Sari la conținut

Calatorie In Jurul Lumii Pe Motor - Dan Honciuc Si Cristina Banciu


Postări Recomandate

Nicksanders prezentat mai sus nu este amator. Calatoriile sale au fost sprijinite comercial de firme.

Afirmatia cu 55.000 mile in 120 zile, ne conduce la cca 800-900 km pe zi in medie,, prin desert, prin Anzi, prin India??

La noi daca respecta regulile de circulatie face cam greu 900 km pe zi. Emisiunile despre calatorii au fost pentru TV. Cand filma pentru atatea emisiuni TV?

Si in domeniul motociclismului, romantic, aspectele comerciale deformeaza.

Ori baietii nostri sunt cu adevarat amatori. Spiritul lor, nu pragmatismul, trebue laudate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

.... B) :D :laugh: ...si eu vreau!....... :) :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate in primul rand din Harghita si din toata tara pentru ca o sa aveti nevoie!!!Asteptam poze de pe traseu!!!Bafta voua!!!

Lordule, tura de 2200 de km ti-a iesit de nota zece si cum tot baiguiam noi de ceva mai "strong"... poate ne bagam la una dintr-asta. Ma duc sa fac un credit???

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

suntem Dan si Cristina. Suntem in Yerevan, Armenia. Am facut cam 4500km pana acum, inclusiv destul de mult offroad, (traversat munti prin turcia). Motorul se comporta excelent (voi comenta pe intoarcere pe tema asta dar nu e deloc o alegere din burta, nicidecum intamplatoare, repet, voi spune mai multe la intoarcere si voi descrie de ce s-a ajuns la el; pana acum.. nici o problema.. doar intins lantul si cateva mici corectii). Noi suntem sanatosi, fara dureri de spate, oase sau altceva. Am mers si pe ploaie, si prin noroi si hartoape. Intr-o zi am facut 900km intr-un foc si a fost ok. Maine si poimaine vor fi 2 zile mari, vor da detalii peste 2 saptamani, dar din motive politice nu pot acum (si va rog sa nu faceti nici voi presupuneri daca va prindeti).

 

Salutari multiple si multumiri de incurajari,

Cri si Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lordule, tura de 2200 de km ti-a iesit de nota zece si cum tot baiguiam noi de ceva mai "strong"... poate ne bagam la una dintr-asta. Ma duc sa fac un credit???

:P

Pe mine personal cand ajung la pensie ca Nea' Mircea ma tenteaza cursa de 1 000 000 de km!!!Numa sa ajung la pensie si sa am motor "rau de tot" si sigur ma duc!!!!!!Asa ca apucate de colectat BANI de la nevasta si viitoarii copiii :D !!!

 

Salut,

 

suntem Dan si Cristina. Suntem in Yerevan, Armenia. Am facut cam 4500km pana acum, inclusiv destul de mult offroad, (traversat munti prin turcia). Motorul se comporta excelent (voi comenta pe intoarcere pe tema asta dar nu e deloc o alegere din burta, nicidecum intamplatoare, repet, voi spune mai multe la intoarcere si voi descrie de ce s-a ajuns la el; pana acum.. nici o problema.. doar intins lantul si cateva mici corectii). Noi suntem sanatosi, fara dureri de spate, oase sau altceva. Am mers si pe ploaie, si prin noroi si hartoape. Intr-o zi am facut 900km intr-un foc si a fost ok. Maine si poimaine vor fi 2 zile mari, vor da detalii peste 2 saptamani, dar din motive politice nu pot acum (si va rog sa nu faceti nici voi presupuneri daca va prindeti).

 

Salutari multiple si multumiri de incurajari,

Cri si Dan

Bravo voua ca va traiti visul!!!Sper sa aveti parte numa de treburi bune si fara incidente!!!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toata admiratia ! BRAVO sunteti Nr.1 ! adunati cit mai multe amintiri, imagini, video si pentru cei de acasa. Calatorie fara probleme si suntem alaturi de voi ! BRAVO ! BRAVO ! BRAVO !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

suntem Dan si Cristina. Suntem in Yerevan, Armenia. Am facut cam 4500km pana acum, inclusiv destul de mult offroad, (traversat munti prin turcia). Motorul se comporta excelent (voi comenta pe intoarcere pe tema asta dar nu e deloc o alegere din burta, nicidecum intamplatoare, repet, voi spune mai multe la intoarcere si voi descrie de ce s-a ajuns la el; pana acum.. nici o problema.. doar intins lantul si cateva mici corectii). Noi suntem sanatosi, fara dureri de spate, oase sau altceva. Am mers si pe ploaie, si prin noroi si hartoape. Intr-o zi am facut 900km intr-un foc si a fost ok. Maine si poimaine vor fi 2 zile mari, vor da detalii peste 2 saptamani, dar din motive politice nu pot acum (si va rog sa nu faceti nici voi presupuneri daca va prindeti).

 

Salutari multiple si multumiri de incurajari,

Cri si Dan

 

 

succes in continuare:)

 

pe drumul dinspre erevan spre lacul sevan este un popas cu casute, un loc grozav. au avut anul trecut cea mai buna friptura la gratar pe o raza de 400 km:)

la lacul sevan daca ajungeti mergeti si stati la campingul de containere (nu rideti) sunt apartamente fffffffff dragutze, civilizate, ieftine, apa calda, dus, etc, motoru sta in curte sub geamul, situate pe malul lacului.:P

 

in rest, toate cele bune si bafta

in curind o luam si noi spre est, deja am intrat in faza terminala.....:D

 

drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LOL. "Temerari"

Mare minune daca fac macar juma de drum dus. Oricum bafta maxima, vor avea nevoie cu carul!

 

 

"sa moara capra vecinului?"

ciuda rrromineasca de 2 lei, "incurajare" tipic balcanica, o kestie de genul "ala ce iese din rind/din tipar/din patratica tre omorit, in primul rind de concetateni........

in toata lumea ne facem cunoscuti ca si tigani, ca si oameni de nimic, si e firesc sa fie asa...face unul dintre noi o kestie deosebita, noi suntem primii care aruncam cu noroi in el..

ce daca motoru nu tine? au incercat.......

ce daca nu termina? au incercat.......

au tupeu, sunt TEMERARI si o sa si REUSEASCA .......

respecta-i si ureazale succes din toata inima, o merita pe deplin

sau daca esti verde de invidie taraneasca, taci ....

 

 

sunt f mindru de ei si de incercarea lor, le doersc tot succesul posibil, o sa si termine tura, ma bucur ca si din rominia sunt oameni care pot visa, au curajul sa o faca si mai ales sa treaca si la fapte.

 

PS. si eu organizez o tura anul asta, nu in jurul lumii, dar destul de lunga...din zecile de mii de membrii cu c..ie mari si degete harnice la scris de pe forumu asta am gasit abia in ultima clipa un tovaras de drum, sa nu fim 1 singur motor.....si etc etc ect ......

pina nu ajungem sa ne apreciem si respectam si incurajam noi intre noi...........nu o sa o faca altii....si noi tot in menajeria asta vom trai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

succes TEMERARILOR...dak reusiti sunte-ti MARI...dak nu...nui bai...bine ca ati avut curajul sa incercati\visati...BRAVO...

 

 

@tafu...eram cu okii pe tura voastra...dar abia acum am reusit sa iau un motor cu care se poate face aventuri...poate pe viitor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......... Si da, mi-ar placea si mie sa fac ce fac ei, dar nu imi permite buzunarul sa dau cateva zeci de mii de euro, pe o astfel de calatorie.

 

Aici ai zis-o cel mai bine ! :friends: .......... foarte adevarat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

suntem Cri si Dan, acum in Baku, Azerbaidjan. Suntem bine, fara probleme de sanatate. Am avut niste experiente extraordinare si nici un fel de neplaceri semnificative. KTM-ul (Antilopa Gnu) e intr-o stare foarte buna. Acum 2 zile am schimbat uleiul in Tibilisi si am pierdut o garnitura de la filtrul mic, in concluzie pierde putin ulei (100 ml/500km) dar sper sa rezolv asta in Alma-Ata. In afara de asta nu are nici un fel de problema si cred destul de tare ca va tine. Avem aproape 7000km facuti pana azi de la plecare, deci cred ca vom depasi cifra de 20.000 km. Cri se intoarce in Romania poimaine si ajunge pe 19 in Brasov. (Sau poate se duce direct in Austria, acum isi cauta avioane pe calc din spatele meu). Eu incerc sa trec maine Caspica.

 

Pentru relatii cu presa: bogdan.taut@yahoo.com

 

Noutati puteti gasi pe site (s-a dat link-ul mai sus). Sunt intarzieri la updatare, deoarece Bogdan aranjeaza continutul iar de la mine primeste destul de rar si in forme variate materiale. In fine, incercam sa facem tot posibilul sa tinem lumea la curent.

 

Va multumim pentru incurajari. Sunt FOARTE bine venite si chiar ajuta mult.

 

Salutari multiple,

Dan (si Cri de la calc din spate :cheers: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai toti ne-am dori sa facem o data in viata o asemenea incursiune, fie si in jurul lumii...E o treaba ff grea si implica multe...in primul rand bani suficienti, motor fiabil, o buna cunoastere a traseului si a conjuncturilor politice, o prealabila pregatire, rezistenta fizica si psihica, vointa si nu in ultimul rand noroc. Dar nu intotdeauna reusesc cei cu foarte mare experienta si mai mereu apar necunoscuti care ne uimesc. Uimiti-ne si voi! Acum cu totii suntem cu ochii pe voi si chiar daca nu va iese, ati incercat si nu e putin lucru. Oricum va intoarceti cu fruntea sus. Nu luati in seama toate palavragelile si urmati-va drumul, impliniti-va visul. La adanci batraneti in zilele friguroase de iarna si nu numai, veti avea ce povesti nepotilor. Nu ne uitati si aduceti cat mai multe povesti frumoase si poze sau imagini filmate. Asfalt uscat, suntem alaturi de voi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca mai toti ne-am dori sa facem o data in viata o asemenea incursiune, fie si in jurul lumii...E o treaba ff grea si implica multe...in primul rand bani suficienti, motor fiabil, o buna cunoastere a traseului si a conjuncturilor politice, o prealabila pregatire, rezistenta fizica si psihica, vointa si nu in ultimul rand noroc. Dar nu intotdeauna reusesc cei cu foarte mare experienta si mai mereu apar necunoscuti care ne uimesc. Uimiti-ne si voi! Acum cu totii suntem cu ochii pe voi si chiar daca nu va iese, ati incercat si nu e putin lucru. Oricum va intoarceti cu fruntea sus. Nu luati in seama toate palavragelile si urmati-va drumul, impliniti-va visul. La adanci batraneti in zilele friguroase de iarna si nu numai, veti avea ce povesti nepotilor. Nu ne uitati si aduceti cat mai multe povesti frumoase si poze sau imagini filmate. Asfalt uscat, suntem alaturi de voi.

 

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, prea frumos ...

Da' cum ai convins-o omule sa mearga cu tine? Ca io nici pana la piata nu o conving s-o urc pe sha :blink: si nu vreau s-o skimb cu alta. Mai trebe lucrat la strategii de convingere, tu ce algoritmi aplici? :D

MULT SUCCES IN CONTINUARE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos, prea frumos ...

Da' cum ai convins-o omule sa mearga cu tine? Ca io nici pana la piata nu o conving s-o urc pe sha :blink: si nu vreau s-o skimb cu alta. Mai trebe lucrat la strategii de convingere, tu ce algoritmi aplici? :D

MULT SUCCES IN CONTINUARE!

 

Off topic: schimba Âşaua mă! :kiss:

 

On topic: bestiala intiativa.... sper si le doresc din suflet sa o termine cu bine... si sa ne dati si noua niste poze sa ne bucuram de ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ziua de astazi, sa faci turul lumii pe motor a devenit o chestie banala...si mai mult de atat cu un motor ca al lui...daca era unul din 40',oosit, mai ziceam.Nu stiu cine zicea pe aici ca sunt primii romani plecati cu motorul in turul lumii, TOTAL GRESIT! Au mai fost multi inainte si or sa mai fie, dar nu ii stiti pentru ca nu isi pierd timpul ca voi prin gunoaie din astea de forumuri sa puna poze si sa sa lamureasca tot poporul ce-au realizat ei. Nu demult am vazut un roman imobilizat in carucior care a facut turul lumii deja de cateva ori (singur), acum este in drum spre Beijing...deci motorul este caca cu apa rece pe langa el. Nu vreau sa mai zic de cei cu bicicleta sau cei care au facut turul lumii pe jos...Nu vreau sa fie cu suparare pentru nimeni, asta e realitatea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In ziua de astazi, sa faci turul lumii pe motor a devenit o chestie banala...si mai mult de atat cu un motor ca al lui...daca era unul din 40',oosit, mai ziceam.Nu stiu cine zicea pe aici ca sunt primii romani plecati cu motorul in turul lumii, TOTAL GRESIT! Au mai fost multi inainte si or sa mai fie, dar nu ii stiti pentru ca nu isi pierd timpul ca voi prin gunoaie din astea de forumuri sa puna poze si sa sa lamureasca tot poporul ce-au realizat ei. Nu demult am vazut un roman imobilizat in carucior care a facut turul lumii deja de cateva ori (singur), acum este in drum spre Beijing...deci motorul este caca cu apa rece pe langa el. Nu vreau sa mai zic de cei cu bicicleta sau cei care au facut turul lumii pe jos...Nu vreau sa fie cu suparare pentru nimeni, asta e realitatea!

Deci nu sunt multi care au facut treaba asta!Poate nici nu poti sa-i numeri pe toate degetele!!ASA CA TOT RESPECTUL PENTRU EI!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sunt multi sau nu, conteaza mai putin. Ce conteaza e ca oamenii au un vis si incearca sa-l faca realitate. Alti panduri se multumesc sa priveasca la stiri, sa sorteze si sa contorizeze aventurile. E si asta o pasiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...