putin prin reprezentanta se rezuma toata experienta ta cu privire la an650 mai bine taci si nu-ti mai da cu parerea ca esti ridicol!!..

...on topic!..ambele scutere sunt cel putin la fel de bune!...t-max este mai sportiv in infatisare dar pierzi mult la confort, an650 este mai confortabil si este si sport prin modul "power drive"...ambele sunt capabile de tras prin oras dar si afara!...eu am burgmanul de 650 si am condus si t-max de 500 asa ca nu vorbesc din amintiri sau din teste de la televizor!..mai multe detalii pe PM!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dintre Burgmanul de 650 si T-Max as alege Honda Silverwing 600 sincer Tmax-ul e frumos agil etc... greu de intretinut la fel Burgmanul e foarte frumos mare comod dar sa te fereasca cel de sus daca ti sa bulit vre-o rotita dintata de la sistemul "tip-tronic" sincer am vazut slabiciunea la Burgman.Eu am un Silverwing din 2001 are 35000km si nici un fel de probleme am avit si un Burgman de 400 si am avut destul de multe probleme.Merita sa incerci si un Silverwing iar la estetic fata de Atlanticul 500 care arata ca un "wc cu maner cromat ".

post-10345-1221594956_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer mi-a placut tare de tot ce a spus colegul meu cu silver. :grinbandit: . eu tot silverwing am cu 49000km si merge ceas. calitatea e data de honda si fiabilitatea de sistemele simple. motoru in 2 cilindri pt un scuter cu trans pe curea e fara moarte pt ca e limitat in fel si chip ca sa nu o rupa. sa sti totusi ca si wing are o slabiciune si anume costul pieselor de schimb. noroc ca trebuie schimbate rar de tot. al meu e de vanzare.

post-13765-1222240626_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

la 2850e al meu e belea. 170kmh, 5L%, 0-100kmh in 7s. poze facute ieri :P.

0723348243.

post-13765-1226399743_thumb.jpg

post-13765-1226399758_thumb.jpg

post-13765-1226399770_thumb.jpg

Editat de Radu46
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...