Sari la conținut

Accident Splai Regie Ora 9.. 21mai


clubbed
 Share

Postări Recomandate

nasoala zona aia , cu o zi in urma un bou cu un peugeot 407 mi-a taiat calea pe diagonala , am avut noroc si am franat in timp util dupa care tot el ma intreaba unde ma bag :lol: , ce sa zic , uni vorbesc de echipament...destui au patito rau echipati full ...conteaza cum mergi ....toti care i-am vazut pe strada anul asta zilnic bagau mana in gaz...dupa care pe forum spun ca aveau 30 ...

multa sanatate motociclistului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 77
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Concluzionam:

1. E naspa sa faci accident ca poate esti al 7-lea intr-o jumatate de ora si vine mai repede popa decat militia.- Nightwolf, eu zic ca tu esti dispecer (asta ca sa continui buna traditie a presupunerilor privind meseria ta). Oricum stai prea mult pe net, deci pe teren nu stiu cum te prindem. :lol:

2. E naspa in Romania.

3. E naspa (chiar sucks) in general.

4. E naspa ce am citit la CBR-ica. Daca imi invat motoreta si capacitatea ei de franare oare asta o sa ma ajute sa invat cum iese unul din curte cu spatele???

Iar daca deja prietenul tau a invatat si asta (si in consecinta nu mai are nevoie sa se imbrace) cum poti explica faptul ca a facut accident?

Un jambon rupt si un far spart e deja suficient pentru un accident cu adevarat minor. Mie mi s-a parut ingrozitor de mult o vanataie pe care am capatat-o intr-o situatie asemanatoare.

5. Intrebari: Ce este si cum se traduce Dress Code? E treaba aia cand esti corporate si e a condition sa mergi la job imbracat office iar vinerea casual? Ca nu m-am prins. Si daca e dress code, nu au dressing room-uri ca sa poata sa se schimbe inainte de a intra in shift? Si daca tot are dressing code de ce nu-si protejeaza costumul de job, ca poate are budget sa-si ia haine si daca le damageaza trebuie sa dea feed-back si banii inapoi?

6. E foarte bine sa te imbraci. Daca te super-imbraci esti lame, iar aia care merg in papuci, tricou si ochelari de soare fac misto de tine. Asa ca te dezbraci, te uiti la aia care sunt imbracati si faci misto de ei, cazi la virajm, te raschetezi peste tot, prietenii zic ca e ok ca ai scapat cu atat, de Doamne-Doamne nu mai zicem nimic( ca e bun numai la situatii de coma si deces) si afli de pe net ca ai fost doar al treilea din 7 in 10 minute. Ca ne place sa mergem dezbracati.

Spor la munca Nightwolf.

Va pup cu faru'.

 

 

fiecare face ce crede

eu cred ca poti sa mergi safe si sa prevezi unele chestii. iar eu cand sunt neechipat merg mult mai safe si am sanse mult mai mici sa bag pagube si bube... but it's just me.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfaturi pentru cum sa te imbraci au ce cauta numai la sectiunea incepatori... restul... merge fiecare pe barba lui si nu inteleg grija asta excesiva fatza de aproapele nostru. Freza gelata si shlapii imi provoaca un zambet si doar atat, daca e un prieten atunci ii spun verbal parerea mea, daca nu... in definitiv nu-mi pasa. Dar asa la fiecare accident sa dam cu fraze: "poarta echipamentul dom'le ... echipamentul", asta mi se pare lipsa de ocupatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta mi se pare lipsa de ocupatie.

de ce crezi ca sta lumea pe forum? din lipsa de ocupatie...

eu unul chiar ma plictisesc la munca si atunci citesc pe aici si mai postez unde vad ca am ceva de zis :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare se echipeaza cum vrea si cum crede de cuvinta. In mintea unora cu cat sunt mai echipati cu atat mai mult baga mana in gaz.

Fiecare o face pe propria piele.

Multa sanatate motociclistului si reiau ideea de pe alt topic cu dacia veche sa ii busim pe tampitii care nu acorda prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare se echipeaza cum vrea si cum crede de cuvinta. In mintea unora cu cat sunt mai echipati cu atat mai mult baga mana in gaz.

Fiecare o face pe propria piele.

Multa sanatate motociclistului si reiau ideea de pe alt topic cu dacia veche sa ii busim pe tampitii care nu acorda prioritate.

 

Dacia veche vs. Passat ala , un exemplu aleatoriu :lol:) , care crezi ca iese mai accidentat ? si ca sa fiu on-topic : multa sanatate motociclistului

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare se echipeaza cum vrea si cum crede de cuvinta. In mintea unora cu cat sunt mai echipati cu atat mai mult baga mana in gaz.

eu sunt unul de genul si recunosc...am echipament full, bag mai mult mana in gaz... cand se intampla sa am numai casca si geaca sunt mai linistit si la locul meu, de multe ori am redus gazul din cauza gandului ca nu sunt echipat destul

fiecare cum il taie capu' si cum crede ca e mai bine, accidente sa nu mai fie...

sanatate motociclistului!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacia veche vs. Passat ala , un exemplu aleatoriu :lol:) , care crezi ca iese mai accidentat ? si ca sa fiu on-topic : multa sanatate motociclistului

 

Era vorba de o dacie ranforsata, pregatita special pentru asa ceva. Una care sa nu iasa prea sifonata la un impact minor cum era planul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cap de creta de la Rutiera au venit dupa 2.5h deoarece inainte erau la un alt accident care intamplator s-a transformat din usor in mortal. V-am rugat de zeci de ori daca nu ati patzit nu dati cu noroi pentru ca de obicei cei care dau cu noroi sfarsec prin noroi (general valabil si la moto si auto) si tot cu noi se intalnesc. Si daca baietii au venit dupa 2.5h inseamna ca pretenul tau a stat la Udriste vreo 6-7h la declaratii. A fost o zi mai mult decat imputzita ieri cu 28 de accidente grave la nivel de Bucuresti din care 2 mortale. Si nu, n-a murit nici un moto. Din pacate insa un pusti nu a mai apucat sa implineasca 11 ani 1 saptamana si 1 zi :lol:

 

Asa ca pretene stai cuminte ca nu-ti doresc sa faci vre-un accident in mijlocul zilei si sa fii al 7lea in ultimele 30 de minute :lol:

 

Prietene cap de creta a venit la 2.5H pt ca sa blocat in trafic, asta a fost explicatia data de el, asa ca nu dau cu noroi, mai degraba cu pietre, daca citeai cu atentie nu am acuzat acel cap de creta, am acuzat ROmanica si Gropanestiul si traficul lui de ca...cao dar cepretentii pot avea de la tine care comentezi totul fara macar sa citesti cu atentie.

 

PS Limbajul asta de ...cu pretene imi da greturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...mda nasol!!il cunosc personal pe baiat si motoreta lui ''fost'' superba!!..si cum zicem noi//''bine ca a scapat cu atat''!...si pentru ca tot se vorbea pe aici de statistici sa aflat clar ca majoritatea accidentelor de motocicleta sunt produse de soferi..cu toate ca in aceasta cifra.a noastra sunt incluse si mopeduri si scutere si mai stiu e ce pana la motociclete...lucru aflat zilele trecute de ziua motociclstului mediatizat pe toate posturile tv...dar asta nu ma incalzeste cu nimic,atata timp cat cele mai neimportante manevre auto duc la accidentarea noastra!!apropo de costumul baiatului...politistii de la rutiera pe motoare deja de cand e mai cald,merg in camasa cu maneca scurta,..asa ca si eu consider ca fiecare merge cum vrea si pe raspunderea lui!!..dar cand cineva te tavaleste si nu esti vinovat..ignoranta totala a celor de la volan..e chiar foarte grav!!..sanatate victore si bafta la toti!!

Editat de alfa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o faza asemanatoare am patit chiar azi ... un dobitoc cu un logan rosu d'ala cu 7 locuri iese de pe o straduta se uita la mine si avansa asa usor sa faca stanga adica sa traverseze cele 2 benzi io pe banda 2 incetinesc ca zic "poate se gandeste prostu sa treaca" e faza e ca a iesit atat de mult in cat a ocupat cele 2 benzi si am fost obligat sa o iau pe contrasens si tot el ma injura pe mine ca probabil de ce am incetinit si lam tinut pe el in mijlocul drumului. acum intrebarea mea e daca intorceam dupa el si la semafor il cafteam bine ma alerga cu politia asa ca am preferat sa imi vad de drum dar acum ma gandesc ca prostu a ramas cu impresia k a facut bine ce a facut si data viitoare o sa zica ca opreste ala motoru sa treaca el ca e mai mare...si tare am impresia ca o sa iasa rau ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: salutare tuturor

eu sunt motociclistul cu "pantofi de lac"...aveam doar o geaca subtire de piele pe mine si casca, fara manusi fara nimic, desi am echipament complet (cizme, costum complet, aparatoare de spate, manusi, casca, cagula etc.)...job-ul meu implica sa calotersc extrem de mult prin bucuresti, cu multe opriri si sa fiu si imbracat "la camasa"...folosesc motorul pentru ca ma pot stercura in trafic...stiu exact ce riscuri imi asum cand merg fara echipament, din acest motiv mergeam foarte incet...domnul s-a oprit prima oara pe banda mea de mers, s-a uitat catre mine, am fost convins ca m-a vazut, insa in clipa urmatoare s-a pus in miscare si am intrat in el...nu aveam cum sa-l evit desi am incercat( nu am blocat nici una din roti cand am franat, insa passat-ul e lung si ocupa toata strada, nu aveam pe unde sa scap )...intr-adevar am o contuzie la sold, imi misc greu piciorul drept insa sunt aproape ok...lucru care nu se poate spune despre motocicleta, singurul service de triumph e la Cluj, iar piesele vin in cateva luni...as aprecia daca m-ar putea ajuta cineva cu informatii clare despre pasii ce trebuie urmati ca sa recuperez banii de reparatii sau eventual sa mi-o schimb...va multumesc anticipat

Asa fac, fir-ar ai dracului sa fie de cretini! Se uita la tine ca vii, se uita... crezi ca stau si cand te apropii, se baga. Ce-o fi Doamne in capul lor?? Off... Bine ca esti ok, ai avut mare noroc, inseamna ca ai cazut "bine".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa fac, fir-ar ai dracului sa fie de cretini! Se uita la tine ca vii, se uita... crezi ca stau si cand te apropii, se baga. Ce-o fi Doamne in capul lor?? Off... Bine ca esti ok, ai avut mare noroc, inseamna ca ai cazut "bine".

 

Aceiasi chestie care o au multi soferi in cap, "Taci ca m-a vazut si ma lasa sa trec!"

Editat de adidas00
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceiasi chestie care o au multi soferi in cap, "Taci ca m-a vazut si ma lasa sa trec!"

Am uitat sa precizez ca recomand la fazele astea o viteza de maxim 30 si sa ii lasati sa treaca. Eu, daca imi permite traficul, ii las sa se bage. Ce dracu' sa le faci? Sunt faze din astea in fiecare zi si, din pacate, unii dintre noi mai pica. Totul e sa fie viteza mica si echipament!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa precizez ca recomand la fazele astea o viteza de maxim 30 si sa ii lasati sa treaca. Eu, daca imi permite traficul, ii las sa se bage. Ce dracu' sa le faci? Sunt faze din astea in fiecare zi si, din pacate, unii dintre noi mai pica. Totul e sa fie viteza mica si echipament!

 

Procedezi corect, si eu fac la fel, si cu masina si pe moto! Nu te poti pune cu unii, ca au mintea mai odihnita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aceiasi chestie care o au multi soferi in cap, "Taci ca m-a vazut si ma lasa sa trec!"

asa e frate!! mai ai putin si zici co fac intentionat!!..eu deja asa de la o distanta apreciabila ridic mana stanga si cu degetul aratator le fac semn sa stea acolo!!..mai ales cand vin mai tare....nu stiu ,poate va dau o idee spre mai bine!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e frate!! mai ai putin si zici co fac intentionat!!..eu deja asa de la o distanta apreciabila ridic mana stanga si cu degetul aratator le fac semn sa stea acolo!!..mai ales cand vin mai tare....nu stiu ,poate va dau o idee spre mai bine!!

 

 

Mi se pare putin funny dar util :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare putin funny dar util :lol:

corect!!..asta dureaza o fractiune de secunda si o fac in momentul cand vad ca se uita spre mine!!...nu am avut probleme si multi au franat in ultimul moment..cerandu-si mimic chiar scuze!! e un pic de ras dar nu stii ce sa mai faci sa te simti mai in siguranta!!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine de stiut :lol:

 

p.s. am citit topicul si chiar cred ca a avut noroc personajul principal ,putea sa se termine mult mai rau din pacate

Editat de hector_4me
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit un thread care m-am bucurat ca l-am citit pe accidente, oameni care ies cu bine si pe picioare dintr-un accident nasolutz. S-auzim numai de bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca a scapat doar cu atat,caz fericit. Jobul la costum, nu prea merge cu motorul(transpiri,te sifonezi) Si mie mi s-a intamplat, sa le fac semn cu aratatorul ridicat, sa nu se bage, sau le mai aprind faza mare in timp ce ma apropii si ...functioneaza. Iarasi cand vreau sa depasesc si cu semnal pus merg ceva metri, cand cel din spate da sa intre el in depasire, intind si mana stanga, pentru a-l face atent sa nu cumva sa incerce. Functioneaza si asta. Adevarul e ca, doar duminica se mai circula cat de cat normal, fiind traficul mai subtire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sper ca totul sa iasa bine pana la urma...eu sunt complet refacut, am primit banii de la Allianz si m-am "inteles" perfect si cu domnul cu Passat-ul, a fost super ok...acum nu trebuie decat sa ma duc in Germania sau la Cluj sa-mi iau altul...o sa mai dureze ceva timp insa sper ca in doua saptamani sa postez poze cu noua mobra...cum spunea cineva de aici : am avut un noroc extraordinar cu absolut tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...