Jump to content

24 / 25 Mai 2008 - Tura

Puc
 Share

Recommended Posts

Neazza,

Sambata / duminica trecuta am fost cam dezorganizati si cam care - incotro. Ne strangem de o tura? Eventual ne putem imparti in 2, vitezomani si relaxomani si ne intalnim in diverse puncte pe traseu. Traseu care ramane de discutat.

Asadar, am luat-o din timp. Care si cum? Mai vorbim in fundatie, mai sunt vreo 3-4 seri pana atunci, da' hai sa vedem o lista...

I'm in...de partea "relaxomanilor" chiar daca am speed...da e "tura de pe 24 si 25" sau "tura de pe 24 sau 25"...oricum ar fi mijto sa facem ceva organizat, desi s-a mai incercat asta de nenumarate ori...but anyway, incercarea moarte n-are....mai discutam detalii pe scari la fundatie :( bye.:rolleyes:

Neazza,

Sambata / duminica trecuta am fost cam dezorganizati si cam care - incotro. Ne strangem de o tura? Eventual ne putem imparti in 2, vitezomani si relaxomani si ne intalnim in diverse puncte pe traseu. Traseu care ramane de discutat.

Asadar, am luat-o din timp. Care si cum? Mai vorbim in fundatie, mai sunt vreo 3-4 seri pana atunci, da' hai sa vedem o lista...

Bre, da' numa' de plimbari iti arde! Poate ajung si io, vorbim....

ma bag si eu , daca nu ploua ( prea tare, ca un dus merge).

eu optez pentru sambata, 24. in grupul celor mici si lenti. :rolleyes:

sa vedem acum detalii : destinatia, ruta, ora de plecare

si yo zic ca sambata ar fi cel mai ideal...da s-a uitat careva peste prognoza vremii? eu numa am auzit ca se cam strica.....:rolleyes: dar sa speram ca nu....cat despre destinatzie, undeva aici p'aproape.....500-600 km dus-intors max....parerea mea... oricum mai discutam :( ciaooo.

ps- iar daca e urat afara, putem sa mergem la ciric la rock'n'iasi sa ciocnim vreo cateva beri p-acolo....:D

Edited by bwm

As merge si eu intr-o plimbare, insa programul nu imi permite decat duminica. Nu stiu la ce va ganditi, dar eu as merge sa vad palatul de la Miclauseni si cel de la Ruginoasa. Apropo, cel de la Miclauseni se poate vizita, stie cineva? Pe net am gasit de toate mai putin un program de vizitare.

Daca ofertati ceva mai bun sunt dispus la negocieri :rolleyes:

Bafta

Marius Mihasan

Hai sa mergem pana la Lacul Roshu... habar nu am cati km sunt pana acolo da e misto si nu e prea departe...cred :( si vreau si eu sa fac parte din grupul celor care merg relaxat... ma primiti ? puc ce zici? :rolleyes:

emil, mic si relaxat. mic da, da' tu te relaxezi de la 250 in sus, daca mergi in lotus pe motor, stand in cap.

eu am venit doar cu propunerea, nu vreau sa ma fac sef de detasament, vreau doar sa ma plimb. vine cine vrea iar destinatia sa fie stabilita de comun acord. 5-600 de km sunt un carucior de kilometri, parerea mea, nu ca nu m-as baga, da' e obositor si ar fi o fugareala continua, n-ai timp nici sa te ca...sti gura la peisaj.

lacu rosu e mai mult decat ok, da' e cam fumat, e un fel de sculeni mai indepartat :rolleyes: sunt vreo 140km pana in Piatra, 26 pana la Bicaz si inca vreo 20-30 (cred) pana la LR. deci vreo 200 in total, daca nu ma inseala artimetica.

Dan! te vad ca te uiti pe topic, da-ti si tu cu parerea :(

a, da, era 'sambata sau duminica', ideea e ca nu multi sunt dispusi sa petreaca o noapte pe coclauri, mai costa si cazarea, etc, etc.

vremea - am auzit la radio (cred) ca vremea se strica de azi pana vineri. poate sambata e misto. dupa ce zice un site 'specializat', sambata o sa fie 23 de grade iar duminica 19, sambata e probabilitate apropiata de 0 sa ploua, duminica e posibil sa ploua cam o ora. asta in regiunea Iasi. pe langa Piatra sambata si duminica pare sa ploua :D

ar fi ok si lacu roshu.... :( dar vorba lui puc, e cam fumat. Plus de asta e drumul cam stricat de la jumatatea cheilor si pana dupa lac...mai ok ar fi un campu-lung moldovenesc cu intoarcerea pe partea cealalta si o oprire la manastirea sucevitza....sunt cam 600 de km dus intors, deci cam fugareala sa ajungem in aceeasi zi...oricum asta ar fi doar o idee...dar ne mai hotaram noi in funcite de posibilitatzi, abilitatzi si altele... :rolleyes:

pai hai sa vedem ce optiuni avem. facem o lista si apoi ne hotaram. :rolleyes:

lacul rosu

baraj bicaz(poate intoarcere pe la coada lacului)

mai sariti cu idei.

plecarea sa fie sambata dimineata? poate toata lumea?

sambata dimineata cu intoarcere sambata seara daca e posibil pe lumina cat de cat ar fi perfect... deci hai sa ne gandim la un drum ok fara prea multe gropi si sa calculam o medie de viteza de 100km/h ca sa poata toata lumea sa mearga... putem sa mergem chiar si la baraj chiar daca e relativ aproape... vedem noi in functie de cum e drumul pana acolo poate mergem mai departe sau mai ocolim la intoarcere... sau frecam menta acolo mai mult... eu zic ca important e sa ne miscam int-o directie sambata dimineata si apoi stabilim cand ajungem pe la baraj unde ce si cum nu?

PS. puc cel mic de unde stii tu ca eu ma relaxez in pozitia lotus? :lol:) :lol:

Puteti merge pe Valea Bistritei si va intoarceti la Vatra Dornei prin Campulung, Humor, Falticeni. Traseul e raletiv OK, nu va indeamna prea mult la viteza (poate doar portiunea de la Stibina), dar din pacate putin cam lung si in destul de proasta stare. Peisajul e super insa, pentru cei aproape 500 km.

As veni si eu, dar sambata asta am nunta la Bistrita. POate ne intalnim pe drum duminica, cand ma intorc.

Salutare...doua locuri care pot fi vazute intr-o singura drumetie ar fi lacul de acumulare de la Stefanesti...pe Prut...si Lacul de la Ipotesti ...ala al lui Eminescu. Se merge spre nord pana la Stefanesti aproximativ 100km....de acolo spre vest pana in Botosani inca 50-70km...De aici se face un mic ocol pentru Ipotesti. Intoracerea acasa se poate face prin Harlau-Targu Frumos...Toata treaba cred ca e vreo 300km...Nu am nici cea mai mica idee de cum se prezinta asfaltul pe traseul acesta. Pentru mine sunt locuri unde nu am fost inca si mi-ar place sa merg. Daca nu o fi acu ...cu voi ....tot ma duc alta data.

Prin jurul Iasului ar mai fi niste locatii de vizitat...gen Cotnari, Cetatea Catalina ..nush-ce conacuri Boieresti...etc.

Prin urmare...sunt si eu interesat de o plimbarica sambata asta.

Pana in Stefanesti soseaua nu e stralucita, dar e practicabila. Fac cu F-ul drumul asta c-am la 2-3 saptamani. Lacul de la Stanca-Costesti merita vazut, e mai mare ca Bicazul, da nu asa pitoresc. De la Stefanesti spre Botosani daca se merge prin Trusesti drumul e c-am praf, este o zona de vreao 500 m- 1 Km in care lipseste asfaltul cu desăvârÂşire. Din Botosani pana in Ipotesti drumu e OK.

Cetatea Catalina? Asta unde e pe langa Iasi? Daca vrei obiective turistice ce spui de Palataul de la Miclauseni si cel de la Ruginoasa? Si intre ele casa memoriala Vasile Alexandri? Cred ca duminica merg în să le văd, deoarece sâmbătă nu imi permite programul.

Bafta,

Marius Mihasan

Pentru ca speranta moare ultima, maine la 10.30 ( asa am inteles ca e intalnirea) am sa vin in fundatie. Vedem ce si cum ...

sa facem un :lol: pentru vreme de plimbare :lol:

Edited by horiajam

Pentru ca speranta moare ultima, maine la 10.30 ( asa am inteles ca e intalnirea) am sa vin in fundatie. Vedem ce si cum ...

sa facem un :lol: pentru vreme de plimbare :(

salut! daca e sa treceti prin tg neamt ati fi de acord sa vi se mai alature vreo 7-8 motoare? :( noi am facut toate directiile pe o raza de 200 km pana acum si ne-am gandit la ca ar fi fain sa mergem un grup mai mare si in acelasi timp sa ne cunoastem mai bine. dak vi se pare ok ideea bin de bine dak nu ne vedem la intrunirile din zona :lol:

salut! daca e sa treceti prin tg neamt ati fi de acord sa vi se mai alature vreo 7-8 motoare? :lol: noi am facut toate directiile pe o raza de 200 km pana acum si ne-am gandit la ca ar fi fain sa mergem un grup mai mare si in acelasi timp sa ne cunoastem mai bine. dak vi se pare ok ideea bin de bine dak nu ne vedem la intrunirile din zona :lol:

misto.... dar daca se pleaca intr-a colo.... eu pot veni doar dupa 11 si ceva 12. cam asa. deci pe la 11 si un pic poate plec si eu de la servici si vin si eu. deabia astept.

Pentru speed-uri nu e tocmai cel mai potrivit traseu, intr-adevar.

Pentru restul insa, e foarte bun.

Oricum a fost o plimbare reusita si recomand tuturor sa vada lacul de la Stinca Costesti. Merita.

Citeva fotografii...

http://picasaweb.google.ro/GDanGDan/200805MotoStincaCostesti

Edited by GDan