Sari la conținut

Ati Avut Accident De Cand Conduceti Moto?


gabibyte
 Share

  

480 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Anul trecut pe 15 iunie am avut parte de o cazatura urata.Pe strada Liniei din Militari aproape de complexul Apromat se gaseste o gura de canal (acoperita),dar mai jos decat asfaltul cu vre-o 10-15 cm.Nu am observat-o si am luat-o in viteza (90-100),cu ambele roti,am zburat cam 2-3 m si am cazut.Motoreta s-a dus 19m si s-a oprit sub o duba in puntea fata.Dauna totala,cadrul rupt,furca indoita,ghidon stanga rupt.Am dezmembrat-o(ZZR 600) si am dat-o pe bucati.

Neatentia costa si doare al dreacu' !

post-20248-1211889203_thumb.jpg

post-20248-1211889238_thumb.jpg

post-20248-1211889245_thumb.jpg

post-20248-1211889255_thumb.jpg

post-20248-1211889433_thumb.jpg

post-20248-1211889449_thumb.jpg

post-20248-1211889455_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut pe 15 iunie am avut parte de o cazatura urata.Pe strada Liniei din Militari aproape de complexul Apromat se gaseste o gura de canal (acoperita),dar mai jos decat asfaltul cu vre-o 10-15 cm.Nu am observat-o si am luat-o in viteza (90-100),cu ambele roti,am zburat cam 2-3 m si am cazut.Motoreta s-a dus 19m si s-a oprit sub o duba in puntea fata.Dauna totala,cadrul rupt,furca indoita,ghidon stanga rupt.Am dezmembrat-o(ZZR 600) si am dat-o pe bucati.

Neatentia costa si doare al dreacu' !

 

Tricou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

accident anul trecut in iulie cu moto din imaginea de mai jos, ruptura de femur, acum s-a vindecat si sunt bine...

sfat: atentie mare in intersectii, chiar daca sunt semaforizate, cineva tot va trece pe rosu :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am varsat ca un papushel cu transalpul, dupa ce mi-a fugit poponeata peste o sina de tramvai uda iar eu am fost suficient de buhai sa nu tin bine ghidonul cand am dat in groapa pe care nu o vazusem deloc. m-am intins pe jos, motorul peste piciorul drept, s-au spart nitzel carenele in dreapta dar sunt la loc aproape ca noi. in rest am scapat ieftin si nu am mai platit tva: un cot cu o vanataie mare de la protectia din geaca, umarul drept de la geaca julit, casca usor julita, manushile - foarte interesant - in perfecta stare desi m-am tavalit. a, si o cinstita intindere la 3 intercostali pe dreapta.

 

acum casc ochii mult mai bine pe unde merg. chiar daca merg cu 40kmph, asa cum mergeam cand m-am dus ca sacul la vale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am carnet de 11 luni ...si am aproape 6500 km facuti si nici un incident. nici nu am inceput cu 125 . tot ce m-a salvat de la tranta a fost atentia si experienta cu B-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am carnet de 11 luni ...si am aproape 6500 km facuti si nici un incident. nici nu am inceput cu 125 . tot ce m-a salvat de la tranta a fost atentia si experienta cu B-ul.

 

Mi s-a spus ca ajuta experienta cu B-ul foarte mult.

Eu am iesit in trafic de cand aveam A1 deci m-am invatat asa, oricum traficu mi se pare ca il prinzi destul de usor.

Sa conduci preventiv mi se pare cel mai greu. Foarte multe necunoscute in ecuatie, dar fiecare km parcurs fara incidente demonstreaza ca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a spus ca ajuta experienta cu B-ul foarte mult.

Eu am iesit in trafic de cand aveam A1 deci m-am invatat asa, oricum traficu mi se pare ca il prinzi destul de usor.

Sa conduci preventiv mi se pare cel mai greu. Foarte multe necunoscute in ecuatie, dar fiecare km parcurs fara incidente demonstreaza ca se poate.

 

da ajuta f mult , condusul preventiv normal ca se dezvolta in urma " experientelor" , iar eu am condus 2 ani de zile 3000 de km pe luna , cat am lucrat la o firma si 90% in bucuresti deci sunt extrem de familiar cu imbulzeala. iar in astia 2 ani am avut absolut toate situatiile posibile care includ handicapatii cu carnet si blondele cu masini de la tati. m-am aruncat la un motor maricel pt incepator si au fost N situatii de genu "era sa ..." dar cum ziceam , doar atentia si experienta m-au facut sa ies cu bine , am invatat sa nu am reflexe violente ( referitor la frana ) , cu toate ca am fost de 2-3 la limita cand mi-a iesit unu in fata si chiar nu vedeam vreo eschiva , am franat aproape de limita fara sa blochez si m-am oprit aproape de el ....dar nu am blocat si sa ma duc pe jos. ma rog ...teribilismul e si aia o mare problema dar nu dezvolt ca sunt off topic . oricum treci tu in viteza printre coloane de masini si la 2-3 semafoare maxim tre sa ai o surpriza. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca CBR - ul F e tocmai supersport, dar probabil se apropie cel mai mult... E primul meu motor (e chiar primul pe care l-am condus), il am de un an si am facut vreo 8000 km. Stiu ca nu e foarte mult, dar nici putin pentru primul an cu un motor maricel. Desi l-am pus jos pe la inceputuri (pe loc - mi s-au julit putin manetele, scaritele, capacul de la motor) eu nu am atins niciodata pamantul. Doamne - ajuta nici sa nu se intample vreodata !

 

Cred ca e vorba in primul rand de atitudinea noastra fata de ce inseamna motociclismul in general, apoi adaptarea la traficul din Romania, drumuri, soferi care n-au ce cauta pe ele, etc. Ce vreau sa spun... am devenit membru al acestui forum cu un an inainte sa-mi iau motor si desi nu am postat prea des, am citit. Mult. Din toate categoriile postate si nu numai de pe forum.

 

Am citit zeci de posturi de la rubrica de accidente si cred ca in mare parte datorita lor, de fiecare data cand ma urc in sa ma simt vulnerabil, stiu ca e posibil sa nu ma intorc acasa pe cele doua roti pe care am plecat. Senzatia asta e mereu cu mine si oricat de mult ar creste setea de adrenalina, ma tempereaza.

 

Tot datorita posturilor de aici am ajuns la concluzia ca TREBUIE sa fiu echipat adecvat, si mi-am luat echipament full, chiar daca m-a costat a treia parte din cat am dat pe motor. Sper sa fi fost o investitie proasta :) si sa nu-mi fie de folos niciodata, dar in caz ca va fi nevoie...

 

Sunt convins ca si experienta celor sase ani de "B", plus faptul ca am inceput la 24 ani si nu 18, m-au ajutat sa am un aport pozitiv in pole pentru vitezane :lol: Apropo, nu stiu daca si altii conduc la fel, dar nu prea fac cu motorul manevre pe care nu le-as face pe patru roti (pe principiul ca degeaba ii tot injuram pe "conservari" ca nu ne vad sau ne desconsidera pe sosele, dar noi conducem ca niste zmei si incalcam toate regulile posibile, desi avem cel mai mult de pierdut).

 

Nu in ultimul rand VITEZA. Nu merg chiar in limitele legale, sa spunem ca extind limita superioara cu 20-30 km/h - cand e posibil, dar nu exagerez. Stiu ca poate, imi place ca poate, am mers si eu cu 200 (o data) dar senzatia de disconfort pe care mi-o da posibilitatea de a ma infige in ceva la viteza asta depaseste cu mult placerea. Chiar va provoc la exercitiul asta de imaginatie pe cei carora va place viteza... in timp ce "zburati" ganditi-va o clipa ca loviti masina de pe contrasens sau unul dintre copacii pe langa care treceti. Slabiti acceleratia, nu-i asa ? :)

 

Nu scriu prea des, dar am vrut sa va impartasesc gandurile astea, poate vor fi de folos vreunui incepator (nu sariti, stiu ca si eu ma incadrez inca in aceeasi categorie :D ) si nu numai, care sa inteleaga mai mult din ce-am spus decat faptul ca am inceput pe o "vitezana" de 600 :lol: .

 

Asfalt uscat tuturor si sa avem cat mai putine postari la Accidente !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca cele mai putine accidente sunt la cei care au cruiser. Eu m-am votat totusi acolo pentru ca am avut cateva accidente din cauza cretinoizilor cu masini care cred ca si-au cumparat strada si nu se asigura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazand ca forumul nu ofera prea multe optiuni de realizare a unui sondaj cat de cat pertinent, am creat un chestionar online pentru a obtine mai multe raspunsuri. Faza e ca, nefiind varianta cu abonament de la ei, nu am putut sa fac un studiu chiar cum mi-as fi dorit (cu salturi, pagini diferite s.a.m.d.).

Survey

 

Parola este: motociclism

Puteti completa in acest chestionar pana pe data de 23 Iunie 2008, ora 00.00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...