Jump to content

31 Mai / 1 Iunie - Tura

Puc
 Share

Recommended Posts

Parerea mea e ca tura de sambata trecuta a fost un succes :cheers: Emil e singurul care s-a cam plictisit, fiind singurul posesor de vitezana intr-un grup de naked / cruisere cu posesori cu experienta variata. Asa ca, hai sa vedem din timp unde mergem sambata sau duminica asta, poate se strange si un grup de vitezisti, sa-l multumim si pe Emil :D

Doritori? Destinatii?

Puteti cauta chestiunea din link... http://www.dtr.ro/turism/Moldova/Vaslui/Bu...unesti_Averesti

Si ca sa fie integrata cautarea intr-un circuit...puteti incerca urmatorul traseu: Iasi-Albita-Husi-Crasna-Vaslui-Bacau-Tg Frumos-Iasi. Eu nu stiu inca daca pot veni uichindu' ista la plimbare...dar daca vin ..va anunt...

Vaslui-Bacau un traseu de vis, cu zeci de curbe si serpentine, drum nici prea bun,nici prea rau.80 de km

Iasi-Albita-Husi-Vaslui, drum ok,cu unele portiuni(scurte) unde se cere atentie sporita din cauza starii drumului.Se trece prin destul de multe sate, deci pe aceasta portiune se merge ceva mai calm.De la Albita la Vaslui drumul e f bun, e europeanul care duce la Albita.

Portiunile descrise mai sus le fac macar o data pe luna cu serviciul.

In principiu as merge si eu dar nu stiu sigur pana nu se apropie week-end-ul.

eu zic Vatra Dornei....prost drumu pana acolo dar in fond ce trebuie viteza cand ai peisaje frumoase

Sa inteleg ca ne insotesti in plimbare? Foarte frumos. Si felicitari pentru carnet, in acest caz.

Dar eu zic ca un drum lung, pentru incepatori, e cu atat mai obositor daca e si prost.

Iasi - Gura Humorului e acceptabil, GH - VD e varza rau de tot. Ca peisaj... nu e fenomenal, da' merge...

Mihai, ia si baga chestionare :crack:

bag...bag; Hai macar pana la campulung; de la GH e superb drumu spre Campulung :crack: . Eventual cu 1 cort/2 in spinare si un ceaun facem un foculetz de tabara....

Vin cu sofer :crack:)))....pe 18 iau carnetu...si cinstim in Fundatie :lol: ..pana atunci ma trag prin locuri ferite...
Iasi - Gura Humorului e acceptabil, GH - VD e varza rau de tot. Ca peisaj... nu e fenomenal, da' merge...

Mihai, ia si baga chestionare :D

bag...bag; Hai macar pana la campulung; de la GH e superb drumu spre Campulung :lol: . Eventual cu 1 cort/2 in spinare si un ceaun facem un foculetz de tabara....

hmmm...parca era bun drumul spre vatra ...asa stiam eu ....na da cu sosele din Romania ...niciodata nu se stie ...8-|

peisaje mai sunt si frumoase ...cu exceptia unor portiuni ...:|...campulung e o varinata buna iar faza cu cortul e tare ....o idee interesanta ... si cu focul de tabara ... merge ...si cu o companie buna :D...si mai bine ... distractie placuta in weekend...

a...si succes la examen Mihai ..data viitoare conduci u ...:kiss:...nu Cristi;))

Iasi-Piatra Neamt-Varatec, Agapia, Agapia Veche- un drum forestier pana la Sihastria - Secu -Targu Neamt - Iasi

Eu fac treaba asta duminca asta, pe 1 iunie. Plec undeva pe la 10. Daca mai vrea cineva sa ne insoteasca, sunt numai eu cu prietena si Penelopa.

Penelopei si prietenei mele nu le prea place viteza, maxim 100 atunci cand drumul e perfect, in rest 70-90, regim de plimbare, cu oprire oriunde mi se pare ca merita.

Bafta,

Marius Mihasan

Edited by biohazardousguy

PROPUNERE

post-23835-1212098067_thumb.jpg

- traseu de 2 zile:

Iasi - Tg. Frumos - Roman - Piatra Neamt - Bicaz - Lacu Rosu - Gheorgheni - Miercurea Ciuc - Tirgu Secuiesc - Slanic Moldova - Tg. Ocna - Bacau - Iasi

- plecarea din Iasi, simbata ora 12:00-13:00 (se poate si mai devreme);

- sosire in Gheorgheni (210 km cam 3.5 ore mers) la ora 18:00. Mincare, bere si somn;

- desteptarea Duminica la ora 7:30;

- plecarea la ora 9:00 din Gheorgheni;

- sosire la Iasi (356 km cam 6 ore de mers) la ora 18:00

Orele de ajungere la destinatie, au fost calculate tinind cont de cite o oprire de 15 min, la fiecare 45 min de mers.

Cum suna?

Edited by GDan

Ba tu nu mergi!

Da' las-o ma sa mearga! :)

Ca vad ca e singura curajoasa pina acum. Bravo.

Edited by GDan

Ok, ii dau voie sa mearga si ea :)

Eu zic sa plecam mai devreme si eventual sa ne oprim, de exemplu, sa bem o cafea / suc sau sa mancam o prajitura / shaorma pe undeva.

:lol: :D :) :lol:

O M F G, de unde stii atatea smileys din alea?! :)

A, ala cu biciu' imi place! Vreau! Hrrrrrrrrr! Bestie!

PS: Noi mergem sa spalam motoarele! :lol:

Edited by Puc

eu zic Vatra Dornei....prost drumu pana acolo dar in fond ce trebuie viteza cand ai peisaje frumoase

Daca viteza e de 30, maxim 40 km/h si trebuie sa stai cu ochii beliti dupa gropi, santuri, praf, pietris, balegi, crede-ma ca nu mai vezi peisajele.

O varianta buna e Iasi-Castelul de ape-Spataresti-Gura Humorului-Radauti. Drum perfect. Am facut saptamana trecuta traseul si a fost foarte fain. Dar nu e neaparat pentru incepatori (pentru ca va poate fura drumul, ca e in stare foarte buna si cu multe portiuni "reising") si nu e traseu de o zi.

Daca va hotarati la traseul asta, sa aveti grija in Solca; aveti o panta cu o curba stransa la stanga - de obicei e mult pietris in curba aia si se vede fix in ultimul moment.

Bafta si drum bun!

Filmulet de la tura trecuta :)

http://www.youtube.com/watch?v=HcC6XZ5wC9o

Bai, tu esti maniac obsedat. Emile, ti-o platesc eu pe fata asta, numai sa ma lasi in pace cu ea. Da intai o testez, sa vad daca e buna pt tine :D

De acord. Pe la ce ora propui sa plecam?

Care e interesat de iesire maine, intre 11:30 si 12:00, in fundatie. Primii care ajung au dreptul sa stabileasca traseul :)